İnternet Kablo Renkleri 2023 (En Detaylı)

İnternet kablo renkleri makalemizde sizlere İnternet kablo renkleri ve anlamları, internet kablo renkleri sıralaması ve internet kablo renkleri nasıl bağlanır? konularını anlatacağız. Böylece internet kablosu ile alakalı merak ettiğiniz bir çok konuyu öğrenmiş olacaksınız.

İnternet kablolarına aslında ethernet kablosu denilmektedir ancak makale boyu biz sizlere daha iyi anlamanız açısından internet kablosu olarak anlatım yapacağız. İnternet kabloları da teknolojinin gelişmesi ile beraber gelişmiştir ve piyasada CAT5, CAT6, CAT7 isminde internet kabloları bulunmaktadır. Bu kablolar arasında en iyi CAT7 kablosudur. Hangi kabloyu kullanıyor olursanız olun makalemizde yöntem geçerli olacaktır çünkü her kablo için aynı yöntem kullanılmaktadır.

İnternet Kablo Renkleri Sıralaması🟢

yalın internet kablo renkleri
yalın internet kablo renkleri

İnternet kablo renkleri sıralaması veya ethernet kablo renkleri sıralaması başlığımızda sizlere internet kablosunu hangi sırayla bağlayacağınızı göstereceğiz, böylece yanlış bir bağlama yapmadan internet kablosunu hazır hale getirebileceksiniz.

Ethernet kablosunda evrensel olarak 8 farklı renk bulunmaktadır ve dünyanın her tarafında bu kablonun bağlanma şekli aynıdır, o yüzden de internet kablo renk sıralaması da her zaman aynı şekilde yapılmaktadır.

Ethernet Kablosu Renk Sıralaması
Turuncu-Beyaz
Turuncu
Yeşil-Beyaz
Mavi
Mavi-Beyaz
Yeşil
Kahverengi-Beyaz
Kahverengi

Böylece sizlere internet kablo renkleri sıralamasını da göstermiş olduk ancak çoğu kullanıcı CAT6, CAT5 veya CAT7 gibi bir kablo aldığında sıralamanın değiştiğini sanmaktadır, bu çok yanlış bir bilgidir. Tüm CAT kablolarında sıralama aynı şekilde yapılmaktadır yani CAT6 ethernet kablosu renk sıralaması da yukarıda ki gibidir.

Eğer sıralamayı doğru yapmazsanız internet bağlantınız olmayacaktır, bu yüzden doğru sıralamada bağlama yaptığınızdan emin olun.

İnternet Kablo Renkleri ve Anlamları🟡

ethernet kablosu renk sıralaması
ethernet kablosu renk sıralaması

Bir önceki başlığımızda sizlere İnternet kablo renkleri sıralaması konusunu anlatmış olduk. Şimdi de internet kablo renkleri ve anlamları konusunu sizlere anlatacağız. Böylece hangi internet kablosunun hangi anlama geldiğini ve ne işe yaradığını daha iyi anlamış olacaksınız.

Ethernet Kablo RengiAnlamı
Gri Ethernet KablosuDışarıdan gelen internet kablosu rengi.
Yeşil Ethernet KablosuBirden fazla cihazla yerel bağlantı kurmak için kullanılır.
Sarı Ethernet KablosuDaha modern ethernet kablolarında kullanılır.
Mavi Ethernet KablosuTerminal sunucularına bağlanmak için kullanılır.
Turuncu Ethernet KablosuPatch Cord ethernet kablolarında analog bağlantıları temsil eder.
Kırmızı Ethernet KablosuIP kamera bağlantısı ve VoIP telefon sistemi gibi acil durum iletişim sistemlerinde kullanılır.
Mor Ethernet KablosuPatch Cord ethernet kablolarında dijital bağlantıları temsil eder.
Pembe Ethernet KablosuEk bağlantılar için kullanılır.
Siyah Ethernet KablosuGenel kullanım için kullanılır.

İnternet Kablo Renkleri Nasıl Bağlanır?🟠

dışarıdan gelen internet kablosu nasıl bağlanır
dışarıdan gelen internet kablosu nasıl bağlanır

İnternet kablo renkleri nasıl bağlanır? konusu aynı zamanda dışarıdan gelen internet kablosu nasıl bağlanır? konusunu da içermektedir çünkü aslında aynı konudur. Sizlere bu makalemizde internet kablo renkleri sıralaması ve internet kablo renklerinin anlamlarını anlatmış olduk ancak internet kablosunu bağlamayı bilmediğiniz sürece bu öğrendiğiniz hiçbir bilgi internetinizi size getirmeyecektir o yüzden internet kablo renkleri nasıl bağlanır? konumuzu da atlamadan dikkatli okumanızı tavsiye ederiz.

İnternet kablolarınızı bağlamak için 2 connector ve 1 pense‘ye ihtiyacınız olacaktır. Gerekli malzemeleri sağladıktan sonra ethernet kablosunun uç kısmının belirli bir kısmını kesmeniz ve yan keski ile açmanız gerekmektedir.

Kesme işlemi yaparken asla kablonun iç bağlantılarına zarar vermemeniz gerekmektedir, en ufak hasarda kablonuz çalışmayacaktır.

Kabloyu açtığınızda içinde 8 tane birbirine bağlı kablo göreceksiniz. Bu kabloları ilk önce birbirinden ayırıp, ardından da makalemizde ki internet kablo renk sıralamasına göre bağlamanız gerekmektedir.

Ardından da bir tornavida yardımı ile kabloları düzeltmelisiniz. Sonrasında pense ile uçlarının bir kısmını kesin. Almış olduğumuz connector’ü kabloların içerisine takın. Takarken de renk sıralamasına dikkat edin. Böylece sizlere internet kablosunu nasıl bağlayacağınızı da göstermiş olduk.

İnternet kablo renklerinin nasıl bağlanacağını uygulamalı olarak izlemek isterseniz de aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde yer alan benzer içeriklerimiz;

İnternet Kablo Renkleri ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Ethernet Kablosu Renk Sıralaması Önemli Mi?

Evet, kesinlikle önemlidir. Eğer ethernet kablosunda bağlantı yaparken yanlış sıralama kullanırsanız internetiniz çalışmayacaktır. O yüzden doğru sıralamayı kullanmanız çok önemlidir.

İnternet kablo renkleri adlı makalemize benzer içerikleri incelemek için İnternet bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (9 votes)

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol