404-hatası

404 Hatası Nedenleri Ve Çözümleri

404 Hatası girmeye çalıştığınız url nin çalışmadığını gösteren bir hata türüdür. Sorunu tek bir sebep olarak değil çok çeşitli olarak ayrılırlar evet genel olarak bir Website hata çeşididir.

404 hatası detayları
404 hatası detayları

Peki 404 Hatalarının sebepleri ve çözümleri nelerdir ;

-Seo için hatalı yada uzun olduğunu düşündüğünüz sayfa isimlerini değiştirip ismi değiştirince yeni haline gelecek sanmanız 404 hatası almanıza yol açabiliyor böyle bir 404 hatasını engellemek için eski sayfa başlığı url sini yeni sayfa’nın başlığın’ın url sine yönlendirmeniz gerekiyor aksi taktirde Google botları 404 sayfalarını hata olarak değerlendirip Google gözünde Seo oranınızı ciddi şekilde düşürebilir kontrol etmek içinde Google Search Console  aracından sitenizi kontrol edebilirsiniz.

-Yoast Seo gibi sitenizi derinden etkileyen eklentileri kullanıp ayarlarını sürekli kurcalamanız da sitenizde 404 Hatası almanıza sebep olabilir örnek olarak site haritasını yanlışlıkla ayarlardan kapatmak ve başka bir site haritanız yoksa bir anda google da yok olursunuz.Eklentilerin ayarlarını çok dikkatli şekilde yapmakta fayda var.

404-hatası-nedir
404-hatası-nedir

Dediğimiz gibi 404 Hatası temel olarak hata alınan sayfanın sizin sunucunuz da barınmıyor olması siz hata aldığınız linke tıkladığınızda belki sizde sorunsuz çalışabilir google ise hala hata var diyebilri bunun sebebi eski ve yeni linklerin hepsinin sizin sunucunuz da bulunuyor olması Google ise yeni linke yönlendirme yapmadığınız için sürekli eski linkinizi kontrol ediyor ve öyle bir link olmadığını anlıyor ve size hata olduğunu söylüyor.

Bana göre Google Search Console dan sitenizi güzelce bir taratın ve hatalarınızı tek tek düzeltip tekrar doğrulamaya gönderin derim.

Eğer yönlendirmeleri yapmakta zorlanırsanız aşağıdaki WP Eklentilerine bir göz atmanızı tavsiye ederim ;

*404 Error Monitor

*Redirection

Şunu asla unutmayın Google’ın bulduğu herhangi bir hata durumunu küçümser ve düzeltmezseniz Google gözünde hiçbir zaman değeriniz artmaz. Google botları siteniz hakkında ne diyorsa o!

Yönlendirmeleri yaptıktan sonra hala hata alıyorum diyorsanız bırakın Google bir doğrulama yapsın biraz geç düzeltebilir hatayı Google.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

Yorumlar (2 yorum)
Muhammed Talha Kuruçimen

Makalenin resmi gerçekten çok güzel olmuş kim yaptıysa ellerine sağlık

    Colaker28
    Colaker28 Cevapla

    Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


Get more stuff like this
in your inbox

Subscribe to our mailing list and get interesting stuff and updates to your email inbox.

Thank you for subscribing.

Something went wrong.