Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç)

fan-hizi-arttirmak
5 dakika 15 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Fan Hızı Ayarlama. Bildiğiniz üzere Donanımsal olarak Bilgisayarlarımız da ısınmayı önleme amaçlı Fanlar bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda ki fanların sayısı, boyutları ve performansı bile bilgisayarımızın performansına direk etki etmektedir.

Bu yazımızda sizlere bilgisayarın fan hızı ayarlama konusunu programsız olarak nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

bilgisayar-fan-hizi-ayarlama
bilgisayar fan hızı ayarlama

Laptop Fan Hızı Ayarlama

Bilgisayar fanlarını kontrol edebilmek için Google da fan hızı ayarlama programı arandığını fark ettim ancak bilgisayar üreticilerinin resmi olarak bu tarz sunduğu bir program olmadığı sürece bu tarz programlara asla bulaşmanızı tavsiye etmemekteyim.

Donanımsal olarak problem yaşamanız çok yüksek ihtimal. Bir çok farklı programlar yükleyerek fanları kontrol etmeye çalışmak hem bilgisayarınıza ekstradan yük hem de aslında arka planda sürekli çalışacağı için ekstradan ısınma demektir.

Bu yüzden de fanları kontrol etmek için program indirip kurmanızı tavsiye etmemekteyim. Casper Laptop Fan Hızı Ayarlama , Monster Fan Hızı Ayarlama gibi değişik fan hızı ayarlama yolu yoktur.

Bilgisayarınız destekliyorsa markası farketmeksizin sizde de programsız veya üretici firmanın sunduğu fan hızı programı ile fan kontrol işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi geçelim özellikle Laptop kullanıcıları için gerekli olan bir şartlar kısmına;

Laptop fan hızı ayarlama işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızın orijinal klavyesinde FN tuşu olmak zorundadır.

NOT: Fan Hızı kontrol testini Windows 10 İşletim Sistemi ile yapmış bulunmaktayım.

Bilgisayarınızdaki FN Tuşu klavyeye fazladan tuş takımı eklemeden kısayollar ile bir çok özelliği aktif yada de aktif etmek için eklenmiş bir tuş takımıdır o yüzden Bilgisayarınızın dahili Klavyesinde kesinlikle FN Tuşu olmalıdır.

Bilgisayarınızda tüm sistemi zorlayacak hatta sistemin tüm gücüne ihtiyaç duyduğunuz bir oyun veya bir uygulama çalıştıracaksanız maksimum fan hızında kullanmak fazladan elektrik olarak yansısa da performans olarak çok yardımcı olmaktadır çünkü bilgisayarın en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorununa karşı çok önem arz eden bir özelliktir.

Öncelikle Casper Notebook ve Monster Notebook kullanan kişiler için fan hızı arttırma kısayolundan bahsedelim;

Bilgisayarınızın FN+1 tuşlarına tıkladığınızda ekranınızın sol üst kısmında fan bildirimi gözükecektir. Bildirimi gördüğünüzde bilgisayarınızda ki tüm fanlar tüm gücüyle çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda ki ses seviyesi de artacaktır.

Eğer FN+1 Tuşuna bir daha tıklarsanız bu seferde karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim çıkacaktır.

pc-fan-hizi-ayarlama
pc fan hızı ayarlama

UYARI: Uzun Süreli Maksimum Fan Hızında Fanları ve İşlemcinizi yakma ihtimaliniz çok yüksektir!!

Bu bildirimde size fan hızını Otomatik moduna aldığını söylemektedir. Eğer Bilgisayarınızı çok ısındıran bir uygulama veya oyun çalıştırıyor iseniz fan hızını Maksimum seviyeye çekmeniz performans açısından size çok fayda sağlayacaktır.

UYARI: Uzun süre Fan Hızını Maksimum seviyede asla çalıştırmayın Bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir!!

Bazı Notebook modellerinde ise Fan Hızı ayarlama Kısayolu FN+F tuş kombinasyonudur eğer FN+1 Tuş Kombinasyonu çalışmamış ise bu Kombinasyonu denemeye çalışın.

Eski Bilgisayarlarda Fan Hızını Ayarlama

FN tuş kombinasyonuna sahip olmayan yani bilgisayar üreticilerinin fan hızını kontrol etmeniz için bir desteği olmayan bir bilgisayara sahip iseniz ne yapacaksınız?

Bu durumda eğer gerçekten çok istiyorsanız fan Kontrolünü size 2 yoldan bahsedeceğim ;

cpu-fan-hizi-ayarlama
cpu fan hızı ayarlama

Fan Hızı Ayarlama 1.Yöntem: BIOS Ayarları

UYARI: Bu uyarımı kesinlikle ciddiye alın eğer BIOS hakkında bir bilginiz yok ise bu yöntemi direk atlayın en ufak yapacağınız bir hata Bilgisayarınızı bozulabilmektedir.

BIOS işlem sırası şu şekildedir BIOS>Hardware Monitör>Power>Performance Mode. Bu şekilde BIOS tan düzenleme yapabilirsiniz.

Eğer BIOS’unuzda böyle bir seçenek yok ise BIOS’unuzda desteklemiyor demektir.

Fan Hızı Ayarlama 2.Yöntem: Ekstra Fan

Özellikle de Masaüstü bir Bilgisayar kullanıyorsanız Fan Hızını arttırmak yerine ekstradan Kasaya bir Fan taktırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Notebooklar da Fan takmak için yerleştirme alanı problemi olsa da Masaüstü bir Kasa için bu durum çok daha avantajlıdır.

Bilgisayarınızın en çok ısınan kısımlarına fazladan 1 veya 2 Fan taktırmanız da ısınma sorununuzu çözecektir.

Fan Hızı Ayarlama 3.Yöntem: Fan Hızı Kontrol Programı

Benim Bilgisayarım çok eski bozulsa da umursamam program ile ille de denemek istiyorum diyenlerden biriyseniz eğer kesinlikle tavsiye etmesek te fan hızınızı kontrol edebileceğiniz programlarda bulunmaktadır.

Fan Hızı Ayarlama Programı bağlantısına tıklayarak programın sitesine ulaşabilirsiniz.

Aklınızda herhangi bir soru , takıldığınız bir durum yada herhangi bir düşüncenizi belirtmek isterseniz yorum kısmından yorum yapabilirsiniz.

Tavsiye: Son zamanlarda kullanıcıların bilgisayarlarına orijinal driver yüklemek yerine tanınmayan sitelerden driver yüklediğini farkettim. En İyi 10 Ücretsiz Driver Güncelleme Programı adlı yazıma giderek sizde bilgisayarınızın orijinal driverlarını yükleyebilirsiniz (Bilgisayarlarınız kaç senelik olursa olsun çalışır)

Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç) adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler.  Laptop fan hızı ayarlama , pc fan hızı ayarlama ve fan hızı nasıl ayarlanır gibi konuları ele aldığımız fan hızı ayarlama yazımızı beğendiyseniz alt kısımda ki yorumlar bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için wikipedia bilgilerine  ulaşabilirsiniz.

“Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç)” hakkında 43 yorum

  1. Abi Benim Laptopum Casper Nirvana F600 Senin Yukarıda Verdiğin Fn Tuşlarının Hepsini denedim Ancak Seste Bir Değişme Olmadı Yardımcı Olurmusun?

    1. Merhaba,
      Eğer makale içerisinde yer alan komutlar değiştirmemişse, bilgisayarınız fan kontrolünü desteklemiyor demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.