Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme

bilgisayar-seri-no-ogrenme
3 dakika 57 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Bilgisayar seri numarası öğrenme. Gündelik yaşantınızda eğer meslek gereği bilgisayar tamirciliği ile uğraşan biri değilseniz bilgisayar seri no öğrenme konusunda bilgi sahibi olmamanız çok normaldir.

Aslında bilgisayarlarımızı ilk aldığımız andan beri seri numaraları bilgisayarlarımızda yazmaktadır ancak hem o an ihtiyaç duymadığımız için hem de merak etmediğimiz için çoğumuz seri numarasını nasıl öğreneceğimizi hala bilmiyor diyebilirim.

Kullandığınız bilgisayarın seri no’sunu yani seri numarasını öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken 2 farklı seçenek bulunmaktadır. 2 seçeneği de yazımız içerisinde sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım.

1) Laptop Seri Numarası Öğrenme

İlk anlatacağım yöntem sadece laptop cihazları için geçerli olduğu için sizlere laptop seri numarası öğrenme başlığı adı altında anlatmak istedim. Kullanılan her laptop’un alt kısmında bir etiket bulunmaktadır, bu etiket içerisinde her bilgisayarın kendine özgü olan seri numarası yazmaktadır.

Örnek olarak aşağıdaki resime bakabilirsiniz;

seri-numarasi-ogrenme-yontemleri
seri numarası öğrenme

Laptop cihazınızın modeli ne olursa olsun etiketi kontrol ederek seri numaranızı çok kolay öğrenebilirsiniz ancak özellikle yeni olmayan bilgisayarlarda zamanla etiketin kopması yada yırtılması durumları çok sık yaşanmaktadır.

Bu yüzden 2. anlatacağım yöntem hem daha garantidir, hem de tüm cihazlar için geçerlidir.(masaüstü ve laptop.)

2) PC Seri No Öğrenme

PC seri no öğrenme adımında tüm cihazlar için geçerli olan bilgisayar seri no öğrenme yöntemi olan 2. yöntemi anlatacağım.

Bilgisayar seri numarası öğrenme adımı için öncelikle başlat kısmının içinde veya yanında bulunan arama kısmına gidip (Kullandığınız İşletim Sistemine göre değişmektedir) cmd yazmalısınız.

Ardından karşınıza Komut Yöneticisi diye bir uygulama çıkacaktır. Uygulamayı yönetici olarak çalıştırmalısınız!

NOT: Yönetici olarak çalıştırmayı bilmeyenler için uygulamaya mouse’un sağ tuşu ile tıkladığınızda karşınıza yönetici olarak çalıştırın diye bir seçenek sunacaktır ona tıklamanız yeterlidir!

Ardından karşınıza aşağıdaki resim gibi bir ekran çıkmalıdır.

laptop-seri-numarasi-ogrenme-yontemi
laptop seri numarası öğrenme

Komut Yöneticisine wmic bios get serialnumber yazısını ister yazın isterseniz buradan kopyalayıp yapıştırın ardından Enter’a tıklayın.

Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuç çıkmalıdır;

pc-seri-no-ogrenme-yontemi
pc seri no öğrenme

Ekranda Serial Number yazısının altında yazan kısım sizin bilgisayar seri numaranız anlamına gelmektedir. Bu sayede ekstra hiçbir donanım veya program kullanmadan ve ücret ödemeden tamamen ücretsiz bir şekilde bilgisayarınızın Seri numarasını öğrenmiş oldunuz.

Eğer seri numaranızı bilgisayarınıza driver yüklemek için öğrenmeye çalışıyorsanız “Casper Driver İndirme” bağlantısından tüm detaylarıyla driver indirme adımlarını anlatmaktayım. Kesinlikle bağlantıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme” adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Umarım herkesin işine yaramıştır. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeniz bizim için çok değerlidir. Biraz vaktinizi ayırarak görüşlerinizi belirtirseniz seviniriz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayar Seri No Nerde Yazar?

Bilgisayar seri numarası öğrenme adımı için iki farklı yöntem bulunmaktadır.
1)Laptop cihazınızın altında yer alan etiketi kontrol edin. Etiketin altında seri numarasını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. (İlk yöntem sadece laptop cihazlar için geçerlidir.)
2)Bilgisayarınızın komut yönetici kısmından öğrenebilirsiniz. (Hem masaüstü hem laptop cihazlarınız için geçerlidir.)

Seri Numarası Öğrenme Programı Var Mıdır?

Bilgisayarınızın seri numarasını öğrenmek için bir programa hiçbir zaman ihtiyacınız olmayacaktır çünkü windows 7/8/10/11 işletim sistemlerinde komut yöneticisi aracılığı ile hiçbir programa ihtiyaç duyulmadan seri numarası öğrenilmektedir.

HP Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Bulunur?

Bilgisayarlarda seri numarası öğrenme yöntemleri markalara göre değişmemektedir. Makalemizde yer alan yöntemle bütün markalara ait bilgisayarların seri numarası öğrenilmektedir.

Bilgisayar Seri No İle Bilgisayar Seri Numarası Arasındaki Fark Nedir?

Aslında aralarında hiçbir fark yoktur. Aynı anlama gelmektedir. Bazı kullanıcılar seri numarası uzun bir cümle olduğu için seri no şeklinde tanımlamayı tercih etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.