2D Çizim Programları 2022 – Ücretsiz (En İyileri)

5 dakika 47 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

2D Çizim Programları Ücretsiz olarak piyasada bulunması zor programlardır. 2D Çizim Programları genel olarak ücretli programlardır ancak bu yazımız da sizler için ücretsiz olarak en iyi 2D Çizim Programları hangileri ise onları detaylı bir şekilde anlatarak sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağım.

Çizim programlarının bir diğer adı “CAD” olarak geçmektedir. Bilgisayar destekli çizim programı anlamına gelmektedir. 2D çizim programları bir çok tasarımcının iyi özellikler beklediği programlardır çünkü bu programlarda ihtiyaç duyulan bir özelliğin olmaması demek istenilen çizimi oluşturmakta zorlanılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden bir 2D CAD Programında sunulan özellikler çok önemlidir.

2D Çizim Programı Nedir?🟢

2d-cizim-programi-nedir
2d-cizim-programi-nedir

2d çizim programları kullanış amacına yönelik farklı sınıflar da yer alabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir Mühendis kat planını 2 boyutlu çizim yapmak istediğinde yada bir sanatçının 2 boyutlu dijital bir çizim yapmak istediğinde kullanılacak programlar tamamen farklıdır.

Birisi teknik çizim programıdır ötekisi ise dijital çizim programı olarak geçmektedir. 2D çizim programları, 2 boyutlu çizimler yapmanıza olanak sağlayan programlardır.2 boyutlu programlar dışında tek boyutlu ve 3 boyutlu çizimlerde mevcuttur ancak bu çizimler 2 boyutlu programlar ile yapılamamaktadır.

2D çizim programları, 2 boyutlu çizimlere özel olarak hazırlanmış programlardır.

Ücretsiz En İyi 2D Çizim Programları Listesi 2022🟡

2D çizim programları ücretsiz
2D çizim programları ücretsiz

2D Çizim programları ücretsiz tam liste. Piyasada ki en iyi ücretsiz 2 boyutlu çizim programları listemiz şu şekilde;

1)Adobe Photoshop🟠

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows , Mac

Adobe Photoshop programı 2 boyutlu dijital çizim programları arasında en popüler programlardan bir tanesidir. Sunduğu özellikler bakımından şuan dünyada en iddialı 2D çizim programı diyebiliriz. Piyasada ücretli olarak satılan bir program aslında ancak aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Adobe Photoshop programı tam 7 gün boyunca ücretsiz olarak tam sürümünü kullanabiliyorsunuz.

Adobe Photoshop programında çizim yapabilmek için genelde ekstra bir çizim tableti alınarak bilgisayara bağlantı kurulur ve çizim yapılır, çizim tabletleri dışında sadece bilgisayar üzerinden mouse ile çizim yapmanız çok zor olacaktır.

2)Adobe Illustrator🔴

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Adobe Illustrator programı da adından anlaşılacağı üzere bir Adobe firması ürünüdür. 2D çizim programları arasında Adobe Photoshop’un rakibi değildir çünkü sunduğu özellikler ve görevleri çok farklı iki programdır. Adobe Illustrator 2D çizim programları arasında vektörel çizim yapabileceğiniz bir programdır. Adobe Photoshop programı ise piksel tabanlı 2d çizim yapabileceğiniz bir programdır.

Adobe Illustrator programını kullanarak bir çizim yaparsanız oluşturduğunuz görsel vektörel tabanlı olacağı için boyutunu nasıl değiştirirseniz değiştirin bozulma meydana gelmeyecektir ancak Photoshop programında piksel tabanlı bir çalışma hazırlayacağınız için çok büyük boyut farklılıklarında bozulmalar meydana gelir.

2d çizim programları
2d çizim programları

2D Çizim programları arasında en popüler iki çizim programı bu ikili diyebilirim çünkü bu programlara sahip olup kullanmayı öğrendiğiniz anda bir başka 2D çizim programına ihtiyacınız olmayacaktır.

Adobe Illustrator programı da normalde ücretli olan bir 2 boyutlu çizim programı olduğu için insanlar genel olarak alternatif 2d çizim programlarına yönelmekteler. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Adobe Illustrator programını 7 gün kullanabilirsiniz.

3)Krita🔘

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Linux, Mac OS

Krita ücretsiz 2D çizim programı olarak kullanıcılara sunulmaktadır. 2 Boyutlu çizimler için kullanabileceğiniz harika bir programdır. Sunduğu özellikler ve Türkçe dil desteğinin olması özellikle Türkiye de çok fazla kitlelere ulaşmasını sağlamıştır.

Krita programını sizlere “Basit Çizim Programları” adlı yazımda da bahsetmiştim. Eğer tamamen ücretsiz 2D ve 3D çizim programlarını da incelemek isterseniz kesinlikle bu yazımı da okumalısınız. Çok farklı programlardan bahsetmekteyim ve güncel içeriklere sahip. Krita hakkında detaylı bilgiye de  yukarıda paylaştığım makalemizden ulaşabilirsiniz.

4)Clip Studio Paint⚪️

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows ,Mac OS

Japon bir firmanın geliştirdiği 2d çizim programı Clip Studio Paint.  Programın özellikleri Adobe ürünleri kadar iyi değil ancak özellikle Japonya da anime çizimler için çok kullanılan bir çizim programıdır. Adobe firmasına göre fiyat olarak daha uygun fiyatlarda satılmaktadır.

en iyi 2d çizim programları
en iyi 2d çizim programları

En iyi 2d çizim programları arasında tarz olarak diğer programlardan kendini ayırmayı başarmış bir dijital çizim programıdır. Clip Studio Paint Programı daha çok karakter tasarlamak için kullanılan bir programdır. Karakter tasarıma özel bir program arıyorsanız tam size göre diyebilirim. Tabi ki diğer programlar ile de karakter tasarımı yapabilirsiniz. Clip Studio Paint programını tam 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

5)Artweaver⚫️

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows

2d çizim programları arasında kalıcı ücretsiz kullanım sunan nadir programlardan bir tanesidir. Artweaver programı çizimlerinizi ticari olarak satmayı düşünmüyorsanız ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir programdır. Türkçe dil desteği bulunmayan Artweaver programı özellik bakımından da çok profesyonel çalışmalar yapmıyorsanız yeterli düzeydedir.

Günümüzde bir çok tasarımcı artık kendi bağımsız dergilerini piyasaya çıkarmaya başladılar. Siz de bir dergi nasıl yapılır? yada “Dergi Yapma Programları” nelerdir? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız kesinlikle bu yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

6)Medibang Paint🟣

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows , Mac OS

Ücretsiz 2D Çizim Programları arasında yer alan bir programdır. Madibang Paint diğer programlar gibi 2d çizim programı olsa da genel olarak karakter tasarım programı olarak kullanılan bir programdır. İngilizce dil desteği mevcut olan bir programdır.

7)InkScape🔵

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Mac OS

Basit Çizim Programları adlı yazımda da yer alan InkScape programı en kaliteli 2D çizim programlarından bir tanesidir. Ücretsiz olarak tam sürümünü kullanılmaktadır.

2D Çizim programları arasında InkScape vektörel tabanlı çalışan nadir programlardandır. Inkscape programı çizim konusunda kendini geliştirmek isteyen herkes için çok yararlı olacak bir programdır.

Çizim programlarının dışında bir de sitemizde En iyi ücretsiz grafik tasarım programları listemiz yer almaktadır, isterseniz bağlantıdan listemizi inceleyebilirsiniz.

En İyi 2D Çizim Programları ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🔈

Ücretsiz çizim programları nelerdir?💭

En popüler ücretsiz çizim programları Krita, Artweaver Free, Autodesk Sketchbook, InkScape şeklindedir.✅

2D çizim programları adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Programlar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da çizim programları hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

“2D Çizim Programları 2022 – Ücretsiz (En İyileri)” üzerine 16 yorum

 1. Listedeki programlar gerçekten çok işlevsel vede kullanışlı ama açık ara “Adobe Photoshop” programını öneriyorum..

  Cevapla
  • Adobe Photoshop ve Illustrator programlarını bende çok beğeniyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla
 2. Hocam derli toplu ve yararlı bir anlatım olmuş teşekkür ederim. Bu listede GIMP de olmalıydı diye düşünüyorum. Özellikle 2.6.7 sürümü eski olmakla birlikte son derece stabil. Photoshop muadili olarak kullanılabilecek ücretsiz 2D çizim programlarından biri de GIMP.

  Cevapla
  • Ücretsiz çok fazla kaliteli çizim programı bulunmakta hepsini detaylı incelemenizi tavsiye ederim

   Cevapla
 3. Mimari tasarım ve eskizler için kullanabileceğimiz 2D ücretsiz programlar hangileridir

  Cevapla
  • 2 boyutlu mimari tasarımları Autocad, Solidworks, 3DS Max gibi daha teknik programları kullanarak tasarlayabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

Arizacozum.com su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü best smm panel