Nvidia-Performans-Ayarları

Nvidia Performans Ayarları

Nvidia Performans Ayarları. Bu yazımızda Nvidia Ekran kartına sahip kullanıcıların birkaç ayar değişikliği ile Bilgisayarında Performans artışını nasıl sağlayacaklarını anlatacağız.

nvidia-ayarları-yapımı
nvidia-ayarları-yapımı

Ekran Kartı Sürücüsü Yükleme Ve Güncelleme

Öncelikle Nvidia Ekran Kartınızın Ayarlarına yapabilmek için Ekran Kartınızın sürücüsü Bilgisayarınızda yüklü olmalı. Bilgisayarınızda eğer sürücüler yüklü değilse Ekran Kartınızın Ayarlar kısmı sizde gözükmeyecektir.

Güncel Sürümü yüklemek veya ilk kez indirmek için aşağıdaki butona tıklayarak Nvidia’nın kendi Resmi Web Sitesinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz;

Nvidia Driver

Nvidia Ekran Kartı Ayarları

Nvidia Ekran Kartınızın güncel sürümü Bilgisayarınızda yüklü olduktan sonra Bilgisayarınızda Masaüstüne gelin boş bir alanda Mouse ile sağ tuşa tıklayın ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir kısım çıkacaktır.

nvidia-denetim-masası
nvidia-denetim-masası

Yukarıdaki Resimde de gördüğünüz kısma yani Nvidia Denetim Masası yazan kısma tıklıyoruz.  Nvidia Denetim Masası açıldıktan sonra ilk olarak sol panelde ki Menü Seçeneklerinden Nvidia Ayarlarını ÖnAyarla Yap Seçeneğini seçin. İlk Performans Optimizasyonu olarak bu kısmı düzenleyelim.

nvidia-görüntü-ayarlarını-önayarla-yap
nvidia-görüntü-ayarlarını-önayarla-yap

Resimde de gördüğünüz gibi Benim Tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver seçeneğini seçtikten sonra Performans kısmını tamamen arttırıyoruz.

Ayar değişikliği yaptığınız an sayfanın sağ alt kısmında UYGULA seçeneği çıkacaktır ona tıklayın. Ardından yan panelden başka bir seçeneğe tıklayın ve bu panele yeniden geri gelin yeniden geldiğinizde eğer eski ayar hala duruyorsa Resimde gördüğünüz ayarı 2.kez yeniden gerçekleştirin ve UYGULA seçeneğini seçin.

Nvidia Performans Ayarları

Sol kısımdaki Seçeneklerden ikincisi olan 3D Ayarlarının Yönetilmesi kısmını düzenlemeye geçelim şimdi de.

3d-ayarlarının-yönetilmesi
3d-ayarlarının-yönetilmesi

Bu kısımda ilk yapacağınız iş Tercih Edilen Grafik İşlemci kısmını Yüksek Performanslı Nvidia İşlemcisi seçeneğini seçmek olmalı.

Ayarlar kısmını da resimde gözüktüğü şekilde düzenleyebilirsiniz ayarların devamı da aşağıdaki resimde gösterilmekte.

ekran-kartı-performans-arttırma
ekran-kartı-performans-arttırma

Ayarların devamı da bu şekildedir. Aynı ayarları yaparak Bilgisayarınızda Performans artışı sağlayabilirsiniz. Tüm Ayarları düzenledikten sonra sağ alt kısımda çıkan UYGULA seçeneğine tıklayın.

Ekran Kartı Optimizasyonu

Üçüncü ve son seçenek kısmı olarak Surround, Physx Yapılandırması seçeneğini seçelim;

urround ve physx yapılandırması
urround ve physx yapılandırması

Bu kısımda yapacağınız en önemli Ayar Physx Ayarları kısmını Bilgisayarınızda yüklü olan Ekran Kartını seçmek olacak bu kısımdaki diğer seçenek olan GPU ise Bilgisayarınızda mevcut olan İntel Görüntü Kartını temsil etmekte. Nvidia Ekran Kartları da Bilgisayarınızda CPU olarak geçmekte.

Ayarları yaptıktan sonra UYGULA demeyi kesinlikle unutmuyoruz. Tüm İşlemleri gerçekleştirdikten sonra Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra Oyunlarda ki FPS değişimlerini ve Performans artışlarını görebilirsiniz. Eğer konumuzun videolu anlatımını da isterseniz aşağıdan izleyebilirsiniz ;

Ayrıca ücretsiz bir şekilde Bilgisayarınızda  Ram Arttırma videomuza buradan ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/2T4tY7z

Nvidia Performans Ayarları adlı Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Diğer yazılarımızda görüşmek dileğiyle.

Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: Bilgisayar Depolama Alanı Optimizasyonu #1 • Colaker Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


Bilgisayar ›