WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılmalı?

wordpres-site-tasima
Abone Ol 

WordPress site taşıma işlemi nasıl yapılmalı? Hosting servisi değişikliği yapmaya karar vermiş veya ilk kez bir web sitenizi hosting sunucunuza taşımak istiyor olabilirsiniz. “WordPress site taşıma nasıl yapılmalı?” adlı yazımızı atlamadan okursanız rahatlıkla sorununuzu çözeceğinize emin olabilirsiniz.

WordPress site taşıma işlemini ücretli bir hizmet olarak sunan bir çok freelance çalışan bulunmaktadır. Sadece makalemizi okuyarak hiçbir ücret ödemeden taşıma işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

WordPress Site Taşıma

Web sitenizin altyapısı ne olursa olsun taşıma işlemleri aynı şekilde gerçekleşmektedir ancak WordPress’in açık kaynak kodlu bir yazılım olması sayesinde ücretsiz olarak bir çok WordPress site taşıma eklentileri de piyasaya çıkmıştır. 

Öncelikle şuan ki WordPress web sitenizin yedeğini ve web Sitenizin Veritabanı yedeğini kesinlikle almalısınız! Herhangi bir aksilik yada yanlış yaptığınız bir durum olursa yedeği yeniden kullanabilir durumda olmalıdır aksi takdirde hosting servisiniz de yedek almamışsa ciddi sorunlarla uğraşabilirsiniz.

Bu yazıyı yazmayı düşünme sebebim benimde hosting taşımaya çalışmış olmam ve Google’da da bu konuda yeterince kaynağın yer almadığını fark etmem oldu. Benim  hosting taşıma işlemim çok zor gerçekleşti ancak siz sadece makalemi okuyarak bu sorunu rahatlıkla çözeceksiniz. Bu konuda çok şanslısınız.

İlk adım olarak web sitemizi yeni hosting sunucusuna taşımak için önce web sitemizin yedeğini alacağız.

WordPress Site Taşıma 1.Adım: Web Site Dosyalarını Yedekleme

WordPress site taşıma işlemimizde ilk adım olarak web sitemizin dosyalarını yedekleyeceğiz. Bu yöntemde FTP Aktarma yoluyla sitenizin dosyalarını dışarıya aktararak yedeğini alacağız. Bu işlemi yapmak için özel FTP Programları kullanılmaktadır.

Ben bu programlar arasından ücretsiz olan Filezilla Programını kullanmaktayım ve anlatımı da onunla yapacağım ancak tabi ki de başka programlar ile de gerçekleştirebilirsiniz. Filezilla  programını bağlantıya tıklayarak ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

Kullandığınız hosting servisinin web sitesine gidin. Panel ara yüzüne giriş yaptığınızda genelde FTP bilgileri yazmaktadır ancak şirkete göre nerede olduğu değişiyor. 

Not: Bazı hosting firmaları panel yerine mail olarak sizlere FTP bilgilerini vermektedir. Eğer FTP bilgilerinizi bulamazsanız kullandığınız hosting servisinin müşteri destek kısmına yazabilirsiniz. Sizlere nereden öğrenebileceğiniz konusunda yardımcı olacaklardır.

FTP bilgilerini öğrendikten sonra FTP aktarma programı olarak kullanacağınız programı açın. (Eğer yazı içeriğimde bahsettiğim Filezilla programını indirmiş ve yüklemişseniz Filezilla programını açın.)

Sunucu yazan kısma FTP Sunucu Adı , Kullanıcı Adı yazan kısma FTP Kullanıcı Adı , Parola yazan kısma FTP Şifresi‘ni yazıyoruz Kapı yazan yere isterseniz FTP Portu‘nu yazabilirsiniz yazmadan da giriş yapabilirsiniz fark etmez ancak giremezseniz yazmanızı tavsiye ederim.

Filezilla programında sağ kısımda web sitenizin dosyaları, sol kısımda ise bilgisayarınızın içeriği yer almaktadır. Bizim istediğimiz ise web sitemizin dosyalarını bilgisayara yedeklemekti.

public_html isminde klasöre tıklayın alt kısımda public_html dosyanın içeriğini göreceksiniz alt kısımda gözüken tüm içerikleri seçip sol kısımda bilgisayarınızın neresine aktarmak istiyorsanız mouse ile o klasöre sürükleyin bu şekilde aktarma işlemini başlatmış olacaksınız.

ÖNEMLİ: Eğer aktarma yaparken Filezilla programının alt kısmında aktarılamayan kısmında sayı yazıyorsa aktarılamayana tıklayın oradaki tüm dosyaları seçip sağ tıklayın ve burayı boşalt ve yeniden kuyruğa ekle kısmını seçin

WordPress Site Taşıma 2.Adım: Veritabanı Yedekleme

WordPress site taşıma işlemi yapılırken bir çok kullanıcı veritabanı yedekleme adımını atlıyor ancak en önemli adımlardan bir tanesidir. İlk adım da  WordPress tabanlı web sitemizin yedeğini aldık ve şimdi de web sitemizin veritabanı yedeğini alacağız.

Kullandığımız hosting şirketinin sitesine gidelim ve panelimizden PHPMYADMİN sekmesini bulun ve ona tıklayalım ardından açılan ekranın sol kısmından WordPress Sitenizin kurulu olduğu veritabanı (database) ismi yada isimleri gözükecektir.

Sol kısımda sitenizin veritabanı (database) ismini seçiyoruz kişiye göre oradaki isim değiştiğinden parantez içinde database yazıyoruz.

sol kısımda veritabanınıza tıkladığınızda sizinde veritabanınız bu şekilde listelenecektir Yukarı kısımda ki Dışarı Aktar yazısına tıklıyoruz.

Ayarlarınızı bu şekilde yapıp git kısmına tıkladıktan sonra veritabanınızı da yedeklemiş olacaksınız ancak şunu unutmayın kullandığınız hosting şirketine göre resimde ki kısımların yerleri gibi kısımlar farklılık gösterebilir ancak genel yapısı itibari ile tüm hosting şirketlerinde aynı olay gerçekleşir.

Artık tüm siteyi yedeklemiş durumdayız. Elimizde hem web Sitemizin dosyaları hem de veritabanı bulunmaktadır. Eski hostingle artık işimiz kalmadı şimdi aldığımız yedekleri yeni hosting sunucumuza aktaracağız.

WordPress Site Taşıma 3.Adım: WordPress Site Aktarma

WordPress site taşıma işlemimizin üçüncü adımında eski hosting sunucumuzdan aldığımız dosyaları ve veritabanını yeni hosting sunucumuza aktaracağız. İlk önce SQL Uzantılı veritabanımızı yeni web sitemize aktarmakla başlayalım. Bunun için ilk önce yeni hosting sunucumuzun CPaneline giriş yapın ve MYSQL Veritabanları kısmını bulun ve ona tıklayın.

Karşımıza “yeni veritabanı oluştur” diye bir kısım çıkacaktır. O kısma kimsenin tahmin edemeyeceği, sadece sizin bileceğiniz bir isim girerek oluştur kısmına tıklayın. Böylece yeni hosting sunucumuz için veritabanını oluşturmuş olduk ancak hala veritabanı kullanıcı ismimiz bulunmamakta.

Bunun içinde aynı kısımdan MYSQL Kullanıcı Adı Ekle kısmından kendinize özel bir ad ve şifre yazın ve “kullanıcıyı oluştur” kısmına tıklayın. 

Bu kısımlarda resim kullanmama sebebim kullandığınız hosting şirketine göre farklı tasarımlarda MYSQL sayfaları olması ancak yapı itibari ile anlattığım şekilde gerçekleşiyor. “Kullanıcıyı oluştur” kısmına tıkladıktan sonra size bu kullanıcı adını hangi veritabanına bağlayacağınızı soracaktır yada kullanıcıyı oluşturur iken hangi veritabanına bağlamamızı istediğimizi sorabilir.

Biz bu kısımda az önce yaptığımız ve belirlediğimiz veritabanını seçiyoruz ve tamam tuşuna tıklıyoruz. Böylece oluşturduğumuz veritabanına yeni oluşturduğumuz kullanıcı adı entegre olmuş oldu.

Eğer karşınıza ekstradan “Tüm Ayrıcalıklar” şeklinde bir kısım çıktıysa tüm seçenekleri işaretleyip değişiklikleri uygula tuşuna tıklamamız gerekiyor.

WordPress Site Taşıma 4.Adım: Metin Düzenleyici Programı Kurulumu

WordPress site taşıma işlemini gerçekleştirirken özel metin düzenleyici programları kullanmak işinizi çok rahatlatacaktır. Özel bir metin düzenleyici programı kullanmazsanız, Windows’un sunduğu klasik metin düzenleyicisi ile hatalar yapabilirsiniz. O yüzden 4.adım olarak metin düzenleyici programı kurulumunu anlatmaya karar verdim.

Şuan yeni hosting sunucunuz için Kullanıcı adı ve veritabanını oluşturmuş oldunuz. Şimdi yedeklediğimiz web site dosyalarından  ismi wp.config.php olan dosyayı bulup metin düzenleyici programlardan herhangi biriyle açın ben Notepad++ kullanmaktayım.

Eğer metin düzenleyici programınız yoksa aşağıdan Notepad programının ücretsiz ve orijinal indirme işlemini  bağlantıdan gerçekleştirebilirsiniz.

NOT: Notepad TEXT Düzenleme Programlarından sadece birisidir ve bu işlemi gerçekleştirirken bunu kullandığım için linkini eklemiş bulunmaktayım. Notepad Programı dışında ATOM Editör , Sublime Text ve bir çok program daha bulunmaktadır ancak hepsinin genel amacı aynıdır istediğinizi kullanabilirsiniz

WordPress Site Taşıma 5.Adım: WP.Config PHP Düzenleme İşlemi

Şimdi Wp.config.php dosyasını düzenlemeye geçelim. Dosyayı seçmiş olduğunuz metin düzenleyici programı ile açın. WP.Config.PHP dosyasında kayıt olan eski veritabanı bilgilerimizi yeni bilgiler ile değiştirmemiz gerekmektedir.  O yüzden ilk önce WP.Config.php dosyanızda yer alan aşağıdaki kodu bulun.define(‘DB_NAME’, ‘db_ismi’);

define(‘DB_NAME’, ‘burada eski web sitenizin veritabanı ismi yazıyor olacak’);

Yukarıda ki  kodda  z db_ismi kısmında ki eski veritabanı isminizi silip oraya yeni hosting sunucumuzda oluşturduğumuz veritabanı ismini yazacaksınız. Veritabanı ismini değiştirdik, şimdi de veritabanı kullanıcı adını değiştirmemiz gerekiyor yine sizde eski veritabanı kullanıcı adınız yazacak siz yeni hosting sunucunuz için yazdığınız kullanıcı adını yazacaksınız.

define(‘DB_USER’, ‘db_user’);

Burada db_user kısmı yerinde size eski veritabanınızın kullanıcı adı yazacaktır onu silip yeni veritabanı kullanıcı adını yazın.

Şimdi sırada password değiştirme de hatırlarsanız yeni host oluştururken veritabanı kullanıcı adı oluşturmuştuk ve bu veritabanı kullanıcı adı için bir şifre belirlemiştik ;

define(‘DB_PASSWORD’, ‘db_pass’);

db_pass yazan kısımda sizin eski şifreniz yer alacaktır siz yeni oluşturduğunuz şifrenizi oraya gireceksiniz.

Şimdi kullandığınız metin editöründeki yaptığınız değişiklikleri kaydedin. (Çoğu metin editöründe CTRL+S kısayolu kaydetme işlemini gerçekleştirmektedir.)

WP.config.php dosyamızdaki değişiklikleri de yapmış olduk ve kaydettik.

WordPress Site Taşıma 6.Adım: Veritabanı Aktarma İşlemi

Şimdi eski hosting sunucumuzdan aldığımız veritabanını yeni hosting sunucumuza aktarma işlemini gerçekleştireceğiz. yeni hosting sunucumuzun CPaneline giriş yapın ve oradan PHPMYADMİN yazan kısmı bulun ve ona tıklayın. Şimdi biz yeni hosting sunucumuz için hatırlarsanız veritabanı oluşturmuştuk.

PHPMYADMİN de sol kısımda oluşturduğumuz veritabanının ismi yazacak o isme tıklayın tıkladıktan sonra sağ üst kısımda içeri aktar diye bir seçenek var. İçeri aktar seçeneğine tıklayın.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz içeri aktar kısmına tıklayınca karşınıza buna benzer  bir kısım çıkacaktır . Eski hosting sunucumuzdan yedeklediğimiz SQL Uzantılı veritabanını dosya seç kısmından seçip atın ayarlarda resimde gösterdiğim gibi olacak ve en son git tuşuna tıklayın!

Hatırlarsanız eski Hosting sunucumuzdan web sitemizin yedeklerini FTP aktarma programı ile (Filezilla ) almıştık şimdi tam tersini yapacağız. Aldığımız yedeği yeni hosting sunucumuza FTP Aktarma Programı ile aktaracağız. Öncelikle yeni Hosting sunucumuzun Cpanelinden FTP Aktarma Bilgileri olan ;

FTP SUNUCU ADI , FTP KULLANICI ADI , ŞİFRE , KAPI bilgilerini öğreniyoruz (sakın eski hosting sunucunuzun bilgilerini girmeyin. Aksi takdirde yine eski hosting sunucunuza yükleme gerçekleştirmiş olursunuz.) Yeni hosting sunucumuzun bilgilerini girmek zorundayız. Eğer bulamıyorsanız kullandığınız hosting şirketinin desteğine başvurup bu bilgileri isteyebilirsiniz.

Hatırlarsanız Filezilla da sol kısım bilgisayardaki dosyalarımız sağ kısım ise hosting sunucumuzun içindeki veriler bulunmaktaydı. Sağ kısımdan yine public_html klasörünü bulun ve ona tıklayın sonra onun içine web sitemizin yedek dosyalarını aktarın.

WordPress Site Taşıma işleminde artık son kısma geçmiş bulunmaktayız ancak çok önemli olan bir husustur domaini hosting’e bağlama kısmı o yüzden dikkatli okuyun eğer anlamadığınız bir kısım olursa yorum olarak yazın hızlı cevap vermekteyim.

WordPress Site Taşıma 7.Adım: Domain – Hosting Bağlantısı İşlemi

WordPress site taşıma işlemi gerçekleştirirken tüm taşım işlemlerini doğru yapsanız bile sitenizin domain adresini yeni hosting sunucunuza bağlamadığınız sürece asla siteniz düzelmeyecektir. O yüzden bu adımı da diğer adımlar gibi atlamadan dikkatli takip etmelisiniz.

Web sitenizin domain adresi hangi servis sağlayıcısında bulunuyorsa o sağlayıcının web sitesine gidip giriş yapın. Ardından domain adresinizin ayarlarına girin.

Not: Şirketten, Şirkete ayar kısmı değiştiği için yazı ile anlatıyorum ama yöntem genel olarak aynı

Domain adresinizin ismi DNS ayar kısmı veya Name Server ayar kısmı olarak geçen panele geçiş yapın. Ardından panelde name server kısımlarına yeni hosting sunucumuza ait olan name server bilgilerini girin.  Eğer yeni hosting sunucunuzun name server bilgilerini bilmiyorsanız yeni hosting sunucunuzun müşteri destek kısmından talepte bulunabilirsiniz.

ÖNEMLİ: public_html klasörünü bulamadıysanız kendiniz oluşturmaya yada public_ftp gibi bir klasörün içine yada başka bir yere dosyaları sakın atmaya çalışmayın aksi halde sorun çıkacaktır public_html dosyanız yoksa hostunuzun desteğine başvurup bu sorunu dile getirin

Artık siteniz tamamen hazır demektir.

Not: WordPress Site Taşıma konusu uzun süreçlerle yapılan bir işlem olduğu için anlattığım kısımlardan herhangi birini bile atlasanız sorun yaratacak ve Taşıma İşlemi Gerçekleşmemiş olacaktır. Umarım sitenizi taşımayı başarmışsınızdır.

Servis sağlayıcıları arasında tasarım farklılıkları dışında bir fark bulunmamaktadır. Hepsinde aktarım işlemi temelde anlattığım gibidir.

Sitenizin Adresi/wp-admin yazarak admin paneline ulaşabilirsiniz.  ” WordPress Site Taşıma Nasıl Yapılmalı?adlı yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Eğer herhangi bir sorunla karşılaşırsanız  yorum kısmından sorununuzu belirtmekten çekinmeyin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız;

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir