Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme 2023 *Programsız

Bilgisayar seri numarası öğrenme. Gündelik yaşantınızda eğer meslek gereği bilgisayar tamirciliği ile uğraşan biri değilseniz bilgisayar seri no öğrenme konusunda bilgi sahibi olmamanız çok normaldir. Aslında bilgisayarlarımızı ilk aldığımız andan beri seri numaraları bilgisayarlarımızda yazmaktadır ancak hem o an ihtiyaç duymadığımız için hem de merak etmediğimiz için çoğumuz seri numarasını nasıl öğreneceğimizi hala bilmiyor diyebilirim. Kullandığınız bilgisayarın seri no’sunu yani seri numarasını öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken 2 farklı seçenek bulunmaktadır. 2 seçeneği de yazımız içerisinde sizlere detaylı bir şekilde anlatacağım.

1)Laptop Seri Numarası Öğrenme🟢

İlk anlatacağım yöntem sadece laptop cihazları için geçerli olduğu için sizlere laptop seri numarası öğrenme başlığı adı altında anlatmak istedim. Her kullanıcı lazım olduğu zaman ilk olarak “Bilgisayar seri Numarası nerede yazar?” diye düşünür ve bu sorunun cevabı da laptop altı diyebiliriz. Kullanılan her Laptop’un alt kısmında bir etiket bulunmaktadır, bu etiket içerisinde her bilgisayarın kendine özgü olan seri numarası yazmaktadır.

Örnek olarak aşağıdaki resme bakabilirsiniz;

seri numarası öğrenme
seri numarası öğrenme

Çoğu kullanıcının Google da “Bilgisayar seri numarası öğrenme Lenovo“, “Bilgisayar Seri Numarası öğrenme ASUS“, “Monster seri Numarası sorgulamagibi markaya yönelik aramalar yaptığını fark ettik ancak Laptop cihazınızın modeline olursa olsun etiketi kontrol ederek seri numaranızı çok kolay öğrenebilirsiniz ayrıca özellikle yeni olmayan bilgisayarlarda zamanla etiketin kopması yada yırtılması durumları çok sık yaşanmaktadır. Bu yüzden 2. anlatacağım yöntem hem daha garantidir, hem de tüm cihazlar için geçerlidir.(masaüstü ve laptop.)

2)PC Seri No Öğrenme🟡

PC seri no öğrenme adımında tüm cihazlar için geçerli olan bilgisayar seri no öğrenme yöntemi olan 2. yöntemi anlatacağım. Bilgisayar seri numarası öğrenme adımı için öncelikle başlat kısmının içinde veya yanında bulunan arama kısmına gidip (Kullandığınız İşletim Sistemine göre değişmektedir) CMD yazmalısınız. Ardından karşınıza Komut Yöneticisi diye bir uygulama çıkacaktır. Uygulamayı yönetici olarak çalıştırmalısınız!

NOT: Yönetici olarak çalıştırmayı bilmeyenler için uygulamaya mouse’un sağ tuşu ile tıkladığınızda karşınıza yönetici olarak çalıştırın diye bir seçenek sunacaktır ona tıklamanız yeterlidir!

Ardından karşınıza aşağıdaki resim gibi bir ekran çıkmalıdır.

laptop seri numarası sorgulama
laptop seri numarası sorgulama

Komut Yöneticisine wmic bios get serialnumber yazısını ister yazın isterseniz buradan kopyalayıp yapıştırın ardından Enter’a tıklayın. Karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir sonuç çıkmalıdır;

pc seri no öğrenme
pc seri no öğrenme

Ekranda Serial Number yazısının altında yazan kısım sizin bilgisayar seri numaranız anlamına gelmektedir. Bu sayede ekstra hiçbir donanım veya program kullanmadan ve ücret ödemeden tamamen ücretsiz bir şekilde bilgisayarınızın Seri numarasını öğrenmiş oldunuz. Eğer seri numaranızı bilgisayarınıza driver yüklemek için öğrenmeye çalışıyorsanız “Casper Driver İndirme” bağlantısından tüm detaylarıyla driver indirme adımlarını anlatmaktayım. Kesinlikle bağlantıya göz atmanızı tavsiye ederim.

Bilgisayar seri numarası öğrenme yöntemini uygulamalı olarak izleyerek yapmak isterseniz de aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🟠

Bilgisayar Seri No Nerde Yazar?⚪️

Bilgisayar seri numarası öğrenme adımı için iki farklı yöntem bulunmaktadır.
1)Laptop cihazınızın altında yer alan etiketi kontrol edin. Etiketin altında seri numarasını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. (İlk yöntem sadece laptop cihazlar için geçerlidir.)
2)Bilgisayarınızın komut yönetici kısmından öğrenebilirsiniz. (Hem masaüstü hem laptop cihazlarınız için geçerlidir.)☑️

Seri Numarası Öğrenme Programı Var Mıdır?⚫️

Bilgisayarınızın seri numarasını öğrenmek için bir programa hiçbir zaman ihtiyacınız olmayacaktır çünkü windows 7/8/10/11 işletim sistemlerinde komut yöneticisi aracılığı ile hiçbir programa ihtiyaç duyulmadan seri numarası öğrenilmektedir.☑️

HP Bilgisayar Seri Numarası Nasıl Bulunur?🟣

Bilgisayarlarda seri numarası öğrenme yöntemleri markalara göre değişmemektedir. Makalemizde yer alan yöntemle bütün markalara ait bilgisayarların seri numarası öğrenilmektedir.☑️

Bilgisayar Seri No İle Bilgisayar Seri Numarası Arasındaki Fark Nedir?🔵

Aslında aralarında hiçbir fark yoktur. Aynı anlama gelmektedir. Bazı kullanıcılar seri numarası uzun bir cümle olduğu için seri no şeklinde tanımlamayı tercih etmektedir.☑️

Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme adlı makalemizi atlamadan tüm yöntemleri uygulayarak ilerlemişseniz, büyük ihtimal sorununuzu çözmüşsünüz demektir, yazılım bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da bilgisayar seri numaraları hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org