Eski Domain Bulma – (%99 Aranılan Yöntem)

Eski domain bulma yöntemini bilmek çok önemlidir çünkü domainlerin belirli bir yaşının olmasını Google çok sevmektedir. Ne kadar eski bir domain bulabilirseniz ve alabilirseniz, sizin için bir o kadar iyi olacaktır. Yeni domainler ile bir site kurulmak istenildiğinde yeni olduğu için Google siteye ait verileri hemen işlemek yerine belirli zamana yaymayı tercih edebiliyor o yüzden eski domain sahibi olmak her açıdan avantajlı bir durum diyebiliriz.

Eski Domain Bulma Nedir?🟠

Her web sitesinin bir adresi vardır ve bu adreslere global olarak domain, Türkçe adıyla da alan adı denilmektedir. Bir web sitesi için tamamen yeni bir boşta domain alabilirsiniz ancak boşta güzel bir domain bulmak gün geçtikçe daha çok zorlaşıyor diyebiliriz, bu yüzden genelde domain sahibi olmak isteyenler boşta olan veya düşecek domainler bulma konusunda uğraş veriyor diyebiliriz.

Eski domain bulma yöntemi de domain bulma yöntemi ile belirli bir yaşa ulaşmış artık eski diyebileceğimiz domainleri bulma yöntemine denilmektedir.

Eski bir domain alabilmeniz için domainin boşa düşmemiş olması gerekmektedir.

Domain Bulma İşlemi Nasıl Yapılır?🟡

Domain bulma işlemi için özel olarak kullanıcılara sunulan çeşitli siteler bulunmaktadır, bu sitelere domain bulma siteleri de denilebilmektedir. Domain bulma işleminde de biz sizlere düşen domainleri gösteren site olarak bilinen expireddomains sitesi ile anlatım gerçekleştireceğiz.

Expireddomains sitesine bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Siteye giriş yaptıktan sonra öncelikle üye olmanızı tavsiye etmekteyiz çünkü siteye ait gelişmiş filtreleme özellikleri sadece üyelere açık durumdadır ve üye olmakta tamamen ücretsiz diyebiliriz.

Expired Domains sitesine giriş yaptıktan sonra ;

domain bulma
domain bulma

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “Deleted Domains” sekmesine tıkladığınızda, karşınıza artık silinmiş olan boştaki domainler çıkacaktır, eğer sadece .com silinmiş domainleri incelemek istiyorsanız “Deleted.com” kısmına tıklayabilir, .net istiyorsanız “Deleted.net” kısmına tıklayabilirsiniz. Bu şekilde silinmiş olan domainleri bulabilirsiniz ancak bu domainler boşa düştüğü için önceden kullanılmış olsalar bile siz kayıt ettiğinizde yaşı 0 olarak gözükecektir. Bir domain eğer boşa düşmüşse o domainin yaşı otomatik olarak sıfırlanmaktadır o yüzden eski bir domain almak isterseniz eğer boşa düşmeden sahibinden satın almanız gerekmektedir.

Düşecek Domainler Bulma🟢

Önceki konumuzda sizlere boşta olan herhangi bir domaini nasıl bulacağınızı anlattık, şimdi de eski domain bulma yöntemi olarak bilinen düşecek domainler bulma yöntemini sizlere anlatalım.

düşecek domainler bulma
düşecek domainler bulma

Eski domain bulma yöntemi için ilk olarak “Pending Delete” kısmına tıklamanız gerekmektedir. Pending Delete kısmına tıkladığınızda yakın zamanda artık boşa düşecek olan tüm domainleri görebilirsiniz. Bu domainler aktif olarak birisinde bulunan ancak artık boşa düşmeye yaklaşmış olan domainlerdir.

Şimdi de sizlere en eski domainleri yani en yaşlı domainleri nasıl bulacağınızı gösterelim;

domain isim bulma
domain isim bulma

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi “WBY” kısmına bir kez tıklayın. WBY kısmına tıkladığınızda sistem otomatik olarak karşınıza yakın zamanda düşecek olan en yaşlı domainleri gösterecektir. Bu şekilde en eski domainleri bulabilirsiniz. WBY’nin açılımı Türkçe anlamı ile domainin ilk kayıt tarihi anlamına gelmektedir.

Bir domain alacağınız zaman BTK ve USOM tarafından erişim engeli olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Ayrıca sitenin geçmişte ne için kullanıldığını da kontrol etmelisiniz.

Listede çıkan domainlerin boşa düşmesini bekleyip, boşa düştükten sonra eğer kayıt ederseniz domainlerin yaşları sıfırlanacaktır ve siz kayıt ettiğinizde domain yaşı sıfır olarak gözükecektir. O yüzden yaşını devam ettirmeniz için domain sahibi ile iletişime geçerek belirli bir ücret karşılığında satın aldıktan sonra kendi hesabınıza transfer etmeniz gerekmektedir.

Eski Domain Bulma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🟢

Alan adı ne zaman boşa düşer?✅

Alan adının ne zaman boşa düşeceğini, whois sorgulama gerçekleştirerek öğrenebilirsiniz. Google’a Whois sorgulama yazdıktan sonra, herhangi bir siteye girerek merak ettiğiniz domainin ne zaman boşa düşeceğini görebilirsiniz.✅

Domain ne zaman boşa düşecek? 🌀

Domainin ne zaman boşa düşeceğini herhangi bir whois sorgulama aracını kullanarak öğrenebilirsiniz. Whois sorgulama araçları bir domainin hangi zamanda boşa düşeceğini size bildirmektedir ancak domain sahibinin domainin süresini yeniden uzatma ihtimali olabileceğini de unutmayınız. 🛑

Yazılım bağlantısından benzer diğer içeriklerimizi de inceleyebilirsiniz. Wikipedia bağlantısından da domainler hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

“Eski Domain Bulma – (%99 Aranılan Yöntem)” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org