En İyi Nvidia Performans Ayarları

en-iyi-nvidia-ayarlari
4 dakika 12 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Nvidia Performans Ayarları. Bu yazımızda Nvidia Ekran kartına sahip kullanıcıların birkaç ayar değişikliği ile Bilgisayarında Performans artışını nasıl sağlayacaklarını anlatacağız. Nvidia performans ayarları bilgisayarınızdan tam verim almak için gerekli olan tüm ayarların bulunduğu bir ayar panelidir.

Bu zamana kadar bilgisayarınızda Nvidia performans ayarları ile alakalı hiçbir değişiklik yapmamışsanız bilgisayarınızdan hiçbir zaman tam verim alamamışsınız demektir. Yazımızda performansa yönelik ayarları göstererek bilgisayarınızdan en iyi verimi almanızı sağlamayı amaçlamaktayız.

Nvidia Performans Ayarları

Öncelikle Nvidia ekran kartınızın ayarlarına yapabilmek için Ekran Kartınızın sürücüsü bilgisayarınızda yüklü olmalıdır.  Bilgisayarınızda eğer sürücüler yüklü değilse ekran Kartınızın ayarlar kısmı sizde gözükmeyecektir.

Güncel sürümü yüklemek veya ilk kez indirmek için aşağıdaki butona tıklayarak Nvidia’nın kendi Resmi Web Sitesinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

Nvidia Driver bağlantısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nvidia Denetim Masası Ayarları

Nvidia Ekran Kartınızın güncel sürümü bilgisayarınızda yüklü olduktan sonra bilgisayarınızda masaüstüne gelin boş bir alanda Mouse ile sağ tuşa tıklayın ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi “Nvidia Denetim Masası” kısmına tıklayın.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz kısma yani Nvidia Denetim Masası yazan kısma tıkladıktan sonra Nvidia Denetim Masası açılacaktır. İlk olarak sol panelde ki menü seçeneklerinden Nvidia Ayarlarını ÖnAyarla Yap seçeneğini seçin. İlk Performans optimizasyonu olarak bu kısmı düzenleyelim.

Resimde de gördüğünüz gibi Benim Tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver seçeneğini seçtikten sonra Performans kısmını tamamen arttırıyoruz.

Ayar değişikliği yaptığınız an sayfanın sağ alt kısmında UYGULA seçeneği çıkacaktır ona tıklayın. Ardından yan panelden başka bir seçeneğe tıklayın ve bu panele yeniden geri gelin yeniden geldiğinizde eğer eski ayar hala duruyorsa Resimde gördüğünüz ayarı 2.kez yeniden gerçekleştirin ve UYGULA seçeneğini seçin.

Nvidia 3D Ayarları ( 3D Ayarlarının Yönetilmesi)

Sol kısımdaki Seçeneklerden ikincisi olan 3D Ayarlarının Yönetilmesi yani Nvidia 3d ayarları kısmını düzenlemeye geçelim.

Bu kısımda ilk yapacağınız iş Tercih Edilen Grafik İşlemci kısmını Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi seçeneğini seçmek olmalı.

UYARI: Eğer tercih olarak Otomatiği seçerseniz Bilgisayar her zaman Görüntü kartı olan İntel kartınızı tercih edecektir!

Ayarlar kısmını da resimde gözüktüğü şekilde düzenleyebilirsiniz ayarların devamı da aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Ayarların devamı da bu şekildedir. Aynı ayarları yaparak Bilgisayarınızda Performans artışı sağlayabilirsiniz. Tüm Ayarları düzenledikten sonra sağ alt kısımda çıkan UYGULA seçeneğine tıklayın.

Physx Yapılandırması

Üçüncü ve son seçenek kısmı olarak Surround, Physx Yapılandırması seçeneğini seçelim;

Bu kısımda yapacağınız en önemli Ayar Physx Ayarları kısmını Bilgisayarınızda yüklü olan Ekran Kartını seçmek olacak bu kısımdaki diğer seçenek olan CPU ise Bilgisayarınızda mevcut olan İntel Görüntü Kartını temsil etmektedir. Nvidia Ekran Kartları da Bilgisayarınızda GPU olarak geçmektedir.

Yukarıda ki resimde Physx işlemci olarak nvidia ekran kartı gözükse de doğru olan “otomatik” seçeneğinde bırakmaktır çünkü kullandığınız program veya oyuna göre hangisini kullanacağını sistemin seçmesi performans açısından çok daha yararlı olacaktır.

Physx işlemcisi ne olmalı? sorusuna da bu şekilde cevap vermiş olduk. Ayarları yaptıktan sonra UYGULA demeyi kesinlikle unutmuyoruz. Tüm İşlemleri gerçekleştirdikten sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra oyunlarda ki FPS değişimlerini ve performans artışlarını görebilirsiniz. Eğer konumuzun videolu anlatımını da isterseniz aşağıdan izleyebilirsiniz ;

Eğer bilgisayarınızın performansını nasıl arttıracağınıza dair makaleler arıyorsanız aşağıda ki makalelerime de kesinlikle bakmalısınız;

Nvidia Performans Ayarları adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Makalemiz hakkında düşüncelerinizi paylaşmak isterseniz yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

“En İyi Nvidia Performans Ayarları” hakkında 2 yorum

  1. Bu kısımda yapacağınız en önemli Ayar Physx Ayarları kısmını Bilgisayarınızda yüklü olan Ekran Kartını seçmek olacak bu kısımdaki diğer seçenek olan GPU ise Bilgisayarınızda mevcut olan İntel Görüntü Kartını temsil etmektedir. Nvidia Ekran Kartları da Bilgisayarınızda CPU olarak geçmektedir.

    bu yazı yanlış yazılmış “bu kısımdaki diğer seçenek olan GPU ise Bilgisayarınızda mevcut olan İntel Görüntü Kartını temsil etmektedir.”
    bu da yanlış “Nvidia Ekran Kartları da Bilgisayarınızda CPU olarak geçmektedir.” nvidia ekran kartı haricidir ve gpu olarak geçer gömülü olansa cpu olarak geçer ters yazmışsınız siz düzeltin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.