Valorant FPS Arttırma Rehberi

8 dakika 5 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Valorant FPS arttırma. Riot Games şirketinin yapımını üstlendiği Valorant oyunu gibi online rekabetçi türünde bir oyun oynuyorsanız düşük FPS ile oynamak her zaman sizi çok rahatsız edecektir. Bu durum aslında tüm online rekabetçi oyunlarda geçerlidir çünkü ne kadar yüksek FPS değerini alırsanız o kadar rahat bir oyun deneyimi ve bir o kadar da başarılı bir oyun performansı alabiliyorsunuz.

Valorant FPS arttırma rehberi ile bilgisayarınızın performansı veya donanımı ne olursa olsun alabileceğiniz en yüksek FPS değerine ulaşmış olacaksınız. Bu sayede de Valorant oyununda canınızı sıkan FPS değerlerinden kurtulmayı başaracaksınız.

Adımlara başlamadan önce size anlatmam gereken bir konu var. Genel olarak bilgisayarlarda oyunlarda FPS arttırmayı sağlayan yöntemler ile oyunlara özel FPS arttırmayı sağlayan yöntemler bulunmaktadır.

Biz bu rehberimizde sizlere Valorant FPS arttırma yöntemini anlatıyoruz yani oyuna özel FPS arttırma teknikleri. Bir de Valorant oyunu da dahil tüm oyunlarda işe yarayan FPS teknikleri mevcuttur ve biz bu tekniklere genel olarak “Oyunlarda FPS arttırma” teknikleri diyoruz.

İsterseniz ilk oyuna özel FPS arttırma tekniklerini uyguladıktan sonra genel Oyun FPS arttırma tekniklerini de uygulayabilirsiniz. Siz bu makaleyi okurken “Oyunlarda FPS Arttırma” bağlantısını yeni sekmede açarak makale bittikten sonra diğer makale de ki adımları uygulayabilirsiniz.

1)Özel Ayarlar ile Valorant FPS Arttırma🟢

Valorant FPS arttırma rehberimizde, ilk adımımızda oyun içi ayarları performans odaklı ayarlayarak Valorant oyunundaki en iyi FPS değerini almayı sağlayacağız. Bu adımı genel olarak her yerde görmüş olabilirsiniz ancak bu adım anlatılmadan da atlanılacak bir adım değil o yüzden eğer bu adımı hiç uygulamamışsanız kesinlikle uygulamanızı tavsiye ederim.

Özellikle eski bir bilgisayara sahipseniz, bilgisayarınız Valorant oyununu kaldırmakta zorlanıyorsa ve Valorant kasma sorunu yaşıyorsanız özel ayarlar ile Valorant FPS Arttırma adımı sizin için çok önemlidir.

Oyun içi ayarları optimize ettiğimizde FPS drop sorunu ve FPS donma sorunlarınızda var ise çözülebilir çünkü genelde bu sorunun kaynağı Valorant sistem gereksinimleri diyebiliriz.

Genelde kullanıcılar FPS drop sorunu veya FPS donma sorunu yaşadığında Valorant FPS arttırma nasıl yapılır? şeklinde google’da arıyorlar ancak bu büyük bir hata diyebilirim çünkü asıl sorunumuz donma ve kasma ise FPS arttırma işlemi işinize net olarak yaramayabilir.

O yüzden donma ve drop sorunu yaşayan herkes özellikle bu adımı en iyi şekilde uygulamalıdırlar ayrıca FPS drop sorunu ve FPS donma sorunu yaşamayan sadece Valorant FPS arttırmayı isteyen herkes için de bu adım Valorant FPS arttırmanın en iyi yolu diyebiliriz çünkü direk grafik ve görüntü değerleriyle oynadığımız bir yöntemdir.

Şimdi adımlara geçiş yapalım. Öncelikle Valorant oyununa giriş yapın. Ardından sağ üstteki ayarlar kısmına girin. Ayarlar kısmında Görüntü > Grafik Kalitesi ayarlarına geçiş yapın.

valorant fps ayarları
valorant fps ayarları

Valorant oyun için ayarlarımız şu şekilde olmalıdır;

 • Çok İzlekli Görselleştirme: Ekran kartınızın durumuna göre kapalı veya açık yapacaksınız. Çok izlekli görselleştirme özelliği hızlı ekran kartlarına sahip bilgisayarlarda yüksek FPS değeri alınmasını sağlamaktadır. GTX, RTX ekran kartlarına sahipseniz çok izlekli görselleştirme teknolojisini kullanabilirsiniz.
 • Materyal Kalitesi: Düşük
 • Doku Kalitesi: Düşük
 • Ayrıntı Kalitesi: Düşük
 • Arayüz Kalitesi: Düşük
 • Vinyet: Kapalı
 • VSync: Kapalı
 • Kenar Yumuşatma: Hiçbiri
 • Eşyönsüz Filtreleme: 1x
 • Netliği Arttır: Açık
 • Deneysel Keskinleştirme: Kapalı
 • Bloom: Kapalı
 • Bozulma: Kapalı
 • Atılan Gölgeler: Kapalı

Bu yazımızda sizlere Valorant FPS arttırma yöntemlerini anlattığımız için ilk yöntem olarakta sizlere grafik ayarlarını göstermek istedik ancak Valorant oyununda tek önemli olan şey FPS değeri değildir, oyun içerisindeki en iyi oynayış ayarlarını bulmakta çok önemlidir.

En iyi Valorant grafik ayarları yazımıza tıkladığınızda yeni sekmede açılacaktır, bu sayede FPS arttırma yöntemlerini okuduktan sonra direkt olarak yeni sekmeden Valorant oyununda ki oynayış açısından en iyi grafik ayarlarını videolu bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2)Öncelik Tanıma İşlemi İle Valorant FPS Arttırma🟡

Valorant FPS arttırma rehberimizin 2.adımı olarak Öncelik tanıma işlemi ile Valorant FPS Arttırma adımını uygulayacağız. Öncelikle bilgisayarınızda Valorant oyunu açık durumdayken görev yöneticinizi başlatın.

Görev yöneticinizi başlatmayı bilmiyorsanız bilgisayarınızın klavye tuşlarından CTRL+SOL SHİFT+ESC kombinasyonu ile açabilirsiniz.

Görev Yöneticisi ekranına geldikten sonra Ayrıntılar sekmesine tıklayın. Ayrıntılar sekmesinde Valorant oyununu arayın ve Valorant’a sağ tıklayıp benzeşmeyi ayarla kısmına tıklayın. Ardından karşınıza çıkan pencerede “Cpu 0” seçili durumdaysa tiki kaldırın.

CPU 0 kısmındaki tiki kapatmanız oyunun diğer programlara göre daha öncelikli olmasını sağlayacaktır bu sayede hem yüksek FPS değerlerine ulaşabilir hem de Valorant FPS kasma sorunu ve Valorant FPS donma sorunlarını çözebilirsiniz.

valorant grafik ayarları
valorant grafik ayarları

3)Odaklanma Yardımı İle Valorant FPS Arttırma🟠

Windows 10 ve Windows 11 işletim sistemlerinde odaklanma yardımı diye bir özellik bulunmaktadır. Bu özellik sizin Alt + Tab kısayolunu kullanarak programlar arası geçiş hızınızı arttırmayı sağlamaktadır ancak bu hız artışını performansınızdan kullanarak sağlamaktadır.

Bilgisayarınızın performansını arttırmak için Alt+ Tab geçiş hızlarından feragat etmek isterseniz odaklanma yardımı özelliğini de aşağıdaki şekilde ayarlayabilirsiniz.

Odaklanma Yardımı ayarına ulaşabilmek için başlat menüsünün yanındaki arama kısmına “Odaklanma Yardımı” yazın ve çıkan ayar’a tıklayın. Ardından odaklanma yardımı’nı kapalı olarak ayarlamanız yeterli olacaktır.

valorant-fps-yukseltme
valorant fps yükseltme

4)Gereksiz Uygulamaları Kapatarak Valorant FPS Arttırma⚪️

Bilgisayarlarımızda bazen unuttuğumuz yada farkında varmadığımız ancak arka planda çalışan gereksiz uygulamalar bulunabiliyor. Valorant oyununa girmeden önce arka planda çalışan tüm gereksiz uygulamaları kapatarak bilgisayarın tüm gücünü Valorant oyununa odaklanmasını sağlayabilirsiniz.

Görev Yöneticisinden Başlangıç sekmesine tıkladığınızda, gereksiz olan yani kullanmadığınız açık uygulama var ise o uygulamaları kapatmanız performans açısından çok işinize yarayacaktır.

Uyarı: Başlangıç sekmesinde bulunan tüm uygulamaları sakın kapatmayın! Özellikle de ne olduğunu bilmediğiniz uygulama veya programları hiç ellemeyin çünkü bazı programlar sistem programı yada driver sürücüsü olabiliyor. Sadece bildiğiniz programlar arasından kullanmadıklarınızı kaldırınız!

5) Ekran Kartı Ayarları İle Valorant FPS Arttırma⚫️

Bilgisayarlarımızda kullandığımız her ekran kartının kendi ayar paneli bulunmaktadır. Ekran kartı ile FPS arttırma yöntemi de sadece Valorant oyununa özel değil tüm oyunları kapsayan bir FPS arttırma tekniği olduğu için “Oyunlarda FPS arttırma” adlı makalemde bu bölümü detaylı bir şekilde anlattım.

O yüzden bu kısımda yeniden anlatarak sizlerin zamanınızı almayı düşünmüyorum. İsterseniz bağlantıda ki makaleden ekran kartı ayarlarınızı yaparak Valorant FPS değerinizi arttırabilirsiniz.

Valorant oyununu daha iyi tanımak isteyenler için “Valorant FPS Arttırma Unlost” Videosu:

Valorant FPS Arttırma Unlost

Valorant FPS Arttırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🔎

Valorant ta nasıl FPS arttırılır?📝

Valorant oyununa özel FPS arttırma rehberimizde ki adımları uygulayarak Valorant oyununda FPS arttırabilir ve yüksek FPS alabilirsiniz.☑️

Valorant neden FPS düşük?📝

Valorant oyununda FPS değerinin düşük olmasının sebebi Valorant oyununun sistem gereksinimleri ile alakalıdır. Her oyunun kendi sistem gereksinimi bulunmaktadır.☑️

Valorant FPS ne demek?📝

Video oyunlarında FPS ingilizceden gelen Frame Per Second yani Türkçe anlamıyla saniyelik görüntü sayısı demektir. Hangi oyunu oynuyor olursanız olun FPS değeriniz yani saniyelik görüntü sayı değeriniz ne kadar yüksek ise bir oyunu o kadar akıcı oynayabilirsiniz.☑️

FPS neye göre ayarlanır?📝

FPS değerleri bilgisayarınızın donanım ve performans gücü ile oynadığınız oyundaki istenilen sistem gereksinimlerine göre ayarlanmaktadır.☑️

Valorantta kaç FPS alırım?📝

Valorant oyununda alacağınız FPS değeri oyunda kullandığınız grafik kalitesi ayarları ve bilgisayarınızın performans gücüne göre belirlenmektedir bu yüzden net bir sayı hiçbir zaman söylenemez ancak sistem gereksinimlerini kontrol ederek bilgisayarınızın oyunu kaldırıp kaldırmadığını anlayabilirsiniz.☑️

FPS yüksek mi daha iyi düşük mü?📝

FPS değeri bir oyunda ne kadar yüksek ise o kadar iyidir.☑️

Valorant FPS Arttırma adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Oyun bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da Valorant hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Arizacozum.com istanbul firmaları su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü