En İyi 3 WordPress Seo Eklentileri

seo-eklentileri
7 dakika 7 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

WordPress Sitelerde olmazsa olmazlardan bir tanesi de “WordPress Seo Eklentisi“dir. Profesyonel WordPress tabanlı Web Site Sahibi olmak isteyen bir kişinin kesinlikle “En İyi 3 WordPress Seo Eklentileri “arasından bir eklentinin ayarlarını kendi sitesine göre en iyi şekilde yapacak şekilde düzenleyerek kullanmalıdır.

Seo Eklentilerinin Önemi

WordPress bir site kurduğunuzda eğer Web Sitenizde çok başarılı bir SEO eklentisi kullanmazsanız yada hiçbir SEO eklentisini kullanmazsanız ne kadar kaliteli içerik üretirseniz üretin her zaman rakiplerinizden geri  kalacaksınız demektir. SEO Eklentileri Google Algoritmalarına göre sitelerin türlerine özel yapılandırma sunarak Google sıralamalarında Web Sitelerin en iyi konumda olmasını sağlamaktadır. Tabiki bir SEO eklentisi tek başına sizi Google’da birinci sıraya yerleştirmeyecektir ancak SEO konusunda olmazsa olmaz diyeceğimiz eklentilerdir SEO  eklentileri.

seo-eklentileri-onemi
Seo Eklentilerinin Önemi

En İyi WordPress Seo Eklentileri Nelerdir?

Sizlere “SEO Eklentilerinin Önemi” konusunda bilgilendirmeyi de yaptığıma göre artık “En İyi 3 WordPress Seo Eklentileri” nelerdir bu konuya geçelim.

Bu Eklentilerin sıralaması  en iyiden en kötüye şeklinde değildir tamamen karışık olarak en iyi wordpress seo eklentileri’nin listelendiği bir sıralama. Şimdi gelelim piyasadaki en çok kullanılan ve en çok beğenilen wordpress seo eklentilerine;

1)Yoast Seo:

Yoast Seo Eklentisi hem ücretsiz hemde pro versiyonu olan bir seo eklentisidir. Yoast Seo’nun ücretsiz versiyonu da çok kaliteli özellikler içerdiği için dünya çapında şuan için en çok indirmeye sahip seo eklentisi Yoast Seo eklentisidir. Ücretsiz versiyonu kullanıp çok olumlu sonuçlar alan bir çok kullanıcı olduğu için hala piyasadaki en iyi 3 wordpress seo eklentileri arasında yer almaktadır. Pro sürümünde de kullanıcıları için çok daha iyi özellikler sunarak çok fazla satış gerçekleştirmekteler. Bu yazıyı yazarken ücretsiz versiyonu  5+ milyon indirmeye ulaşmış durumda.

Yoast Seo Eklentisi ücretsiz sunduğu özellikler:

*Genel Ayarlar: Genel Seo Ayarlarının yapıldığı bölüm.

*Web Yöneticisi Ayarları: Genel Ayarların içerisinde olan bir panel. Google’a Sitenizi eklemek için kod ekleyebileceğiniz bölüm bulunmakta.

*Arama Görünürlüğü: Siteniz için meta ayarlarını yapabileceğiniz bölüm.

*Sosyal Medya: Sitenize sosyal medya linklerinizi ekleyebileceğiniz bölüm.

*Araçlar: Ayarları içeri aktarma ,dışarı aktarma gibi özellikler sunmakta.

Sitenize yüklemek için buradan sayfasına ulaşabilirsiniz.

Ayrıca SEO Eklentilerinin ne yazik ki sunamadığı ancak Google Algoritmalarında en önemli 3 SEO unsuru arasında gösterilen Web Sitelerin hızlı açılış süresi konusu bulunmakta.Bu konu apayrı geniş ve ayrıntılı bir konu. Çünkü bir siteyi en hızlı hale getirmek için bir çok parametre bulunmakta.

WordPress Site Hızlandırma ile alakalı yazımı okumak isterseniz buraya tıklamanız yeterli ancak dediğim gibi WordPress Site Hızlandırma konusu çok detaylı ve geniş bir konu olduğu için bir eğitimini almanız gerekmekte. Udemy de kendi hazırladığım ve Udemy de şuan en popüler WordPress Site Hızlandırma Eğitimi’ni sitemdeki okuyuculara özel indirimle vermekteyim. Buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

2)Rank Math:

Rank Math Seo Eklentisi diğer Seo eklentilerine göre çok daha yeni piyasaya çıkmış bir eklenti ancak piyasaya çıkar çıkmaz çok iyi bir çıkış gerçekleştirerek kısa sürede kendisini en iyi wordpress seo eklentileri arasına yerleştirmiş bir eklentidir.

Bende Blog Sitemde şuan Rank Math Seo Eklentisini kullanmaktayım. Rank Math Seo Eklentisi birçok seo eklentisinin Pro sürümünde sunduğu özellikleri ücretsiz olarak sunmuş bir seo eklentisi. Rank Math Seo Eklentisi ilk çıktığı zaman sadece ücretsiz versiyonu bulunmaktaydı ancak şimdi pro versiyonu da gelmiş durumda.

Ücretsiz versiyonunda hala çok iyi özellikler sunan Rank Math Seo Eklentisi en iyi wordpress seo eklentileri arasında yerini almış durumda. Şuan için 400 Bin+ indirme sayısına ulaşmış durumdalar.

Rank Math Eklentisi ücretsiz olarak sunduğu özellikler:

*Genel Ayarlar: Web Siteniz için gerekli olan genel ayarların yapıldığı bir panel.

*Başlıklar ve Meta: Web Siteniz için gerekli olan meta yerleşimlerinin yapıldığı bölüm.

*Sitemap Ayarları: Google’ın Sitemap haritanızı daha iyi okuyabilmesi için özel yapılandırma ayarları.

*404 Monitor : Sitenizde anlık olarak 404 hatası veren linkleri tespit etme ve size gösterme.(404 hatası: silinmiş ve çalışmayan link)

*Redirections(Yönlendirmeler): Sitenizde çalışmayan bir linki yeni bir linke yönlendirme, silinmiş bir linke 410 kodu yansıtarak Google’a silindiğini bildirme gibi tüm yönlendirme seçeneklerinin bulunduğu ayar kısmı.

*Search Console: Google’da var olabilmek için ilk yapılan işlerden birtanesi de Google Search Console’a sitemizi eklemek oluyor.Bu ayar sayesinde Search Console bağlantısı yaparak siteniz hakkında detaylı bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

*SEO Analysis: Sitenizin SEO Analizini otomatik olarak kendi sisteminde tarıyor ve sizin yanlış ve doğru yaptığınız kısımları size gösteriyor.

Not: Seo Analysis kısmı SEO için güzel bir özellik olsa da aktif etmenizi önermediğim bir özellik. Çünkü aktif ettiğiniz zaman sitenize fazladan yük bindirmekte ve sitenizin açılma hızını yavaşlatmakta!

*ACF(Advanced Custom Fields): Bu özelliği sadece siteniz ACF destekliyorsa açmalısınız. Sitenizde Daha gelişmiş yetkilere ulaşmanızı sağlayan bir özellik.

*AMP: AMP Paneli sayesinde kullandığınız AMP Eklentisi ile senkronlu bir şekilde çalışabilmekte.

*bbPress: Forum Sitelerindeki forum gönderilerine uygun özel meta veriler girmenizi sağlayan bir özellik.

*BuddyPress: Forum Sitelerindeki forum sayfalarına özel meta veriler girmenizi sağlayan bir özellik.

*ImageSeo: WordPress Sitenizde Resimlerinize Gelişmiş SEO yapılandırması yapabilmenize olanak sağlayan bir özellik.

*LinkCounter: Gönderilerinizin içindeki iç bağlantı link sayısını ve dış bağlantı link sayısını sayarak size bildirir.

*Local Seo&Knowledge Graph: Yerel bir bölgeye hizmet verdiğiniz bir siteye sahipseniz yerel seo yapmanıza olanak sağlayan bir özellik.

*Schema(Stuctured Data): Web Sitenize şema kodu ekleyerek sitenizi zenginleştirilmiş bir yapıya sokar. Google’ın son zamanlarda kesinlikle sitelerde istediği bir özellik.

*Role Manager: Sitenizdeki hangi rollerin Rank Math Seo Eklentisini kullanabileceğini seçebileceğiniz bir özellik.

*Google Web Stories: Sitenizde kısa süreli hikayeler yada resimli hikayeler ekliyorsanız onlara seo özellikleri sunan bir özellik.

*WooCommerce: Woocommerce sayfalarınız varsa yani bir alışveriş siteniz varsa bu sayfaları seo konusunda optimize etmeye yarayan bir özellik.

*Status&Tools: Bu kısımda ayarları içe aktarma yada dışarı aktarma , eski sürüme geçme gibi özellikler bulunmakta.

Rank Math Eklentisini sitenize yüklemek isterseniz buradan sayfasına ulaşabilirsiniz.

wordpress-seo-eklentileri
En İyi WordPress Seo Eklentileri

3) All In One SEO:

All In One Seo eklentisi 2007’de piyasaya çıkmış ve o günden bugüne kadar en popüler wordpress seo eklentileri arasında yer almayı başarmış bir seo eklentisi. Diğer SEO Eklentilerinde olduğu gibi hem ücretsiz hem ücretli versiyonu bulunmakta.  Yaklaşık 2+milyon indirmeye sahip olan All In One Seo eklentisi ücretsiz sürümünde panel yapısı itibariyle çok düz ve karmaşık bir yapıya sahip.  Hemen hemen tüm özelliklerini genel ayarlar kısmına yerleştirmiş durumdalar.

All In One Seo Eklentisi ücretsiz olarak sunduğu özellikler:

*Genel Ayarlar: Siteniz için gerekli olan meta veriler , Sitenizi arama motorlarına eklemeniz için gerekli olan bölümler, Google Analytics takip kodu ekleme kısmı, Schema Ayarları kısmı, Noindex Ayarları ve Gelişmiş Ayarlar kısmı bu panelde bulunmakta.

*Performans: Bu panelde hafıza sınırını seçebiliyorsunuz ve siteminizin durumunu takip edebiliyorsunuz.

*XML Site Haritası: Site Haritanız için gerekli olan seo ayarları kısmı.

*Özellik Yöneticisi: Bu kısımda da ücretsiz veya ücretli olarak ekleyebileceğiniz paneller bulunmakta isterseniz ücretsiz olarak Sosyal Medya,Robots txt yöneticisi, Dosya Düzenleyici,Kötü Bot Engelleyici,ekleyebilirsiniz.

Pro sürümünde ise Video Site Haritası , Local Business SEO ve Görsel SEO özellikleri bulunmakta.

Sitenize eklemek için buradaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

En İyi 3 WordPress Seo Eklentisi adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Diğer WordPress hakkındaki yazılarımı merak ediyorsanız WordPress Menüsüne tıklayıp bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.