ISO Dosyası Açma 2023 (Windows 7/8/10/11)

ISO dosyası açma. ISO dosyaları, aslında isminden de anlaşılacağı üzere ISO uzantılı dosyalara denilmektedir ve bu tür dosyaları çoğu kişi masaüstü cihazlarda ve özellikle de bilgisayarlarda açma konusunda zorluklar yaşayabiliyor.

ISO dosyası açma makalemizde sizlere “ISO dosya açma programı” , “Windows 10 ISO dosyası açma” , “Android ISO dosyası açma” , “Windows 7 ISO dosyası açma” , “Telefonda ISO dosyası açma” gibi konuları detaylı bir şekilde anlatacağız.

ISO Dosyası Nedir?⚪️

iso dosyası açma
iso dosyası açma

ISO dosyası, sanal bir disk üzerine sıkıştırılarak yazılan verilerin oluşturduğu dosya biçimine denilmektedir. ISO formatının çıkmasına sebep olan en büyük sebep zamanında çok popüler olan CD ve DVD lerin mevcut kapasitelerinin artık yetersiz kalmaya başlamaları diyebiliriz.

ISO formatı sayesinde büyük boyutlara sahip dosyalar sıkıştırılarak sanal bir disk içerisinde kullanıcılara sunulabiliyor ve böylece yetersiz depolama konusuna yardımcı oluyor diyebiliriz. Günümüzde özellikle oyun ve üst düzey programlar için ISO dosya formatı kullanılmaktadır.

ISO’nun Türkçe anlamı ise “Sanal Disk Görüntüsü” şeklindedir. İsminden de anlayabileceğiniz üzere sanal ortamda oluşturulan diskin görüntüsüne denilmektedir. Bizde bu yazımızda da sizlere ISO açma yöntemi olarak, iki yöntem göstereceğiz. İstediğiniz yöntemi uygulayarak cihazlarınızda ISO dosyalarını açabilirsiniz. Şimdi ilk yöntemimiz olan disk ISO dosyası açma programı yöntemine geçiş yapalım.

ISO Dosyası Açma Programı🟠

iso dosyası açma programı
iso dosyası açma programı

ISO dosyası açma programı. ISO açma programlarına disk imaj yazma programları denilmektedir. Disk imaj yazma programı olarak piyasada bir çok farklı program bulunuyor diyebiliriz ancak hepsinin temel işlevi aynıdır, sanal disk oluşturup ona istediğiniz veriyi gömmeye dayalıdır.

Günümüzde en popüler olan ve en çok tercih edilen iso dosyası açma programları şu şekildedir:

  • Daemon tools lite
  • Power ISO
  • ISO Creater

Yukarıda ki ISO açma programı listesindeki tüm programlar ISO dosyaları için oluşturulmuş programlardır ancak bu tarz programlar bilgisayarlarda ciddi kaynak yani donanım tüketir ve bu da bilgisayarların yavaşlamasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden özellikle ISO açma programları kullanacaksınız, bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?🟡

ISO dosyası nasıl açılır? Günümüzde aslında tüm Windows işletim sistemlerinde ISO uzantılı dosyaları açabiliyorsunuz yani Windows işletim sistemi zaten kendisi bu özelliği kullanıcılarına sunmaktadır ancak elbette çoğu kişinin de bu özelliği bilmemesi çok normal diyebiliriz.

İster Windows 11, ister Windows 10 isterseniz de Windows’un diğer sürümlerini kullanıyor olun, hiçbir fark etmiyor, aşağıdaki yöntemi uygulayarak çok rahat bir şekilde ISO dosyalarını cihazlarınızda açabilirsiniz, yani Windows 11 ISO dosyası açma yöntemi de, Windows 10 ISO dosyası açma yöntemi de, Windows 7 ISO dosyası açma yöntemi de aynı yöntemleri içermektedir diyebiliriz.

iso nasıl açılır
iso nasıl açılır

Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki hem Windows 10 ISO dosyası açma, hem Windows 7 ISO dosyası açma yöntemleri çok benzer olsa da aralarında kritik farklar bulunmaktadır ancak her iki işletim sistemi içinde programsız ISO dosyası açabiliyorsunuz.

Bir önceki başlığımızda sizlere ISO dosyası açma programları listesinden bahsetmiştik, hiç bu yöntemlerde uğraşmayıp sadece program ile de ISO dosyalarınızı açabilirsiniz ancak dediğimiz gibi bu tarz programlar bilgisayarınıza ek yük bindirecektir. Şimdi sizlere sırasıyla işletim sistemlerine göre ISO dosyası açma yöntemlerini gösterelim.

Windows 10 ISO Dosyası Açma🟠

Windows 10 ISO dosyası açma yöntemimizde sizlere detaylı bir şekilde ISO dosyalarını Windows 10 işletim sistemlerinde nasıl açabileceğinizi göstereceğiz. Böylece bilgisayarınıza ekstradan herhangi bir program kurmadan CD dosyası açma yöntemini uygulamış olacaksınız.

winrar iso dosyası açma
winrar iso dosyası açma

İlk olarak indirmiş olduğunuz ISO dosyasına sağ tıklayarak “Birlikte Aç” seçeneğini seçin. Ardından da “Windows Gezgini” seçeneğini seçin. Böylece sorunsuz bir şekilde Windows 10 ISO dosyası açma yöntemini uygulamış olacaksınız. Otomatik olarak bilgisayarınızda ISO dosyanızın içeriği açılmış olacaktır.

Bilgisayarım klasöründe açtığınız ISO dosyasının sanal bir imaj formatı oluşmuş olacaktır, işiniz bittiğinizde oluşan imaj a sağ tıklayıp silebilirsiniz.

Windows 7 ISO Dosyası Açma🔵

Windows 7 ISO dosyası açma işlemi de adım adım gittiğinizde, sorun çıkmadan yapabileceğiniz kolay bir işlemdir. Windows 7 işletim sistemlerinde genelde eski bilgisayarlar kullanıldığı için eski bilgisayarlara ISO dosyası açma programları kurmak yerine programsız yöntem kullanmanız çok daha faydalı olacaktır.

İlk olarak indirmiş olduğunuz ISO dosyasına sağ tıklayın. Ardından da “Birlikte Aç” seçeneğini seçin. Açılan pencerede “Windows Gezgini” seçeneğini seçin. Böylece “Bilgisayarım” klasöründe otomatik olarak ISO dosyanızın sanal imaj görünümü açılmış olacaktır.

Android ISO Dosyası Açma

Android ISO dosyası açma yöntemi özellikle telefonlarda ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar için çok fazla aratılan bir konu, Google Play Store mağazasında bu hizmet ile alakalı bir çok farklı uygulama olsa da güvenilir ve çok popüler bir uygulama olmadığı için ne yazık ki herhangi bir tavsiyede bulunamayacağız.

Mac OS ISO Dosyası Açma🔴

Makalemiz içerisinde sizlere Windows işletim sistemi üzerinden nasıl ISO dosyalarını açacağınıza dair 2 farklı yöntem gösterdik ve bu 2 yöntemden program ile yapılan yöntem kısmen de olsa Mac OS cihazlar için geçerlidir ancak Mac OS cihazlarda da sadece program ile ISO dosyaları açılmamaktadır.

Mac OS cihazlarda ISO dosyalarını açmak için sizlere önerebileceğimiz en iyi yöntem ISO dosyasını RAR formatına dönüştürmek diyebiliriz. ISO dosyanızı RAR formatına dönüştürdükten sonra Winrar gibi bir problem ile çok rahat bir şekilde Mac OS ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

Sitemizde yer alan benzer içerikler;

ISO Dosyası Açma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

ISO dosyası nasıl kurulur?

ISO dosyasını bilgisayarınıza kurmak için dosyaya sağ tıklayıp, birlikte aç seçeneğini seçtikten sonra Windows Gezgini seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Böylece bilgisayarım klasöründe sanal bir ISO dosyası oluşmuş olacaktır.

ISO dosyası açma makalemize benzer içerikleri incelemek için Yazılım bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org