İnternet Hızlandırma

11 dakika 18 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

İnternet Hızlandırma veya interneti hızlandırma. İnternet artık çağımızın vazgeçilmez ihtiyaçlarından bir tanesidir. Bir çok ihtiyacımızı İnternet sayesinde çok hızlı çözebiliyoruz. İnternet’in bu kadar ihtiyaç haline geldiği bir zamanda kimse kullandığı internetin yavaş olmasını istemez ancak ne yazık ki Türkiye , internet hızı konusunda çok gerilerde olan bir ülkedir.

internet hızlandırıcı
internet hızlandırıcı

İnternet hızı arttırma konusu gün geçtikçe hayatımızda daha fazla önem kazanmaya başlıyor çünkü işlerimiz zamanla daha çok dijital dünyaya aktarılıyor diyebiliriz. Speedtest’in geliştiricisi Ookla’nın yaptığı araştırmaya göre Türkiye sabit internet hızında 82.Sırada bulunmaktadır ve 1.sırada ise Singapur bulunmaktadır. Yarıştığımız ülkelerin ise bir çoğu Afrika ülkeleri olarak karşımıza çıkmakta.

İnternet hızı sıralamasında bu kadar geride kaldığımız bir nokta da en büyük sorun olarak karşımıza tabi ki “İnternet Hızlandırma” sorunu çıkmaktadır. Herkes kullandığı internet’in nasıl daha hızlı olabileceğini merak etmekte ve araştırmakta. Bizde sizlere şimdi işinize yarayacak efsane 7 yöntem anlatacağız;

İnternet Hızı Arttırma🟡

İnternet hızı arttırma yöntemleri sizin mevcut internet paketinizden daha fazla hız almanızı değil, mevcut paketinizden en iyi verimi almanızı sağlamaktadır. İnternet sağlayıcınızla anlaştığınız internet paketinden daha yüksek bir hız kullanmanız mümkün değildir ve size böyle bir vaat veren kim olursa o kişiden uzaklaşmanızı tavsiye ederiz.

Bir çok sebepten dolayı internetiniz mevcut paketinizden daha düşük hızlar veriyor olabilir ve bu durum çoğu kişi de internet çok yavaş , nasıl çözebilirim sorusunu akıllara getiriyor. İnternetinizin hızını arttırabileceğiniz tüm yöntemleri bu yazımızda sizlere adım adım anlatacağız ve bu yöntemler ile kendi internet paketinizden alabileceğiniz en iyi hızlara ulaşmış olacaksınız.

internet hızı arttırma
internet hızı arttırma

Peki gerçekten de mevcut kullandığınız İnternet hızlandırılabiliyor mu? Buna cevabım kesinlikle evet. Aslında burada ki olay size gelmesi gereken İnternet’i en iyi şekilde almaya çalışmanız olacaktır.  İnternet hızlandırma konusu çok ayrıntılı ve teknik bir konu olmakla birlikte sizlere en anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım ancak öncelikle bilmeniz gereken çok önemli bir durum var.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?💬

İnternet hızı nasıl arttırılır? sorusunu cevaplamadan önce mevcut internetinizden ne kadar hız aldığınızı öğrenmeniz gerekir ki işlemler sonrasında bir fark var mı? , yok mu? bunu anlayabilelim. Şimdi öncelikle bir çok farklı internet hız testi siteleri bulunmaktadır. Google’a “internet hız testi sorgulama” yazarak istediğiniz siteden internetinizin indirme ve yükleme hızlarını öğrenebilirsiniz.

Upload ve Download Arasındaki Fark Nedir?🔎

Kullanılan her İnternet’in bir upload bir de download hızı bulunmaktadır. İkisi çok farklı şeylerdir ve birbiriyle bağlantılı değildir. Download hızınızın yüksek olması upload hızınızın yüksek olacağı anlamına gelmemektedir. Bu yüzden İnternet seçimi yaparken ikisinin de hızını öğrenmek çok önemlidir.

Download Türkçe anlamda “indirme“, upload Türkçe anlamda “yükleme” anlamına gelmektedir. Bu yazımızda sizlere download yani İndirme hızını nasıl arttırabileceğinizi anlatacağım. “Upload Hızlandırma” konusunda sorun yaşıyorsanız yada bu konuyu da merak ediyorsanız kesinlikle “Upload Hızı Arttırma” adlı yazımı okumalısınız.

Şimdi sizlere en etkili İnternet Hızlandırma Taktiklerini sırasıyla anlatalım.

İnterneti Hızlandırma Yöntemleri🟢

İnternet hızlandırma yöntemleri internet hızınızı artırmaya yönelik yapılacak ayarları içermektedir. İnternet hızlandırma ayarlarını uygularken lütfen adımları atlamadan tek tek okuyarak uygulamanızı tavsiye etmekteyim. İnternet hızlandırıcı en etkili 6 yöntem şu şekilde;

1)Wifi Hızlandırma🟧

Wifi hızlandırma konusu aslında wifi için kullandığınız modem yada router’in konumu ile alakalı bir konudur. İnternetiniz aynı evde zor çekiyor ise bağlantı düşük olabilir. Böyle bir durumda router’inizi evin tüm odalarından net çekecek şekilde bir yere taşımalısınız.

wifi hızlandırma
wifi hızlandırma

Eğer evinizin tüm odalarından internetin tam çekmesini istiyorsanız router’inizi kıyıda köşede görülmeyen bir yere yerleştirmek yerine bir şekilde evinizin ortasında ki odanın ortasına router’i koyarsanız çekim gücünde kesinlikle değişim meydana gelecektir ayrıca router ve modem cihazlarınızın asla önüne bir eşya koymayın.

Evin duvarlarının bile kalın olması sinyali azaltan bir durum olduğundan dolayı router’e az bir nefes alanı bile bırakmanız gerektiğini unutmayın.

Uyarı: Router ve modem cihazlarında sinyaller için özellikle kalın duvarlar büyük problem oluşturmaktadır. Evinizin tüm odasından en iyi çekim gücünü alabilmek için kesinlikle en uygun konuma cihazları yerleştirmiş olmanız gerekmektedir eğer çekim kalitesinde sorun varsa ve tam çekim alamıyorsanız mevcut İnternet hızınızın belli bir bölümünden kayıp yaşıyorsunuz demektir.

2)Telefon İnternet Hızlandırma🟨

Telefon internet hızlandırma konusu sinyal dalgaları ile alakalıdır. Sinyal dalgalarında ki tuhaflıklar yüzünden router’iniz size çok yakın olduğu halde internetinizden istediğiniz tam gücü alamıyor olabilirsiniz. Wifi ağından bağlantı olan routerler de sinyal bazlı çalıştığı için ortamda sinyal ile çalışan ( Telefon, mikrodalga , bebek monitörü, Bluetooth Aygıtları, Akıllı Televizyonlar vb.) cihazlar router den gelen sinyali kötüleştirebiliyor, bu durumun hafife almamanızı öneririm.

telefon internet hızlandırma
telefon internet hızlandırma

3)İnternet Hızlandırıcı (Router Seçimi)🟩

İnternet hızlandırıcı olarak piyasada belirtilen cihazların asıl ismi Router cihazlarıdır ve asıl amaçları internet hızlandırmak değil internetinizden daha iyi çekim gücü almanızı sağlamaktır. İnternet hızınızın en üst seviyede almanızı sağlayarak İnternetinizi hızlandırabilirsiniz.

WiFi cihazlarının çoğunluğu 802.11n bandında çalışıyor ancak yeni routerler de çift bant özelliği bulunmaktadır ve tek bantlı routerler 2.4 Ghz de çalışırken çift bantlı Routerler hem 2.4 Ghz hem 5 Ghz de Wi-Fi gücü sağlayabiliyor.

Kullandığınız elektronik cihazlar da 5 GHz ‘yi destekliyorsa kesinlikle 5 GHz bandını kullanmalısınız internetiniz de çok ciddi bir fark olacaktır ancak 5 GHz , 2.4 GHz’ye göre daha az bant genişliği sunmaktadır yani evinizin uzak bir odasından interneti almaya çalışıyorsanız 2.4 GHz ile daha iyi çekim gücü alacaksınız diyebiliriz.

UYARI: İnternet modem ayarlarınızı kesinlikle bilmeden karıştırmayın geriye dönülmeyecek hatalar ve sorunlar çıkmasına sebep olabilirsiniz!

4)Modem Hızlandırma🟦

Modem hızlandırma konusu interneti hızlandırma yöntemleri arasında en fazla ihmal edilen konulardan bir tanesidir. İnternetiniz için kullandığınız modemlerin ağında zamanla şişme meydana gelmektedir ve bu şişme internetten alacağınız verimi düşürmektedir.

modem hızlandırma
modem hızlandırma

İnternetinize birden fazla kişi giriyorsa İnternet ağlarında zamanla şişmeler meydana gelmektedir İnternet servis sağlayıcılarından uzun süredir duyduğunuz klasik kapatıp/açmayı denediniz mi? cümlesi gerçekten işinize yarayabiliyor.

Routerinizi her gün günde bir kere 10 saniye aralıklarla  kapatıp açmanızı tavsiye ediyorum ayrıca modeminizi 24 saat çalışır durumda bırakmayın, en azından geceleri kullanmıyorsanız sabaha kadar kapalı konumda tutmanız yararlı olacaktır.

NOT: Şunu unutmayın kablolu İnternet bağlantılı kablosuz İnternet bağlantısından her zaman kuvvetlidir! Kablolu internette de kesinlikle kablonuzu elinizden geldiğince kısa tutmaya çalışın!

5)İnterneti Hızlandırma DNS Ayarları🟪

İnterneti hızlandırma DNS ayarları pek bilinen bir yöntem değildir. DNS sunucularını ayarlamak iyi anlamda da kötü anlamda da bir farklılık gösterebilir Domain Name System olarak bilinen bu sistem çok önemlidir.

DNS Sunucularınızın performansı çok önemlidir en iyi DNS Sunucu performansını hangisinden aldığınızı bulmalısınız ve onun güvenli olup olmadığını öğrenmelisiniz her DNS Sunucu adresinizi sakın kendinizde denemeyin her Sunucu güvenli olmamaktadır.

interneti hızlandırma
interneti hızlandırma

Modeminizin kalitesi  yüksek hızları desteklemiyorsa verilen hızı alamazsınız. ADLS, VDSL ve Fiber modemlerde çok dikkatli olmalısınız. Modeminizin neyi desteklediğini öğrenmelisiniz şuan için Fiber modemleri almanızı tavsiye ediyorum yakın bir zamanda da ultra adı altında modemler çıkmaya başlayacak, onlar çıkınca da altyapınız destekler ise onları alabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Kablosuz İnternetler de kesinlikle modemin çevresini kapatmayın boş bir alan bırakmalısınız ki sinyaller rahat bir şekilde alıcıya ulaşabilsin.

Son olarak ta kullandığınız modemlerin sürücülerini güncel tutmayı unutmayın.

6) DNS Adresi Özelleştirme⬛️

İnterneti hızlandırma yöntemlerimizden altıncı yöntemimiz DNS adresi özelleştirme yöntemidir. Bilgisayarlarınız üzerinden internete bağlanıyorsanız, DNS adresi özelleştirme özelliği sizin için uygun olabilir. Normalde internetimizi kullanırken internet servis sağlayacağımız bize otomatik olarak sürekli bir DNS adresi tanımlar ve interneti kullanırken onu kullanırız ancak bu DNS adresini sabitlemenin yolu da bulunmaktadır.

DNS adreslerinin olumlu yanları eğer güvenilir bir sunucu ise daha hızlı, daha güvenli olmasıdır ancak güvenilir olmayan tehlikeli bir DNS adresi kullanırsanız bu seferde tam tersi kendinizi tehlikeye atmış olursunuz o yüzden hangi DNS adresini seçeceğiniz konusunda çok dikkatli olmalısınız.

  • Google DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4
  • Cloudflare DNS: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1
  • Yandex DNS: 77.88.8.8 ve 77.88.8.1
  • Verisign: 64.6.64.6 ve 64.6.65.6
  • Norton: 199.85.126.10 ve 199.85.127.10
  • Level 3 DNS: 209.244.0.3 ve 209.244.0.4

Yukarıda ki DNS servisleri dışında bir çok farklı DNS servis sağlayıcısı bulunmaktadır ancak biz aralarından en iyi olduklarını düşündüklerimizi sizlerle paylaşmak istedik. Yukarıda ki listede yer alan DNS adreslerinden istediklerinizi kullanabilirsiniz ancak insanlar genelde Google ve Cloudflare’nin DNS adreslerini kullanıyor diyebiliriz.

7)İnternet Hızlandırma Programı⬜️

İnternet hızlandırma programı olarak piyasada bir çok program bulunmaktadır ve bu programlara internet hızlandırma programı denilmektedir ancak kesinlikle o programları şuan için tavsiye etmiyorum çünkü sizin DNS adreslerinizi değiştirmeye yönelik olan bu programlardır ve DNS adresinizin değişmesi İnternette tamamen savunmasız kalmanıza sebep olabilir.

İnternet ayarlarınızı orijinal halinde bırakmanızı tavsiye ediyoruz, kesinlikle oynama yapmayın. İnternetinizin indirme hızı paketiniz dahilinde altyapınızdan gelen bir hız akışıdır. Dediğimiz yöntemlerin hiç birinde sıkıntınız yoksa zaten indirme hızınızda da maksimum hızı alıyorsunuz demektir.

internet hızlandırma programı
internet hızlandırma programı

Ping konusu tamamen ayrı bir durumdur. Online oyun oynuyorsanız indirme hızınızın değil, pinginizin çok iyi olması gerekiyor. Ping değeriniz sıfıra ne kadar yakın ise o kadar iyi bir ping değeriniz var demektir. İndirme hızınızda ise ne kadar yüksek bir hız var ise o kadar iyidir.

Online oyunların indirme hızınızla direk bir ilişkisi yoktur ancak ping hızı ile direk bir ilişkisi vardır. Yükleme hızınız ise bir veriyi sanal aleme aktarma hızınızdır onunda yüksek olması sizin için avantajdır. Upload hızınızı İnternet Paketi alırken sormanız da kesinlikle fayda var

Fiber internet kullanmanız upload da avantajınıza olacaktır ancak upload hızınızı arttırabileceğiniz yöntemlerde mevcuttur.Upload Hızı Arttırma” adlı makalemizi en başta okumayı ihmal ettiyseniz kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.

İnternet Hızlandırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular 💭

Wifi çok yavaş nasıl hızlanır? 💭

İnternet hızlandırma makalemizde yer alan Wifi hızlandırma bölümünü okuyabilirsiniz.✔️

İnterneti hızlandırmak için ne yapmalı? 💭

İnternetinizi hızlandırma için sitemizde yer alan “İnternet hızlandırma” makalemizi okumanız gerekmektedir.✔️

İnternet neden bu kadar yavaş? 💭

İnternetinizin yavaşlamasına sebebiyet verecek bir çok farklı sebep bulunabilir, bunun için detaylı bir analiz yapılması gerekmektedir. ✔️

İnternet hangi saatlerde daha hızlı? 💭

Günümüzde fiber internet kullanıyorsanız hiçbir yoğunluk sizin fiber altyapınızı yavaşlatmayacaktır.✔️

İnternet hızlandırma adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin. İnternet bağlantısından sitemiz de yer alan benzer içerikleri inceleyebilirsiniz. Wikipedia bağlantısından da internet hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz ✔️

Yorum yapın

Arizacozum.com istanbul firmaları su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü