Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler – 2022

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler. Akıllı telefonlar kullanım ve rahatlık açısından teknoloji geliştikçe hayatımızın her alanında daha fazla role sahip olmaya başladı. Teknoloji’nin gelişmesi ile beraber insanların bir telefondan beklediği özelliklerde değişti. Artık; günümüzde bir akıllı telefon alırken öncelikle ihtiyaçlarımızın neler olduğuna karar vermek gerekiyor.

hangi-telefonu-almaliyim
hangi telefonu almalıyım

Belirleyeceğimiz ihtiyaçlar alacağımız telefonu ve fiyatını belirlemektedir. O yüzden bütçenize uygun aradığınız en iyi telefonu bulmak için ihtiyaçlarınızı çok iyi anlamanız gerekmektedir. Ancak; ihtiyaçlarınız ne olursa olsun belirli markalar üzerine yoğunlaşıyorsanız o zaman fiyat konusunda çok fazla değişiklik olmayacaktır.

Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra sizin için uygun olan akıllı telefonlar listesi belirli bir miktar azalacaktır. Ancak; seçenekler arasından hangi telefonu almanız gerektiği konusunda kararsız kalıyorsanız bunun için belirli kriterlere bakmanız gerekmektedir. Bu kriterleri aşağıda sırasıyla paylaşacağım ancak kriterler dışında bu işi otomatik gerçekleştiren Cepkolik gibi sistemleri de kullanabilirsiniz.

1) İşlemci

Eğer Android bir telefon almayı düşünüyorsanız alacağınız telefonun işlemcisi çok önemlidir. Sürekli yeni işlemciler piyasaya sürüldüğü için sizlere bu modeli veya şu modeli almaya özen gösterin tarzında bir cümle kurmak yerine en iyi performansı veren işlemcilere yönelmenizi tavsiye ederim.

İşlemci; Telefonunuzun bir süre sonra donma, kasma gibi sorunları yaşamaması adına önemli donanım akıllı cep telefonu parçalarından bir tanesidir.

2) Android Sürüm

Telefon seçiminde bana göre en çok atlanılan özelliklerden bir tanesidir. Bir Android telefonun özellikleri ne kadar iyi olursa olsun Android sürümü yeni değil ise bir süre sonra Google Play Mağazasından uygulama veya oyunları telefonunuzun özellikleri yeterli olduğu halde indiremeyebiliyorsunuz.

Google Play bu konuda sadece Android sürümleri dikkate almaktadır.

3) Ram

Ram, işletim sistemi ile beraber akıllı cep telefonlarının performansını etkileyen en önemli parçalardan bir tanesidir. Yine donma, kasma gibi sorunlar yaşamamak için veya yüksek grafikli mobil oyunlar oynamak için yüksek ram miktarına sahip cep telefonlarını tercih etmeniz gerecektir.

Yüksek grafikli uygulamalar kullanmasanız bile ileride donma, kasma sorunları yaşamamak için çok düşük düzeylerde ram boyutuna sahip telefonlardan kaçınmanız çok iyi olacaktır.

4) Ekran ve Ekran Boyutu

Akıllı cep telefonlarında çözünürlük ve ekran boyutu çok fazla çeşitlidir. Bir çok farklı seçenek ile karşılaşmanız mümkündür. Kendiniz için en ideal çözünürlük ve ekran boyutunu seçebilirsiniz.

akilli-telefon-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler
akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

5)Depolama Alanı

Akıllı cep telefonlarına depolama alanları çok kritiktir. Siz 16 GB depolama alanına sahip bir telefon alırsınız ve açtığınızda bir bakarsınız ki aslında size sadece 4 GB alan var, geriye kalan alanları işletim sistemi kullanıyor. Böyle bir durumla karşılaşınca da genelde depolama alanı sorunları ciddi sıkıntılar haline geliyor çünkü telefonunuza ek hafıza kartı taksanız bile uygulamalar dahili depolamayı dolduruyorlar.

Yani; bir akıllı cep telefonu alırken ek hafıza kartı takarım depolama alanı sorun olmaz diye sakın bir yanlışa düşmeyin. Dahili depolama alanı telefonlarda çok önemlidir ve o alanın büyük bir bölümünü işletim sisteminin kullanacağını da hesaba katmalısınız.

6)Kamera

Günümüzün akıllı telefonlarında belki de en çok bakılan özellik kamera diyebilirim. Sosyal medya platformlarının günlük hayatta ciddi etki kazanmasından dolayı kamera kalitesine gösterilen özende ciddi derecede arttı diyebilirim.

Kamera çözünürlükleri, kamera sayısı gibi etkenleri inceleyerek ihtiyacınız doğrultusunda ki akıllı cep telefonlarını tercih edebilirsiniz.

7)Pil

Akıllı cep telefonlarında pil kapasitesi ve pil ömrü çok önemlidir. İlk satın aldığınızda genelde pil ömrü daha uzun olur, yıllarca kullandıktan sonrada zamanla pil ömrü azalır ve telefonların şarj miktarı daha hızlı azalmaya başlar. Bir akıllı cep telefonu satın almadan önce pil kapasitesine bakmanız çok önemlidir. Pil kapasitesi ne kadar yüksek olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Yukarıda saydığımız 7 madde ile kendinize en uygun akıllı cep telefonunu seçebilirsiniz. Ancak; seçim konusunda zorlanıyorsanız ve bu işi otomatik yapan bir sistem arıyorsanız da Telefon karşılaştırması sistemlerini kullanabilirsiniz. Cepkolik Telefon Karşılaştırma bağlantısından telefon karşılaştırma sitesine ulaşabilirsiniz.

Akıllı Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” makalemizi sizlere 7 madde de açıklamış olduk. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi ihmal etmeyin.

5/5 - (12 votes)

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org