Windows 10 Hızlandırma 2022

windows-10-hizlandirma-1
13 dakika 10 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Windows 10 hızlandırma 2022 ve Windows 10 açılış hızlandırma 2022. Windows işletim sistemi günümüzün en popüler işletim sistemlerinden bir tanesidir. Windows işletim sistemini üreten firma olan Microsoft firması artık kullanıcıların Windows 10 işletim sistemine geçmesini istemektedir ayrıca Windows 10 işletim sisteminden sonra başka bir işletim sistemi çıkarmayacaklarını açıklamışlardır.

Windows 10 işletim sistemi hem en popüler işletim sistemi olduğu için hem de piyasanın en yeni işletim sistemi olduğu için özellikle eski bilgisayara sahip kullanıcılarda “Windows 10 açılış hızlandırma”, “Windows 10 hızlandırma” gibi çözüm yolları aranmaya başlanmıştır çünkü Windows 10 işletim sisteminin sistem gereksinimleri diğer işletim sistemlerine göre çok daha fazladır.

windows-acilis-hizlandirma
Windows 10 açılış hızlandırma

Bu yazımızda sizlere tüm Windows 10 hızlandırma tekniklerini anlatarak mevcut bilgisayarınızdan en iyi verimi almanızı sağlayacağız. Sizden tek ricam makalemizi atlamadan sabırla okumanız olacaktır çünkü yazdığım her bir cümle sizler için fazladan performans artışı anlamına gelebilir.

Windows 10 Açılış Hızlandırma

Windows 10 açılış hızlandırma yöntemi her bilgisayar için çok büyük bir önem arz etmektedir çünkü her bilgisayarda ciddi bir performans artışına sebebiyet vermektedir. Bilgisayarınız ilk açılırken açılışta ne kadar programı açmaya çalışırsa açılması o kadar çok zor olacaktır. O yüzden ilk önce başlangıç programlarından kurtulup bilgisayarınızın açılışta ki tüm gücü kullanması için farklı yöntemlerde kullanacağız.

İlk önce arama kısmına msconfig yazıyor ve karşımıza çıkan System Configuration (Sistem Yapılandırması) kısmını yönetici olarak çalıştırıyoruz.

Açtıktan sonra da Üst kısımdaki kısmından Önyükleme kısmını seçiyoruz.

Önyükle kısmında  Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayın.

Gelişmiş Seçenekler kısmında İşlemci Sayısının yanındaki kutucuğa tik atın ardından İşlemci Çekirdeği sayınız en fazla kaça müsaade ediyorsa onu seçin yani en yüksek sayıyı seçin.

Ardından Tamam seçeneğine tıklayın. Sizi ana bölüme atacaktır ardından Uygula seçeneğine tıklayın ve yeniden Tamam seçeneğini işaretleyin. Bu sayede İşletim Sisteminiz açılış kısmında tam performans ile Bilgisayarınızı açmaya çalışacaktır.

Şimdi gelelim Başlangıç kısmındaki programların bilgisayarımıza bindirdiği yükü azaltmaya ;

İlk önce CTRL+SHİFT+ESC TUŞ Kombinasyonu ile yada Başlat Menüsüne sağ tıklayıp Görev Yöneticisi diyerek Görev Yöneticisini açın.

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Başlangıç kısmına tıklayın.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz programlar herkesin bilgisayarında farklılık gösterecektir. Bilgisayarınızda nelerin  yüklü olduğuna göre değişiklik gösteriyor.

Yukarıdaki resimde başlangıç kısmındaki Programlar gözükmektedir. Durum kısmının altındaki Etkinleştirildi yazanlar bilgisayar her açıldığında açılmaya çalışılan programlardır.

Özellikle Başlangıç Etkisi kısmında Yüksek Ve Orta yazan programlar’a bakın ve açılır açılmaz gerek duymuyorsanız yani ben bu programı kendim bi ara açar kullanır kapatırım zaten her bilgisayar açıldığında açılmasın dediğiniz programları seçip Ok ile gösterdiğim Devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.

Siz tıkladıktan sonra seçtiğiniz programın Durum kısmında Devre Dışı Bırakıldı yazması gerekmektedir. Kendimden örnek vermek gerekirse ben bilgisayar açılırken Steam’in mesela açılmasını da istiyorum çünkü her defasında kendim Steam’i açmak istemiyorum gibi. Elinizden geldiği kadar burada programları devre dışı bırakmaya çalışın bilgisayarınızın açılış hızına çok etki etmektedir.

UYARI: Tüm Programları Devre dışı bırakayım en iyi hızı alayım diyerek Tüm Programları sakın devre dışı bırakmayın! Bilmediğiniz Programları asla devre dışı bırakmayın çünkü Sistem Dosyaları , Windows Dosyaları gibi Dosyalarda Başlangıç kısmında gözükmektedir! Eğer bu tarz sistem dosyalarını devre dışı bırakırsanız tam tersi bilgisayarınızda performans sorunları yaşayabilirsiniz.

NOT: Bilgisayarınızda SSD Taktırmanız ile de Açılış Hızı Problemi çözülebilmekte bu yazımızda para harcamadan yazılımsal olarak nasıl düzeltmeler yapabilirsiniz bunlardan bahsediyorum

Windows 10 Hızlandırma Programı

Manuel olarak Windows 10 hızlandırma ve Windows 10 açılış hızlandırma yöntemlerini sizlere gösterdim. Şimdi de daha fazla performans alabilmeniz için Windows 10 hızlandırma programı konusunu anlatmak istiyorum. Aslında sizlere anlatacağım program Windows 10 hızlandırma programı olarak geçmiyor zaten direk bu isimle anılan programlardan uzak durmanızı tavsiye etmekteyim.

windows-hizlandirma-programi
Windows 10 hızlandırma programı

Her işletim sisteminde olduğu gibi Windows 10 işletim sisteminde de kapattığınız çoğu programlar veya bilgisayar açılırken açılan ancak hiç kullanmadığınız programlar arka planda sizin bilgisayarınızın gücünü kullanmaya devam etmektedir. Çoğu programlar kapatıldıktan sonra arka planda çalışmaya devam ederek sisteminizi yormaktadır ve ne kadar fazla program var ise bilgisayarınızın performansını o kadar kötü etkilemektedir.

Daha iyi anlaşılması açısından örnek vermek gerekirse ;

Bilgisayarınızda bir İnternet Tarayıcısı açtınız, gezindiniz ve kapattınız. Sonra da bir oyuna girdiniz, oyunu oynadınız ve kapattınız ama aslında arka planda çalışmaya devam ettikleri için bilgisayarınızı yormaya devam ediyorlar.

Bilgisayarınızda çarpı işaretine tıklayarak bir programın sadece görünürlüğünü kapatmış oluyorsunuz çoğu program arka planda sisteminizi yormaya devam etmektedir bu yüzden de bu programların arka planda bilgisayarımızı yormasını engellemek için Windows 10 hızlandırma programı kullanacağız.

Görev Yöneticisinde işlemler kısmına geçiş yapın ve yukarıda ki resimdeki gibi bir kısım karşınıza çıkacaktır. Şuan size işlemler kısmını okumayı göstereceğim. İşlemler kısmında gördüğünüz üzere CPU , Bellek , Disk ve Ağ Kapasitem şeklinde bölümler bulunmakta ve sistemde ne kadar kullanıldığını yüzdelik dilimler şeklinde gösterilmektedir.

Şuan Bellek yani Ram kısmında %80 ini kullanmaktaymış bunun büyük bölümünü Opera GX kullanıyormuş çünkü şuan bu aktif olarak açık ve kullanıyorum sonrasında Steam kullanıyormuş ama benim şuan Steam de bir işim yok normalde kapalı gözükse de Steam arka planda açık ve sistemimi yormaya devam etmektedir.

Adobe Photoshop ‘u da şuan aktif olarak kullanıyorum o da normal bir durum ancak gelelim Skype‘ ye ben Skype‘ yi hiç kullanmam işim bile olmaz ama bilgisayarımda ki ram miktarından  115.5 MB alıyormuş ve bu benim için büyük bir problem neden fazladan belleğimizin boyutu gitsin değil mi!

Arka planda sisteminizi yoran bu program derdinden ne yazık ki programsız kurtulmanız mümkün değil en azından şu anlık. Programlardan da işe yarayan olarak ben sadece  Avast Cleanup Premium beğenmekteyim ve onu kullanmaktayım. Bu yazımıza kesinlikle Sponsor falan olmuş değiller gerçekten de kendim kullandığım ve memnun olduğum için bu programı yazıyorum.

Avast Cleanup sayesinde hem Windows 10 açılış hızlandırma hem de Windows 10 hızlandırma performansına ciddi derecede yardımcı olmuş olacaksınız. Avast Cleanup programını açtığınızda yukarıda ki resimdeki gibi bir  ekran karşınıza çıkacaktır.

Ekranda gördüğünüz dört özelliği de çok işe yaramaktadır ve ben bu kısımda sizlere Windows 10 Hızlandırma kısmını göstereceğim.

avast-cleanup-uyku-modu
avast-cleanup-uyku-modu

Arka plandaki uygulamaları Avast Cleanup sayesinde uykuya geçirerek kurtulabilme şansınız mevcut. Bu sayede arka plan yüklerinden kurtulabilirsiniz.

Bazı arkadaşlarımız programı yüklememiz çalıştırmamız bilgisayara daha fazla yük bindirmeyecek mi ne işime yarayacak o zaman diyebilir  Size benim sistemimde toplamda bindirdiği yükü göstereyim ;

Resimde de gördüğünüz üzere işlemciyi hiç yormamakta ve bellekten ise sadece 61.3 MB yemektedir ki Skype bunun 2 katı kadar bilgisayara yük bindirmekteydi.

Windows 10 açılış hızlandırma programı olarak kullandığım Avast Cleanup programını bağlantıdan ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Avast Cleanup programının ücretsiz sürümü ne yazık ki çok kısıtlıdır ve ücretli sürümünü kullanmadan tam performans elde edemiyorsunuz.  Yazımızın yorumlar kısmında aktif olarak kullandığınız mail adresi ile  yorum yaparak lisans kodu talep edenlere kendi kullandığım lisansı hediye edeceğim.

UYARI: Uygulama ücretli olduğu için ücretsiz edinmek amacı ile gidip İnternetten Full Sürüm adı altında Programlar indirip Bilgisayarıma zarar verdi diye yorumlar yazmayın lütfen Crack demek virüs demek zaten bunu anlayın artık

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Ayarları

Şimdi de Windows 10 hızlandırma yöntemleri arasında eskiden beri kullanılmaya devam eden ve hala performans açısından çok yararlı olan Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarları yönteminden bahsedelim.

windows-hizlandirma-ayarlari
Windows 10 hızlandırma ayarları

Bir bilgisayarın hard disk donanımı ne kadar dolu ise bilgisayar o kadar ağırlaşır. ( SSD içinde geçerli bu durum) O yüzden  bu kısımda da gereksiz dosyalardan nasıl kurtulacağınız göstererek hem Windows 10 hızlandırma hem de Windows 10 açılış hızlandırma performansına Windows 10 hızlandırma ayarları uygulayarak etki etmiş olacaksınız.

İlk önce arama kısmına çalıştır yazın size aşağıda ki  3 komutu  sırasıyla çalıştır kısmında açın;

1.Komut : recent

2.Komut : temp

3.Komut: %temp%

3 komudu çalıştırmak için arama kısmına çalıştır yazdıktan sonra çıkan çalıştır Uygulamasını Yönetici olarak açın. Sırasıyla bu kodlar yazılacak ilk önce recent‘i yazın  ardından Tamam seçeneğine tıklayın.

Karşınıza çıkan tüm her şeyi silin geri dönüşüm kutusuna atılmış ise oradan da silin  ve bu silme işlemi 3 komutta da açılan 3 Sayfa içinde yapın. Bu şekilde Windows 10 bilgisayar hızlandırma ayarları yöntemini de uygulamış olacaksınız.

Not: Oradaki silinen şeyler geçmişler , kısayollar vs… resim felan görürseniz ben bu resmi silmek istemiyorum falan demeyim 🙂

Bunlar dışında yine Avast Cleanup ile Gereksiz Kayıt Defteri Dosyaları , Eski Windows Geri Yükleme Noktaları , Windows ve Programlar’ın Önbellek Dosyaları , Windows Günlük Dosyaları  silebileceğiz.

Sadece Eski Windows Geri Yükleme noktasını silmek istemeyebilirsiniz  çünkü geri yükleme için oluşturulmuş olan Windows boyutudur.

Windows 10 Laptop PC Hızlandırma

Windows 10 laptop pc hızlandırma yöntemi de yazımızın son yöntemidir. Makalemizin birazcık uzun olduğunu farkındayım ancak atlamadan sabırla okuyup tüm anlattıklarımı doğru ve eksiksiz gerçekleştirmiş olursanız Windows 10 hızlandırma sorununuz artık kalmayacaktır.

Özellikle laptop cihazlarda performans seçeneği kısmı bulunmaktadır ve performans seçeneğini nasıl ayarlarsanız bilgisayarınızın performansı ona göre kullanılacaktır. Yüksek Performans gücünü laptop bilgisayarınızdan alabilmeniz için Güç seçeneğiniz Yüksek Performans olarak seçili olmalıdır.

batarya-simgesi
batarya-simgesi

Güç seçeneğini seçmek için bilgisayarın sağ alt kısmındaki Batarya simgesine sağ tıklayıp Güç Seçenekleri kısmına tıklayın.

Ardından da  Yüksek Performans Güç seçeneğini seçin.

Eğer bilgisayarınızın sağ alt köşesinde Pil Simgesi yok ise o zaman  başlat menüsü ‘nün üzerine gelip sağ tıklayın ve Güç Seçeneklerine tıklayın.

Güç seçenekleri sayfasına ulaştıktan sonra sağ kısımdaki Ek Güç Ayarları kısmına tıklayın.

Ardından performans olarak Yüksek Performansı seçin. Eğer Güç seçeneklerinde Yüksek Performans seçeneği yok ise o zaman ;

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Güç Planı Oluştur seçeneğine tıklayın.

Yüksek Performans seçeneğini Seçin ve plan adı olarak ta Yüksek Performans yazmanızı tavsiye ederim ondan sonra İleri seçeneğine tıklayarak Yüksek Performans Güç Seçeneğini oluşturmuş olacaksınız. Ardından oluşturmuş olduğumuz Yüksek Performans seçeneğini seçerek Windows 10 performansını arttırmış olacaksınız.

Gelişmiş Sistem Ayarlarını Ayarlama

Windows 10 İşletim Sisteminde Gelişmiş Sistem Ayarları FPS olarak size çok fayda sağlasa da görünüşü olarak hoşunuza gitmeyebilir ama ben yine de bu kısmı atlamayacağım.

Bilgisayarım kısmına sağ tıklayın ve özellikler seçeneğini seçin.

İlk Önce Gelişmiş Sistem Ayarları kısmına tıklayın ardından Gelişmiş sekmesine gelin ve ok ile gösterdiğim Ayarlar kısmına tıklayın.

Resimde de gördüğünüz gibi Performans seçeneğini En İyi Performans için Ayarla olarak değiştirin ardından Uygula seçeneğine tıklayın ardından da Tamam seçeneğine tıklayarak kapatın.

Bilgisayarınızdaki Diskleri Temizleyin

Bilgisayarınızda hard diskte daha fazla alan açmak için Windows’un kendi özelliği olan Disk Temizleme özelliği bulunmaktadır.

Bunu uygulamak için zamanında yazdığım yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Animasyonları Kapatmak

Bilgisayarınızda Windows Animasyonlarının açık olması da Bilgisayarınızın Performansını etkileyen bir durum. Animasyonları kapatmak için Ayarlar –>Erişim Kolaylığı –>Monitör şeklinde gidin.

animasyon-kapatma
animasyon-kapatma

Ardından yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Windows Animasyonları‘nı göster seçeneği kapalı konumda olsun.

Son olarak ta driverlarınız her zaman güncel durumda olsun. Driver güncelleme ile alakalı bir bilginiz yok ise detaylı bir şekilde ele aldığım ” En İyi 10 Ücretsiz Driver Güncelleme Programı” adlı makaleme kesinlikle göz atmalısınız.

Yeniden belirtmek gerekirse Avast Cleanup lisansınız yok ise yorumlar kısmından aktif olarak kullandığınız mail adresi ile lisans talebinde bulunabilirsiniz. Kendi kullandığım lisansı sizlere hediye edeceğim.

Ayrıca çeşitli performans artışı ile alakalı makalelerimi merak ediyorsanız aşağıda ki makalelerime de göz atabilirsiniz;

“Windows 10 Hızlandırma 2022” hakkında 7 yorum

  1. Merhaba. Laptop hızlandırmak için yazını baştan sona okudum. Acıkçası bir yüzde veremiyorum artış olarak. Emeğin için teşekkür ederim. Bahsettiğin gibi avast denemek istiyorum

  2. TEŞEKKÜRLER böyle bilgilendirici paylaşımınız sayesinde de hızlandı avast kodu verirseniz sevinirim başarılar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.