Yazılım Öğrenmeye Nereden Başlanmalı?

yazilim-ogrenmeye-nereden-baslanmali
Abone Ol 

Yazılıma merak salan  çoğu kişi yazılım dillerinden herhangi birini nasıl öğreneceğini, hangi dili öğreneceğini merak etmekte.Yazılım dillerinin her birinin kendine özgü kodlama biçimi bulunmakta. Her Programlama bilgisi her şeyi yapmaya tek başına yetmez.

Şimdi yazılımcı olmayı çok istiyorsunuz ama birçok farklı yazılım dili ve birçok uygulama arasından kararsız mı kaldınız işte size karar vermeniz konusunda rahatlatacak açıklamalar yapacağım.

İlk karar vereceğiniz şey hangi programlama dilini öğrenmek istediğiniz olacaktır buna nasıl mı karar vereceksiniz örnek veriyorum HTML-CSS bir yazılım dili değil statik bir dildir ancak bunları bilmeden PHP ve ASP net dillerini öğrenemez ve websitesi yapamazsınız.

İlk kendinize diyeceksiniz ki ben yazılım dünyasında en çok ne yapmak istiyorum tabi ki bu kısımda başarma oranınız en yüksek olan bir taraf seçmenizi aşırı şiddetle tavsiye ediyorum gidip hiçbirşey bilmiyorken ben GTA tarzı oyun kodlayacağım  demeyin sakın!

Şimdi kendinize bir hedef koydunuz yazılımcı olarak diğelim mobil uygulama yapmak istiyorsunuz ve o yolda ilerlemek istiyorsunuz şimdi yapacağınız tek şey hangi programlama dilini kullanmalıyım ve programlama dilini hangi uygulama ile yazmalıyım.

Sonra seçtiniz programlama dilinizi kendinize dediniz ki C# ile yapacağım ben mobil uygulamayı şimdi yapacağınız şey c# yazmak için hangi editörü kullanacaksınız herkesin farklı kullandığı bir metin editörü vardır ben mesela C# için microsoft visual studio kullanıyorum.

Evet yapacağınız hedefi programlama dilini ve programlama dilini yazacağınız editörü seçtiniz şimdi ki yapacağınız şey ben bu programlama dilini nasıl öğreneceğim olacak sizin buradaki seçeceğiniz olasılıklar;

Okul, kurs, kitap, görsel eğitim setleri ve internet siteleri ‘nden biri yada herhangi birkaçı olabilir hangi kaynak öğrenmek için size daha kolay geliyorsa onu seçin hepimizin de bildiği gibi internetten öğrenmek daha zahmetsiz ama internetten araştırırken kaçımızın aklı pc de ki bir oyuna yada bir sosyal medya sitesine (facebook , twitter ,discord ) gitmiyor ki.

İnternette benim yazdığım bu yazı gibi bir sürü yazı göreceksiniz isterseniz hepsini tek tek okuyun ama hiçbirinde kesin ve net şu programlama dilini kullanın şunu yapın diyen olmayacak yine çıkacağınız yol benim yolum doğru yolu verdim çünkü.

Bu zamanda özellikle yazılım merakı olan insan sayısı oldukça fazla ve merak edenlerin sayısı da gittikçe çoğalıyor.Her zaman benim dediğim taktiği uygulayın yazılımcı olarak ilk ne yapmalıyım bir wordpress eklentisi mi, bir android mobil oyun mu, bir dinamik website mi vs.. seçin programlama dilini seçin ve onu belirlediğiniz kaynaktan öğrenin.

Her zaman önemli olan araştırmak öğrenmek ve dinlemektir. Bir eğitim seti dinleyerek bir yazılım dili öğrenemeyebilirsiniz yada ağır gelebilir. Önemli olan her zaman böyle bir noktada pes etmeyip başka eğitim setleri izlemek olacaktır.

Dünya, vazgeçenleri değil, azmedenleri hatırlar.

Yazılım Öğrenme konusu hakkında yazdıklarım umarım yardımcı olmuştur sizlere. Diğer yazılarımı da merak ediyorsanız buradan ulaşabilirsiniz.

Yazılım öğrenmeye nereden başlanmalı adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir