Web Site Hız Testi Araçları

site-hiz-testi-nasil-yapilir
5 dakika 27 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Web site hız testi nasıl yapılır? sorusunu bir web siteniz var ise yada web siteler ile ilgilenen bir kullanıcıysanız merak etmiş olabilirsiniz. Web site hız testi konusunda bilgisi olmayan çoğu internet kullanıcısı aslında site açılış hızlarının sadece kendi internet hızlarıyla alakalı olduğunu sanıyorlar ki bu aslında bu çok büyük bir yanılgıdır.

Her web sitesinin gerekli şekilde optimize edilmesi ve kullanıcısına en hızlı açılış hızına sahip olması için gerekli altyapısı hazırlanması gerekmektedir. Bazı site sahipleri site hızlandırma konusunu kendileri çözmeye çalışırken, bir kısmı da bir freelance uzman tutarak sorunu çözmeye çalışıyor ancak bu da çok maliyetli bir iş.

Site hızlandırma konusu çok kapsamlı bir konu olduğu için size tavsiyem Udemy’de yayınlanan ve Udemy ‘nin en seçkin eğitimleri arasına girmeyi başarmış “WordPress Site Hızlandırma” eğitimime göz atmanız olacaktır. İnternette tek tek bilgi bulmak yerine freelance ücretlerine göre neredeyse bedava fiyata site hızlandırma konusunu öğrenebilir ve kendiniz istediğiniz kadar sitede site hızlandırma sorununu çözebilirsiniz.

Şimdi makalemizin ana konusu olan “Web Site Hız Testi Araçları” konusuna odaklanalım.

Web Site Hız Testi Araçları Listesi

Web site hız testi araçları için en detaylı listeyi hazırladım diyebilirim.Web sitelerin anlık olarak hız testlerini alabileceğiniz dünya genelinde çok popüler olan ve kullanılan site hız testi araçları bulunmaktadır. Aşağıdaki listemizde yer alan hız testi araçları kendini kanıtlamış ve yıllardır şu ana kadar başarılı performans göstermeye devam eden site hız testi araçlarıdır.

1)Pingdom

pingdom-resmi
pingdom-resmi

Pingdom web site hız testi aracı dünyada çok fazla kullanılan hem ücretli hem ücretsiz versiyonu bulanan bir araçtır. Pingdom aracını Türkiye’de ki kullanıcıları hedefleyen, tamamen Türkçe olan siteler için önermiyorum, onun yerine diğer dilleri içeren veya çoklu dil desteği bulunan siteler ve dünya genelindeki ziyaretçileri hedefleyen siteler için çok başarılı bir hız testi aracı diyebilirim.

Türkçe siteler için önermememin sebebi hız testi yaptığı sunucular arasında bizim ülkemize en yakın sunucunun almanya olmasıdır. Hosting sunucunuz Türkiye de ki bir şehirde ise ve hız testini almanya sunucularından gerçekleştirirseniz sitenizin gerçek hızına göre daha gecikmeli ve yavaş sonuçlar almış olursunuz ve sırf bu yüzden sitenizin yetersiz olduğunu düşünebilirsiniz.

Pingdom sitesini ziyaret ettiğinizde yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kısım karşınıza çıkacaktır Url kısmına hızını merak ettiğiniz Web Site adresini giriyoruz. (Her sitenin adresini girebilirsiniz.) Sunucu kısmına hosting sunucunuzun bulunduğu yada yaşadığınız ülkeyi baz alarak seçebilirsiniz. Ardından Start Test butonuna basarak işlemi başlatabilirsiniz.

2)Gtmetrix

gtmetrix-resmi
gtmetrix-resmi

GTMetrix aracı site hızlandırma hizmeti veren hemen hemen tüm uzman kişilerin kullandığı araçlardan bir tanesidir. Gtmetrix aracını bu kadar başarılı yapan özellikleri doğruya çok yakın sonuçlar vermesi, çok detaylı veriler sunması ve uzmanlar için kişiselleştirilebilir analiz yapma imkanı gibi özellikleri örnek verebilirim.

Gtmetrix aracının sunduğu verilerin ne anlama geldiğini çok iyi bir şekilde anlamak istiyorsanız eğitim setimi satın almanız yeterli olacaktır. Tüm ayrıntısına kadar gtmetrix aracını anlatmaktayım. Özellikle Waterfall kısmını hiçbir hız testi aracında şu anlık göremezsiniz diyebilirim. Sadece gtmetrix aracı bu verileri sunmakta.

Web site hız testi gerçekleştirmek istiyorsanız gtmetrix aracını kesinlikle kullanmalısınız. Ücretsiz üye olarak her yaptığınız hız testi sonrası geçmişe dönük hız sonuçlarını öğrenmeniz de mümkündür.

3)Google Page Speed Insights

google-page-speed-resmi
google-page-speed-resmi

Google page speed insights, web site hız testi aracı gtmetrix hız testi aracı ile dünyada en çok kullanılan araç diyebilirim. Gtmetrix aracı gibi lighthouse tabanı kullanan bir hız testi aracıdır.

En güzel yanı da hız testi sonrası aldığınız sonuçları gösteren tarama botları aynı zamanda sitenizin google search console üzerinde yavaş veya hızlı olduğuna karar veren botlardır yani Google page speed insights aracında sonuçlarınızın iyi olması sizin için çok büyük bir avantaj olacaktır.

Hem mobil cihazlar hem masaüstü cihazlar için ayrı hız testi sonuçları sunması da çok önemli bir özellik. Çoğu site hız testi araçları bu özelliği ücretli sürümünde sunarken Google page speed insights aracı tamamen ücretsiz olarak sunmaktadır.

4)Web Page Test

Web Page Test, diğer hız testi araçlarına göre özellikle ülkemizde popüler olan bir hız testi aracı değildir ancak aracın genel arayüzü sizi şaşırtmasın. Genel arayüzü diğer sitelere göre biraz daha retro görünümde olsa da alternatif hız testi aracı olarak kullanabileceğiniz gayet başarılı bir web site hız testi aracıdır.

Web page test sayesinde web sitesinde ülke ve platform, mobil/masaüstü gibi çok geniş ve ayrıntılı bir özelleştirme paneli mevcuttur. Çok ayrıntılı ve detaylı filtrelemeleri tamamen ücretsiz sunması çok işinize yarayacaktır.

Güncelleme: Tasarımsal olarak web page test sitesi güncellenmiştir ve daha kullanışlı hale getirilmiştir.

5)Think With Google

Think with Google web site hız testi aracı, Google page speed insights aracı ile çok karşılaştırılmaktadır. Think with Google hız testi aracı sitenizi mobil cihazlar üzerinden test etmekte ve size sitenizle alakalı çok güzel ipuçları vermektedir.

Detaylı analizleri sevmeyen kullanıcılar için en ilgi çekici hız testi araçlarından bir tanesi diyebilirim. Mobil cihazlardan sitenizin kaç saniyede açıldığını ve sorunu olup olmadığını öğrenmek için kullanabilirsiniz.

Google’ın tamamen ücretsiz olarak sunduğu hız testi araçlarından bir tanesidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.