Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç)

fan-hizi-arttirmak

Fan Hızı Ayarlama. Bildiğiniz üzere Donanımsal olarak Bilgisayarlarımız da ısınmayı önleme amaçlı Fanlar bulunmaktadır. Bilgisayarlarımızda ki fanların sayısı, boyutları ve performansı bile bilgisayarımızın performansına direk etki etmektedir.

Bu yazımızda sizlere bilgisayarın fan hızı ayarlama konusunu programsız olarak nasıl çözeceğinizden bahsedeceğim.

-Reklam-

işlemci-fanı-ayarlama
işlemci-fanı-ayarlama

Laptop Fan Hızı Ayarlama

Bilgisayar fanlarını kontrol edebilmek için Google da fan hızı ayarlama programı arandığını fark ettim ancak bilgisayar üreticilerinin resmi olarak bu tarz sunduğu bir program olmadığı sürece bu tarz programlara asla bulaşmanızı tavsiye etmemekteyim.

Donanımsal olarak problem yaşamanız çok yüksek ihtimal. Bir çok farklı programlar yükleyerek fanları kontrol etmeye çalışmak hem bilgisayarınıza ekstradan yük hem de aslında arka planda sürekli çalışacağı için ekstradan ısınma demektir.

-Reklam-

Bu yüzden de fanları kontrol etmek için program indirip kurmanızı tavsiye etmemekteyim. Casper Laptop Fan Hızı Ayarlama , Monster Fan Hızı Ayarlama gibi değişik fan hızı ayarlama yolu yoktur.

Bilgisayarınız destekliyorsa markası farketmeksizin sizde de programsız veya üretici firmanın sunduğu fan hızı programı ile fan kontrol işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şimdi geçelim özellikle Laptop kullanıcıları için gerekli olan bir şartlar kısmına;

Laptop fan hızı ayarlama işlemi yapmak istiyorsanız öncelikle bilgisayarınızın orijinal klavyesinde FN tuşu olmak zorundadır.

-Reklam-

NOT: Fan Hızı kontrol testini Windows 10 İşletim Sistemi ile yapmış bulunmaktayım.

Bilgisayarınızdaki FN Tuşu klavyeye fazladan tuş takımı eklemeden kısayollar ile bir çok özelliği aktif yada de aktif etmek için eklenmiş bir tuş takımıdır o yüzden Bilgisayarınızın dahili Klavyesinde kesinlikle FN Tuşu olmalıdır.

Bilgisayarınızda tüm sistemi zorlayacak hatta sistemin tüm gücüne ihtiyaç duyduğunuz bir oyun veya bir uygulama çalıştıracaksanız maksimum fan hızında kullanmak fazladan elektrik olarak yansısa da performans olarak çok yardımcı olmaktadır çünkü bilgisayarın en büyük sorunlarından biri olan ısınma sorununa karşı çok önem arz eden bir özelliktir.

-Reklam-

Öncelikle Casper Notebook ve Monster Notebook kullanan kişiler için fan hızı arttırma kısayolundan bahsedelim;

Bilgisayarınızın FN+1 tuşlarına tıkladığınızda ekranınızın sol üst kısmında fan bildirimi gözükecektir. Bildirimi gördüğünüzde bilgisayarınızda ki tüm fanlar tüm gücüyle çalışmaya başlayacaktır. Bilgisayarınızda ki ses seviyesi de artacaktır.

Eğer FN+1 Tuşuna bir daha tıklarsanız bu seferde karşınıza aşağıdaki gibi bir bildirim çıkacaktır.

-Reklam-

fan-hızı-otomatik
fan-hızı-otomatik

UYARI: Uzun Süreli Maksimum Fan Hızında Fanları ve İşlemcinizi yakma ihtimaliniz çok yüksektir!!

Bu bildirimde size fan hızını Otomatik moduna aldığını söylemektedir. Eğer Bilgisayarınızı çok ısındıran bir uygulama veya oyun çalıştırıyor iseniz fan hızını Maksimum seviyeye çekmeniz performans açısından size çok fayda sağlayacaktır.

UYARI: Uzun süre Fan Hızını Maksimum seviyede asla çalıştırmayın Bilgisayarınıza ciddi zararlar verebilir!!

-Reklam-

Bazı Notebook modellerinde ise Fan Hızı ayarlama Kısayolu FN+F tuş kombinasyonudur eğer FN+1 Tuş Kombinasyonu çalışmamış ise bu Kombinasyonu denemeye çalışın.

Eski Bilgisayarlarda Fan Hızını Ayarlama

Bilgisayarda-fan-hızı-ayarlamak
Bilgisayarda-fan-hızı-ayarlamak

FN tuş kombinasyonuna sahip olmayan yani bilgisayar üreticilerinin fan hızını kontrol etmeniz için bir desteği olmayan bir bilgisayara sahip iseniz ne yapacaksınız?

Bu durumda eğer gerçekten çok istiyorsanız fan Kontrolünü size 2 yoldan bahsedeceğim ;

-Reklam-

Fan Hızı Ayarlama 1.Yöntem: BIOS Ayarları

UYARI: Bu uyarımı kesinlikle ciddiye alın eğer BIOS hakkında bir bilginiz yok ise bu yöntemi direk atlayın en ufak yapacağınız bir hata Bilgisayarınızı bozulabilmektedir.

BIOS işlem sırası şu şekildedir BIOS>Hardware Monitör>Power>Performance Mode. Bu şekilde BIOS tan düzenleme yapabilirsiniz.

Eğer BIOS’unuzda böyle bir seçenek yok ise BIOS’unuzda desteklemiyor demektir.

-Reklam-

Fan Hızı Ayarlama 2.Yöntem: Ekstra Fan

Özellikle de Masaüstü bir Bilgisayar kullanıyorsanız Fan Hızını arttırmak yerine ekstradan Kasaya bir Fan taktırmanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Notebooklar da Fan takmak için yerleştirme alanı problemi olsa da Masaüstü bir Kasa için bu durum çok daha avantajlıdır.

Bilgisayarınızın en çok ısınan kısımlarına fazladan 1 veya 2 Fan taktırmanız da ısınma sorununuzu çözecektir.

Fan Hızı Ayarlama 3.Yöntem: Fan Hızı Kontrol Programı

Benim Bilgisayarım çok eski bozulsa da umursamam program ile ille de denemek istiyorum diyenlerden biriyseniz eğer kesinlikle tavsiye etmesek te fan hızınızı kontrol edebileceğiniz programlarda bulunmaktadır.

Fan Hızı Ayarlama Programı bağlantısına tıklayarak programın sitesine ulaşabilirsiniz.

-Reklam-

Aklınızda herhangi bir soru , takıldığınız bir durum yada herhangi bir düşüncenizi belirtmek isterseniz yorum kısmından yorum yapabilirsiniz.

Tavsiye: Son zamanlarda kullanıcıların bilgisayarlarına orijinal driver yüklemek yerine tanınmayan sitelerden driver yüklediğini farkettim. En İyi 10 Ücretsiz Driver Güncelleme Programı adlı yazıma giderek sizde bilgisayarınızın orijinal driverlarını yükleyebilirsiniz (Bilgisayarlarınız kaç senelik olursa olsun çalışır)

Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç) adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler.  Laptop fan hızı ayarlama , pc fan hızı ayarlama ve fan hızı nasıl ayarlanır gibi konuları ele aldığımız fan hızı ayarlama yazımızı beğendiyseniz alt kısımda ki yorumlar bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Daha fazla bilgi için wikipedia bilgilerine  ulaşabilirsiniz.

-Reklam-

“Fan Hızı Ayarlama Programsız (%100 Kesin Sonuç)” hakkında 41 yorum

 1. Ya kardeşim vallahi çok teşekkür ederim. Casper laptop sahibiyim ve oyunlarda ısı derecesi çok yükseliyor, fanlar hep sessiz modda çalışıyordu. Hiçbir şekilde casper control center’ı bulamadım ve hangi uygulamayı denediysem fan hızını arttırmaya yetmedi. Yük altındayken otomatik kendisi de artmıyordu. Ta ki senin fn + 1 önerini dinleyene kadar.

  1. İşinize yaradığını duymak beni çok mutlu etti. İnsanlara ufak bir yardımımız dokunabiliyorsa ne mutlu bize

 2. abi merhaba ben de casper Nirvana c400 kullanıcısıyım. fn+1 / fn+f tuşları ben de bi değişiklik göstermedi yardımcı olabilirsen çok sevinirim. sayılar.

  1. Merhabalar yazımızda paylaştığımız kısayollar casper bilgisayarlarda ve genel olarak bilgisayarların fan hızını kontrol etmek için çalışmaktadır ve ne yazikki internette bu kısayollar ile alakalı hiç yazı bulunmamakta türkçe de ingilizce de bu yöntemi bizzat kendim bulduğum için bu tuşlar dışındaki kombinasyonları hala bilmemekteyim bunun sebebi de tabikide her bilgisayarı kontrol edecek bir bilgisayar envanterim olmamasından kaynaklı ancak sana şunu söyleyebilirim tuş kombinasyonun seninde FN tuşu ile başlıyordur ancak fn devamında fan kontrolünü hangi tuşa atadılar sende şuanlık bilmiyorum ancak öğrenirsem casper nirvana c400 modelininkini onu da paylaşırım.

  2. Biraz yabancı kaynak araştırmaları yaptıktan sonra CTRL+SHİFT+1 TUŞ Kombinasyonları ile çalıştıranlar olmuş bu kombinasyonu da bilgisayarına deneyip bana çalış çalışmadığını yazar mısın?

 3. MERHABA BEN FN+1 TUŞUNA BASTIĞIMDA BENDE SİZDEKİ GİBİ BİLDİRİM GELMİYOR ACABA OLUYORMU BİLGİSAYARIM LENOVO THİNKPAD FN TUŞU VAR

 4. sa abi casper nirvana s500 bilgisayarım var ama hiçbir fonksiyon işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim

 5. abi sa benim casper nnirvana s500 bilgisayarım var hiçbir fonksyon işe yaramadı yardımcı olursanız sevinirim

 6. Benim Leptobum CASPER Notebook N2840 MODEL AMA HİÇ BİR TIŞ ÇALIŞMIYOR YORUMLARDAKİ TUŞLARIDA DENEDİM AMA OLMUYOR YARDIM EDİN LÜTFEN BİLGESAYAR ÇOK ISINIYOR

  1. Makalemizde yer verdiğimiz kombinasyonların hiç biri bilgisayarınızda çalışmıyorsa bilgisayarınızın fonksiyon driver sorunu var demektir. İnternette Fonksiyon driver sorunları diye aratırsanız sorununuzun çözümlerini bulabilirsiniz.

   1. muhammed abi fan çalışıyor ama pc ısınınca çalışıyor ben pc açar açmaz çalışmasını istiyorum bi çözümü var mı program indiriyorum açıyorum 90 dereceyi buluyor ısınyor pc sonrada kapanıyor

    1. Bilgisayarda fanlar ısınma oluştuğu anda çalışmaya başlarlar eğer sıcaklıktan pc kapanıyorsa mevcut fanlar yetersiz kalıyor demektir.

   2. ben mi beceremedim yoksa bi sıkıntısı mı var anlamadım en iyisi bir bilene anlayana vermek yazı için teşekkürler

   3. ABİ BİLGİSİYARIMIN MODELİ CASPER NİRVANA NB15.6 ABİ FAN İÇİN İNDİRMEDİĞİM DENEMDİĞİM YOL KALMADI NE YAPIYYIM GÖZÜNÜ SEVEYİM YARDIM ET

   4. Berkay Eren EFE

    Merhaba, yazınızdaki kısa yolları denedim fakat bende işe yaramadı.
    Samsung RF-511 marka Win7 kurulu laptopum var. Hangi yollar ile fan hızımı kontrol edebilirim?
    İlk formatı atılmadan önce bilgisayarı zorlayacak durumlarda fan baya yüksek bir ses ile çalışıp hızlı bir şekilde cihazı soğuturdu fakat formattan sonra bunu hiç yapmadı ve ben de bir yolunu bulamadım. Yardımcı olursanız sevinirim.

   5. her kambinasyonu ne yazdıysanız yaptım hiç biri olmadı şu anda bile 97 derece elimi yakıcak derecede ne yapsam olmuyor program kalmadı yüklediğim artık ama olmuyo

    1. Merhabalar ,
     Öncelikle yorum yaptığınız için teşekkürler. Fanlarınız da teknik arıza olabilir bunun dışında termal macun yenilemesi ve bilgisayar iç temizliği gibi bakımları da bilgisayarınız için düzenli yapmalısınız eğer içeride bir toz birikimi meydana gelirse yüksek sıcaklık oluşmasına sebebiyet verebilir.

    1. Acer Aspire eski bir model laptop olduğu için fan hızı ayarlama sistemini entegre etmemiş olabilirler. Eskiden Acer Aspire 5755G kullanmış biri olarak size tavsiyem bilgisayarınızın hava çıkış noktalarını kapatmayın özellikle de alt kısmında çıkış varsa çok fark ettiğini göreceksiniz.

   6. abi ben masa üstü pc kulanıyorum hertürlü uygulamayı denedim biosumdada denilen hiçbir ayar yok lütfen yardım

   7. oyun oynarken leptop um manyak fan gibi ses çıkarıyor modeli Lenovo idea pad 3 ve her kombinasyonu denedim denedim lütfen yardım edin

    1. Bilgisayarınızın yüksek ses çıkarması fanlarının yağlanması veya değişmesi gerektiğini göstermektedir. Eğer uzman değilseniz en kısa zamanda bilgisayarınızı teknik servise götürmenizi tavsiye ederim.

   8. öncelikle merhabe ben asus GL553VD modelini kullanıyorum önceden pc de gaming center vardı fanı ayarlayabiliyordum fakat format attıktan sonra tekrar yükleyince fan ayarlama kısmı yoktu dediğiniz kombinasyonlarıda denedim fakat bir türlü fanı ayarlayamadım şimdiden teşekkürler

    1. Format attıktan sonra tüm sürücülerin yüklü olduğundan emin olun çünkü eksiksiz yükleme yaptığınızda normalde var iken olmaması gibi bir ihtimal olmayacaktır.

   9. Asus X550VX laptopta denedim ancak kombinasyonlar işe yaramadı. İnternette arasam da çözüm bulamadım. Yardımcı olursan sevinirim.

    1. Merhaba;
     Vakit ayırıp yorum yaptığınız için teşekkürler. Bahsettiğiniz model için Asus’un resmi sayfasında bulunan açıklamada net bir şekilde fan hızı ayarlama özelliği bulunmadığını söylenmektedir ancak bir çok farklı özellik bulunmaktadır. Aşağıda ki bağlantıyı incelemenizi tavsiye ederim;
     https://www.asus.com/support/FAQ/1038312/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir