Bilgisayarın Ram Bilgilerini Öğrenme

bilgisayar-ram-bilgisi-ogrenme
1 dakika 37 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Bilgisayarın Ram Bilgilerini Öğrenme. Bildiğiniz üzere Bilgisayarlar da belli bellek boyutlarında Ram’ler bulunmaktadır. Bu Ramler belli bir frekans değerlerinde olur her Ram için bu frekans miktarı farklıdır.

Ramler de frekanslar ne kadar yüksekse o kadar iyi bir performans artışı alınmaktadır tabi aynı zamanda fazla ısı ve kullanım ömründen de yiyecektir. Bu yazımızda sizlere sahip olduğunuz Ram hakkında detaylı bilgilere nasıl ulaşabileceğinizi aktaracağım;

 

ram detayli bilgi ogrenme

1.Ramlerde Detaylı Bilgi Öğrenme

İlk Önce Başlat menüsünden Çalıştır kısmına girmeniz gerekmektedir.( WİNDOWS+R kısayol tuşuyla direk gidebilirsiniz.) Çalıştır kısmına cmd yazın ve çıkan Komut İstemi‘ni Yönetici olarak çalıştırın. devamı aşağıda…

1.1.En Fazla Kaç GB Ram Desteklemektedir

Komut istemi açıldıktan sonra “wmic memphysical get maxcapacity” komutu yazıp enter‘a tıklayın.

Kendi Bilgisayarımın En fazla destekleyeceği Ram Kapasitesinin 32 GB olduğunu buradan öğrenmiş oldum.

1.2. Bilgisayarınızın Sahip Olduğu Ram Slot Sayısını Öğrenme

Yine aynı şekilde Komut İstemine “wmic memphysical get maxcapacity, MemoryDevices” bu kodu yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

Bu komut ile de hem Ram Kapasitenizi hemde en fazla kaç slot olduğunu görebilirsiniz. Benim Bilgisayarımda 2 tane Slot bulunmaktaymış.

1.3. Ram Kanal Hızı Öğrenme

Komut istemine “wmic MEMORYCHIP get BankLabel,DeviceLocator,Capacity,Speed” komutunu yapıştırın ve Enter tuşuna basın.

Burada yazan bilgilere göre şuan Bilgisayarımda 8GB Ram bulunmakta ve Frekans hızı 2400 MHZ imiş ve buradan bendeki slot sayısının 2 olduğunu biliyorum ve bir slotta 8 GB ram gözüktüğüne göre diğer Ram Slotum’un boş olduğunu anlamış oluyorum.

Bilgisayarın Ram Bilgilerini Öğrenme adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.