WordPress Site Hızlandırma

15 dakika 52 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

WordPress Site Hızlandırma. Site hızlandırma konusu her yıl çok daha popüler hale gelmektedir. Eskiden web sitelere giriş yaparken yavaş bi giriş olduğunda internet çok yavaş diye sitem ederdik ancak günümüz zamanın internet hızlarıyla artık bir siteye girmek için beklememize gerek bile kalmıyor.

WordPress hızlandırma konusu aslında düşünüldüğünden çok daha önemli bir konudur. Günümüzde Google sitelerin hızlarına normalden daha fazla önem vermeye başlamış durumda ve önceden de en önemli 3 SEO kriterinden bir tanesi olduğu biliniyordu, artık günümüzde kaliteli bir site oluşturmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken işlerden bir tanesi site hızlandırma oldu diyebiliriz.

WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri🟢

WordPress Site Hızlandırma‘nın diğer adı aslında WordPress Hız Optimizasyonu. PHP tabanlı Site Hızlandırma teknikleri ile ortak yöntem ve teknikleri bulunsa da WordPress tabanlı sitelere özel anlatacağımız bu yöntemler daha özgü nitelikte yöntemler ve teknikler olacaktır.

Google da Web Site Sahibi bir çok kişi Google Search Console kullanmaktadır. Google Search Console sitelerinizin genel analizini göstermektedir. Google Search Console da çok iyi bir performansa sahip bir site Google’da organik aramalarda da çok iyi performans göstermektedir.

2020 yılında Google , Google Search Console kısmına Önemli Web Verileri adlı bir panel getirdi o panelde de anlık olarak sitelerin hızlarını ölçerek yavaş,orta yada hızlı diye kısımlara ayırmaya başladı. Normalde Google’ın bir siteyi ilk 3′ te kalıcı olarak tutması için sitelerin açılış süresi olarak maksimum 3 saniye süre sınırı olduğu söylenmekteydi artık bu durumu google çok daha ciddiye almaya başladı.

Not: Yöntemlere başlamadan önce sizlere Udemy ‘deki tek Türkçe Kaynak WordPress Site Hızlandırma eğitiminden bahsetmek istiyorum. Udemy de bu konu hakkında çok detaylı ve sürekli güncel tuttuğum kendi içeriklerimden oluşan eğitim setim bulunmakta.

Web Site Hız Testi🟡

WordPress siteyi hızlandırma işleminde ilk yapacağınız yöntem web site hız testi yöntemdir. Google yeni algoritmalarını duyurduğundan beri artık sitelerin mobil kullanıcılar için sunduğu hızı daha ciddiye almaya başladığı bilinmekte ancak bu sadece mobile odaklanmamız hatasına bizi asla düşürmemelidir.

Hem masaüstü cihazlar için hem de mobil cihazlar için sitemizde hız optimizasyonu yapılmalıdır. Site hızlandırma konusunda sitemizdeki hataları bize gösteren birçok popüler site bulunmakta bunlardan üç tanesi şu şekilde;

Bu üç hız testi aracı dünya çapında çok popüler olan ve ücretsiz olarak iyi hizmet veren hız testi sorgulama araçlarıdır. Son zamanlarda bir çok kullanıcı GT Metrix gibi platformlarda çok yüksek puan aldığını Google Page Speed İnsights aracı gibi araçlardan da çok kötü puan aldığını söylemeye başladı.

Bunun en büyük sebebi aslında Google’ın Hız testi aracının verdiği öncelikler ile GT Metrix aracının verdiği önceliklerin farklı olması. Aslında iki aracıda ayrıntılı incelerseniz sizlere aynı hataları gösterdiğini görürsünüz.

Bunlar dışında çoğu kullanıcının bilmediği ancak Google’ın bu konuda mobil cihazlar için özel olarak hazırlanmış bir hız testi aracı daha bulunmakta. Bu araca ise ThinkWithGoogle bağlantısından ulaşabilirsiniz.

Kullanılmayan JavaScript’i Kaldırın🟠

Javascript dosyaları bir siteyi en fazla yavaşlatan dosya türlerinden bir tanesidir. Web sitemizde ne kadar az Javascript kullanırsak o kadar iyi boyut tasarrufu sağlar ve bi o kadar da sitemizi hızlandırmış oluruz. Böyle ciddi bir durum varken sitemizde kullanmadığımız halde duran Javascript dosyalarını kaldırmamız gerekmektedir.

Kullanılmayan JavaScript’i kaldırın içeriği aslında size bunu anlatmaktadır. Google Page Speed İnsights aracında özellikle karşımıza çıkan bir sorun olarak gözükmektedir.

UYARI: Dosyayı kaldırmadan önce yedeklemenizi önermekteyim herhangi bir sorun olursa sitenizde geri yükleyerek sorundan kurtulabilirsiniz.

Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları Ortadan Kaldırın🔴

Web Sitelerimizde CSS ve Javascript dosyaları çok yük bindirmektedir bu yüzden sitemizi hızlandırmak için bu dosya türlerinin en geç yüklenmesini isteriz ki bu sayede sitemiz daha hızlı açılabilsinler.

Oluşturmayı engelleyen kaynakları ortadan kaldırın sorununu çözmek için CSS ve Javascript kodlarına ertelemek yapmanız gerekmektedir. GT Metrix Hız sorgu aracında da Defer Parsing Of Javascript sorunu olarak geçmektedir.

Kullanılmayan CSS’yi kaldırın⚪️

Kullanılmayan CSS’yi kaldırın sorunu sizlere sitenizde kullanılmayan ve kaldırmanız gereken CSS dosyalarını göstermektedir yedekleme işlemini yaptıktan sonra belirtilen CSS dosyalarını kaldırarak bu sorunu çözmüş olacaksınız.

Web Yazı Tipi Yüklemesi Sırasında Metnin Görünür Halde Kalmasını Sağlayın:

wordpress hızlandırma
wordpress hızlandırma

Web sitenizde kullandığınız font’un statik yükleme gerçekleştirdiğini söyleyen bir sorun. Bu sorunu çözmek için web sitenizin kodları özel olarak düzenlenmelidir. Bu konuda bilginiz yoksa Freelance hizmet almayı tercih edebilirsiniz.

Sunucu Yanıt Sürelerini Kısaltın(TTFB)⚫️

Sunucu Yanıt Sürelerini Kısaltın sorunu ile karşılaşmış iseniz Web Siteniz için seçtiğiniz hosting paketinizde sorun var demektir. TTFB dediğimiz Türkçe de ilk bayt zamanı olarak geçen terimden de anlaşılacağı üzere Sitenizin bulunduğu Hosting Sunucunun sitenize giren bir kişiye ilk yanıt olarak kaç milisaniye’de döndüğünü gösteren servistir.

Bu sorunun karşınıza çıkması için belli başlı sebepler şu şekildedir;

 • Sunucunuzun özellikleri yetersizdir.
 • Sitenize giren kitlenin geneli Türkiye’den iken Sunucunuz başka bir ülkede bulunuyor olabilir.
 • Paylaşımlı Hosting kullanmadan dolayı Hosting Sunucusunu paylaştığınız sitelerin uğradığı yük yüzünden sizin sitenizde etkileniyor olabilir vb….

Udemy de hazırladığım eğitim setimde bu tüm konulara detaylı bir şekilde değindiğimi söylemiştim sizlere bu konuya özelde ayrı bir videom eğitim setimde bulunmaktadır. WordPress Site Hızlandırma eğitimi bağlantısından  en uygun fiyata  eğitim setine sahip olabilirsiniz.

Leverage Browser Caching🟣

wordpress hız optimizasyonu
wordpress hız optimizasyonu

Leverage Browser Caching sorunu çok önemli bir sorundur. Sunucu tabanlı bir sorundur. Bu sorunu çözmek için genelde sitenize bir CDN bağlamanız gerekmektedir. Kaliteli ve başarılı CDN servisleri (özellikle Türkiye’de sunucu bulunduran servisler) web sitelerimizin hızını ciddi derecede arttırmaktadır. Ücretsiz CDN’ler arasında ise şuan açık ara en iyisi CloudFlare CDN’dir.

CDN’i sitenize bağlasanız da ayarın nasıl yapılacağını bilmiyorsanız asla beklediğiniz verimi alamazsınız. Bu konuya çok hakim olmanız gerekmektedir.

Resim Sıkıştırma (Resim Optimizasyonu)🔵

Web Sitelerimizi zenginleştirmek için resimler kullanmaktayız ancak kullandığımız resim türünü seçmeden sıkıştırmadan sitemize yüklersek çok ciddi bir yavaşlamaya sebep vermiş oluruz. Web sitemize yüklediğimiz her resmi yeni nesil resim biçimleri (webp) kullanarak sıkıştırmanız gerekmektedir.

Ayrıca Hızlı eklentiler arasında bulunan Smush eklentisinden de bu konuda yararlanabilirsiniz.

Javascript Sıkıştırma Ve CSS Sıkıştırma🟢

Javascript Sıkıştırma ve CSS Sıkıştırma , WordPress Site Hızlandırma konusunun olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Bu sıkıştırma işlemlerini manuel olarak yapmak zor olduğundan ve ücretsiz olarak bu özelliklere sahip bir çok cache eklentisi yani önbellek eklentisi bulunduğundan birçok İçerik Üreticisi , önbellek eklentisi kullanmaktadırlar.

Önbellek eklentilerinden birbiri ile bağlantılı bir çok özellik bulunmaktadır ve insanlar genelde Youtube da insanlar ayarları nasıl yapmış bende öyle yapayım diyerek aynısını yapmaya çalışmaktadırlar ve bu çok yanlış bir durum.

Çünkü bu iş bu kadar basit olsaydı direk eklenti sahibi hepsini açık olarak sizlere sunardı ayar yapmanıza falan gerek kalmazdı. Her eklentide ayarlar kısmı siteye özel olarak şekillenmektedir.

Site türünden kullandığı Tema’ya kadar her şey bir eklentide ki ayar yapısını değiştirmeye sebep olabilmektedir. Bu yüzden tüm ayarlara çok iyi bir şekilde hakim olmanız gerekmektedir.

Gzip Sıkıştırma🟡

Gzip Sıkıştırma tüm sitelerde aktif olması gereken bir özelliktir. Sitenin tüm dosyalarını toplu olarak sıkıştırarak toplam boyutun azaltılması sağlanır. Kullandığınız hosting sunucusuları genelde Gzip sıkıştırma‘yı desteklemektedir. Desteklemeyenlerde de .Htaccess dediğimiz yönlendirme dosyasına yazılan kodlarla iyileştirmeler  yapılmaktadır.

Sitenizde Gzip Sıkıştırma‘nın aktif olup olmadığını kullandığınız sunucu servis hizmetinin müşteri destek kısmına sormanız gerekmektedir.

Google Adsense Reklam Optimizasyonu (Üçüncü Taraf Kodun Etkisini Azaltın)🟠

wordpress nasıl hızlandırılır
wordpress nasıl hızlandırılır

Aslında Üçüncü Taraf Kodun Etkisini Azaltın dediğinizde birçok üçüncü parti yazılımını kapsamakta olduğu halde bunlardan şuan en ciddi sorun yaratanı olan Google Adsense reklamları olduğu için özellikle bu noktaya değinmek istedim. Sitenizde Adsense reklamları kullanıyor olabilirsiniz ve reklamları sitenize yüklediğiniz an sitenizde çok ciddi bir yavaşlama gerçekleşiyor olabilir.

WordPress Site Hızlandırma konusunda insanların en çok tıkandığı noktalardan bir tanesidir bu konu çünkü 3. parti yazılımları bizim oluşturduğumuz yazılımlar olmadığı için onları biz optimize edemiyoruz ve o yüzden sitemizi resmen felç eder duruma getirebilmektedir.

Bu sorunu çözebilmek için vereceğim tavsiyeler şu şekilde;

 • Sitenizdeki reklam sayısını mümkün olduğunda minimum seviyede tutun.
 • Reklam kodlarını sitenizde Footer bölümüne yükleyerek geç yüklenmesini sağlayın.
 • Reklam kodlarınıza lazy load uygulayın.

Bu yöntemler sayesinde bu sorunlardan bir nebzede olsa kurtulmuş olacaksınız.

PHP Sürümünüzü Yükseltin🔴

Bu konuyu bir çok üretici  önemsememekte yada atlamaktadır ancak hız konusu ile kullandığınız sunucu PHP sürümü arasında ciddi bir bağlantı bulunmaktadır.

Kullandığınız hosting sunucusu panelinde en son desteklenen PHP Sürümü kaç ise onu seçmeniz gerekmektedir. Ben bu yazıyı yazarken en son PHP 7.5 olarak gözükmektedir.

PHP sürümünüzü yükseltmeniz sitenizde ciddi hız artışına sebep olacaktır.

Sizde eğer bu konuda bilgi sahibi olmak istiyorsanız Worpdress Site Hızlandırma bağlantısına tıklayarak eğitim setimizi  indirimli fiyatlarda alabilirsiniz.

AMP Kullanımı🟤

Hız Testi Sorgulaması yaptığınızda hiçbir hız testi aracı size AMP kullanın diye şu anlık uyarı göstermemektedir ancak mobil cihazlarda sitenizin hızlı olmasını istiyorsanız kesinlikle sitenizin bir AMP sürümüne sahip olması gerekmektedir. WordPress Site Hızlandırma konusunda bu yılda  aslında en çok gözden kaçan konunun AMP Kullanımı olduğunu düşünmekteyim.

Sizlere önerim Accelerated Mobil Pages Eklentisi’dir . Eğer maddi durumunuz el veriyorsa Pro sürümünü de alabilirsiniz. Sitenizde AMP desteği olup olmadığını öğrenmek için Google AMP Test bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır.

İstek Boyutunu Azaltın (Minimize Request Size)⚪️

siteyi hızlandırma
siteyi hızlandırma

Web Sitemizde bildiğiniz üzere İstek Sayıları bulunmaktadır. Sitenizde ne kadar az istek sayısına sahip olursanız bir o kadar hızlı bir açılış hızına sahip olacaksınız. İstek Sayılarını azaltmak için .htaccess yönlendirme dosyasına kod ekleyerek bu sorunu çözebilir yada 3.parti yazılım isteklerinin neler olduğunu inceleyip o isteklerden kurtulabilirsiniz.

Tema Ve Eklenti Sayısını Azaltma⚫️

wordpress-tema-ve-eklenti-optimizasyonu
WordPress Tema Ve Eklenti Optimizasyonu

WordPress Sitenizi özellikle ilk kurduğunuzda otomatik olarak iki veya üç tane tema web sitenizde yüklü olarak gelmektedir. Sitenizde kullandığınız Tema dışında yüklü bir tema olmaması gerekmektedir. Birden fazla sitenizde Tema olması sitenizin boyutunu arttırmaya sebep olmaktadır.

Eklentiler konusuna gelince hem eklenti sayısı hem de kullandığınız eklentiler çok önemlidir. Bazı eklentiler var özellikle dünyada çok popüler olan eklentiler bunlar. Bu eklentileri sitenize yüklediğinizde direkt sitenizin açılış hızının yavaşlamasına sebep olmakta. Bilinen Siteleri yavaşlatan eklentilerin listesi şu şekilde ;

 • AddThis
 • AdSense Click Fraud Monitoring
 • All-In-One Event Calendar
 • Backup Buddy
 • Beaver Builder
 • Better WordPress Google XML Sitemaps
 • Broken Link checker (use Dr. Link Check)
 • Constant Contact for WordPress
 • Contact Form 7
 • Contextual Related Posts
 • Digi Auto Links
 • Disqus Comment System
 • Divi Builder
 • Essential Grid
 • Facebook Chat
 • Fancy Gallery
 • Fuzzy SEO Booster
 • Google Analytics
 • Google Language Translator
 • Google Translate
 • Google XML Sitemaps
 • Jetpack
 • Leaflet Maps Marker
 • MyReview
 • NextGEN Gallery
 • NewStatPress
 • Real Estate Website Builder
 • Really Simple Share
 • Reveal IDs
 • Revolution Slider
 • Sharebar
 • ShareThis
 • S2 member
 • SEO Auto Links & Related Posts
 • Share Buttons by AddToAny
 • Share Buttons by E-MAILiT
 • ShareThis
 • Social Discussions
 • Socialable
 • Similar Posts
 • Slimstat Analytics
 • SumoMe
 • Talk.To
 • Tribulent Slideshow Gallery
 • Ultimate Social Media & Share
 • VaultPress
 • WooCommerce Customer History
 • Wordfence (disable live traffic reports)
 • WordPress Facebook
 • WordPress Related Posts
 • WordPress Popular Posts
 • WordPress Social Ring
 • WP Bakey (formerly Visual Composer)
 • WP Facebook Like Plugin
 • WP Jump Menu
 • WP Social Bookmarking Lite
 • WP Social Share
 • WP Statistics
 • WP Power Stats
 • WP-PostViews
 • WPML (if you use too many extensions)
 • wpCloaker
 • WPML
 • Yet Another Related Post Plugin
 • Yuzo Related Posts 

Yukaridaki listede yer alan eklentilerin genel olarak WordPress Siteleri yavaşlattığı söylenmektedir. Bunlar dışında Sitenizi yavaşlatmayan eklentiler kullanıyor olsanız da Sitenizde fazla eklenti kullanmanız yine sitenizi yavaşlatan bir etkendir.

Yorum Sayılarını Bölme🟣

WordPress ayarlarında WordPress site hızlandırma konusu ile alakalı bir ayar olduğunu birçok kişi bilmiyor olabilir. Bu ayarın ismi “Yorum Sayılarını Bölme”. WordPress’in Ayarlar kısmında, Tartışmalar kısmına tıklayın.

Tartışmalar kısmında “Her sayfada 50 üst seviye yorum olacak şekilde ve varsayılan olarak son sayfa gösterilecek şekilde yorumları sayfalara böl” kısmına tık işareti koymanız gerekmektedir.

Cache(Önbellek) Eklentisi Kullanın🔵

Cache Eklentileri bir WordPress sitesi için Site optimize etme konusunda olmazsa olamazlardandır. Önbellek eklentileri sitede zamanla biriken önbellekleri otomatik temizlemesi dışında birçok önemli özelliğe sahiptirler ve genel olarak özellikleri site hızlandırması ile alakalıdır.

Dünyada en popüler olan Cache Eklentileri şu şekilde;

 • Litespeed Cache
 • W3 Total Cache
 • WP Fastest Cache
 • WP Rocket
 • Hummingbird
 • WP Super Cache

Bana göre şuan için web sitelere en iyi performansı veren önbellek eklentisi WP Rocket eklentisidir. WP Rocket bağlantısına tıklayarak güncel fiyatlarını öğrenebilir ve isterseniz satın alabilirsiniz ayrıca aşağıdaki videodan da WP Rocket eklentisinin ayarlarını çok rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

CDN Kullanımı:

Web Sitenizin ilk yanıt süresi’ni arttırmak sunucu tabanlı sıkıştırmalar yapmak, HTTP isteklerini azaltmak gibi bir çok özellik sunan CDN Servisleri , Web Sitelerimizde kesinlikle kullanılmalıdır. 

Birçok Ücretli CDN Servisi bulunmaktadır. Ücretsiz CDN servisleri arasında ben kendi sitemde Cloudflare CDN hizmetini kullanmaktayım. Sizde ücretsiz ve kaliteli bir CDN arıyorsanız Cloudflare sitesine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Cloudflare sadece ücretsiz CDN olarak değil ücretli versiyonunda da çok fazla kullanılan CDN hizmetleri arasındadır. WordPress Site Hızlandırma işi tamamen ücretsiz bir şekilde yapımı zor olan bir iştir. Bu yüzden ücretsiz alternatifler bulmak her zaman çok zordur.

Veritabanı Optimizasyonu🟢

Sitelerimizin veritabanlarında otomatik planlı optimizasyonlar yapmazsak zamanla veritabanında bir boyut birikimi gerçekleşir ve bu sitenizin boyutunun artmasına sebep olur. Sitenizin boyutunun artması da sitenizin yavaşlamasına sebep olacaktır.

Günümüzdeki birçok Cache eklentisi veritabanı optimizasyonu özelliğini sunmakta ancak daha gelişmiş ve daha ayrıntılı bir optimizasyon yapmak isteyenler için benim önerim WP Optimize eklentisi olacaktır. 

Bu eklenti ayrıca WordPress eklentileri arasında hızlı eklentiler arasında yer alan eklentilerden bir tanesidir.

DNS Prefetch Özelliğini Kullanma🟡

Web Sitenizde ne kadar DNS isteği olursa o kadar çok yük ve istek sayısı olacak demektir. Bunu engellemek için DNS Prefetch özelliği kullanılmakta. Birçok cache eklentisi bu özelliği sizlere sunmakta ancak birçok kişi DNS Prefetch kısmına ne ekleyeceğini bilmediği için boş bırakmaktadır.

Aslında o kısımda sitenizde yük oluşturan DNS adreslerini girmeniz gerekmekte. Sizler için hazırladığım en kapsamlı DNS Prefetch listesine buradan (Reklamlı Link!) ulaşabilirsiniz.

WaterFall Kullanımı🟠

WordPress Site Hızlandırma konusunda en çok atlanan konu aslında Waterfall kısmı ancak bu işlerde uzman kişiler bu konunun öneminin çok ciddi farkında. Waterfall kullanımını çok kişi bilmemekte aslında site hızlandırmanın en kullanışlı kısmı Waterfall konusuna hakim olmaktır.

İsterseniz Google Chrome Geliştirici aracını kullanarak isterseniz de GT Metrix aracını kullanarak Waterfall kısmına ulaşabilirsiniz.  Bunun dışında zaten bu konuyu detaylı bir şekilde eğitim setimde anlatmış bulunmaktayım.

WordPress Hızlandırma Eklentisi🔴

Google‘da “WordPress Hızlandırma Eklentisi” adı altında birçok arama yapıldığını fark ettim. Büyük ihtimalle bu konuyu ilk kez araştıran merak eden birçok Web Site sahibinin öğrenmek için aradığı bir cümle olabilir. WordPress Site Hızlandırma  rehberimiz de WordPress hızlandırma eklentisi olarak sizlere, Cache Eklentisi adı altında yazdığım kısmı detaylıca okumanızı ve siteniz için en uygun cache eklentini yüklemenizi tavsiye etmekteyim. Site hızı ile en doğrudan bağlantılı eklentiler Cache eklentileridir.

WordPress Site Hızlandırma ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🔶

WordPress Nasıl Hızlandırılır?🔎

WordPress siteleri hızlandırmak için, WordPress site hızlandırma teknikleri bulunmaktadır. İster makalemizi okuyarak, isterseniz de WordPress site hızlandırma eğitimimize sahip olarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.☑️

WordPress Site Çok Yavaş Sorunu Neden Oluyor?🔎

WordPress hiçbir kodlama bilmeden web site oluşturmanızı ve web site yönetmenizi sağlayabilen en iyi site oluşturma sistemidir ancak bu sisteminde en büyük olumsuz yanı WordPress sisteminin hantal ve ağır olmasıdır. Siteniz için site hızlandırma teknikleri uygulamazsanız, zamanla siteniz ağırlaşacak ve yavaşlayacaktır.☑️

WordPress site hızlandırma adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. WordPress bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilirsiniz.

“WordPress Site Hızlandırma” üzerine 8 yorum

 1. WordPress hızlandırma konularını sürekli olarak takip ediyorum. Genelde bu içerikleri yazan sitelerin hızlarını analiz ediyorum. Sizin sitenizin hızı bu içerikteki tavsiyeler ile örtüşüyor. Bu yüzden şahsım adına tam not verdim. Başarılarınızın devamını dilerim.

  Cevapla
  • Yorumunuz için teşekkürler. Bende sitenizi inceledim çok güzel içerikler yazıyorsunuz umarım daha başarılı olursunuz.

   Cevapla
 2. Google, 2021 güncellemesi ile birlikte Pagespeed verilerine daha çok önem vereceği ve sıralamaları saydığınız hususları göz önüne alarak yapacağını açıkladı. Tüm webmasterlar pagespeed önerilene ağırlık vermeli.

  Cevapla
 3. Cloudflare cdn kullanımı dışında neredeyse hepsini uygulamışım.

  Pagespeed testleri yeşil gözükmese de gezinme durumunda oldukça tatmin edici bir hıza sahip.

  Cevapla
  • Page Speed testlerinde yeşil renkte bir puan almamanıza sebebiyet veren sorunları çözerek siteniz için en iyi puana ulaşabilirsiniz. Makalemde yer alan eğitim setimi de incelemenizi tavsiye etmekteyim.

   Cevapla
 4. Hocam güzel bir yazı elinize sağlık. Udemydeki eğitimle ilgili indirim linki vermişsiniz ama link ile indirimli şekilde eğitime ulaşamıyorum. Linki yeniler misiniz

  Cevapla

Yorum yapın

Arizacozum.com istanbul firmaları su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü