pc-hızlandırma-yöntemleri-2020

Windows 10 Bilgisayarınızı Hızlandırma | Kesin Yöntem

Windows 10 Bilgisayarınızı Hızlandırma.  Windows 10 Hızlandırma.  Bu yazımızda sizlere Windows 10 İşletim Sistemine sahip bir Bilgisayarınızı nasıl hızlandırabileceğinizi anlatacağım. 

windows-10-laptop-hızlandırma
windows-10-laptop-hızlandırma

Windows 10 İşletim Sistemi Windows’un en yeni ve en güzel İşletim Sistemidir. Windows 10 İşletim Sistemi sürekli olarak güncellenen bir işletim sistemi olması sayesinde Performans açısından artık Windows 7 ye göre daha iyi durumda ancak özellikle de eski nesil bilgisayarlar da Windows 10 sorun yaratabiliyor.

Bu yazımızda her bilgisayarın sorununu çözeceğimi düşünüyorum çünkü bilinen kadar performans arttırma yöntemi varsa hepsini tek tek bu yazımızda paylaşıyorum o yüzden atlamadan dikkatli okuyarak sırayla bilgisayarınızda aynı yöntemleri denerseniz çok memnun olacaksınız.

Başlangıçta Bilgisayarı Yoran Yüklerden Kurtulun

Bilgisayarınız ilk açılırken açılışta ne kadar Programı açmaya çalışırsa açılması o kadar çok zor olacaktır. O yüzden ilk önce Başlangıç Programlarından kurtulup Bilgisayarınızın açılışta tüm gücü kullanması için farklı yöntemlerde kullanacağız.

İlk önce arama kısmına msconfig yazıyor ve karşımıza çıkan System Configuration‘u yönetici olarak çalıştırıyoruz.

windows-10-başlangıç-hızlandırma
windows-10-başlangıç-hızlandırma

Açtıktan sonra da Üst kısımdaki kısmından Önyükleme kısmını seçiyoruz.

önyükleme-hızlandırma
önyükleme-hızlandırma

Önyükle kısmında  Gelişmiş Ayarlar seçeneğine tıklayın.

önyükleme-gelişmiş-seçenekler
önyükleme-gelişmiş-seçenekler

Gelişmiş Seçenekler kısmında İşlemci Sayısının yanındaki kutucuğa tik atın ardından İşlemci Çekirdeği sayınız en fazla kaça müsaade ediyorsa onu seçin yani en yüksek sayıyı seçin.

önyükleme-çekirdek-sayısı
önyükleme-çekirdek-sayısı

Ardından Tamam seçeneğine tıklayın. sizi Ana Bölüme atacaktır Uygula seçeneğine tıklayın ve yineden Tamam seçeneğini işaretleyin.

Bu sayede İşletim Sisteminiz açılış kısmında tam performans ile Bilgisayarınızı açmaya çalışacaktır.

Şimdi gelelim Başlangıç kısmındaki Programların Bilgisayarımıza bindirdiği yükü azaltmaya ;

İlk önce CTRL+SHİFT+ESC TUŞ Kombinasyonu ile yada Başlat Menüsüne sağ tıklayıp Görev Yöneticisi diyerek Görev Yöneticisini açın.

başlangıç-kısmı-optimizasyon
başlangıç-kısmı-optimizasyon

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Başlangıç kısmına tıklayın.

başlangıç-program-devre-dışı-bırakma
başlangıç-program-devre-dışı-bırakma

Yukarıdaki resimde gördüğünüz programlar herkesin Bilgisayarında farklılık gösterecektir. Bilgisayarınızda nelerin  yüklü olduğuna göre değişiklik gösteriyor.

Yukarıdaki resimde başlangıç kısmındaki Programlar gözükmekte Durum Kısmının altındaki Etkinleştirildi yazanlar Bilgisayar her açıldığında açılmaya çalışılan Programlardır.

Özellikle Başlangıç Etkisi kısmında Yüksek Ve Orta yazan Programlar’a bakın açılır açılmaz gerek duymuyorsanız yani ben bu programı kendim bi ara açar kullanır kapatırım zaten her Bilgisayar açıldığında açılmasın dediğiniz Programları seçip Okla gösterdiğim Devre dışı bırak seçeneğine tıklayın.

Siz tıkladıktan sonra seçtiğiniz Programın Durum kısmında Devre Dışı Bırakıldı yazması gerekmektedir.

Kendimden Örnek vereyim ben Bilgisayar açılırken Steam’in mesela açılmasını da istiyorum çünkü her defasında kendim Steam’i açmak istemiyorum gibi. Elinizden geldiği kadar burada Programları devre dışı bırakmaya çalışın Bilgisayarınızın açılış hızına çok etki etmektedir.

 

Arka Planda Sisteminizi Yoran Programlardan Kurtulun

Bilgisayarınızda bir İnternet Tarayıcısı açtınız gezindiniz kapattınız sonra bir oyuna girdiniz Oyunu oynadınız kapattınız ama işte kapanmıyor aslında 🙂

Bilgisayarınızda çarpı işaretine tıklayıp bir Programı sadece görünürlüğünü kapatmış oluyorsunuz çoğu Program arka planda Sisteminizi yormaya devam etmekte.

görev-yöneticisi-işlemler-kısmı
görev-yöneticisi-işlemler-kısmı

Görev Yöneticisinde İşlemler kısmına geldik şuan size bu kısmı okumayı göstereceğim. İşlemler kısmında gördüğünüz üzere CPU , Bellek , Disk ve Ağ Kapasitem‘in  kaçının kullanıldığını sistem bize göstermekte.

Şuan Bellek yani Ram‘imin %80 ini kullanmaktaymış bunun büyük bölümünü Opera GX kullanıyormuş çünkü şuan bu aktif olarak açık ve kullanıyorum sonrasında Steam kullanıyormuş ama benim şuan Steam de bir işim yok normalde kapalı gözükse de Steam arka planda açık ve Sistemimi yormakta Adobe Photoshop ‘u da şuan aktif olarak kullanıyorum o da normal gelelim Skype‘ ye ben Skype‘ yi hiç kullanmam işim bile olmaz ama Ram‘im den 115.5 MB alıyormuş benim için büyük bir problem neden fazladan Belleğimizin Boyutu gitsin değil mi!

Arka Planda Sisteminizi yoran bu Program derdinden ne yazik ki Programsız kurtulmanız mümkün değil en azından şuanlık. Programlardan da işe yarayan olarak ben sadece şuanlık Avast Cleanup Premium‘ u gördüm ve onu kullanıyorum. Bu yazımıza kesinlikle Sponsor falan olmuş değiller gerçekten de kendim kullandığım ve memnun olduğum için bu Programı yazıyorum.

avast-cleanup-hızlandırma
avast-cleanup-hızlandırma

Avast Cleanup ‘ın aslında ekranda gördüğünüz 4 özelliği de çok işe yaramakta ben bu kısımda sizlere  Hızlandırma kısmını göstereceğim.

avast-cleanup-uyku-modu
avast-cleanup-uyku-modu

Arka Plandaki Uygulamaları Avast Cleanup sayesinde Uykuya geçirerek kurtulmaktayım. Bu sayede arka plan yüklerinden kurtulabilirsiniz.

Bazı arkadaşlarımız bu Programı yüklememiz çalıştırmamız Bilgisayara daha fazla yük bindirmicek mi ne işime yarayacak o zaman diğebilir  size benim Sistemimde Toplamda bindirdiği yükü göstereyim ;

avast-cleanup-yük
avast-cleanup-yük

Resimde de gördüğünüz üzere İşlemciyi hiç yormamakta Bellekten ise sadece 61.3 MB yemekte ki Skype bunun 2 katı kadar Bilgisayara yük bindirmekte.

Avast Cleanup‘ı indirmek isterseniz aşağıdaki butondan ulaşabilirsiniz ;

AVAST CLEANUP

Uygulamayı Premium kullanmak için parası olmayan arkadaşlara tavsiyem Uygulama da Lisans girerekte Premium versiyon edinilmekte. Google da Lisans Key konusunda biraz araştırma yapın bence 🙂

3DWS9E-CW75YJ-4Q48YA

Gereksiz Dosyalardan Kurtulma

Bir Bilgisayarın Harddisk‘i ne kadar dolu ise Bilgisayar o kadar ağırlaşır o yüzden SSD içinde geçerli bu durum tabi. O yüzden  bu kısımda da Gereksiz Dosyalardan nasıl kurtulacağınız dan bahsedeceğim ;

İlk önce arama kısmına çalıştır yazın size 3 komut söyleyeceğim bunları duymuşta olabilirsiniz ;

1.Komut : recent

2.Komut : temp

3.Komut: %temp%

bu 3 Komudu çalıştırmak için arama kısmına çalıştır yazdıktan sonra çıkan çalıştır Uygulamasını Yönetici olarak açın. sırasıyla bu kodlar yazılacak ilk önce recent‘i yazın diğelim ardından Tamam seçeneğine tıklayın. karşınıza çıkan tüm herşeyi silin geri dönüşüm kutusuna atmışsa oradan da silin bu silme işlemini 3 komutta da açılan 3 Sayfa içinde yapın.

merak etmeyin oradaki silinen şeyler geçmişler , kısayollar vs… resim felan görürseniz ben bu resmi silmek istemiyorum falan demeyim 🙂

Bunlar dışında yine Avast Cleanup ile Gereksiz Kayıt Defteri Dosyaları , Eski Windows Geri Yükleme Noktaları , Windows ve Programlar’ın Önbellek Dosyaları , Windows Günlük Dosyaları  silebileceğiz.

Sadece Eski Windows Geri Yükleme Noktasını silmek istemeyebilirsiniz Geri Yükleme için oluşturulmuş olan Windows boyutudur çünkü.

cleanup-boş-alan
cleanup-boş-alan

 

Yüksek Performans Güç

Yüksek Performans gücü Bilgisayarınızdan alabilmeniz için Güç seçeneğiniz Yüksek Performans olarak seçili olmalıdır.

batarya-simgesi
batarya-simgesi

Güç seçeneğini seçmek için Bilgisayarın Sağ alt kısmındaki Batarya simgesine sağ tıklayıp Güç Seçenekleri kısmına tıklayın.

güç-seçenekleri
güç-seçenekleri

Ardından da  Yüksek Performans Güç seçeneğini seçin.

yüksek-performans
yüksek-performans

Eğer Bilgisayarınızın sağ alt köşesinde Pil Simgesi yok ise o zaman  Başlat Menüsünün üzerine gelip sağ tıklayın ve Güç Seçeneklerine tıklayın.

mobiliy-güç-seçenekleri
mobiliy-güç-seçenekleri

Güç seçenekleri sayfasına ulaştıktan sonra sağ kısımdaki Ek Güç Ayarları kısmına tıklayın.

ek-güç-ayarları
ek-güç-ayarları

Ardından Performans olarak Yüksek Performansı seçin. Eğer Güç seçeneklerinde Yüksek Performans seçeneği yok ise o zaman ;

güç-planı-oluştur
güç-planı-oluştur

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Güç Planı Oluştur seçeneğine tıklayın.

yüksek-performans-ayarlama
yüksek-performans-ayarlama

Yüksek Performans seçeneğini Seçin Plan adı olarak ta Yüksek Performans yazmanızı tavsiye ederim ondan sonra İleri seçeneğine tıklayarak Yüksek Performans Güç Seçeneğini oluşturmuş olacaksınız 🙂 Ardından oluşturmuş olduğumuz Yüksek Performans seçeneğini seçerek Performansı arttırmış olacaksınız.

Gelişmiş Sistem Ayarlarını Ayarlama

Windows 10 İşletim Sisteminde Gelişmiş Sistem Ayarları FPS olarak size çok fayda sağlasa da görünüşü olarak hoşunuza gitmeyebilir ama ben yine de bu kısmı atlamayacağım.

Bilgisayarım kısmına sağ tıklayın ve özellikler seçeneğini seçin.

gelişmiş-sistem-ayarları
gelişmiş-sistem-ayarları

İlk Önce Gelişmiş Sistem Ayarları kısmına tıklayın ardından Gelişmiş sekmesine gelin ve okla gösterdiğim Ayarlar kısmına tıklayın.

sistem-performans-seçimi
sistem-performans-seçimi

Resimde de gördüğünüz gibi Performans seçeneğini En İyi Performans için Ayarla olarak değiştirin ardından Uygula seçeneğine tıklayın ardından da Tamam seçeneğine tıklayarak kapatın.

Bilgisayarınızdaki Diskleri Temizleyin

Bilgisayarınızda Harddiskte daha fazla alan açmak için Windows’un kendi özelliği olan Disk Temizleme özelliği bulunmakta.

Bunu uygulamak için zamanında yazdığım aşağıdaki yazıma bakabilirsiniz ;

TEMİZLİK

 

Animasyonları Kapatmak

Bilgisayarınızda Windows Animasyonlarının açık olması da Bilgisayarınızın Performansını etkileyen bir durum. Animasyonları kapatmak için Ayarlar –>Erişim Kolaylığı –>Monitör şeklinde gidin.

animasyon-kapatma
animasyon-kapatma

Ardından yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Windows Animasyonları‘nı göster seçeneği kapalı konumda olsun.

Son olarak ta Driverlarınız her zaman güncel durumda olsun.  Yazımız hakkında düşüncelerinizi aşağıdan yorum kısmından belirtebilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkürler 🙂

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


Bilgisayar ›