Modeme Kaç Kişi Bağlı Nasıl Görebilirim?

modeme-kac-kisi-bagli
3 dakika 42 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Modeme Kaç Kişi Bağlı Nasıl Görebilirim?  İnternet hayatımıza girdiği günden beri özellikle iletişim teknolojisi çok gelişti. İnternet sayesinde günlük yaşantımızda bir çok problemi çok hızlı bir şekilde çözebilecek duruma geldik.

Aslında baktığımızda internet çok güzel bir teknoloji ancak ne yazık ki interneti ve teknolojiyi kötüye kullanan insanlarda olduğu için günümüzde internetin getirdiği yararların dışında sorunlarda bulunmaktadır.

Modeme Kaç Kişi Bağlı Olduğunu Öğrenme

Modeme kaç kişi bağlı olduğunuz öğrenme herkesin bilmesi gereken bir konudur çünkü interneti kötüye kullanan insanlar ne yazık ki hala var olduğu için evimizde kullandığımız internet teknolojisini güvelik konusunda güçlendirmek ve korumak bize düşmektedir.

İnternetimizi yani kişisel özel hayat güvenliğimizi korumak için internet teknolojisi konusunda bilinçli olmak gün geçtikçe daha çok önem kazanmaya başlıyor. Günümüzde bir çok internet servisi ve modem üreticileri güvenlik konusunda ciddi önlemler almış durumdalar ancak herkes en son teknoloji modemi veya sağlam altyapıya sahip bir internet kullanmıyor. 

Şimdi gelelim asıl merak ettiğiniz konu olan ” modeme kaç kişi bağlı nasıl görebilirim? ” konusuna. Günümüzde bilişim ve internet teknolojisi konusuna hakim olan herhangi birisi bilgisini kötü amaçlı kullanmak isteyerek herhangi bir wifi bağlantısına sahip internet şifresini ele geçirebilir.

modeme kac kisi bagli nasil gorebilirim

Kablosuz internet teknolojisine geçiş yaptığımız günden itibaren hepimiz özellikle ev internetimizde modem cihazları kullanmaktayız. Modem cihazları sayesinde evimizin veya ofisimizin herhangi bir bölgesinden rahat ve hızlı bir şekilde kablo olmadan internete bağlanabiliyoruz.

Wifi terimini bilmeyenler için kablosuz internet bağlantısının diğer adı diyebilirim. Bazılarınız bu yazıyı bulmak için “wifiye kaç kişi bağlı görme” şeklinde arama yapmışta olabilir. 

Eğer sahip olduğunuz ve kullandığınız interneti kontrol etmezseniz, internet şifrenizi ele geçiren herhangi birileri internetiniz üzerinden istediği her şeyi yapabilir. Kötü bir şey yapmasa bile kullanması sizin internetinizi yavaşlatmaya sebebiyet verebilir. O yüzden birazdan bahsedeceğim yöntem ile modeminize kaç kişi bağlı olduğunu ve hangi cihazların bağlı olduğunu düzenli kontrol etmenizi tavsiye etmekteyim.

Modeme Kaç Kişi Bağlı Görme

Kablosuz internetlerde internet şifrenizi bilen herkes internetinize girebilir ve internetinizi kullanabilir bu durum çok sıkıcı ve istenmeyen bir durumdur çünkü şifrenizi bilerek giren bir kişiye şifreyi siz vermemiş olabilir ve o kişinin girmesini istemiyor olabilirsiniz.

Peki modeminize kaç kişi bağlanmış dışarıdan istenmeyen bir bağlantı var mı yok mu bunu nasıl öğreneceğiz? Öncelikle bağlı olduğunuz modemin arabirimine girmelisiniz. Modem arabiriminize bağlı olduğunuz IP adresleriyle giriş yapabilirsiniz.

Varsayılan IP Adresleri şu şekildedir :

  • 192.168.0.1
  • 192.168.1.1
  • 192.168.1.0
  • 192.168.2.1

Bu IP adreslerinden biri sizi modeminizin admin paneline götürecektir o kısımda da sadece yönetici olduğunuzu anlamak amacıyla kullandığınız internet servis sağlayıcısının verdiği kullanıcı adı ve şifreyle giriş yapmanız gerekmektedir. Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız öğrenmenizi tavsiye ederiz.

Kullandığınız servis sağlayıcısına göre yeri değişiklik gösterse de girdiğiniz modem panelinde Clients diye bir bölüm olacaktır. O bölüme girerek yada önizleme şeklinde de gösteriyor olabilir o kısımdan kaç cihaz bağlı olduğunu o cihazların isimlerini görebilirsiniz, bu şekilde de internetinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Modeme kaç kişi bağlı olduğunu öğrenmeniz ne yazık ki tek başına önlem almaya yetmemektedir eğer internetinizin türü ortak internet ise güvenli olmayan internet kullanıyorsunuz demektir. Güvenli Olmayan Ağ Nedir bağlantısına giderek internetinizin güvenli olup olmadığını ve nasıl önlem almanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Modeme Kaç Kişi Bağlı Olduğunuz Nasıl Görebilirim? adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmında görüşlerinizi belirtmeyi ihmal etmeyin ayrıca İnternet güvenliği bağlantısına tıklayarak wikipedia arşivine ulaşabilirsiniz.

“Modeme Kaç Kişi Bağlı Nasıl Görebilirim?” hakkında 2 yorum

  1. Eski Modemlerde client bölümünün olmaması sizin modemlerde olmadığını değil olamayacağını gösterir lütfen modeminizi yenileyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.