Fan-Hızını-Ayarlamak

Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç)

Fan Hızı Ayarlama. Bildiğiniz üzere Donanımsal olarak Bilgisayarlarımız da ısınmayı önleme amaçlı Fanlar bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda ki Fanların sayısı, boyutları ve Performansı bile Bilgisayarımızın Performansına direk etki etmekte.

Bu yazımızda sizlere Bilgisayarın Fan Hızını Ayarlama konusunu Programsız olarak nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

işlemci-fanı-ayarlama
işlemci-fanı-ayarlama

Notebook Fan Hızı Ayarlama

Bilgisayar Fanlarını kontrol edebilmek için insanların programlar aradığını farkettim. Bir sürü değişik programlar yükleyerek Fanları kontrol etmeye çalışmak hem Bilgisayarınıza ekstradan yük hemde aslında arka planda sürekli çalışacağı için ekstradan ısınma demek.

Fanları kontrol etmek için program indirip kurmanızı tavsiye etmemekteyim.

Casper Laptop Fan Hızı Ayarlama , Monster Fan Hızı Ayarlama gibi değişik fan hızı ayarlama yolu yoktur. Bilgisayarınız destekliyorsa markası farketmeksizin sizde de Programsız Fan Kontrol işlemi gerçekleşecektir.

Bilgisayarınız da Fan Hızlarını kontrol edebilmek için öncelikle ilk kural olarak Bağlantılı klavyenizde FN tuşu olmak zorundadır!!!!

NOT: Fan Hızı kontrol testini Windows 10 İşletim Sistemi ile yapmış bulunmaktayım.

Bilgisayarınızdaki FN Tuşu klavyeye fazladan tuş takımı eklemeden kısayollar ile bir çok özelliği aktif yada deaktif etmek için eklenmiş bir tuş takımıdır o yüzden Bilgisayarınızın dahili Klavyesinde kesinlikle FN Tuşu olmalıdır.

Bilgisayarınızda tüm sistemi zorlayacak hatta sistemin tüm gücüne ihtiyaç duyduğunuz bir Oyun veya bir Uygulama çalıştıracaksanız Maksimum Fan Hızında kullanmak fazladan elektrik olarak yansısa da Performans olarak çok yardımcı olmaktadır.

Çünkü Bilgisayarın en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorununa karşı çok önem arz eden bir özellik.

Öncelikle Casper Notebook ve Monster Notebook kullanan kişiler için Fan Hızını arttırma kısayolundan bahsedelim ;

Bilgisayarınızın FN+1 Tuşlarına tıkladığınızda ekranınızın sol üst kısmında karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir bildirim çıkacaktır.

maksimum-fan-hızı
maksimum-fan-hızı

Bu bildirimi gördüğünüzde Bilgisayarınızda ki tüm Fanlar tüm gücüyle çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda ki ses seviyesi de artacaktır.

Eğer FN+1 Tuşuna bir daha tıklarsanız bu seferde karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim çıkacaktır.

fan-hızı-otomatik
fan-hızı-otomatik

UYARI: Uzun Süreli Maksimum Fan Hızında Fanları ve İşlemcinizi yakma ihtimaliniz çok yüksektir!!

Bu bildirimde size Fan Hızını Otomatik moduna aldığını söylemektedir. Eğer Bilgisayarınızı çok ısındıran bir Uygulama veya Oyun çalıştırıyor iseniz Fan Hızını Maksimum seviyeye çekmeniz Performans açısından size çok fayda sağlayacaktır.

UYARI: Uzun süre Fan Hızını Maksimum seviyede asla çalıştırmayın Bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir!!

Bazı Notebook modellerinde ise Fan Hızı ayarlama Kısayolu FN+F tuş kombinasyonudur. eğer FN+1 Tuş Kombinasyonu çalışmamış ise bu Kombinasyonu denemeye çalışın.

 

Eski Bilgisayarlarda Fan Hızı Nasıl Ayarlanır

Bilgisayarda-fan-hızı-ayarlamak
Bilgisayarda-fan-hızı-ayarlamak

FN Tuş Kombinasyonuna sahip olmayan yani Bilgisayar Üreticilerinin Fan Hızını kontrol etmeniz için bir desteği olmayan bir Bilgisayara sahip iseniz ne yapacaksınız?

Bu durumda eğer gerçekten çok istiyorsanız Fan Kontrolünü size 2 yoldan bahsedeceğim ;

1.Yöntem: BIOS Ayarları

UYARI: Bu uyarımı kesinlikle ciddiye alın eğer BIOS hakkında bir bilginiz yok ise bu yöntemi direk atlayın en ufak yapacağınız bir hata Bilgisayarınızı bozulabilmektedir

BIOS işlem sırası şu şekildedir BIOS>Hardware Monitör>Power>Performance Mode. Bu şekilde BIOS tan düzenleme yapabilirsiniz.

Eğer BIOS unuzda böyle bir seçenek yok ise BIOS unuzda desteklemiyor demektir.

2.Yöntem: Ekstra Fan

Özellikle de Masaüstü bir Bilgisayar kullanıyorsanız Fan Hızını arttırmak yerine ekstradan Kasaya bir Fan taktırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Notebooklar da Fan takmak için yerleştirme alanı problemi olsa da Masaüstü bir Kasa için bu durum çok daha avantajlıdır.

Bilgisayarınızın en çok ısınan kısımlarına fazladan 1 veya 2 Fan taktırmanız da ısınma sorununuzu çözecektir.

3.Yöntem: Fan Hızı Kontrol Programı

Benim Bilgisayarım çok eski bozulsa da umursamam Program ile ille de denemek istiyorum diyenlerden biriyseniz eğer kesinlikle tavsiye etmesekte Fan Hızınızı kontrol edebileceğiniz Programlarda bulunmaktadır.

Buradaki linke tıklayarak programa ulaşabilirsiniz.

Aklınızda herhangi bir soru , takıldığınız bir durum yada herhangi bir düşüncenizi belirtmek isterseniz yorum kısmından yorum yapabilirsiniz.

NOT: Son zamanlarda insanların bilgisayarlarına orijinal driver yüklemek yerine tanınmayan sitelerden driver yüklediğini farkettim. Bu yazıma giderek sizde bilgisayarınızın orijinal driverlarını yükleyebilirsiniz (Bilgisayarlarınız kaç senelik olursa olsun çalışır)

Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç) adlı yazımı Okuduğunuz için çok teşekkürler 🙂 laptop fan hızı ayarlama , pc fan hızı ayarlama ve fan hızı nasıl ayarlanır gibi konuları ele aldığımız bu yazıyı beğendiyseniz sayfanın en üst kısmındaki yıldız kısmından 5 yıldız verebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için wikipedia bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar (11 yorum)
Hakan
Hakan Cevapla

Ya kardeşim vallahi çok teşekkür ederim. Casper laptop sahibiyim ve oyunlarda ısı derecesi çok yükseliyor, fanlar hep sessiz modda çalışıyordu. Hiçbir şekilde casper control center’ı bulamadım ve hangi uygulamayı denediysem fan hızını arttırmaya yetmedi. Yük altındayken otomatik kendisi de artmıyordu. Ta ki senin fn + 1 önerini dinleyene kadar.

  Muhammed Ç.
  Muhammed Ç. Cevapla

  İşinize yaradığını duymak beni çok mutlu etti. İnsanlara ufak bir yardımımız dokunabiliyorsa ne mutlu bize

Hakan
Hakan Cevapla

abi merhaba ben de casper Nirvana c400 kullanıcısıyım. fn+1 / fn+f tuşları ben de bi değişiklik göstermedi yardımcı olabilirsen çok sevinirim. sayılar.

  Muhammed Ç.
  Muhammed Ç. Cevapla

  Merhabalar yazımızda paylaştığımız kısayollar casper bilgisayarlarda ve genel olarak bilgisayarların fan hızını kontrol etmek için çalışmaktadır ve ne yazikki internette bu kısayollar ile alakalı hiç yazı bulunmamakta türkçe de ingilizce de bu yöntemi bizzat kendim bulduğum için bu tuşlar dışındaki kombinasyonları hala bilmemekteyim bunun sebebi de tabikide her bilgisayarı kontrol edecek bir bilgisayar envanterim olmamasından kaynaklı ancak sana şunu söyleyebilirim tuş kombinasyonun seninde FN tuşu ile başlıyordur ancak fn devamında fan kontrolünü hangi tuşa atadılar sende şuanlık bilmiyorum ancak öğrenirsem casper nirvana c400 modelininkini onu da paylaşırım.

  Muhammed Ç.
  Muhammed Ç. Cevapla

  Biraz yabancı kaynak araştırmaları yaptıktan sonra CTRL+SHİFT+1 TUŞ Kombinasyonları ile çalıştıranlar olmuş bu kombinasyonu da bilgisayarına deneyip bana çalış çalışmadığını yazar mısın?

ihsanGokturk
ihsanGokturk Cevapla

MERHABA BEN FN+1 TUŞUNA BASTIĞIMDA BENDE SİZDEKİ GİBİ BİLDİRİM GELMİYOR ACABA OLUYORMU BİLGİSAYARIM LENOVO THİNKPAD FN TUŞU VAR

  Muhammed Ç.
  Muhammed Ç. Cevapla

  FN+F ve CTRL+SHİFT+1 tuş kombinasyonlarını denediniz mi?

MEHMET KANGÜL
MEHMET KANGÜL Cevapla

sa abi casper nirvana s500 bilgisayarım var ama hiçbir fonksiyon işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim

  Muhammed Ç.
  Muhammed Ç. Cevapla

  FN+1 , FN+F , CTRL+SHİFT+1 kombinasyonlarını denediniz mi?

MEHMET
MEHMET Cevapla

abi sa benim casper nnirvana s500 bilgisayarım var hiçbir fonksyon işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim

  Muhammed Ç.
  Muhammed Ç. Cevapla

  FN+1 , FN+F , CTRL+SHİFT+1 kombinasyonlarını denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.