Anakart Modeli Öğrenme – 2023 – Video Anlatım

Anakart modeli öğrenme. Anakart bilgisayarın en önemli donanım parçalarından bir tanesidir. Anakart bilgisayarların tüm parçalarının takıldığı yuvaya denilmektedir. Bilgisayarın RAM, işletim sistemi, ekran kartı gibi tüm önemli parçaları anakart’a takılmaktadır.

Anakart modeli öğrenme yöntemleri de bu yüzden çok önemlidir, tüm donanımlar anakart’a bağlı olduğu için bilgisayarda herhangi bir donanım değişikliği yapmak istediğinizde veya bir parçanın bilgisayarınızla uyumlu olup, olmadığını anlamak istediğinizde ilk önce anakart modelini öğrenmeniz gerekmektedir.

Anakart Modeli Öğrenme Yöntemleri🟢

Anakart modeli öğrenme, sisteminizdeki diğer parçalara göre öğrenmesi daha zor bir donanım parçasıdır. Anakart markası öğrenmek istediğiniz cihazda çok önemlidir. Laptop anakart modeli öğrenme yöntemi, masaüstü cihazlara göre biraz daha farklıdır diyebiliriz.

anakart modeli öğrenme yöntemleri
anakart modeli öğrenme yöntemleri

Anakart markası öğrenebilmeniz için komut istemi ile anakart markası öğrenme, Windows+R kombinasyonu ile anakart modeli öğrenme, regedit ile anakart modelini öğrenme ve anakart modeli öğrenme programı şeklinde yöntemler bulunmaktadır.

1)Laptop Anakart Modeli Öğrenme🟡

laptop anakart modeli öğrenme
laptop anakart modeli öğrenme

Laptop anakart modeli öğrenme yöntemi olarak makalemizde sizlere 3 farklı yöntem göstereceğiz. Bu yöntemler;

 • Komut istemi ile anakart modeli öğrenme
 • Windows+r kombinasyonu il anakart modeli öğrenme
 • Regedit ile anakart modeli öğrenme

şeklindedir.

Laptop cihazlarda anakart modeli isimleri, masaüstü bilgisayarlara göre biraz daha farklıdır. Masaüstü bilgisayarlarda hangi anakart kullanılmışsa direkt görebiliyorsunuz ancak laptoplarda genelde bilgisayarınızın markası, anakart modeli olarak geçmektedir.

1)Komut İstemi ile Anakart Modeli Öğrenme🟠

Komut istemi ile anakart modeli öğrenme yöntemi sizlere göstereceğimiz ilk yöntemdir. Komut istemi ile anakart markası öğrenme yöntemi için;

 • Bilgisayarınızın arama butonuna “cmd” yazın.
 • Karşınıza çıkan komut istemi programını yönetici olarak çalıştırın.
 • Son adım olarakta komut istemi kısmına aşağıdaki kodu girin.

wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid

komut istemi ile anakart modeli öğrenme
komut istemi ile anakart modeli öğrenme

Eğer bilgisayarınız Windows 10 öncesi bir işletim sistemi kullanıyor ise;

 • Windows+R tuşuna basarak çalıştır komutunu açın.
 • Çalıştır komutuna cmd yazın.
 • Son olarakta açılan komut penceresine aşağıdaki kodu girin.

wmic csproduct get name,identifyingnumber,uuid

2)Windows+R Kombinasyonu ile Anakart Modeli Öğrenme🔴

Windows+R kombinasyonu ile anakart modeli öğrenme yöntemini Windows işletim sistemine sahip tüm bilgisayarlarda kullanabilirsiniz. Kullanımı en basit olan yöntemlerden bir tanesidir.

 • İlk olarak Windows+R kombinasyonunu kullanın.
 • Ardından açılan pencereye dxdiag yazın ve enter tuşuna tıklayın.
bilgisayarın anakart modelini öğrenme
bilgisayarın anakart modelini öğrenme

Karşınıza çıkan pencerede bilgisayarın sahip olduğu tüm sistem gereksinimlerini görüyor olacaksınız. Bilgisayarınıza ait tüm sistem bilgilerini inceledikten sonra sekmeyi kapatmanız yeterli olacaktır. Anakart markasını öğrenmek için de karşınıza çıkan sayfada sistem modeli kısmına bakmanız yeterli olacaktır.

3)Regedit ile Anakart Markası Öğrenme🔘

Regedit Türkçe de kayıt defteri anlamına gelmektedir. Kayıt defteri, bilgisayar kullanırken yaptığımı sistemsel değişiklikleri kayıt eden bir yazılımdır. Regedit ile anakart özellikleri öğrenmek için ;

 • İlk olarak Windows+R kombinasyonunu kullanın.
 • Ardından açılan sekmeye regedit yazın ve enter tuşuna tıklayın.
 • Açılan pencerede sırasıyla; HKEY_LOCAL_MACHİNE> Hardware > Description > System > BIOS adımlarını takip edin.

En son kısımda yer alan BIOS kısmından anakartınıza dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

2)Anakart Modeli Öğrenme Programı🟤

anakart modeli öğrenme programı
anakart modeli öğrenme programı

Anakart modeli öğrenme programı olarak sizlere makalemizde 2 farklı program göstereceğiz. 2 program ile de anakartınızın modelini öğrenebileceksiniz. Aslında ilk anlattığımız yöntemler ile çok rahat bir şekilde anakart markanızı öğrenebiliyor olsanız da, program kullanarak anakart markanızı öğrenmek isteyenler içinde alternatif olarak sizlere anlatmak istedik.

Sizlere makalemizde göstereceğimiz yöntemler;

 • CPU-Z ile anakart markası öğrenme
 • System Spec ile anakart markası öğrenme

şeklindedir.

1)CPU-Z ile Anakart Modeli Öğrenme⚫️

CPU-Z programı bilgisayarınızın genel tüm donanımları hakkında bilgi almanızı sağlayan bir programdır. Program ile bilgisayarınızın tüm iç donanım bilgilerini öğrenme şansına sahipsiniz diyebiliriz, elbette konumuz gereği anakart markasını da CPU-Z programı ile öğrenebiliyorsunuz.

İlk oarak CPU-Z bağlantısından resmi indirme sayfasına ulaşabilirsiniz, ardından indirmiş olduğunuz setup dosyasını bilgisayarınıza kurun. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra programı açın.

cpu z anakart öğrenme
cpu z anakart öğrenme

Programı açtığınızda resimde ok işareti ile gösterdiğimiz Mainboard kısmına tıklayın. Mainboard kısmına tıkladığınızda Model yazan kısımda anakartınızın modelini öğrenebilirsiniz. İstediğiniz bilgileri öğrendikten sonra da programı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.

2)System Spec ile Anakart Öğrenme🟣

System Spec programı da, CPU-Z programı gibi sistem bilgilerini öğrenmenizi sağlayan bir programdır. System Spec programını kullanarak ta anakartınıza ait tüm bilgileri öğrenebilir, isterseniz de bilgisayarınıza ait tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

System Spec bağlantısından resmi indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Programı bilgisayarınıza indirdikten sonra açın. Programı açtığınızda direkt olarak karşınıza bilgisayarınıza ait tüm sistem bilgileri çıkacaktır.

system spec anakart markası öğrenme
system spec anakart markası öğrenme

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “Motherboard” bölümünden anakartınızın markasını öğrenebilirsiniz. Program hem basit hemde kullanışlılık açısından rahat bir kullanım sunmaktadır. Böylece tüm sistem bilgileri dahil, anakartınız hakkında da tüm bilgilere ulaşmış olacaksınız.

System Spec programı yöntemini de anlattığımıza göre sizlere anakartınız hakkında bilgiler öğrenebileceğiniz tüm yöntemleri göstermiş olduk. Gösterdiğimiz yöntemlerden en çok dikkatinizi çeken veya en çok uygulamak istediğiniz yöntemi uygulayarak anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer ilginizi çekerse sitemizde yer alan Chrome indirme hızı arttırma makalesini de okumanızı tavsiye ederim.

YouTube video
Anakart Modelini Öğrenme

Anakart Modeli Öğrenme ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Anakart modeli nerede yazıyor?

Bilgisayarlarda anakart modelini öğrenmek için sistem bilgisi sayfasını kullanmanız yeterlidir. Sistem bilgisi sayfasında anakart modelinizi öğrenebilirsiniz.

Anakart modeli öğrenme adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Bilgisayar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilirsiniz.

5/5 - (13 votes)

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol