Google’a Site Ekleme 2021

google-site-ekle
Abone Ol 

Google’a Site Ekleme 2021. Bu yazımızda sizlere bir Web Sitesini nasıl Google’a ekleyebileceğinizden bahsedeceğim. Web Siteniz de herşeyi ayarladınız ancak halen Google da siteniz gözükmüyor mu öncelikle Google’a Sitenizi kaydettirmeniz lazım bunu da ben size bu yazımda anlatacağım.

Google’a Site Ekleme Nasıl Yapılır

Google’a Site Ekleme Nasıl Yapılır?  Google da bildiğiniz Web Sitenizin var olabilmesi için en önemli şart Google’a Web Sitenizi eklemektir. Eğer Web Sitenizin Site Haritasını Google’a göndermezseniz Google arama motorunda siteniz hiçbir zaman yer almayacaktır.

Ne kadar büyük bir kitleniz ne kadar trafiğiniz olursa olsun eğer sitenizi kaydetmeden Google da var olmaya çalışıyorsanız büyük hata yapıyorsunuz demektir çünkü böyle bir durum şuan için söz konusu değil.

Google da sitenizin sıralamasının oluşabilmesi için Google sitenize Google Botları gönderir ve bu Google Botları en temel haliyle Sitenizin Sitemap’ini yani Site Haritasını inceler ve bu şekilde de Sitenizin içeriklerini bir sıralamaya ekler.

Google Botlarının incelemediği hiçbir site Google da kendi kendine sıralamada yer alamamaktadır.

Şimdi gelelim Google’a Sitenizi nasıl ekleyebileceğinize;

Öncelikle buradan Siteye gidiniz.

Google'a-site-ekleme-2020
Google’a-site-ekleme-2020

Yukarı da ki resimde url kısmına sitenizin tam adresini http ile başlıyor ise http ; https ile başlıyorsa https olarak linki yazın yorumlar kısmını isterseniz boş bırakın isterseniz de Sitenizin Kategorisini yazın ondan sonra da adres ekle diyerek sitenizi gönderin sonra sizin karşınıza aşağıda ki gibi bir sayfa çıkacak.

google-site
google-site

Bu kısımda size Google’a Sitenizin adresini gönderdiğinizi ve artık Google search console dan sitenizin sitemap’ini yani sitenizin adresini incelenmesi için göndermeniz gerektiğini söylemek istiyor.

Burada ki siteye gidip eğer giriş yapmış değilseniz giriş yapın üyeliğiniz yoksa üye olun. 

Bu Sayfa sizde boş gözükebilir gayet normal burada ki siteler benim doğrulanmış sitelerim olduğu için gözüküyor buradan Özellik Ekle kısmına tıklayın.

Karşınıza çıkan kutucuğa sitenizin adresini girin.Sonra siteyi yenileyin Sayfa’nın sağ kısmında Doğrula kısmı gözükecektir.

Site’nin sahipliğini doğrulamak için Sitenizin hostinginden FTP Dosya yöneticisine Sitenin verdiği dosyayı atın doğrulayın yada Eğer WordPress tabanlı bir site ise Yoast seo eklentisi’nin ayarlar kısmında sitenizin doğrulamak için meta etiket kısmı bulunmaktadır oraya Doğrulama nın verdiği meta etiket kodunu yapıştırır ve kaydederseniz doğrulamanız başarılı olur.

Sitenizi doğrulattıktan sonra tek yapmanız gereken site haritanızı Google’a göndermek olacak.

google-sitemap
google-sitemap

Resimde de gördüğünüz gibi Site Haritaları kısmına giriyoruz.

Site Haritaları ekle kısmından xml uzantısı olan Sitemap’inizi yazın ve gönderin Google 1-2 gün içerisinde sitenizi kaydetmiş olacak. Sitemap yani Site Haritasının nasıl oluşturulacağını bilmiyorsanız buradan kendi siteniz için sitemap oluşturabilirsiniz.

UYARI: Eğer Site Haritasını göndermeniz üzerinden birkaç gün geçtiyse ve durum olarak beklemede yerine tamamlanamadı yazıyorsa eklediğiniz site haritasını silip bir daha yeniden ekleyin.

Bu şekilde Google’a Web Sitenizi ekleyerek Google dünyasına adımınızı bir geliştirici olarak atmış olacaksınız. Google’a site ekleme 2020 yılında daha kolay ve hızlı bir sisteme kavuştuğu için bu işlemleri çok daha hızlı gerçekleştireceksiniz.

Eklediğiniz Web Sitesi yeni bir Web Sitesi ise Google Site ekleme işini hallettikten sonra Google Analytics ekleme işine girişmenizi tavsiye etmekteyim size çok yararı olacak bir performans/analiz gösterim aracıdır.

Google’a Site Ekleme 2021 adlı yazımı Okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Anlamadığınız bir kısım olursa yorum kısmından sormaya çekinmeyin.

 

“Google’a Site Ekleme 2021” hakkında 4 yorum

  1. Merhaba, site haritasını eklediğim zaman getirilemedi ve site haritası okunamadı hatası alıyorum, her yerde aradım lakin sorunun sıkıntısını bulamadım yardımcı olursanız sevinirim.

    1. Sitenizde kullandığınız alan adı ücretsiz bir alan adı uzantısına mı sahip? Örnek vermek gerekirse .tk .ga gibi ücretsiz olarak alınan uzantıları söyleyebilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir