ISO Dosyası Açma Yöntemleri

5 dakika 13 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

ISO dosyası açma yöntemleri. ISO dosyaları, aslında isminden de anlaşılacağı üzere ISO uzantılı dosyalara denilmektedir ve bu tür dosyaları çoğu kişi masaüstü cihazlarda ve özellikle de bilgisayarlarda açma konusunda zorluklar yaşayabiliyor.

ISO dosyaları ile büyük boyutlu bir çok program veya oyunu sıkıştırabilir veya çıkartabilirsiniz, bu yüzden de ISO dosyaları çok boyutlu olan tüm dosyalar için çok fazla tercih edilmektedir, durum böyle olduğu için de günümüzde ISO açma yöntemini öğrenmekte daha fazla önem kazandı diyebiliriz.

iso dosyası açma
iso dosyası açma

ISO Dosyası Nedir?⚪️

ISO dosyası, sanal bir disk üzerine sıkıştırılarak yazılan verilerin oluşturduğu dosya biçimine denilmektedir. ISO formatının çıkmasına sebep olan en büyük sebep zamanında çok popüler olan CD ve DVD lerin mevcut kapasitelerinin artık yetersiz kalmaya başlamaları diyebiliriz.

ISO formatı sayesinde büyük boyutlara sahip dosyalar sıkıştırılarak sanal bir disk içerisinde kullanıcılara sunulabiliyor ve böylece yetersiz depolama konusuna yardımcı oluyor diyebiliriz. Günümüzde özellikle oyun ve üst düzey programlar için ISO dosya formatı kullanılmaktadır.

ISO’nun Türkçe anlamı ise “Sanal Disk Görüntüsü” şeklindedir. İsminden de anlayabileceğiniz üzere sanal ortamda oluşturulan diskin görüntüsüne denilmektedir. Bizde bu yazımızda da sizlere ISO açma yöntemi olarak, iki yöntem göstereceğiz. İstediğiniz yöntemi uygulayarak cihazlarınızda ISO dosyalarını açabilirsiniz. Şimdi ilk yöntemimiz olan disk ISO dosyası açma programı yöntemine geçiş yapalım.

ISO Dosyası Açma Programı🟠

ISO dosyası açma programı. ISO açma programlarına disk imaj yazma programları denilmektedir. Disk imaj yazma programı olarak piyasada bir çok farklı program bulunuyor diyebiliriz ancak hepsinin temel işlevi aynıdır, sanal disk oluşturup ona istediğiniz veriyi gömmeye dayalıdır. ISO açma programı olarak global de en popüler olan programlar şu şekildedir;

Yukarıda ki ISO açma programı listesindeki tüm programlar ISO dosyaları için oluşturulmuş programlardır ancak bu tarz programlar bilgisayarlarda ciddi kaynak yani donanım tüketir ve bu da bilgisayarların yavaşlamasına sebebiyet vermektedir. Bu yüzden özellikle ISO açma programları kullanacaksınız, “Bilgisayarım çok yavaş” adlı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

iso dosyası açma programı
iso dosyası açma programı

O yüzden ben hiçbir zaman program ile ISO açma yöntemini kullanmanızı tavsiye etmem, Google’da çok fazla programı arandığı için özellikle programını isteyenler içinde bu yöntemi makalemize eklemek istedik. Şimdi asıl beğendiğim yöntem olan 2. yönteme geçiş yapabiliriz, ISO dosyası nasıl açılır? yöntemi.

ISO Dosyası Nasıl Açılır?🟡

ISO dosyası nasıl açılır? Günümüzde aslında tüm Windows işletim sistemlerinde ISO uzantılı dosyaları açabiliyorsunuz yani Windows işletim sistemi zaten kendisi bu özelliği kullanıcılarına sunmaktadır ancak elbette çoğu kişinin de bu özelliği bilmemesi çok normal diyebiliriz.

İster Windows 11, ister Windows 10 isterseniz de Windows’un diğer sürümlerini kullanıyor olun, hiçbir fark etmiyor, aşağıdaki yöntemi uygulayarak çok rahat bir şekilde ISO dosyalarını cihazlarınızda açabilirsiniz, yani Windows 11 ISO dosyası açma yöntemi de, Windows 10 ISO dosyası açma yöntemi de, Windows 7 ISO dosyası açma yöntemi de aynı yöntemleri içermektedir diyebiliriz.

iso nasıl açılır
iso nasıl açılır
  • Öncelikle açmak istediğiniz ISO dosyasına sağ tıklayın.
  • Birlikte aç seçeneğini seçin.
  • Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Windows Gezgini” seçeneğini bulun ve seçin.

Windows gezgini seçeneğini seçtiğinizde otomatik olarak ISO dosyanız açılacak ve karşınıza tüm dosyalar çıkacaktır ancak eğer Windows gezgini seçeneğini bulamadıysanız, Winrar seçeneğini de seçebilirsiniz. Böylece ISO açma sorununuz ortadan kalkacaktır. Hiçbir programa gerek kalmadan ISO dosyası nasıl açılır? sorusunu da bu şekilde sizlere cevaplamış olduk. Böylece bilgisayarınızı yavaşlatan programları da bilgisayarınıza yüklemenize gerek kalmayacak.

Ayrca bilmeniz gereken bir konuda Windows gezgini ile açtıktan sonra Bilgisayarım klasöründe açtığınız ISO dosyasının sanal bir imaj formatı oluşmuş olacaktır, işiniz bittiğinizde oluşan imaj a sağ tıklayıp silebilirsiniz.

Mac OS ISO Dosyası Açma🔴

Makalemiz içerisinde sizlere Windows işletim sistemi üzerinden nasıl ISO dosyalarını açacağınıza dair 2 farklı yöntem gösterdik ve bu 2 yöntemden program ile yapılan yöntem kısmen de olsa Mac OS cihazlar için geçerlidir ancak Mac OS cihazlarda da sadece program ile ISO dosyaları açılmamaktadır.

Mac OS cihazlarda ISO dosyalarını açmak için sizlere önerebileceğimiz en iyi yöntem ISO dosyasını RAR formatına dönüştürmek diyebiliriz. ISO dosyanızı RAR formatına dönüştürdükten sonra Winrar gibi bir problem ile çok rahat bir şekilde Mac OS ISO dosyası açma işlemi gerçekleştirebileceksiniz.

ISO Dosyası Açma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🟢

ISO dosyası ne ile açılır?💭

ISO dosyasına sağ tıklayıp Winrar veya Windows gezgini seçeneklerinden bir tanesini seçerek açabilirsiniz.✅

Windows 10 ISO dosyası nasıl açılır?💭

Windows 10 işletim sisteminde ISO dosyasına sağ tıklayıp, “birlikte aç” dedikten sonra Winrar seçeneğini seçerek ISO dosyasını açabilirsiniz.✅

ISO dosyası nasıl kurulur?💭

ISO dosyalarını bilgisayarınızda kullanabilmeniz için makalemizde yer alan yöntemlerden istediğinizi uygulamanız yeterli olacaktır.✅

Yazılım bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da ISO hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Arizacozum.com istanbul firmaları su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü