SSL Sertifikası Nedir

ssl-sertifikasi-nedir
Abone Ol 

SSL Sertifikası Nedir. SSL ismi size çok tanıdık gelmiş yada bir yerlerden kulak aşinası olmuş olabilirsiniz. SLL in açılımı “Secure Sockets Layer” dır. Yani Türkçede Güvenli Giriş Katmanı anlamına gelmektedir.

Websitesi sahipleri SSL’i iyi bilmek zorundadırlar çünkü SSL’i olmayan siteler artık Google tarafından Güvenli değil ekranıyla baş başa bırakılıyor.

ssl-bilgi
ssl-bilgi

SSL Kullanılan Server ve İnternet Tarayıcısı arasındaki işlemleri şifreleyen ve üçüncü şahıslar tarafından gerçekleştirilecek olan kötü niyetli kullanımın önüne geçerek güvenli bir işlem seçeneği sunar. Websiteleri SSL olmayınca http adresi ile SSL Sertifikası olunca ise Https adresi ile giriş yapılacak şekilde ayarlanıyor.

SSL Sertifikası’nın özellikleri ;

  • Mesajların şifrelenmesi ve deşifre edilmesindeki güvenlik ve gizliliği sağlar
  • Mesajı gönderenin ve mesajı alanın doğru yerler olduğunu garanti eder
  • Doküman arşivi oluşturulmasını kolaylaştırır

SSL Web site güvenliğini değil Web site ile Server arasında ki bağlantıyı şifreleyerek bu bağlantıyı güvenilir hale getiriyor yani her SSL sertifikalı Web site den Ticari alışveriş yaparım diye düşünmeyin sakın!

SSL sertifikası kısacası tamamen güvenli veri akışı üzerine kurulu ve Web Sitelerin hepsinde zorunluluğa doğru gidecek kadar önem sahibi kazanılmış bir sertifika.

SSL Sertifikalarını Servis Sağlayıcılarından edinebilirsiniz.

SSL Sertifikası Nedir adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir