Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar 2020

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar (Güncellendi 2020)

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar  2020

Günümüz çağında hemen hemen herkes bir bilgisayar kullanmakta. Bilgisayarımızdan en iyi verimi almak için en rahat kullanım ortamını oluşturabilmek için Bilgisayarınız için en gerekli olan Programları kurmanız gerekmektedir. Bu sayede hem zaman kazanıcaksınız hemde Bilgisayar Yönetiminde daha rahat olacaksınız. Şimdi gelelim Bilgisayarlarımızda olması gereken programlara ;

En Kullanışlı İnternet Tarayıcıları (Browserlar)

en kullanışlı internet tarayıcıları
en kullanışlı internet tarayıcıları

Her Bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki ilk başlık olarak En kullanışlı İnternet Tarayıcıları konusunu ele alalım.En kullanışlı İnternet Tarayıcıları arasında ülkemizde en çok kullanılan Browserları hariç tutarak yaptığım bir inceleme oldu çünkü zaten Chrome’u herkes biliyor ve ülkemizde ciddi bir kullanıcısı var.

1)Brave Browser:

Brave Browser Türkiye de pek popüler olan bir Tarayıcı değil. Brave Browser’ın kendisini kullandığınızda Otomatik tüm reklamları engellemekte bu sayede de reklamlar sayfalarda yüklenmeyeceği için çok daha hızlı çalışmakta. Chrome’a göre 3 kat daha hızlı çalıştıklarını iddia etmekteler.

Ancak Brave Browser sadece hızlı çalışmıyor aynı zamanda engellediği Google reklamları yerine arada kendi reklamlarını size bildirim olarak gönderiyor ve siz o reklamları izlerseniz kendi Kripto Para Birimi olan BAT‘ı belli bir miktar olarak size veriyor. Bizim ülkemizde de genelde aslında Brave para verdiği için kullanılıyor.Son zamanlarda reklam izleyerek para kazanma özelliğine Türkiye’yi de dahil edince iyice bizim ülkemizde Popülerleşmeye başladı.

BAT‘ı size çok kolay veriyor ama o parayı çekmeniz o kadar kolay değil haberiniz olsun 🙂 Öyle çok uğraştırıyor ki sizi bir sürü Banka doğrulamaları kayıtları vs… işin içine girdiğinizde çok uzun bir süreç ancak Referans linki ile de insanları getirebiliyorsanız gerçekten çok ciddi kazandıran bir sistem.

Tabikide Brave Browser’ı kullanıcaksanız illa ki para alıcaksınız diye birşey yok benim çok kullanışlı bulduğum ve benimde kullandığım 3 İnternet Tarayıcısından biridir.

Brave hakkında önceden çok detaylı bir yazı yazmıştım o yazıya da buradan ulaşabilirsiniz.

Eğer Brave Browser’ı beğendiyseniz aşağıdan indirebilirsiniz linklerin biri Refli link biri Refsiz linktir. Refli linke tıklarsanız indirip kullandığınızda bana Brave Browser belirli bir ücret ödüyor. Refsiz e tıkladığınızda bi ücret almıyorum. İstediğinizi seçebilirsiniz ;

Refli LinkRefsiz Link

2)Opera GX:

Opera Gx 2019 yılında çıkış yapmış daha çok Oyunculara yani Gamerlara hitap eden bir Tarayıcı ancak tabikide Gamer olmayanlarında kullanabileceği bir Tarayıcı.

Opera GX hala zamanla yeni özellikler duyurmakta en son olarak Oyuncular için Popüler Oyun Siteleriyle anlaşarak indirim kuponu alıp bunları kullanıcılarına ücretsiz olarak duyurmaya başladılar ve bu sayede de Ücretli Oyun alan Kullanıcılar paralarından Tasarruf sağlamış oluyorlar.

Bunların dışında normal Opera da bulunan Ücretsiz Reklam engelleme eklentileri ve Ücretsiz VPN eklentileri de Opera Gx de bulunmakta.

Opera GX Anasayfasını tamamen özelleştirebilmenize imkan tanıyor nelerin olacağından tutun da hangi Renk yada hangi Tema’nın olacağına kadar seçebiliyorsunuz. Bunlar dışında Anasayfasında Yakında ve Yeni Çıkacak Oyunlar diye bir kısım bulunmakta bu sayede Yeni çıkacak tüm Oyunları görebiliyorsunuz.

Fırsat Toplayıcı diye bir kısımda oluşturdu Opera GX bu sayede de Tüm Oyun Satan Platformlarda ki en iyi görülen İndirimleri yada Ücretsiz’e düşen oyunları direk size gösteren bir ekran. Bu ekranın alt kısmında da Günlük Haberler diye bir kısım bulunmakta bu Haber kısmını istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz Hangi konulardan Haber görmek istiyorsanız seçebiliyorsunuz.

Hız konusunda da Chrome dan geriye kalan bir tarafı yok. Normal Opera Browser dan ise daha kullanışlı bir Tarayıcı. Ram ve GPU Sınırlandırma özellikleri ile arka planda açık bile tutsanız sınır koyarak Bilgisayarınızı kastırmasına izin vermeyebiliyorsunuz.

Opera GX hakkında daha detaylı bilgi isterseniz buradaki yazıma bakabilirsiniz. Opera Gx’i indirmek isterseniz aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz ;

Opera GXOpera GX (Reklamlı)

2020 Yılının En İyi Antivirüs Programları

en-iyi-antivirüs-programları-2020
en-iyi-antivirüs-programları-2020

Her Bilgisayarda olması gereken programlar listemizde Antivirüs olmazsa olmaz durumda çünkü Windows’un Antivirüs Programı şuan için yeterli bir durumda değil.

1)Avast Antivirüs:

Öncelikle baştan şunu söyleyeyim bir Programın Premiumunu ücretsiz kullanmak için korsan sitelerden indirme yapıp o Programda bir sorun olduğunda da bu Programda iş yokmuş ya demek kibar tabirle cahilliktir 🙂

Şimdi crack dediğimiz olay sadece Hayır işi için yapılıp yapılan bir iş değil insanlarımız umarım bir gün bunu anlayacak. Neden bunları dediğime gelince 2019 ve 2018 yılında Avast’ı ne kadar korsan kullanan insan varsa yok Bilgisayarı yavaşlatıyor yok işte silinmiyor yok işte doğru düzgün çalışmıyor gibi komik açıklamalar yapıldığını gördüm 🙂

Avast‘ı Orijinal ollarak 4 senedir Bilgisayarımda kullanmaktayım Bilgisayarımda her zaman sürekli açık olan bir Antivirüs Programıdır Özellikle 2020 yılında kendini çok iyi geliştirerek En İyi İlk 2 Antivirüs arasına girmeyi başarmış bir Antivirüs Programıdır.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar (Güncellendi 2020) 1 – avast kullandığı ram miktarı
avast-kullandığı-ram-miktarı

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Avast Programı çalışır haldeyken Bilgisayarımda kullandığı Ram Miktarı Toplamda Sadece 97 MB 🙂 Çok az miktarda Ram tüketmesi çok iyi bir özellik.

Bunların dışında tabiki  Virüs Odası , Temel Kalkanlar , Wİ-Fİ Denetleyici , Gerçek Site , Güvenlik Duvarı , Fidye Yazılım Kalkanı , Korumalı Alan gibi daha bir çok özelliği bulunmakta.

Çok başarılı bir Virüs Taraması özelliği dışında İnternet Tarayıları için ücretsiz Avast Antivirüs eklentisi vererek sizi Sahte Sitelerden Tehlikeli Sitelerden koruyor.

Avast Antivirüs için arkadaşlar aşağıya 2 farklı link koydum linklerin birisi Refli Link onunla indirirseniz Avast bana kullanıcı kazandırdığım için ücretsiz 6 ay , 1 yıl gibi zamanlar için kullanabileceğim Pro Sürümü hediye ediyor. Onun dışında Refsiz Linkte ekledim normal linki olan indirme butonu olarak istediğinizi indirebilirsiniz ;

Refli LinkRefsiz Link

2)Karspersky Antivirüs:

Karspersky Antivirüs yıllar boyu En İyi Antivirüsler arasında yerini aldı ve hala almakta. Çok başarılı bir Antivirüs. Ben kendim çok eskiden kullanıyordum ancak Fiyatları bizim ülkemize göre biraz pahalı olmaya başlayınca bırakmak zorunda kaldım. Gidip korsanını indireceğinize Windows’un kendi orijinal Antivirüsünü kullanın daha iyi arkadaşlar haberiniz olsun 🙂

Karspersky Antivirüs diğer Antivirüslere kıyasla Bilgisayarınızı neredeyse hiç yormaz Virüs Taramalarında ise her zaman en başarılı Antivirüs Programları arasında kendisine yer buldu. Bunlar dışında İnternetten Güvenli Ödeme yapabilmeniz için kendi güvenlik sistemi de bulunmakta. Birçok özelliği bulunan bir Antivirüs.

Aşağıdaki butondan Karspersky’nin Sayfasına giderek ürünü detaylı inceleyebilirsiniz ;

KarsperskyKarspersky (Reklamlı)

En İyi Rar Sıkıştırma Programları

en-iyi-rar-sıkıştırma-programları
en-iyi-rar-sıkıştırma-programları

Her Bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki en kolay anlatacağım konu olacak 🙂 Bilgisayarımda RAR Sıkıştırma Programı ne işe yarayacak demeyin  İnternette en az bir kez bile birşey indirecekseniz kesinlikle ihtiyacınız olan bir Program olacak.

1)Winrar:

Bilgisayarınız üzerinde ki dosyaları sıkıştırdığınız yada sıkıştırılan dosyaları açtığınız ücretsiz bir programdır. İsterseniz bir Klasörü sıkıştırarak Boyutunu azaltırsınız isterseniz İnternetten İndirdiğiniz bir RAR Dosyasını Klasöre çıkartırsınız tabikide bunlar dışında başka özellikleri de bulunmakta . Ücretsizdir , kullanımı çok basit ve çok hafif bir Programdır. Arayüzü de Türkçedir. 

Kesinlikle bana göre Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar arasında yerini hak etmekte.

İndirmek isterseniz aşağıdaki butondan indirebilirsiniz ;

WinrarWinrar ( Reklamlı)

En İyi Ekran Alıntısı Araçları

en-iyi-ekran-alıntısı-araçları
en-iyi-ekran-alıntısı-araçları

Ekran Alıntısı araçları Her Bilgisayarda olması gereken Programlar içerisinde en kolay edinebileceğiz ve kullanabileceğiz program aslında.

1)Windows Ekran Alıntısı Aracı:

Windows İşletim Sistemi özellikle Windows 10‘a sürekli yenilikler , güncellemeler getirerek daha kullanışlı bir Bilgisayar deneyimi oluşturmamıza yardımcı olmaya çalışıyor.

Windows 10 Pro Sürümü ile beraber Windows’un kendi araçlarından biri olarak otomatik Bilgisayarımıza yüklenen Ekran Alıntısı aracı gayet kullanışlı ve Bilgisayarınıza ekstradan bir yük oluşturmamak için Bilgisayarınızda zaten yüklü olan bir Aracı kullanmak güzel bir avantaj.

Şimdi gelelim Ekran Alıntısı Aracını nasıl kullanacağınıza;

windows-ekran-alıntısı-aracı
windows-ekran-alıntısı-aracı

Arama kısmına Ekran Alıntısı Aracı yazın ve sağ kısımdaki Dosya Konumunu aç kısmına tıklayın.

windows-ekran-alıntısı-aracı-görev-çubuğuna-sabitleme
windows-ekran-alıntısı-aracı-görev-çubuğuna-sabitleme

Dosya Konumunu açtıktan sonra Ekran Alıntısı Aracına Sağ tıklayın ve Görev Çubuğuna Sabitle kısmına tıklayın. Ardından Görev çubuğu kısmından her zaman bu araca ulaşabilir olacaksınız. ( Saatin yazdığı hiza olan sol kısımlar)

2)LightShot

Bilgisayarınızda ekran alıntısı (ss) alarak anlık görüntü yakalayabileceğiniz ayrıntılı basit türkçe dile sahip hafif bir Program. .Özellikle oyuncular için Oyun içi  ss yani Ekran Alıntısı almak için kullanışlı bir Program. Aşağıdaki İndirme Butonundan indirebilirsiniz;

LİGHTSHOTLightShot (Reklamlı)

En İyi İndirme Programları

en-iyi-indirme-programları-2020
en-iyi-indirme-programları-2020

Bu kısımda Dünyaca en Popüler olan hemen hemen Türkiyede ki insanlar hariç herkesin kullanabildiği bir Program olan IDM ‘yi hariç tutarak anlatacağım bir kısım olacak çünkü bizim ülkemizde insanlar o Programa o kadar para veremeyebilir;

1)Free Download Manager: 

Bu Program için IDM den hiçbir farkı yok fazlası var desem inanır mısınız? Zamanında bu konuda çok araştırma yaptım bir sürü Program denedim yazılarını yazdım kullandım ancak şuan benimde kullandığım Program Free Download Manager Programı. Program ücretsiz Türkçe arayüzü mevcut.

İsterseniz neredeyse tüm Tarayıcılarda çalışan Eklentisini kurarsınız otomatik indirme yaparsınız istersenizde indirmek istediğiniz video  yada film artık neyse onun linkini kopyalar programa yapıştırır ve o şekilde istediğiniz çözünürlükte indirirsiniz. 

IDM de olmayan bir özellik olarak bir Video’nun sadece sesini de indirebilirsiniz. İndirme Hızı IDM ile yarışır durumda ücretsiz ve açık kaynak kodlu olduğu için sürekli geliştirilen bir program zaten ayarlar kısmından güncelleştirmeleri kontrol et diyerek  her zaman en güncel versiyonunu kullanabilirsiniz. 

İşte bu yüzden Her Bilgisayarda olması gereken Programlar arasında yer almayı hak eden bir Program kendisi.

Bilgisayarınızda fazla bir yük oluşturmuyor bu sayede Bilgisayarınız da rahatça kullanabiliyorsunuz isterseniz hız sınırlandırma yaparsınız isterseniz şu uzantıları indirme browser kendi indirme aracıyla indirsin diye ayar yaparsınız ve kullanırsınız bir çok özelliği ve ayarı var anlatmaya kalksam çok uzun bir yazı olur bu yüzden detaylı bilgi almak isterseniz detaylı anlattığım yazıya buradan ulaşarak detayları okuyabilirsiniz.

Programı indirmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz ;

Free Download ManagerFree Download Manager (Reklamlı)

En İyi Program Kaldırma Araçları

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar (Güncellendi 2020) 2 – en iyi program kaldırma araçları 2020
en-iyi-program-kaldırma-araçları-2020

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar arasında En iyi Program Kaldırma Araçları çok gerekli hale geldi çünkü Windows’un kendi işletim sisteminde kullandığı Program kaldırma aracı çok işlevsiz durumda ve programın tüm herşeyini bilgisayardan silmediği içinde bilgisayarlarımızda gereksiz boyutlar kalmakta kullanmadığımız halde.

Tabiki bilgisayarlarda Program Kaldırma İşlemi için Windows’un kendi Program EKLE/KALDIR seçeneğini kullanarakta silme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz mantıken neden yeni bir Program indirerek Bilgisayarıma yeni bir Yük bindireyim diyebilirsiniz.

1)Iobit Uninstaller

IOBİT Uninstaller Aracı Bilgisayarınızda yüklü olan tüm Programları sizlere otomatik olarak sıralamakta kaldırmak istediğiniz bir Programı seçtiğinizde Kaldır tuşuna tıkladığınızda O Programın Bilgisayarınızda yüklü olan tüm dosyalarını taramaya başlıyor ve hepsini kaldırıyor.

Kaldırma İşlemi konusunda çok başarılı bulduğum bir araç bende kullanmaktayım bu Programı. Arayüzü Türkçedir. Pro versiyonludur ücretlidir ancak İnternette Ücretsiz hediye lisans dağıtan insanların sayısı çok biraz bi araştırmayla Serial Keyde bulabilirsiniz 🙂 Yanlış anlaşılmasın gidip Crack indirmeye kalkmayın sakın he 🙂

İndirmek için aşağıdaki Butona tıklayabilirsiniz;

IOBİT UNİNSTALLERIOBİT Uninstaller (Reklamlı)

En İyi Video Oynatıcısı Programları

en-iyi-video-oynatıcısı-programları
en-iyi-video-oynatıcısı-programları

Her Bilgisayarda olması gereken programlar listemizdeki en önemli konulardan birisi tabikide Video Oynatma Programları. Hangimiz film izlemeyi, video izlemeyi sevmiyoruz ki. En azından genel olarak sevildiğini düşünüyorum.

1)VLC Media Player:

VLC Media Player ücretsiz bir program. Bilgisayarı fazla yormayan bir program. Türkçe arayüze sahip. Birçok Video Formatını desteklemekte ve en önemlisi son zamanlarda özellikle Gom Player ve KM Player‘ın yaptığı reklam özelliği yok. Yani size reklam göstermiyor tek amacı istediğiz videoyu oynatması işte aradığımız özellik bu.

İndirmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz;

VLC Media PlayerVLC MEDİA PLAYER (Reklamlı)

2)Filmler Ve TV:

Windows 10 ile beraber gelen Filmler ve TV adlı Video Oynatıcısı dışında Windows’un birde Windows Player adlı bir video oynatıcısı bulunmakta. Gayet kullanışlı ve güzel bir Program aslında ikiside ve zaten Windows 10 ile entegre geldiği için fazladan bir yükleme yapmanıza gerek yok size yeterli geliyorsa kesinlikle fazladan bir program yüklemeyin bunu kullanın.

En İyi Disk İmaj Programları

en iyi disk imaj programları 2020
en iyi disk imaj programları 2020

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar arasında Disk İmaj Programları gerekli programlardandır yani kısacası kimsenin bu aralar kullanmak ve indirmek istemediği uzantı olan .İSO yüzünden bilgisayarlarımıza indirmek zorunda kaldığımız ve Bilgisayarlarımızı çok güzel yavaşlatan ve yoran programlar oldukları için herkesin başına bela oldular.

Şimdi bunları okurken zaten .İSO uzantısı ile şuan işim yok gerek yok diyip geçmeye çalışabilirsiniz ancak artık işi olanında işi yok bu Programlara 🙂

Yazımın başında dediğim gibi Windows 10 sürekli kendini yenilemekte ve bizi şu .ISO sorunundan aslında çoktan kurtardı 🙂 .ISO programlarını artık Windows 10 ile programsız açabiliyorsunuz bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız buradaki yazıma kesinlikle göz atın derim.

En İyi Office Programları

en-iyi-office-programları
en-iyi-office-programları

Gelelim yazımızın son konusu olan Office Programlarına merak etmeyin size yok şu Office Programı ücretsiz şunu indirin yok şu bu kadar para bunu indirin kullanın demicem artık bu devirler kapandı bitti. 

Artık eskisi gibi 20 GB yada 30 GB lık Office Programları kurup Bilgisayarımızı yorupta birde üstüne para ödemeye çalışma devri bitti. 

Artık İnternetiniz olsun yeter ki bu yazıyı okuyabildiğinize göre büyük ihtimal İnternetiniz mevcut 🙂

Microsoft Office kendi Programlarını artık ücretsiz olarak eklenti şeklinde İnternet Tarayıcılarına entegre etmiş durumda. Tek yapacağınız o eklentiyi kurduktan sonra bir Microsoft Hesabı oturumu açmak ve kullanmak bu kadar kolay oldu artık bu işler. Hesabı da ücretsiz açabiliyorsunuz. Detaylı bilgiye buradaki yazımdan ulaşabilirsiniz.

Her Bilgisayarda olması gereken programlar adlı yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Umarım yararlı olmuştur.

Yorumlar (3 yorum)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara