Ev İnterneti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev interneti alırken nelere dikkat edilmeli? adlı makalemizde sizlere genel olarak ev interneti almak isteyen kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini, nelere bakması gerektiğini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Ev interneti alınırken ne yazık ki çoğu kullanıcı sadece download hızı dediğimiz hıza bakarak alım yapıyor veya Türknet ev interneti, Türk telekom ev interneti, Turkcell ev interneti gibi markaya yönelik aramalar yapıyorlar ancak bunlar ne yazık ki odaklanılması gereken konular değildir.

Şimdi ilk başlığımızda sizlere ev interneti alırken nelere dikkat edilmeli? sorusunu cevaplayarak başlayalım.

Ev İnterneti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler🟢

ev internet hızı kaç olmalı
ev internet hızı kaç olmalı

Ev interneti alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli konular bulunmaktadır eğer dikkat etmeden internet alırsanız aldıktan sonra çok pişman olabilirsiniz.

Öncelikle sizlere dikkat etmeniz gereken konuları anlatmadan önce internet hızlarının karşılığını göstermek istiyoruz. Bildiğiniz üzere paketlerde internet sağlayıcıları 16 mbps, 24 mbps gibi değerler yazmaktadır. Bunlar sizin alacağınız direkt hızlar değildir.

Pakette Sunulan Hız DeğeriGerçekte Alacağınız Tahmini Download Hızı Değeri
16 Mbps1.6 MB (Megabayt)
24 Mbps2.4 MB (Megabayt)
50 Mbps5 MB (Megabayt)
100 Mbps10 MB (Megabayt)

Yukarıda ki tablodan da anlayacağınız üzere paketler sunulan hızlara göre hız tercihinizi gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi de daha fazla uzatmadan şimdi sırasıyla sizlere dikkat edilmesi gereken konuları anlatalım.

  • Ev interneti paketlerinde sunulan hız çeşidi 2 tanedir. Birisi download hızıdır, diğeri de upload hızıdır. Genelde paketlerde sadece download hızı belirtilir ancak upload hızı da çok önemlidir. Ev interneti paketi seçimi gerçekleştirirken, download hızınız ve upload hızınız ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi olacaktır. Günümüzde en iyi download hızı 1000 mbps, en iyi upload hızı 1000 mbps şeklindedir.
  • Ev interneti almadan önce tüm servisler öncelikle ev adresinizi öğrenmek ister, çünkü evinizin internet altyapı desteği kaç ise, evinize en fazla o kadar hızda internet bağlatabiliyorsunuz. Altyapınız en fazla 100 mbps hız destekliyorken, 1000 mbps hızda bir ev interneti alsanız da sadece 100 kullanabilirsiniz. Bu yüzden paket almadan önce altyapınızın maksimum desteklediği download ve upload hızlarını öğrenmelisiniz.
  • İnternet bağlatmak istediğiniz evinizin altyapısı sadece alacağınız en yüksek hızı belirlemez ayrıca evinize bağlatacağınız internet türünü de yine altyapınız belirler. Örneğin altyapınız fiber değil ise evinize fiber bir internet bağlatamazsınız. İnternet altyapınızın yalın mı, fiber mi, gigafiber mi olup olmadığını öğrenmelisiniz.
  • Bazı internet sağlayıcıları ev interneti paketlerinde çok yüksek hız sunmasına rağmen sunduğu internet paketine kota koyabiliyor. Eğer sınırsız bir internet istiyorsanız alacağınız paketin kotasının olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Kotalı bir internet aldığınızda mevcut ay içerisinde kotanız dolar ise bir sonraki ay’a kadar internetinizi kullanamazsınız.
  • Mevcut bir internet paketiniz var ve yeni bir internet paketine geçmek istiyorsanız servis sağlayıcıları sizden cayma bedeli adı altında ciddi rakamlar isteyebilmektedir, bu yüzden özellikle taahhütlü internet kullanacak iseniz, bu konuya çok dikkat etmelisiniz.
  • Ev internetinizle online oyunlar oynamayı, videolu görüşmeler gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız ping değerini de öğrenmeniz gerekmektedir. Ping değeri ne kadar düşük olursa internetinizdeki gecikme de o kadar azalacaktır. En iyi ping değeri dünyada 1 ‘dir ancak ülkemizde ki en iyi ping değeri 30-40 arası olarak bilinmektedir.

Mevcut internetinizin upload hızının ne olduğunu, upload hızının ne anlama geldiğini ve nasıl arttırabileceğini Upload hızı arttırma adlı makalemizden, download hızı ile alakalı bilgileri de İnternet hızlandırma adlı makalemizden inceleyebilirsiniz.

Ev İnterneti Hızı Kaç Olmalı?🟡

ev interneti kaç mbps olmalı
ev interneti kaç mbps olmalı

Ev interneti hızı kaç olmalı? sorusunu makalemize çoğu kullanıcı sorguladığı için ekledik ancak ne yazık ki yanlış bir sorudur çünkü makalemizin başında da belirttiğimiz gibi internet hızı download hızı ve upload hızı olmak üzere 2 farklı hız olarak değerlendirilmektedir.

Hem upload hızı için hemde download hızı için günümüzde yaygın olarak en fazla alınabilen hız 1000 mbps şeklindedir. mbps miktarı ne kadar yüksek ise, o kadar hızlı bir internetinizin olacağı anlamına gelmektedir. Ayrıca fiber internet, gigafiber internet altyapılarına sahipseniz internet kesinti sürelerinizde daha az olacaktır.

İnternet paketlerinde download hızı 100 iken, upload hızı sadece 9 mbps olabilir. Bu yüzden alım yaparken iki hızında kaç olduğunu kesinlikle öğrenmelisiniz.

Ev İnterneti Kaç Mbps Olmalı?🟠

16 mbps internet hızı kaç olmalı
16 mbps internet hızı kaç olmalı

Makalemizde sizlere ev interneti alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini, ülkemizde en yüksek sunulan hızları anlattık. Peki uygun fiyatlarda internet arayan bir kullanıcı kaç mbps hız seçmeli? bu başlığımızda da bu konudan bahsedeceğiz.

Her kullanıcının aslında ihtiyaç duyduğu internet hızı farklıdır, ihtiyaçlara göre gerekli olan internet hızı da değişecektir. Online oyun oynayan, oyun/film/video indiren bir kullanıcının yüksek upload ve download hızlarına ihtiyacı varken, sadece internette haber okuyan birisinin daha düşük internet hızlarına ihtiyacı vardır.

Günümüzde sadece internet sitelerine giren birisinin en az 16 Mbps download hızına sahip internete, video izleyecek birisinin 24 Mbps download hızına sahip bir internete, oyun oynayacak, film indirecek, oyun indirecek birisinin en az 50 Mbps download hıza sahip internete sahip olması gerektiğini düşünmekteyiz.

YouTube video

Böylece sizlere ev interneti alırken nelere dikkat edilmeli? konusunu detaylı bir şekilde anlatmış olduk. Makalemizde belirttiğimiz konuları dikkat ederek, ev interneti seçiminizi daha iyi bir şekilde yapabilirsiniz.

Makalemizdeki bilgilerin tamamı araştırmaya dayalı bilgilerdir, hiçbir zaman kesinlik içermezler.

Ev İnterneti Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

En İyi Ev İnterneti Hızı Kaç Olmalı?

İyi bir internet hızı için altyapı türünüz, GHZ desteğiniz, download ve upload hızlarınız en iyi olmalıdır. Ev interneti hızı olarak bahsedilen download hızı da günümüzde en iyi 1000 mbps şeklindedir.

Ev interneti alırken nelere dikkat edilmeli? adlı makalemize benzer içerikleri incelemek için İnternet bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (2 votes)

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol