OBS Oyun Yakalama Siyah Ekran Çözümü

OBS oyun yakalama siyah ekran makalemizde sizlere OBS programında oyun yakalamak için yaşamış olduğunuz siyah ekran probleminin detaylı olarak sebeplerini ve nasıl çözebileceğinize dair yöntemleri anlatacağız.

OBS oyun yakalama siyah ekran makalemiz sizlere aynı zamanda “OBS oyunu görmüyor” , “OBS oyun yakalama çalışmıyor.” ,”OBS oyun sesi gelmiyor” , “OBS oyun videosu çekme” , “OBS oyunu tak ekran yapma” , “OBS oyun ekranı yakalama” , “OBS oyun tam ekran olmuyor” gibi konularında cevabını da verecektir.

OBS Oyun Yakalama Siyah Ekran 2023🖥️

obs oyun yakalama siyah ekran 2023
obs oyun yakalama siyah ekran 2023

OBS oyun yakalama siyah ekran sorunu için sizlere 2 farklı yöntem göstereceğiz. Bu göstereceğimiz yöntemlerin ikisi de farklı bilgisayarlarda çözüm olduğu için ilk sorun sorununuzu çözmez ise, ikinci çözüm yöntemini deneyerek sorununuzu çözebilirsiniz. Sizlere sırasıyla;

  • OBS Oyun Yakalama Ayarları
  • OBS Tam Ekran Oyun Yakalama

yöntemlerini göstereceğiz.

1)OBS Oyun Yakalama Ayarları💻

obs siyah ekran
obs siyah ekran

OBS oyun yakalama ayarları yöntemimizde sizlere OBS ayarlarında yer alan video işleyici birimini değiştirerek OBS oyun yakalama siyah ekran sorunundan nasıl kurtulabileceğinizi göstereceğiz.

İlk olarak OBS programını açın. Ardından “Dosya” sekmesi kısmında yer alan “Ayarlar” bölümüne tıklayın. Ayarlar panelinden ise “Gelişmiş” bölümüne tıklayın ve “İşleyici” kısmını bulun.

oyun yakalama siyah ekran
oyun yakalama siyah ekran

İşleyici bölümünde sizlerde Direct3D yer alıyorsa onu “OpenGL” ile değiştirin ancak üzerine tıkladığınızda “OpenGL” açılmıyor ise, OBS programını kapatıp, Masaüstünde yer alan OBS kısayolu’na sağ tıklayın ve “Özellikler” kısmını seçin. Açılan pencerede Hedef kısmındaki uzantıya bir boşluk bırakın ve aşağıdaki kodu girin.

–allow-opengl

obs oyun ekranı gelmiyor
obs oyun ekranı gelmiyor

Kodu girdikten sonra ilk olarak “Uygula” seçeneğine tıklayın, ardından da “Tamam” seçeneğine tıklayın ve yine ayarlar kısmından işleyici kısmına giderek OpenGL‘i seçin.

obs oyun tam ekran olmuyor
obs oyun tam ekran olmuyor

Yukarıdaki resimdeki gibi “OpenGL” seçeneğini seçin ve sağ alt kısımda yer alan “Uygula” seçeneğine tıklayın, ardından da “Tamam” seçeneğine tıklayın. Bu şekilde OBS oyun yakalama siyah ekran sorunu çözülmüş olacaktır ancak hala çözülmediyse bir sonraki yöntemimize geçiş yapabilirsiniz.

2)OBS Tam Ekran Oyun Yakalama✅

OBS tam ekran oyun yakalama yöntemimizde sizlere bilgisayarınızın grafik ayarları ile siyah ekran sorununu nasıl çözebileceğinizi detaylı bir şekilde göstereceğiz. Bu sayede ilk yöntemde sorun yaşayan kullanıcılarımız, ikinci yöntem ile sorunlarını çözebilecek.

İlk olarak Windows arama kısmına “Grafik Ayarları” yazın ve karşınıza çıkan grafik ayarları sayfasını açın.

streamlabs oyun yakalama siyah ekran
streamlabs oyun yakalama siyah ekran

Grafik ayarları sayfasını açtıktan sonra “Göz At” kısmına tıklayın ve OBS programının bilgisayarınızda kurulu olduğu dizini açın. Ardından da OBS programını seçip, “Ekle” tuşuna tıklayın.

obs pencere yakalama siyah ekran
obs pencere yakalama siyah ekran

OBS programı’nın varsayılan olarak kurulu olduğu dizinler de aşağıdaki gibidir.

C diski için: C:\Program Files\obs-studio\bin\64bit\obs64.exe

D diski için: D:\Program Files\obs-studio\bin\64bit\obs64.exe

OBS programını ekledikten sonra, OBS programına tıklayın ve “Seçenekler” kısmına tıklayın. Ardından da “Güç tasarrufu” modunu seçin ve “Kaydet” seçeneğine tıklayın.

obs oyun yakalama ayarları
obs oyun yakalama ayarları

Uyarı: Güç tasarrufu kısmında uygulanacak olan ekran kartınızda bir arıza var ise, güç tasarrufunu seçmeniz bilgisayarınızda sıkıntılara yol açacaktır. Dikkatli olunuz!

OBS Ekran Yakalama Nasıl Yapılır?🟢

OBS ekran yakalama nasıl yapılır? başlığımızda sizlere artık siyah ekran sorununuzu çözdüğünüze göre OBS programında ekran yakalama işlemi nasıl yapabilirsiniz detaylı bir şekilde anlatacağız.

obs ekran yakalama nasıl yapılır
obs ekran yakalama nasıl yapılır

İlk olarak OBS programını açın ve programın “Kaynaklar” sekmesinin altında yer alan “+” tuşuna tıklayın. Açılan sekmeler arasından “Ekran Yakalama” seçeneğini seçin. Bu sayede artık OBS programında ekran yakalama özelliğini kullanabileceksiniz.

OBS oyun yakalama siyah ekran yöntemlerini uygulamalı olarak, izleyerek yapmak isterseniz de aşağıdaki videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde yer alan bazı içeriklerimiz;

OBS Oyun Yakalama ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

OBS Oyun Yakalama Çalışmıyor?

OBS programında bazı durumlarda oyun yakalama özelliği çalışmayabilir, böyle bir sorun yaşarsanız, çözümü için uygulayabileceğiniz 2 yöntem bulunmaktadır. İlk yöntem video işleyici arabirimini değiştirmek ve ikinci yöntem ise grafik kartı tercihi işlemidir.

OBS pencere yakalama siyah ekran ile alakalı makalemize benzer içerikleri incelemek için Teknoloji bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

4.7/5 - (15 votes)

“OBS Oyun Yakalama Siyah Ekran Çözümü” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol