Windows 10 Açılış Hızlandırma 2023 (Video Anlatım)

Windows 10 açılış hızlandırma veya win 10 açılış hızlandırma. Windows işletim sistemi günümüzün en popüler işletim sistemlerinden bir tanesidir. Windows işletim sistemini üreten firma olan Microsoft firması Windows 11 işletim sistemini çıkarmış olsa da çoğu kullanıcı Windows 10 işletim sisteminde kalmayı tercih etmektedir.

Windows 10 açılış hızlandırma
Windows 10 açılış hızlandırma

Windows 10 başlangıç hızlandırma makalemizde sizlere , Windows 10 işletim sistemini kullanan kullanıcıların bilgisayarlarını daha hızlı açması için kullanabilecekleri tüm yöntemleri adım adım göstereceğiz, bildiğiniz üzereWindows 10 işletim sistemi hem en popüler işletim sistemi olduğu için hem de piyasanın en yeni işletim sistemi olduğu için özellikle eski bilgisayara sahip kullanıcılarda “PC açılışını hızlandırmak“, “Bilgisayar açılış hızlandırma” , “Windows 10 pro açılış hızlandırma” gibi çözüm yolları aranma oranı çok ciddi derecede artmıştır çünkü Windows 10 işletim sisteminin sistem gereksinimleri diğer işletim sistemlerine göre çok daha fazladır.

Windows 10 açılış hızlandırma konusunu uygulamalı olarak takip etmek isterseniz aşağıdaki videomuzu da inceleyebilirsiniz;

YouTube video

Windows 10 Açılış Hızlandırma🟢

Windows 10 açılış hızlandırma yöntemi her bilgisayar için çok büyük bir önem arz etmektedir çünkü her bilgisayarda ciddi bir performans artışına sebebiyet vermektedir. Bilgisayarınız ilk açılırken açılışta ne kadar programı açmaya çalışırsa açılması o kadar çok zor olacaktır. O yüzden ilk önce başlangıç programlarından kurtulup bilgisayarınızın açılışta ki tüm gücü kullanması için farklı yöntemlerde kullanacağız. İlk yöntem olarak sizlere Windows 10 başlangıç hızlandırma yöntemini göstereceğiz.

1)Windows 10 Başlangıç Hızlandırma Yöntemi🟡

Windows 10 başlangıç hızlandırma yöntemi, bilgisayarınız ilk açılırken çalıştırmaya çalıştığı gereksiz programların kapatılması ile hızlandırma yöntemidir, yani gün içerisinde normalde kullanmadığınız bir program, bilgisayarınız ilk açılırken açıldığı için gün boyu bilgisayarınızın performansını yavaşlatabiliyor o yüzden Win 10 açılış hızlandırma yöntemi çok önemlidir.

Windows 10 başlangıç hızlandırma yöntemi için;

 • İlk olarak klavyenizden “CTRL+SHİFT+ESC” kombinasyonunu kullanın.
 • Karşınıza çıkan görev yöneticisinden, başlangıç sekmesini seçin.
 • Başlangıç sekmesinde yer alan programlardan kullanmadığınıza emin olduğunuz programları devre dışı bırakın.
win 10 açılış hızlandırma
win 10 açılış hızlandırma

Bilmediğiniz programları asla devre dışı bırakmamalısınız. Devre dışı bıraktığınız program bir ses driver programı veya ekran kartı driver programı da olabilir, o yüzden sadece ne olduğundan emin olduğunuz programları devre dışı bırakın.

2)Windows 10 Kapanış Hızlandırma🟠

windows 10 başlangıç hızlandırma
windows 10 başlangıç hızlandırma

Windows 10 kapanış hızlandırma başlığımızda sizlere PC açılışını hızlandırmak için en etkili yöntem olan SSD takma yöntemini göstereceğiz. SSD donanımları normal hard disk cihazlarına göre okuma ve yazma hızı açısından çok üst düzey seviyelerdedir, bu durumda SSD takılı cihazlarda bilgisayarın daha hızlı açılmasını, bilgisayarda oyunlar oynarken daha iyi FPS değerleri almanızı sağlamaktadır. Özellikle oyun içi yükleme ekranlarında SSD donanımı ciddi etki sağlamaktadır.

SSD ile bilgisayar açılışını hızlandırabilmek için, işletim sisteminizi SSD’ye kurmanız, oyunlarda da bekleme süreleri azaltmak ve daha iyi FPS almak için oyunları da aldığınız SSD donanımına kurmanız gerekmektedir.

SSD ile normal bir HDD donanımını aynı olan bir cihazda sırasıyla kullandık ve Windows 10 açılış hızlandırma süresi olarak aldığımız sonuçlar şu şekilde;

Kullanılan DonanımBilgisayar Açılış Süresi
SSD3.9 saniye
HDD (Hard disk)12.5 saniye
SSD ile hard disk karşılaştırması

Yukarıda ki tablodan da göreceğiniz üzere sadece HDD yerine SSD takılarak ciddi derecede bilgisayar açılış süresinde iyileştirilme görüldü diyebiliriz.

Windows 10 Açılış Hızlandırma Programı⚪️

Windows 10 açılış hızlandırma programı, win 10 pc hızlandırma konusu için kritik konulardan bir tanesidir. Windows 10 açılış hızlandırma programı olarak piyasada kullanılan çoğu program aslında pek işe yaramamakta ancak biz sizlere uzun yıllar kullandığımız ve denediğimiz bir program olan Avast Cleanup üzerinden Windows 10 açılış süresini kısaltma işlemini göstereceğiz.

Windows 10 açılış hızlandırma programı
Windows 10 açılış hızlandırma programı

Windows 10 açılış hızlandırma. Her işletim sisteminde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de kapattığınız çoğu programlar veya bilgisayar açılırken açılan ancak hiç kullanmadığınız halde açık kalmaya devam eden programlar arka planda sizin bilgisayarınızın gücünü kullanmaya devam etmektedir. Çoğu programlar kapatıldıktan sonra arka planda çalışmaya devam ederek sisteminizi yormaktadır ve ne kadar fazla program var ise bilgisayarınızın performansını o kadar kötü etkilemektedir.

Daha iyi anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse;

Bilgisayarınızda bir internet tarayıcısı açtınız, gezindiniz ve kapattınız. Sonra da bir oyuna girdiniz, oyunu oynadınız ve kapattınız ama aslında arka planda çalışmaya devam ettikleri için bilgisayarınızın gücünü tüketmeye devam ediyorlar.

Bilgisayarınızda çarpı işaretine tıklayarak bir programın sadece görünürlüğünü kapatmış oluyorsunuz çoğu program arka planda sisteminizi yormaya devam etmektedir, bu yüzden de bu programların arka planda bilgisayarımızı yormasını engellemek için Windows 10 açılış hızlandırma programıkullanımını göstereceğiz.

windows başlangıç hızlandırma
windows başlangıç hızlandırma

İlk olarak, görev yöneticisinde işlemler kısmına geçiş yapın ve yukarıda ki resimdeki gibi bir kısım karşınıza çıkacaktır. Şimdi sizlere “İşlemler” kısmını okumayı göstereceğim. İşlemler kısmında gördüğünüz üzere CPU , Bellek , Disk ve Ağ Kapasitem şeklinde bölümler bulunmakta ve sistemde ne kadar kullanıldığını yüzdelik dilimler şeklinde gösterilmektedir.

bilgisayar açılış hızlandırma
bilgisayar açılış hızlandırma

Şuan Bellek yani RAM kısmında %33’lük bir kullanım gözüküyor, bunun büyük bölümünü internet tarayıcım kullanıyor çünkü şuan internet tarayıcım aktif olarak açık ve kullanıyorum, sonrasında Steel Series GG Core kullanıyormuş ama benim şuan kullandığım mouse Logitech, açık olarak gözüken program ise eski kullandığım mouse sürücüsü, resimde de gördüğünüz gibi normalde kullanmadığım halde bilgisayarımın gücünü tüketmeye devam ediyor.

Arka planda sisteminizin gücünü tüketen bir program derdinden ne yazık ki programsız kurtulmanız mümkün değil, o yüzden sizlere kullanmadığınız halde arka planda çalışan programları uyutarak sisteminizin gücünü tüketmemesini sağlamak için “Avast Cleanup” programını göstereceğiz. Avast Cleanup sayesinde hem Windows 10 açılış hızlandırma hem de Windows 10 başlangıç hızlandırma performansına ciddi derecede yardımcı olmuş olacaksınız.

Avast Cleanup programının indirme sayfasına bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Programı indirip, kurduktan sonra karşınıza anasayfada dört özellik çıkacaktır. Ekranda gördüğünüz dört özellikte çok işe yaramaktadır ancak biz sizlere konumuz ile bağlantısı olan “Arka plan ve açılış programları” sekmesini anlatacağız.

Avast Cleanup programı ücretli bir programdır, indirme işlemi gerçekleştirirken 30 gün dene seçeneği ile indirmeyi unutmayınız.

Arka plan ve açılış programları sekmesine girdiğinizde bilgisayarınızda sürekli güç tüketen programlar karşınıza çıkacaktır.

avast-bilgisayar açılışını hızlandırmakcleanup-uyku-modu
bilgisayar açılışını hızlandırmak

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi, arka plandaki uygulamaları Avast Cleanup sayesinde uykuya geçirerek kurtulabilme şansınız mevcut. Bu sayede arka plan yüklerinden kurtulabilirsiniz. Bazı arkadaşlarımız programı yüklememiz, çalıştırmamız bilgisayara daha fazla yük bindirmeyecek mi? ne işime yarayacak o zaman? diyebilir.  Avast Cleanup programı kullandığım süre içerisinde bilgisayarımda ortalama sadece 61.3 MB bellek tüketmiştir ve bu oran ne kadar az güç tükettiğini göstermektedir.

UYARI: Uygulama ücretli olduğu için ücretsiz edinmek amacı ile gidip, internetten full sürüm adı altında programlar indirip, bilgisayarıma zarar verdi diye yorumlar yazmayın lütfen crack demek virüs demek zaten, bunu anlayın artık.

Windows 10 Laptop Açılış Hızlandırma🔴

Windows 10 Laptop açılış hızlandırma yöntemi de yazımızın son yöntemidir. Makalemizin birazcık uzun olduğunu farkındayım ancak atlamadan sabırla okuyup tüm anlattıklarımı doğru ve eksiksiz gerçekleştirmiş olursanız Windows 10 Laptop açılış hızlandırma sorununuzdan bir nebze de olsa kurtulmuş olacaksınız.

Öncelikle baştan söylemeliyim ki bu yöntem sadece laptop cihazlar için geçerlidir o yüzden de başlığı Windows 10 Laptop açılış hızlandırma şeklinde belirttik. Laptop cihazlarda performans seçeneği kısmı bulunmaktadır ve performans seçeneğini nasıl ayarlarsanız bilgisayarınızın performansı ona göre kullanılacaktır. Yüksek Performans gücünü laptop bilgisayarınızdan alabilmeniz için Güç seçeneğiniz Yüksek Performans olarak seçili olmalıdır.

bilgisayarı hızlı açma
bilgisayarı hızlı açma

Yüksek performansı ayarını seçebilmek için;

 • İlk olarak batarya simgesine mouse ile sağ click tıklayın.
 • Ardından güç seçenekleri seçeneğine tıklayın.
 • Yüksek performans seçeneğini seçin.

Eğer bilgisayarınızda “Pil” seçeneği yok ise;

 • Başlat menüsüne mouse ile sağ click yapın.
 • Güç seçeneklerine tıklayın.
 • Güç seçenekleri sayfasının sağ tarafında bulunan “Ek Güç Ayarları” kısmına tıklayın.
 • Son olarakta Yüksek Performans seçeneğini seçin.

Eğer seçenekler arasında yüksek performans seçeneği yok ise;

 • Güç planı oluştur seçeneğina tıklayın.
 • Yüksek performans seçeneğini seçin.
 • Plan adı olarak “Yüksek Performans” yazın.
 • Ardından ileri seçeneğine tıklayın.

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra da yüksek performans seçeneğini seçin. Bundan sonra laptop cihazınızda yüksek performansta çalışacaktır.

Genel olarak Windows 10 başlangıç hızlandırma ayarlarımız bu şekildedir ancak web sitemizde “Bilgisayarım çok yavaş” makalesi de yer almaktadır, eğer bilgisayarınızda genel bir yavaşlıkta söz konusu ise bağlantıda ki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Windows 10 Açılış Hızlandırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular⚫️

Windows 10 bilgisayar nasıl hızlandırılır?

Windows 10 açılış hızlandırma işlemi için başlangıç hızlandırma yöntemi, SSD kullanımı, Windows 10 açılış hızlandırma programı gibi yöntemler kullanarak Windows 10 bilgisayarınızı hızlandırabilirsiniz.

Bilgisayarın hızlı açılması için ne yapmalı Windows 10?

Bilgisayarınızın hızlı açılması için sitemizde yer alan “Windows 10 Açılış Hızlandırma” makalesini okumanız yeterli olacaktır.

Windows 10 açılış hızlandırma adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Bilgisayar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

“Windows 10 Açılış Hızlandırma 2023 (Video Anlatım)” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba. Laptop hızlandırmak için yazını baştan sona okudum. Acıkçası bir yüzde veremiyorum artış olarak. Emeğin için teşekkür ederim. Bahsettiğin gibi avast denemek istiyorum

  Cevapla
 2. Merhaba. İlk yorumumu yazarken PC kapatıp acmamıştım. Yüzde 70 oranında hızlandı. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. TEŞEKKÜRLER böyle bilgilendirici paylaşımınız sayesinde de hızlandı avast kodu verirseniz sevinirim başarılar diliyorum.

  Cevapla
 4. Merhaba benim için büyük bir sorun olan geç başlatmaya çözüm olduğunuz için teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org