İnternet Upload Hızı Arttırma

İnternet Upload hızı arttırma. İnternet Upload hızı nasıl arttırılır? Upload kelimesinin Türkçe karşılığı “yükleme” demektir. Upload hızı dediğimiz terim de “yükleme hızı” anlamına gelmektedir yani upload hızı arttırma dediğimiz teknik aslında “yükleme hızı arttırma” tekniğidir. 

Upload hızı arttırma, Eskiden çoğu kullanıcı upload’ın ne olduğunu bile bilmiyordu ve kullandığı internetin upload hızından da habersizdi. Yıllar ilerledikçe insanlar upload terimini daha fazla duymaya ve öğrenmeye başladılar çünkü günümüzde İnternet her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan bir hizmet haline geldi.

Upload Hızı Nedir?🟢

Upload hızı için Türkçe karşılığı olarak yükleme hızı olduğunu söylemiştik ancak tam tanımını yapmak gerekirse upload hızı kullandığımız İnternetin sanal ortama herhangi bir dosya yüklemek için bizlere sunduğu maksimum hızdır yani bir İnternet servisinde upload hızı ne kadar yüksek olursa sanal ortama o kadar hızlı veri yüklenebilir demektir.

upload hızı nasıl arttırılır
upload hızı nasıl arttırılır

Teknik bir tanım yapmak gerekirse de Upload(Yükleme) kendi verinizi başka bir sisteme İnternet yolu ile göndermektir. Upload hızı ile download hızı yani indirme hızı çok farklı şeylerdir ve birbirleriyle bağlantısı yoktur. Birisi hızlı olabilirken ötekisi düşük bir hıza sahip olabilir o yüzden iyi bir İnternet kalitem var diyebilmeniz için internet kalitesi faktörleri olarak ;

  • Güçlü bir İnternet Altyapısı
  • Hızlı bir İndirme(Download) Hızı
  • Hızlı bir Yükleme(Upload) Hızı

faktörlerinin hepsine sahip olmanız gerekmektedir.

Upload Hızı Nasıl Ölçülür?🟡

İnternet upload hızı nasıl arttırılır? sorusunun cevabına gelmeden önce mevcut yükleme(upload) hızınızı öğrenmeniz artış miktarını görmek açısından çok önemlidir. Upload hızı arttırma  konusunu teorik olarak öğrendiniz, şimdi mevcut internetiniz de  “upload hızı ölçme” nasıl yapacaksınız? bundan bahsedelim.

Günümüzde ki İnternet servisleri kullanıcılara verdiği hizmetin kalitesini arttırmak için kendilerini geliştirmeye çalışmaktadırlar. Upload hız paketleri konusunda bile kıyasıya bir rekabet olmaktadır.

upload hızı arttırma
upload hızı arttırma

Dünyada İnternet hızınızı genel olarak en iyi ölçen sitelerden biri olan ve hem yükleme hızınızı (Upload) hem de indirme hızınızı (Download) size en yakın sunucuya bağlayarak test edip sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Bu sayede kullandığınız İnternet ile ne kadar Upload hızına sahipsiniz bunu öğrenmiş olacaksınız ancak bu servislerin genel ismi internet hız sorgulama servisi olarak geçmektedir ve bu servisler sizlere sadece upload hızınızı değil indirme hızınızı ve pinginizi de göstermektedir. Upload Hız Testi bu şekilde yapılmaktadır.

İnternet Upload Hızı Arttırma Rehberi🟠

İnternet upload hızını arttırma. İnternetinizin mevcut yükleme hızını öğrendikten sonra şimdi geldik İnternet upload hızı nasıl arttırılır? sorusunun cevabına. Çok merak edilen konulardan birisi olduğu için uygulayabileceğiniz tüm yöntemleri sırasıyla sizlere adım adım anlatacağım. Atlamadan okursanız sizin için daha iyi olacaktır.

Çoğu kullanıcı Upload hızı arttırma işlemlerinin servise özel olarak farklılık gösterdiğini düşündüğü için Google’da “Türk Telekom upload hızı arttırma” , “Kablonet upload hızı arttırma“, “Superonline upload hızı arttırma“, “Superbox upload hızı arttırma“, “Adsl upload hızı arttırma” gibi aramalar gerçekleştiriyor ancak internet upload hızı arttırma yöntemleri her servis için sabittir.

Upload hızı arttırma normalde yeni bir paket olarak otomatik İnternet sağlayıcınızla fazladan para ödeyerek arttırabiliyorsunuz ancak biz bu yazımızda daha teknik kısımlarına değinerek arttırma işlemi gerçekleştireceğiz.

1)Upload Hızını Arttırma Programı⚪️

Upload hızı arttırma rehberinin ilk adımı olarak sizlere upload hızını arttırma programı konusundan bahsedeceğiz. Bu konuda sizlere ekstradan üçüncü taraf bir programdan bahsetmeyeceğiz, zaten o tarz programları kullanmanızı da tavsiye etmiyoruz.

Sizlere Windows cihazlarımız da, özellikle de bilgisayarlarımız da bant genişliği sınırı konusunu yerleşik Windows programı ile nasıl değiştireceğinizi göstereceğiz. Varsayılan bilgisayarlarımızda bant genişliği sınırı %80 olarak bulunmaktadır. Biz bant genişliği sınırımızı kaldırarak hem download hem de upload hızını arttırmış olacağız. Şimdi bu yöntemi nasıl uygulayacağınız kısma gelelim.

İlk önce bilgisayarınızın arama kutucuğuna “çalıştır“yazın yada kısayol olarak “Windows+R” tuş kombinasyonunu kullanarak ta çalıştır kısmını açabilirsiniz. Çalıştır kısmına “gpedit.msc” yazın bu sizin bilgisayarınızda “Yerel Grup İlkesi Düzenleyici” sayfasını açacaktır.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi ilk olarak “Yönetim Şablonları” kısmını seçin. Ardından “” klasörü kısmını seçin. en son da ağ klasörü içerisinde yer alan “QoS Paket Zamanlayıcısı” aldı klasörü seçin.

internet yükleme hızı arttırma
internet yükleme hızı arttırma

QoS Paket Zamanlayıcı klasörünün içindekiler kısmı yukarıdaki resimdeki gibi karşınıza çıkacaktır. Bu kısımda “Ayrılabilir bant genişliğini sınırla” dosyasını açın.

internet yükleme hızı yükseltme
internet yükleme hızı yükseltme

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi bir kısım karşınıza çıkacaktır bu kısımda sizde varsayılan olarak “Yapılandırılmadı” kısmı seçilidir. Siz onu resimde okla gösterdiğim gibi “Etkin” olarak seçeceksiniz. Ardından da Bant genişliği sınırı % olarak karşınıza gelecektir.

O kısmı yine okla gösterdiğim gibi sıfır yapmalısınız. Ardından kesinlikle ilk önce “Uygula” kısmına tıklayın ondan sonra ” Tamam” seçeneğine tıklayın ve kapatın.  Bu sayede bant genişliği sınırınızı kaldırmış olacaksınız ve Upload hızı arttırma konusunda biraz daha iyi sonuçlar almış olacaksınız.

2)İnternet Bağlantı Türü⚫️

İnternet Bağlantıları günümüzde çok çeşitlilik kazanmış durumdadır. En popüler bağlantıları türleri “Kablosuz Ağ Bağlantısı” ve “Kablolu Ağ Bağlantısı” şeklindedir. Kablosuz ağ bağlantısı modem cihazınıza olan yakınlığına göre hız verdiğini çoğumuz biliyoruzdur  ancak kablosuz bağlantı kullanmanın diğer kötü yanı ise düzensiz bir İnternet hızı göndermesidir.

Bu yüzden eğer yapabiliyorsanız kesinlikle cihazlarınızda “Kablolu Ağ Bağlantısı” kullanın ve kullandığınız bu kabloların uzunluğu elinizden geldiğince kısa tutun. Bu sayede İnternet kullandığınız cihazdan daha düzenli bir hız alacaksınız ve upload hızınızda da belli bir artış yaşanacaktır.

3)Windows Update Yapılandırma🔵

Özellikle Windows 10 kullanıcıları için Windows Update olayı çok önem arz etmektedir çünkü Windows 10 işletim sistemlerine Windows güncellemesi çok sık gelmekte ve eğer İnternet kullanırken bir sisteme upload yaparken veya indirme yaparken arka planda Windows Update güncelleştirme yaparsa internetinizi felç edecek kadar kötü bir hale getirebilir.

Bu yüzden Windows Update’i otomatik güncelleme yerine manuel yani bizim kendimizin istediğimiz bir zamanda güncelleştirme yapmasını sağlamamız gerekmektedir.

adsl upload hızı arttırma
adsl upload hızı arttırma

Öncelikle Bilgisayarımızın arama kısmına “çalıştır” yazın veya “Windows+R” kısayolunu kullanarak çalıştır kısmını açın. “Çalıştır” “kısmına “Hizmetler” yazın ve “Hizmetler” uygulamasını açın.

Hizmetler sayfasını açtığınızda karşınıza yukarıdaki resmin sol kısmındaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada resimde okla gösterdiğimiz “Windows Update” kısmını bulun ve ardından ona tıklayın. Sonra resmin sağ kısmındaki gibi bir sayfa karşınıza çıkacaktır.

Okla gösterdiğim yere tıklayarak başlangıç türünü Otomatik yerine “Elle” yapın bu sayede Windows Update ayarlarını manuel hale getirmiş olacaksınız. Ardından “Uygula” tuşuna tıklayın ve “Tamam” diyerek kapatın.

4)DNS Yapılandırması🟢

İnternet kullanırken bir siteye erişmek için aslında o sitenin domain adresine gireriz ve bu domain adreslerinin arka planda bir IP Adresleri mevcuttur ancak IP adreslerinin her kullanıcı tarafından bilinmesi güvenlik açısından çok tehlikeli olduğu için Domain Name System  yani günümüz zamanında bilinen domainler hayata geçmiş durumdadır.

4.yöntem olarak bahsettiğimiz “DNS Yapılandırması” tekniği aslında DNS sunucusunu değiştirme ve sabitleme olayıyla alakalı bir durumdur. Bu yöntemi kullanarak “İnternet upload hızı arttırma” konusunda daha iyi sonuçlar almış olacağız. Şimdi gelelim upload hızı arttırma işlemi için uygulamamız gereken yönteme.

Öncelikle arama kısmına “Ağ Bağlantılarını Görüntüle” yazın ve açın. 

internet yükleme hızı nasıl yükseltilir
internet yükleme hızı nasıl yükseltilir

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir sayfa karşınıza çıkacak tabi ki aynı isimler ve aynı şeyler yazmayacaktır. Tamamen Bilgisayarınızda ki Ethernet kartlarına göre bu kısım gözükecektir. Sizde kendi bilgisayarınızda ki aktif olan Bağlantıyı bulup (bende aktif olan bağlantı okla gösterdiğim zaten aktif olmayan da çarpı işareti gözükmekte) sağ tıklayın ve özellikler kısmına tıklayın.

türk telekom upload hızı arttırma
türk telekom upload hızı arttırma

Ardından karşınıza sol kısımdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu kısımda “İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4)” kısmını seçip okla gösterdiğimiz “Özellikler” kısmına tıklayın. Ardından karşınıza sağ kısımdaki gibi bir pencere çıkacaktır ama sizde “DNS Sunucu adresini otomatik olarak al” seçilidir.

Bu kısımda resimde gördüğünüz gibi “8.8.8.8 ve 8.8.4.4” şeklinde girin ve ardından Tamam tuşuna tıklayın. Burada girmiş olduğumuz DNS Adresi Google sunucularının adresidir. Yani biz bu sayıyı girerek İnternetimizi ne zaman kullanmak istesek Google Sunucularına direk bağlanacak ve bu sayede İnternet upload hızı arttırma konusunda tam verim almış olacağız.

DNS sunucuları çeşitlilik göstermekte ve bu konuda da büyük bir rekabet var dünyada aslında ve çok iddialı DNS sunucuları bulunmaktadır ancak güvenilirlik açısından genelde yukarıda verdiğimiz Google DNS adresleri tercih edilmektedir.

5)VPN ile Upload Hızı Arttırma🔴

VPN ile upload hızı arttırma tekniği Google’da kullanıcılar tarafından çok fazla aranılan bir tekniktir ancak bu teknik ne yazık ki gerçekte hız arttırma işlemi gerçekleştirmemektir. VPN servislerinin tek özelliği sizin yurtdışındaki sunuculara bağlayarak farklı sunucular üzerinden internete erişim yapmanızı sağlar. VPN ile internetinize bağlantınızda upload hızınız artmaz ancak düşebilir.

upload hızı arttırmak
upload hızı arttırmak

6)Modem Upload Hızı Arttırma🟡

Modem upload hızı arttırma tekniği, Upload hızı arttırma rehberimizde sizlere göstereceğimiz son yöntemdir. Dördüncü adımda ki uyguladığım DNS Yapılandırması konusunu birçok yerde görmüş olabilirsiniz çok kişi bunu anlatmış olabilir tabi ki ben o noktada aslında sizlere fark yaratacağınız DNS Sunucusu olarak daha hızlı hangi sunucuyu kullanmalısınız bunun ipucunu verdim. Herkes “8.8” ile başlayıp devam eden Google sunucularını göstermekte ancak en hızlı sunucular tabi ki onlar değil.

Şimdi de pek kimsenin bilmediği daha teknik bir konuya gelelim konumuzun ismi “Modem Upload Hızı Arttırma. Öncelikle İnternet tarayıcınızın adres kısmına “192.168.1.1” yazın bu sizi kendi İnternetinizin admin paneline yönlendirecektir. Admin panelinize giriş yapın.

NOT: Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız ve hiç bu sayfayı kullanmadıysanız varsayılan kullanıcı adı ve şifresi duruyor demektir. İnternete kullandığınız İnternet tipinin admin paneli kullanıcı adı ve şifresi diye aratarak varsayılan kullanıcı adı ve şifresini bulabilirsiniz.

ttnet upload hızı yükseltme
ttnet upload hızı yükseltme

Modeminizin Admin Paneline giriş yaptığınızda kullandığınız modeme göre farklı bir arayüz çıkabilir ancak kullanım olarak çoğu modemler aynı işlevi görmektedir. Okla gösterdiğim setup kısmını bulun. Türkçe olarak “Yükle” yada “Yükleme” gibi bir isimde olabilir.

Uyarı: Bu ayarları yapmak tamamen sizin sorumluluğunuzda olan bir durumdur. Sitemizde yer alan feragatname ve telif hakkı sayfamızı inceleyebilirsiniz.

static dns yapılandırması ayarları
static dns yapılandırması ayarları

Sayfanın en alt kısımlarında “Static DNS” kısmı olacak. Bu kısımda DNS 1 ve DNS 2 kısımlarına 4. adımda bilgisayarımıza girdiğimiz DNS Adresini buraya yazıyoruz ve ardından kaydediyoruz.

Static DNS 1:1111
Static DNS 2:1001

Örneğin 4.adımda “8.8.8.8″. ve “8.8.4.4” girmişseniz bu adımda da Static DNS 1 kısmında “8.8.8.8” , Static DNS 2 kısmına da “8.8.4.4″ yazmanız gerekmekte bu sayede de “İnternet upload hızı arttırma” işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. 

Artık son olarak yeniden Upload hızınızı ölçerek yöntemleri uygulamadan önce ki hız ile şuan ki hızınızı karşılaştırma kısmı kaldı diyebiliriz. İnternet hız testi araçları ile eski hızınız ile şuan ki hızınızı karşılaştırabilirsiniz ayrıca upload hızı arttırma konusu ile alakalı olan İnternet hızlandırma konumuzu da kesinlikle okumanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca internet upload hızı arttırma adlı videomuzu da izleyebilirsiniz.

YouTube video

Upload Hızı Arttırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Upload Hızı Ne Kadar Olmalı?

Upload hızı, internete bir dosya yükleyeceğiniz zaman kullanılan bir hız olduğu için eğer düzenli olarak bir upload hızına ihtiyacınız var ise en az 10 Mbps hızında upload hızınız olması gerekmektedir.

İnternet upload hızı arttırma adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. İnternet bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilirsiniz.

5/5 - (17 votes)

“İnternet Upload Hızı Arttırma” üzerine 4 yorum

  1. Eğer internet üzerinden çalışanlar, yayın yapanlar başta olmak üzere, internete işi düşen herkes için upload hızı yani yükleme hızı geçmişe göre artık daha önemli bir ihtiyaç olmaya başladı.

    Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol