Podcast Nedir

Podcast-Nedir-resmi-1
Abone Ol 

Podcast Nedir ve Nasıl Yapılır. Podcast hakkında tüm merak edilenleri bu yazımızda sizlerle paylaşacağım. Podcast’in tüm bilinen ve bilinmeyen yönlerine girelim.

Türkiye de pek yaygın olmayan ancak Yurtdışında çoğu gençlerin popüler olarak kullandığı bir yayın araçlarından biri . Bizim ülkemizde şuan gençler arasında en çok popüler olan Twitch ve Youtube olsa da Yurtdışında ki gençler’in en yoğun ilgilerinden birisi Podcast Yayıncılık kısmında.

Podcast ile Twitch, Youtube Yayıncılığı arasında ki en büyük fark yayınların mp3 ve mp4 gibi ses formatlarında olması.

Podcast Nedir

Diğer adı Podcasting olan bu terim dizi halindeki medya ürünlerinin (radyo programları, videolar vs.) internet üzerinden bildirim (feed) yoluyla bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasıdır.

Bildirim olayı sayesinde bu indirmeleri bir dizi serisi indiriyormuş gibi sırayla indirebiliyorsunuz.

Podcast Tarihçesi

2001 yılı itibarıyla podcasting için teorik olarak bütün bileşenler hazırdı fakat podcast kavramı ancak 2003 yılında RSS feed kullanımıyla ses dosyalarının (özellikle mp3 formatında) otomatik olarak indirilip taşınabilir müzik çalarlara aktarılması ihtiyacı doğunca ortaya çıktı.

2001 – 2003 yılları arasında ses dosyalarının internet üzerinden paylaşımı ve taşınabilir müzik çalarlar’ın kullanımı oldukça yaygınlaşmıştı. 2003 yılında Dave Winer radyo sunucusu arkadaşı Christopher Lydon için RSS feedleri mp3 dosyaları içerecek şekilde geliştirmişti ve Christopher Lydon NPR’daki programının ses dosyalarını web blogundan RSS feed yoluyla dinleyicilerine ulaştırıyordu.

Adam Curry bir sonraki aşamada iPodder isimli bir program yazarak RSS feed yardımıyla indirilen ses dosyalarının Apple firmasının meşhur müzik çaları iPod’lara senkronize edilmesini, yani otomatik olarak aktarılmasını sağladı. Podcasting bu gelişmeyle birlikte resmen doğmuş oldu.

Podcasting Nasıl Yapılır

podcast-nedir-resmi
podcast-nedir-resmi

Podcasting yapmak için ilk ihtiyacınız olan şey özgün bir içerik. İçeriği bulduktan sonra da anlatış tarzınız ve anlatış tarzının ne kadar bağlayıcı olduğu.

Konuşmayı çok sevdiğiniz sabaha kadar ben bu konuyu konuşurum dediğiniz bir konu içeriği seçmeniz sizin adınıza çok faydalı olacaktır.Konunuzu belirledikten sonra bir yayın akışı hazırlamanız lazım yayın akışına göre uygun bir şekilde de ilerlemeniz lazım.

En son olarakta geriye ekipman kısmı kalıyor. İsterseniz cebinizdeki Telefonun mikrofonunu kullanarak isterseniz de özel ekipmanlar alarak bu yayınları gerçekleştirebilirsiniz.

Ses Kayıt Yazılımı olarakta ücretsiz olan Audacity’e bakabilirsiniz.

Podcast Nasıl Kullanılır

Öncelikle Podcast Yayını yapan kanalları takibe alarak istediğiniz gibi dinleyebilirsiniz. Podcast’i kullanan arkadaşlarımızın bu yazıyı okurken Türkiyede sanki çok podcast içeriği üretiliyor da biz dinlemiyoruz diye sitem geliyor olabilir.

Podcast Yayınlarınıza sizi takip eden dinleyicilerden sesli yorumlar almanızı ve anında sesli cevap vermenizi sağlayacak bir etkileşim arttırma platformu.

Podcastel Web sitesi Podcasting yayınlarını dinlemek isteyenler için tamamen ücretsiz ancak Podcasting yayıncısıysanız ve yeni dinleyicilerin sizi keşfetmesini veya daha iyi bir dinleyici etkileşimi istiyorsanız belirli bir ücret ödemek zorundasınız.

Podcasting Avantajları

  • Podcast’iniz ana sayfada ve aramada görünür. Daha fazla insan seni tanımaya başlar.
  • Google’da daha çok aranacaksınız. Tüm ağlarını tek bir profille takip edecekler. “iTunes, Spotify, Spreaker …”gibi
  • Düzinelerce insanın yayını keşfedebilir, yeni maceralara başlayabilirsiniz.
  • Podcastel, diğer podcast’ler ile iletişim kurabilir.
  • Duygusal şeyler yazabilirsiniz, ancak size gerçek hisler vermez. Gerçek duyguları yalnızca o kişi söylediğinde anlayabilirsiniz. “Nefes almak” demek çok saçma. Mutluluktan ağlayan birinin nefesini duymak paha biçilemez.
  • İnsanlar duygusal yaratıklar. Milyonlarca yıldır ağızlarımızla temas halindeyiz. Sadece 5.000 yıldır “yazı” kullanıyoruz. Bilimsel araştırmalara göre insanlar sesini duyduklarında kendilerini rahat hissediyorlar. Onların sempatiğini kazanacaksın.
  • İnsanlar sizin ve podcast’iniz için binlerce e-posta gönderiyor. “Seni seviyorum dostum” mesajını içeren yüzlerce e-posta var. E-postanız nefes alsın.
  • Gelen ses kayıtlarını dinleyebilir, silebilir hatta indirebilirsiniz. Bu şekilde onları podcast’lerinize ekleyebilirsiniz.

Podcast Nedir adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorum kısmından görüşlerini ve sorularını belirtmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir