En İyi Ücretsiz Ofis Programları (10 Program)

en-iyi-ucretsiz-ofis-programlari-listesi
8 dakika 11 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

En iyi ücretsiz ofis programları. Günlük yaşantımızın her alanında office programlarına ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle bilgisayarlarda daha sık kullandığımız ofis programları çok daha fazla ihtiyaç haline geliyor.

Bilgisayarlarında Windows işletim sistemi kullanan kullanıcılar belirli bir süre Microsoft Office programlarını deneme süresi boyunca kullanabiliyorlar ancak bu süre bittikten sonra yine bir ofis programı ihtiyacı doğuyor.

Hem sürekli ofis programı aramakla uğraşmak, hem de kaliteli ve ücretsiz bir ofis programına sahip olmak için yazımızı sonuna kadar okumanız yeterli olacaktır.

ucretsiz-ofis-programi
ücretsiz ofis programları

Yazımızın detaylarına girmeden önce duyurmak isterim ki web sitemde ki yazıları düzenli takip eden bir kullanıcı değilseniz “Ücretsiz Microsoft Office” adlı bir makalemde var ve sadece Microsoft office sahibi olmak istiyorum diye düşünen biriyseniz kesinlikle makalemi baştan sona okumalısınız.

En iyi ücretsiz ofis programları listesine geçmeden önce office programlarına tam hakim olmayanlar için önce ofis programları nelerdir? sorusuna cevap verelim istiyorum.

Ofis Programları Nelerdir?

Office programları arasında ücretli olarak en iyi program olan Microsoft office programını örnek alarak ofis programlarının neler olduğunu sizlere kısaca açıklamak istiyorum.

ofis-programlari-nelerdir
ofis programları nelerdir

Microsoft Office Programları;

 • Microsoft Word
 • Microsoft Excel
 • Microsoft Powerpoint
 • Microsoft Outlook
 • Microsoft OneNote
 • Microsoft OneDrive
 • Microsoft Teams

gibi başlıca programları içermektedir. Bahsettiğim programlar dışında bir çok farklı office programları daha bulunmaktadır ancak genel olarak en popüler ofis programları çeşitleri bu şekildedir.

Böylelikle “Ofis programları nelerdir?” sorusunu da cevapladığımıza göre, artık piyasadaki en iyi ücretsiz ofis programları listemize geçebiliriz;

Ücretsiz Ofis Programları Listesi

Ücretsiz ofis programları listemizi hazırlarken piyasadaki tüm office programlarını inceleyerek ücretsiz olanlar arasından en iyi olanları sizler için bir liste halinde yayınlamaya karar verdim, bu arada ücretsiz olsalar da özellikle bazı office programları ücretli programlardan daha güzel özellikler ve daha iyi performans sundular.

1) Softmaker Free Office

Softmake free office programı’nın en sevdiğim özelliklerinden bir tanesi hem kişisel hem de ticari kullanımlar için tamamen ücretsiz olarak sunulmasıdır. Softmaker Free Office programı’nın , Microsoft Office programı gibi bir ofis paketi bulunmaktadır, paket içerisinde de word, excel ve powerpoint programları yer almaktadır.

Softmaker Free office programının sunduğu ofis paketi tamamen ücretsiz indirilmekte ve kullanılabilmektedir ayrıca ekstra olarak ücretsiz pdf düzenleme aracı da yayınladılar. Bu program sayesinde de isteyenler pdf dosyalarını düzenleyebilecektir.

Mobil cihazlardan bu yazıyı okuyan yada mobil cihazlara yönelik office programları arayanlar içinde çok güzel bir haber vermek istiyorum. Softmaker Free Office programının artık tamamen ücretsiz bir android uygulaması da yayınlandı.

Softmaker Free Office Android” bağlantısından indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

2) Google Ofis Programları

İnternet kullanan herkes illa ki farkında olmadan google’ın ofis programlarını kullanmıştır. Bir çoğumuz google’ın ofis programlarını kullanmış olsa da hala google’a ait office programları olduğunun farkında değiliz.

Artık bu yazıyı okuduktan sonra Google’ın da ücretsiz bir ofis paketi olduğunu öğrenmiş olacaksınız. En iyi ücretsiz ofis programları listemiz de kesinlikle yer almayı hak eden bir ofis paketidir.

Google office programları;

 • Word
 • Excel
 • Powerpoint
 • Form

olmak üzere 4 farklı ofis programını tamamen ücretsiz olarak sunmaktadır. Diğer tüm office programlarının aksine (Microsoft office programı da dahil) google office programlarını isterseniz telefonunuza indirdikten sonra kullanabilir, isterseniz de hiçbir indirme işlemi gerçekleştirmeden bilgisayarınızdan internet tarayıcınız üzerinden kullanabilirsiniz.

Özellikle depolama sorunu yaşayan yada bilgisayarında performans kaybı yaşamak istemeyen kullanıcılar için altın değerinde bir hizmet diyebilirim.

Google office programlarına kullanacağınız platforma göre aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz;

3) Libre Office

Libre Office programı da tamamen ücretsiz bir ofis programıdır. Libre Office programı açık kaynak kodludur ve belirli bir topluluk tarafından gönüllü olarak geliştirilmektedir. Libre Office programı çok köklü bir ofis programıdır. Geçen zamanlarda 11.yılını kutlayan bir programdan bahsediyoruz.

Libre ofis programı Türkçe dil desteği de sunmaktadır. Bilgisayarlar için Linux, Windows, MacOS işletim sistemlerini desteklemektedir ancak mobil cihazlar için bir uygulaması şuan için bulunmamaktadır.

Eksik özellikleri bulunsa da sunduğu özellikler sayesinde en iyi ücretsiz ofis programları listesine kesinlikle girmeyi hak eden bir ofis programıdır.

Libre office programını incelemek yada indirmek isterseniz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.

ms-ofis-programlari-listesi
ms ofis programları

4) Open Office

Open Office programını en iyi ücretsiz ofis programları listesine eklememin en büyük sebebi en eski office programlarından bir tanesi olmasıdır ancak bunun yanı sıra open office programına 2018 yılından beri ciddi bir güncelleme gelmiş durumda değil.

Mevcut haliyle de ücretsiz olarak indirilip, kullanılabilen bir program ancak çok eski tarzda bir web site tasarımı olması gibi kendini güncelleme konusunda diğer office programlarına göre bir tık geride kalmış bir ofis programı diyebilirim.

5) WPS Office

WPS Office programı beni en çok şaşırtan ücretsiz ofis programlarından bir tanesi diyebilirim. Yıllar geçtikçe kendini düşündüğümden çok daha fazla geliştirmiş bir ofis programıdır ancak programın kendini çok geliştirmiş olması bir yandan da kullanıcılar için bir olumsuzluk oluşturmuş gibi duruyor çünkü artık ücretli versiyonu da bulunan bir ofis programı.

Şuan WPS Office programını hem ücretsiz, hem ücretli olarak kullanabiliyorsunuz ancak ücretli versiyon için sunulan ekstra özellikleri ücretsiz sürümde kullanmanız mümkün olmuyor.

Cross platform özelliği de sunan WPF Office programını istediğiniz tüm cihazlara indirebilir ve rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Hangi cihazı kullanıyor olursanız olun, bağlantıya tıkladığınızda karşınıza çıkan sayfadan kullandığınız platforma göre indirme işlemi gerçekleştirebilirsiniz ayrıca programın Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

6) Only Office

Only Office programı da , WPS Office programı gibi sonradan ücretli versiyona geçiş yapmış bir ofis programıdır. Only office programı aslında bu konuda daha kötü durumda diyebilirim çünkü Only office programı ilk kez kullanmak isteyen kullanıcılar için 180 günlük bir deneme süresi veriyor ve ardından ücretli versiyonu almanız gerektiğini söylüyor.

Aslında bu özelliği ile Microsoft Office’i örnek almış gibi gözüküyor olsa da bana göre büyük bir hata yaptılar. Zamanında tamamen ücretsiz olduğu için ve hala 180 günlük deneme süresi olduğu için kalitesinden kaynaklı listede Only Office programına da yer vermek istedim.

Only Office programı diğer ücretsiz ofis programları gibi Türkçe dil desteği bulundurmamaktadır ancak tüm platformlarda kullanma şansınız da mevcuttur.

Only Office programının çok geniş ve kapsamlı bir ofis paketi bulunmaktadır. Eğer incelemek ve 180 gün ücretsiz denemek isterseniz bağlantıdan inceleyebilirsiniz.

7) Polaris Office

En iyi ücretsiz ofis programları arasında en iddialı office programlarından bir tanesidir. Polaris office programı da çok geniş kapsamlı bir ofis paketi sunmaktadır. Sadece android cihazlar için kullanılamayan polaris office programı, diğer tüm platformlarda desteklenmektedir.

Polaris Office kore merkezli bir ücretsiz ofis programıdır. Google ofis programı gibi polaris ofis programı da internet tarayıcısı üzerinden office programlarının kullanılmasını desteklemektedir.

Genel olarak tamamen ücretsiz bir şekilde word, excel ve powerpoint programlarını destekliyorlar diyebilirim.

8) Smart Office

Genel olarak bilgisayarlar için ofis programları yer aldığı için en iyi ücretsiz ofis programları listemize özellikle smart office programını eklemek istedim. Smart office programı android ve ıos cihazlarda desteklenen bir programdır.

Basit ve sade arayüzü ile kullanım kolaylığı sunan smart office programını tamamen ücretsiz olarak kullanabilirsiniz ayrıca smart office programı içerisinde reklamlara yer vermemektedir.

Smart Office Programını indirmek isteyenler için;

9) Collabora Office

En iyi ücretsiz ofis programları listemizdeki bir diğer programda Collabora office programı. Collabora office programı açık kaynak kodlu ve reklam içermeyen bir ücretsiz ofis programıdır.

Çok gelişmiş özellikler arayanlar için yetersiz kalabilecek bir ofis programı olsa da Türkçe dil desteği ve genel sunduğu özellikleri ile tercih edilebilecek ücretsiz ofis programlarından bir tanesidir.

Collabora Office programını indirmek için;

10) Microsoft Office

Şimdi bazılarınızdan en iyi ücretsiz ofis programları listesinde Microsoft Office’in ne işi var dediğini duyar gibiyim ancak yazımı atlamayıp sonuna kadar okuyanlar iyi biliyor ki yazının başında ben aslında çok önemli bir konuya vurgu yaptım.

Microsoft Office programı ücretli bir program olsa da tamamen ücretsiz ve orijinal olarak kullanmanın bir yöntemi bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğim bağlantıdan zaten nasıl ücretsiz edinebileceğinizi öğrendiğinizi varsayarak listeye Microsoft Office programını da eklemek istedim.

Microsoft Office programı zaten bilindiği üzere ofis programları piyasasının lideri diyebiliriz. Aktif kullanıcı sayısı ve popülarite konusunda dünyada zirvede diyebileceğimiz çok başarılı bir ofis programıdır.

Evet, artık 10 programdan oluşan en iyi ücretsiz ofis programları listemizi bitirmiş bulunmaktayız. Beğendiğiniz programları, eklemek istediğiniz programları, yada görüşlerinizi paylaşmak için lütfen yorum yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.