Bilgisayar Ram Öğrenme 2022 (PC/Laptop)

4 dakika 54 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Bilgisayar ram öğrenme komutu “wmic memphysical get maxcapacity” şeklindedir ancak bu kod sadece bellek kapasitesini göstermektedir. Detaylı ram öğrenme rehberimizi atlamadan okursanız, ram öğrenme hakkında ki tüm bilgileri öğrenebilirsiniz.

Bilgisayarın kaç ram olduğunu öğrenme. Hem masaüstü hem de laptop cihazlar için donanım parçaları arasında en çok sevilen parçalardan bir tanesi ram Türkçe ismiyle de bellektir. Kullanıcılar tarafından belleklerin bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi de tüm cihazlarda çıkarılabilir olması ve yenisinin takılma şansı olmasıdır, bu durum çoğu iç donanım parçası için geçerli değildir ancak belleklerde böyle bir fırsat bulunabiliyor, bu yüzden pc ram öğrenme yöntemi çok önemli bir yöntemdir.

ram özellikleri öğrenme
ram özellikleri öğrenme

RAM Çeşitleri Nelerdir?⚪️

Sizlere belleğinize ait tüm bilgileri nasıl öğreneceğinizi göstermeden önce ram çeşitleri yani bellek çeşitlerini göstermek istiyoruz çünkü bilgisayarınızda hangi ram çeşidini kullandığınız bilmek çok önemlidir, her bilgisayarın kendi ram çeşidi bulunmaktadır ve sizde kendi bilgisayarınızın ram çeşidini öğrenmelisiniz.

Ram çeşitleri ise şu şekildedir;

 • DDR 400
 • DDR 1
 • DDR 2
 • DDR 3
 • DDR 4
 • DDR 5
 • DRAM
 • SRAM
 • SDRAM
 • DRD RAM
 • PSRAM
 • RLDRAM
 • SGRAM

şeklindedir. Genel olarak masaüstü ve bilgisayarlarda eğer çok eski değil ise DDR 5 ve DDR 4 bellekler kullanılmaktadır.

Bilgisayarımıza yeni bir ram eklememiz performans açısından fayda sağlayabilir ancak elbette doğru ram seçimi önemlidir, her bilgisayara, her bellek ne yazık ki olmuyor ve her bilgisayarla uyumlu belleği bulmakta size düşüyor diyebiliriz. Bu yüzden sizlere Bilgisayar ram öğrenme yöntemlerimizde ilk olarak Ram özelliklerini öğrenme yöntemini göstereceğiz.

Bilgisayar RAM Öğrenme Yöntemi🟢

Bilgisayar ram öğrenme rehberimizde sizlere sadece iki adım göstereceğiz. Sadece iki adımı uygulayarak bilgisayarınızdaki bellekler hakkında istediğiniz bilgiyi öğrenebilirsiniz. Bu sayede de belleklerle ilgili konulara daha hakim hale gelmiş olacaksınız.

1)PC RAM Öğrenme🟡

Bilgisayar ram öğrenme Windows 10, Windows7, Windows 11 dahil olmak üzere tüm Windows işletim sistemlerinde geçerlidir. Ram bilgisi öğrenme yöntemimizin ilk adımında sizlere PC ram öğrenme adımını göstereceğiz. Bu adımda ilk önce Başlat menüsünden Çalıştır kısmına girmeniz gerekmektedir.( WİNDOWS+R kısayol tuşuyla da direkt gidebilirsiniz.) çalıştır kısmına cmd yazın ve çıkan komut istemi‘ni yönetici olarak çalıştırın.

pc ram öğrenme
pc ram öğrenme

Komut istemini yönetici olarak çalıştırdığınızda, bilgisayarınızda açılacaktır ve karşınıza sadece küçük bir ekranda siyah bir kısım çıkacaktır.

2)RAM Özelliklerini Öğrenme🔵

ram özelliklerini öğrenme
ram özelliklerini öğrenme

Bilgisayar ram öğrenme rehberimizin ikinci adımında da ram özellikleri öğrenme adımını göstereceğiz. Bu adımda da, ilk adımda açmış olduğunuz komut istemine aşağıdaki komutu hata yapmadan düzgün bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

wmic memphysical get maxcapacity

Yukarıdaki kodu yazdıktan sonra enter tuşuna tıkladığınızda karşınıza cihazınızda yer alan tüm belleklerin toplam boyutu çıkacaktır. Bu sayede de bilgisayarınızdaki belleklerin ne kadar boyuta sahip olduğunu öğrenmiş olacaksınız.

Komut istemine bu seferde aşağıdaki kodu yazdığınızda da kullanmış olduğunuz cihazda en fazla kaç ram slotu olduğunu sizle gösterecektir.

wmic memphysical get maxcapacity, MemoryDevices

Son olarakta cihazınızda kullandığınız ramlerin hızlarını yani teknik ismiyle ram frekanslarını öğrenmek içinde aşağıdaki kodu komut istemine yazıp yine enter tuşuna tıklamanız yeterli olacaktır.

wmic MEMORYCHIP get BankLabel,DeviceLocator,Capacity,Speed

Bu kod sayesinde cihazınızda bağlı olan belleklerin frekans hızlarını öğrenebilirsiniz. Sadece 3 farklı kodu kullanarak cihazınıza ait tüm ram bilgilerini öğrenmiş olduk ve bu sayede bilgisayar ram öğrenme rehberimizde sizlere PC ram öğrenme hakkında tüm kodları da paylaştık diyebiliriz.

Ayrıca tüm bellek bilgilerini tek bir komut ile de görme şansınız bulunmaktadır. Aşağıdaki kodu kullanarak belleğinizle alakalı tüm bilgilere de ulaşabilirsiniz;

wmic MemoryChip get MemoryType, Name, Capacity, Configuredclockspeed, DeviceLocator, FormFactor, Manufacturer, Serialnumber, Speed

Makalemizin altında yer alan yorumlar kısmından da görüşlerinizi ve sorularınızı iletebilirsiniz ayrıca aşağıdaki içeriklerimize de göz atabilirsiniz;

Bilgisayar Ram Öğrenme ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🟩

Bilgisayarım kaç GB nasıl öğrenilir?💭

Bilgisayarınızda kaç GB ram olduğunu komut istemcisine “wmic memphysical get maxcapacity” yazarak öğrenebilirsiniz.☑️

RAM kullanımı nasıl görebilirim?💭

Bilgisayarınızda ki ram kullanımını görmek için Ctrl+Shift+Esc kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Kullandığınız kombinasyon bilgisayarınızda “Görev Yöneticisi” bölümünü açacaktır. Görev yöneticisi kısmında Performans sekmesine tıklarsanız, aktif olarak bilgisayarınızın ne kadar ram kullandığını görebilirsiniz.☑️

Bilgisayarıma en fazla kaç gb RAM takabilirim?💭

Bilgisayarınıza en fazla kaç GB ram takıp takamadığınızı öğrenebilmek için bilgisayarınızda kaç slot olduğunu, bu slotlarının kaçının boş olduğunu ve mevcut takılı belleğin boyutunun ne kadar olduğu gibi bilgileri öğrenmeniz gerekmektedir. Bunun içinde makalemizde yer alan kodları kullanmanız yeterli olacaktır.☑️

Yazılım bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da bellekler hakkında daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Yorum yapın

Arizacozum.com su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü best smm panel