Özet Çıkarma Siteleri – 2022 – Metin Özetleme

4 dakika 1 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Özet çıkarma siteleri. Özet çıkarmak, bir metinin ana hatları ile kısaca açıklanmasıdır. Çok sık metin okuyor ve okuduğunuz metnin ana hatlarına anında ulaşmak istiyorsanız özet çıkarma siteleri sizler için mükemmel bir tercihtir. Ortalama bir içeriğin 1.000 kelimeye sahip olduğu düşünülecek olursa metin özetleme sitesi kullanmak gerekebilir.

Neden Özet Çıkarma Sitesi? 2022🟢

  • Bir metni okurken her zaman aynı hazır bulunuşa sahip olmayabilirsiniz.
  • Zamanınız az olabilir.
  • İlgi alanınız dışında bir metin okumak zorunda kalmış olabilirsiniz.
  • Çok uzun bir metin okumak zorunda kalmış olabilirsiniz.
  • Bir an önce metin özetleme seçeneğine ihtiyaç duymuş olabilirsiniz.

Tüm bu seçenekler bir araya geldiğinde özet çıkarma siteleri oldukça büyük bir önem taşır. Genel hatları ile sizin için özet çıkarma sitesinin nasıl çalıştığını açıklamaya çalışacağız.

Google Metin Özetleme Programı 2022🟡

google metin özetleme programı
google metin özetleme programı

Genel olarak özet çıkarma siteleri bir belgeyi otomatik özetleme sistemi ile çalışır. Hemen hemen onun üzerinde web sitesi ve cep telefonu uygulamasının bu şekilde çalıştığını söyleyebiliriz. Bu adreslerin neredeyse tamamının birbirinin aynısı diyebileceğimiz sistem ile çalıştığını söylemek yanlış olmayacaktır.

Metin özetleme programları, bu işlemi yaparken yapay zekadan destek alır. Tabii ki, bir yapay zeka herkes için farklı anlamalara gelen bir metni net olarak özetleyemez. Yine de en fazla dikkat çeken noktaları ve genel hatları ile özelliklerini metin içerisinde bilgilendirir.

Metin Özetleyici Siteler Nasıl Ortaya Çıktı? 2022🟠

İlk olarak İspanyolca ve İngilizce sitelerde özetleyici algoritmalar ile karşılaşıyoruz. İlk özet çıkarma sitesi çalışması (stabil bir şekilde çalışmasa da) İspanya Mallorca’da bir öğretmen tarafından yapıldığını görüyoruz. O zamanlar öğretmenimiz bu metin özetleyici sitesine “bir tembelin çırpınışları” ismini vermişti.

Sonraki dönemlerde ise, çok uzun metinlerin net bir şekilde anlaşılması için farklı şekillerde ve ülkelerde de tasarlanıp yayınlanmaya başlamıştır.

Türkiye’de Özet Çıkarma Siteleri 2022🔵

konu özeti çıkaran siteler
konu özeti çıkaran siteler

Büyük bir çoğunluğu Türk geliştiriciler tarafından tasarlanan pek çok özetleyici adres bulunur. Bu adresler temel yapıları itibariyle aynı şekilde çalışırlar. Uzun bir metni bu siteye eklersiniz ve yapay zeka o metnin en önemli noktalarını size özetleyerek verir. Bu metin özetleme işlemi temelde bu şekilde işlemektedir. Bankacılık ve finans, iletişim sektörü ve lojistik gibi konu başlıklarında ise özetleyiciler aktif olarak kullanılır.

Ücretsiz Özet Çıkarma Siteleri 2022⚪️

Piyasada bir çok farklı özet çıkarma sitesi bulunmaktadır ancak ücretsiz özet çıkarma siteleri çok fazla değildir, özellikle de düzgün çalışan bir sistem arıyorsanız, işiniz daha zor diyebilirim. Şimdi sizlere sırasıyla ücretsiz özet çıkarma sitelerini gösterelim;

1)TLDR This⚫️

TLDR This web sitesi globalde ücretsiz olarak en çok kullanılan özet çıkarma siteleri arasında yer almaktadır. Site Türkçe dil desteğini de desteklemektedir, isterseniz farklı yabancı dillerde de özet çıkarmak için siteyi kullanabilirsiniz.

özet çıkarma sitesi
özet çıkarma sitesi

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi özet çıkarma işleminde sizlere isterseniz makale URL’si ile isterseniz de Makale metni ile özet çıkarma seçeneği sunulmaktadır ayrıca özetin gerçekçi mi olmasını istediğiniz, yoksa anahtar cümlelerin yer aldığı bir özet mi istediğinize dair seçenekte seçebiliyorsunuz. En son olarak ta kısa ve öz mü yoksa ayrıntılı ve bölüm bazında mı istediğinize dair seçim yapıyorsunuz.

TLDR This sitesinde detaylar sayesinde çok başarılı özetler çıkarmanız da mümkün hale gelmiş oluyor.

2)QuillBot🟤

Quillbot sitesi de isterseniz dosya yüklerek, isterseniz de paragraf kopyalayıp, yapıştırarak özet çıkarmanızı sağlayan bir özet çıkarma sitesidir. Quillbot sitesinin ayrıca Google chrome eklentisi de bulunmaktadır ayrıca oluşturmak istediğiniz özetin uzun mu, kısa mı olacağına da karar verebiliyorsunuz.

QuillBot sitesinde sadece İngilizce dil desteğinde metin özetleyebiliyorsunuz. Türkçe dil desteği ile metin özetlemeye çalışırsanız, düzgün bir sonuç alamayacaksınız.

En iyi program indirme siteleri konumuzu da okumanızı tavsiye ederiz.

Özet Çıkarma Siteleri ile Alakalı Sık Sorulan Sorular📜

Bir metnin özeti nasıl çıkarılır?📢

Otomatik metin özeti çıkarmak için kullanılan özet çıkarma siteleri bulunmaktadır. Yazımızda detaylı bir şekilde özet çıkarabilirsiniz.🟢

Özet çıkarma sitesi hakkındaki makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. İnternet bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da özet çıkaran siteler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Arizacozum.com su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü best smm panel