Flutter Nedir?

flutter-nedir-turkce
4 dakika 59 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Flutter Nedir? Bildiğiniz üzere Google Şirketi birçok teknoloji alanında hizmetler vermekte ve teknoloji ile ilgilenip Google hizmetlerinden hiçbirini hiç kullanmadığınızı düşünüyorum çünkü Google bir hizmet sunduğunda insanlar o hizmetin belli bir seviyede olacağını bildiğinden ve Google markası artık çok tanınan bir marka olduğundan Google ürünleri her zaman popüler olmuşlardır.

Şimdi sizlere Google‘ın kendi yaptığı , Türkiye’de de popülaritesi gittikçe yükselen Flutter hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağım. 

flutter-ne-demek
Flutter Hakkında Bilgi

Flutter Ne Demek?

Flutter Nedir? Flutter , Google tarafından geliştirilmiş bir mobil uygulama geliştirme kitidir. Flutter programlama kiti yazılım dillerinden biri olan “Dart” yazılım dili ile kullanılmaktadır.

Flutter  , Google tarafından yakın zamanda çıkarılmış bir SDK’dır. Flutter yazılım geliştirme kitinin son zamanlarda popüler olması kullanılan yazılım dili olan Dart yazılım dilininde popülerliğini arttırmış bulunmaktadır.

Dart yazılım dili de kolay olarak bilinen bir yazılım dili olması yanında C# ‘a olan benzerlikleri sayesinde de çok kolay kullanılabiliyor. Flutter geliştirme kitinde kodlama yapmak için isterseniz Android Studio indiriyorsunuz, isterseniz de Microsoft Visual Code programını indiriyorsunuz tamamen tercih size bağlı.

Flutter Özellikleri

Flutter Geliştirme Kitini neden kullanmalısınız diğer geliştirme kitlerinden farkları nelerdir ve neden son zamanlarda çok fazla popülerliğe ulaşmış durumda? Şimdi sizlere Flutter’ın sunduğu genel özelliklerden bahsedeyim;

 • Flutter da sadece tek bir kod yazarak Mobil,Masaüstü ve Web tabanında çalışan bir uygulamaya sahip olabiliyorsunuz.
 • Stateful Hot Reload özelliği sayesinde Uygulamanızda yaptığınız her değişikliği saniyeler içerisinde analiz edebiliyorsunuz.
 • Zengin ve özelleştirilmiş Widget Mimarileri sunmakta.
 • Native özelliği sayesinde uygulamalarınızın çok hızlı çalışmasını sağlayabiliyorsunuz.
 • Mobil sürüm için hem IOS hem Android için tek bir kod yazmanız yeterli olmakta.
 • Ücretsiz ve açık kaynak kodlu
 • Etkileyici ve özelleştirilmiş UX kullanıcı deneyimleri sunmakta.
 • 2D efektler ve animasyonlar oluşturmanıza olanak tanımakta.

Flutter’ın başlıca özellikleri bu şekilde. 

Flutter İle Yapılan Uygulamalar

Flutter geliştirme kiti 2017 yılında çıkmış olduğu halde bir çok büyük şirket beta sürecinde Flutter üzerinden bir çok uygulama geliştirmiş durumda. React Native  2015 yılında çıkmış olsa da genel olarak kurduğu özellik üstünlüğü yüzünden popülarite arasını çok hızlı kapatmakta.

Flutter geliştirme kiti ile bu zamana kadar yapılan birkaç uygulama şu şekilde ;

Örnekler arasında en meşhur olanı Alibaba‘nın  Xianyu uygulaması. Çin de yaklaşık 50 milyon kullanıcısı olan uygulamayı Flutter ile geliştirmişler.  Ayrıca Google‘ın Google ads  sistemi de Flutter ile yazılmıştır. Bunun dışında Github da Flutter ile bir çok proje depolanmış durumda.

Flutter Ve React Native Arasındaki Farklar

 • Flutter Dart dili ile yazılırken React Native popüler dillerden olan Javascript ile yazılır.
 • Flutter’ın React Native’e göre çok daha yeni bir geliştirme kiti olmasından kaynaklı olarak daha az destek topluluğunun olması.
 • Flutter da Widget Mimarisi React Native ‘e göre çok daha fazla.
 • Flutter da native özelliği React Native’e göre çok daha iyi.
 • Flutter da IOS ve Android sürümü farkı olmadan aynı görünümleri sunma özelliği varken React Native bunu sunamamakta.
 • Flutter’ın yazımı daha hızlı ve daha kolay.
react native vs flutter
React Native ile Flutter arasındaki farklar

Flutter Avantajları

Flutter bu zamana kadar hiçbir geliştirme kitinin sunamayacağı bir cross platform özelliği sunmakta. Öyle bir cross platform ki sadece bir kod yazarak hem mobilde hem masaüstünde uygulamanız çalışabilmekte. Mobilde ister Android cihazlarda isterseniz IOS cihazlarda sorunsuz çalışmakta. Masaüstünde isterseniz Windows’ta isterseniz Linux’ta isterseniz de İnternet Tarayıcısı olarak çalıştırabilmektesiniz.

Flutter’ın sunduğu Native özelliği uygulamaların çok hızlı çalışmasını sağlamakta. 120 FPS gibi çok yüksek FPS değerlerinde uygulamalar oluşturmanıza olanak tanımakta.

Flutter geliştirilmiş tasarımlar sayesinde çok güzel ve dikkat çekici tasarımlar oluşturmanıza izin vermekte.

Flutter da ki Widget Mimarisi o kadar fazla seçeneğe sahip ki bu zamana kadar ki hiçbir geliştirme kitinde bu sayıda bir Widget Mimarisi olmamıştı.

Avantajlarını da açıkladıktan sonra Flutter Nedir sorusu kafanızda daha iyi oturmuştur bence. Şimdi geçelim Flutter’ı nasıl öğrenebileceğinize.

Yazılım kategorimize ait diğer tüm içeriklerimizi incelemek için bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Flutter Nasıl Öğrenebilirim?

Flutter eğitimi Türkiye de de son zamanlarda çok popüler hale geldiği için bir çok eğitmen bu konuda eğitimler çekmiş durumda. Flutter için Türkçe kaynak olarak eğitimler bulabileceğiniz bir çok yer bulunmakta bunlar sırasıyla şu şekilde ;

 • Youtube
 • Udemy: Udemy de ücretli olarak Flutter eğitimleri bulabilirsiniz.
 • BTK Akademi: BTK Akademi de ücretsiz olarak Flutter eğitimleri bulabilirsiniz. 

“Flutter Nedir” adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmından Flutter hakkında görüşlerinizi belirtebilir veya sorular sorabilirsiniz.  Flutter incelemek ve indirmek isterseniz bağlantıyı ziyaret edebilirsiniz.

Flutter nedir ve ne işe yarar?

Flutter cross platform özelliği sayesinde Android, IOS ve Windows cihazlara uygulama geliştirilmesini sağlayan çok amaçlı bir SDK’dır.

Flutter ile neler yapılabilir?

Flutter ile Android, IOS ve Windows’ta çalışacak uygulamalar geliştirilebilir.

Flutter hangi dili kullanıyor?

Flutter kullanmak için DART dilini bilmeniz gerekmektedir. Flutter da dart programlama dili kullanılmaktadır.

“Flutter Nedir?” hakkında 2 yorum

  1. Flutter gerçekten de sunduğu özellikler ile dünyanın ilgisini çekmiş durumda. Yazılıma merakınız varsa Flutter dan başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.