Trojan Nedir

Trojan-Nedir
5 dakika 59 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Trojan Nedir. Bu yazımızda sizlere Trojan’ın ne olduğu ,  Trojan nedir kurtulma yolları nelerdir ,  Nasıl silinir , Trojan Virüsü nasıl  bulaşır , nasıl kurtulunur sırasıyla tek tek bahsedeceğim.

Trojan Nedir

Trojan denilen şey aslında bilinen bir program gibi görünen aslında tamamen cihazınıza zarar vermek amaçlı çalışan bir virüs çeşididir. Solucan Virüsü olarak da bilinir.

Trojanlar genelde Siber alemdeki Acemi Siyah Hacker Grupları ve Bilgisayar korsanları tarafından kullanılır.

Trojan Virüsü Nasıl Bulaşır

Trojan Virüsü Cihazlara Sosyal Mühendislik denilen bir yol ile bulaşma peki bu Sosyal Mühendislik olayı ne oluyor? Örnek vermek gerekirse Orijinal gibi gözüken sık kullandığınız Popüler bir uygulamanın benzeri şeklinde yapılmış bir Trojan Virüsü Uygulaması. Bu tür uygulamaları cihazınıza kurduğunuz an Trojan’ı içeri almış oluyorsunuz yada Trojan link içeren bir e-posta gibi.

Trojan Virüsü Cihazlara Nasıl Zarar Veriyor

Trojanlar da aslında kendi aralarında çeşitleri bulunan bir virüs çünkü Trojan’ın cihazınıza  vermek istediği zarar aslında tamamen Trojan’ın Yapımcısına bağlı bir durum. Bir Trojan Bilgisayarınızdaki hassas verileri çalmaya odaklanmışken başka bir Trojan Kamera Sistemini ele geçirmeye odaklanmış olabilir.

Trojan’ın Cihazlar Üzerindeki Belirtileri;

 • Cihaz Performansını yavaşlatma
 • Veri Silinmesi
 • Veri Değiştirilmesi
 • Veri Kopyalanması
 • Veri Engelleme

Trojan Çeşitleri

Trojan SMS

Bu programlar, cep telefonunuzdan özel ücretli telefon numaralarına kmesajlar göndererek para harcamanıza neden olabilir.

Trojan FakeAV

Trojan-FakeAV programları, antivirüs yazılımlarını taklit eder. Bu programlar, bildirdikleri tehditler aslında var olmadığı halde, tehditlerin algılanması ve kaldırılması karşılığında kullanıcıdan para çalacak şekilde programlanmıştır.

Trojan GameThief

Bu virüs türüyle birçok Gamer Arkadaşımız karşılaştığı halde isim olarak bilmiyor olabilirler. Bu Virüs çeşidi Gaming Oyuncular’ın Hesap Bilgilerini çalmayı amaçlamaktadır.

Arka kapı Truva Atı

Arka kapı Truva Atı sisteme sızdığı cihazın kontrolünü ele geçirmeyi amaçlayan bir virüs çeşididir. Veri gönderme, Veri alma, Veri başlatma , Veri silme, Veri Görüntüleme ve bilgisayarı yeniden başlatma dahil olmak üzere istediği her işlemi yapmayı amaçlayamaktadır.

Trojan DDoS

Trojan-DDoS Hedeflediği bir web adresine (DoS) saldırıları düzenleyerek Websitenin çökmesini amaçlamakta bu sayede de hizmetin devre dışı kalması hedeflenmektedir.

Trojan Downloader

Trojan-Downloader cihazınıza Trojanlar ve Reklam Yazılımı gibi yeni kötü amaçlı yazılım programı sürümleri indirip yükler. Bu sayede Cihazda birçok Trojan virüsü ele geçirmiş olacaktır.

Trojan Rootkit

Rootkitler aslında Trojanlara bir savunma olması amacı ile çıkmış bir tür. Amacı Antivirüs programlarının Cihazda yüklü olan Trojanı tespitini engellemek.

Trojan Dropper

Trojan Dropper cihazınızda Antivirüs yüklü olduğu halde yanlışlıkla cihazınıza Trojan indirdiğinizde Antivirüsünüzün Trojan’ı tespit etmemesini amaçlamaktadır.

Trojan Banker

Trojan Banker Online Bankacılık Sistemleri, E-Ödeme Sistemleri ,Kredi veya banka kartı ile ilgili hesap bilgilerinizi çalmayı hedeflemektedir.

Trojan IM

Trojan IM Skype, Whatsapp, Messenger, Discord gibi mesajlaşma temelli programların kullanıcı hesap bilgilerini çalmaya çalışır.

Trojan Ransom

Bilgisayarınızdaki verileri değiştirerek bilgisayarın doğru çalışmamasına veya belirli verilerin kullanılamamasına yol açar.

Trojan Nasıl Silinir

Trojan Horse
Trojan Horse

Trojanlar sistemden kendisini silmenize izin vermek Trojanı tespit edip Bilgisayarınızdan kaldırmanız için çok iyi bir Antivirüs Programı kullanmanız gerekmekte.

Eğer Bu Virüs Windows Dosyalarına sızmış ise size bir Program açmaya çalıştığınızda DLL Eksik gibi uyarılar Bilgisayarınızdan gelebilir.

Windows’a sızmış bir Trojan’ı Antivirüslerde silememekte sadece çalışmasına izin vermeyip karantinaya alıyor bu şekilde de Trojanı Pasif hale getiriyor.

Bu gibi durumlarda kesinlikle tavsiyem Bilgisayarınızdaki Önemli Dosyaları yedekledikten sonra Bilgisayarınıza Format atmaktır. Telefon içinde geçerlidir bu dediğim durum.

Eğer Format attıktan sonra da aynı durumla karşılaşıyorsanız ya sürekli Trojan içeren bir şeyi cihazınıza kuruyorsunuz yada Yedeklediğiniz verilerin birkaçına Trojan bulaşmış durumda demektir!

Bu yazım dışında sonradan gelen güncellemelerle benimde kullanmaya başladığım Avast Antivirüs’ü indirmek içinde buraya tıklayabilirsiniz. Trojan virüsleri hakkında daha detaylı bir yazı arıyorsanız eğer buradan Wikipedia’nın yazısını da okuyabilirsiniz

Trojan Virüsünden Nasıl Korunulur

 • Çok iyi çalışan bir Antivirüs Programı : Virüs Tespiti ve bulaşmadan engellenmesi için çok önemli
 • Güncel bir İşletim Sistemi : İşletim Sistemlerine gelen güncellemelerden bıksakta gelen güncellemeler İşletim Sistemini yenileme Güvenlik Açıklarını kapatma gibi önemli güncellemeler olabilmekte.
 • Crack Dosyaları İçeren Programlardan Ve Oyunlardan Uzak Durun: Türkiye de özellikle insanlar Programlar’a ve Oyunlar’a ücret ödemek yerine korsan kullanmayı tercih edebiliyor yaptıkları Crack işlemi Ücretli olan bir Uygulamayı çalıştırınca ve Bilgisayarında bir farklılık görmeyince virüs tehlikesini takmıyor bile ancak Crack Programını kendiniz yazmadığınız için içerisinde ki bir Trojan virüsü gizli bir şekilde amacına göre sizi tehlikeye atıyor olması çok yüksek.
 • Torrent Dosyalarından Uzak Durun: Özellikle büyük boyutlu Oyun veya Film indirmek için tercih edilen Torrentte de Crack Dosyası tehlikesi bulunmakta.
 • E-postalarınızda Her Gelen e-postaya güvenmeyin ve tıklayın dediği linke tıklamayın: Yakın bir zamanda bana gelen bir e-posta ile size örnek vermek istiyorum.

E-postama kullandığım bankanın resmi adresine ve e-postasına aşırı derecede benzer bankamdan gelmiş büyük bir kampanya gibi tam bankamın yayınladığı reklam tarzında bir kampanya gelmiş ve kampanyaya bakmak için lütfen tıklayın yazıyor.

E-postayı ve Domain’i Google dan araştırdığımda bankama ait olmayan bir hesap olduğunu gördüm. Kesinlikle Sıkça E-postalarınızı kullanıyorsanız dikkat edin!

 • Steam gibi Oyun Servis Platformlarında tanımadığınız kişilerden gelen linklere tıklamayın: Steam, Discord ,Whatsapp, İnstagram gibi platformlardan yok çıplak fotoğrafımı görmek için bu linke tıkla yok bu linke tıklarsan 500 milyar  hesabınıza geçecek gibi şeylere asla inanmayın! Ben yine şansımı denicem diyorsanız siz bilirsiniz 🙂
 • Önemli Verilerinizi her zaman başka bir yerde daha yedekleyin: Önemli verilerinize eğer Trojan bulaşırsa Trojandan kurtulmanız için onları silmekten başka bir yol kalmayacaktır.

Trojan Nedir Sorusuna elimden geldiğince açıklayıcı ve net bir şekilde sizler için açıklamaya çalıştım. Diğer yazılarımıza da göz atmanız dileğiyle.

“Trojan Nedir” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.