2D Çizim Programları 2023 – Ücretsiz (En İyileri)

2D Çizim Programları Ücretsiz olarak piyasada bulunması zor programlardır. 2D Çizim Programları genel olarak ücretli programlardır ancak bu yazımız da sizler için ücretsiz olarak en iyi 2D Çizim Programları hangileri ise onları detaylı bir şekilde anlatarak sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağım.

Çizim programlarının bir diğer adı “CAD” olarak geçmektedir. Bilgisayar destekli çizim programı anlamına gelmektedir. 2D çizim programları bir çok tasarımcının iyi özellikler beklediği programlardır çünkü bu programlarda ihtiyaç duyulan bir özelliğin olmaması demek istenilen çizimi oluşturmakta zorlanılması anlamına gelmektedir. Bu yüzden bir 2D CAD Programında sunulan özellikler çok önemlidir.

2D çizim programları makalemizde sizlere ayrıca “ücretsiz 2D çizim programları” , “online 2D çizim” , “2D çizim yapma” , “2D ve 3D çizim programları nelerdir?” detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

2D Çizim Programı Nedir?🟢

2d çizim programı nedir
2d çizim programı nedir

2d çizim programları kullanış amacına yönelik farklı sınıflar da yer alabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir Mühendis kat planını 2 boyutlu çizim yapmak istediğinde yada bir sanatçının 2 boyutlu dijital bir çizim yapmak istediğinde kullanılacak programlar tamamen farklıdır.

Birisi teknik çizim programıdır ötekisi ise dijital çizim programı olarak geçmektedir. 2D çizim programları, 2 boyutlu çizimler yapmanıza olanak sağlayan programlardır.2 boyutlu programlar dışında tek boyutlu ve 3 boyutlu çizimlerde mevcuttur ancak bu çizimler 2 boyutlu programlar ile yapılamamaktadır.

2D çizim programları, 2 boyutlu çizimlere özel olarak hazırlanmış programlardır.

2D ve 3D Çizim Programları Nelerdir?🔵

2D ve 3D çizim programları nelerdir? Çizim yapmak isteyen her çizer öncelikle 2D çizim programları ve 3D çizim programlarını iyi bilmesi gerekmektedir çünkü çizim yapmak için kullanılacak olan program çizer için çok büyük önem taşımaktadır.

2D çizim programları nelerdir? detaylı bir şekilde birazdan sizlere zaten liste halinde sıralayacağız. 3D çizim programları da yine içerisinde mimari çizim programları, 3D karakter çizim programları gibi alt kategorilere ayrılmaktadır. Mimari çizim programları bağlantısından konu ile alakalı detaylı makalemize de ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz 2D Çizim Programları Listesi 2023🟡

2D çizim programları ücretsiz
2D çizim programları ücretsiz

Ücretsiz 2D çizim programları listemizde sizlere çizerler tarafından en çok kullanılan, en çok beğenilen ve genel olarak piyasanın en iyi sanılan programlardan detaylı bir liste oluşturduk, bu sayede ücretsiz olarak sunulan 2d çizim programları arasından istediğiniz programı seçerek, kendi çizim işlemleriniz için kullanabileceksiniz.

1)Adobe Photoshop🟠

ücretsiz 2d çizim programları
ücretsiz 2d çizim programları

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows , Mac

Adobe Photoshop programı 2 boyutlu dijital çizim programları arasında en popüler programlardan bir tanesidir. Sunduğu özellikler bakımından şuan dünyada en iddialı 2D çizim programı diyebiliriz. Piyasada ücretli olarak satılan bir program aslında ancak Adobe Photoshop programını tam 7 gün boyunca ücretsiz olarak tam sürümünü kullanabiliyorsunuz.

Adobe Photoshop programında çizim yapabilmek için genelde ekstra bir çizim tableti alınarak bilgisayara bağlantı kurulur ve çizim yapılır, çizim tabletleri dışında sadece bilgisayar üzerinden mouse ile çizim yapmanız çok zor olacaktır.

2)Adobe Illustrator🔴

2d çizim sitesi
2d çizim sitesi

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Mac

Adobe Illustrator programı da adından anlaşılacağı üzere bir Adobe firması ürünüdür. 2D çizim programları arasında Adobe Photoshop’un rakibi değildir çünkü sunduğu özellikler ve görevleri çok farklı iki programdır. Adobe Illustrator 2D çizim programları arasında vektörel çizim yapabileceğiniz bir programdır. Adobe Photoshop programı ise piksel tabanlı 2d çizim yapabileceğiniz bir programdır.

Adobe Illustrator programını kullanarak bir çizim yaparsanız oluşturduğunuz görsel vektörel tabanlı olacağı için boyutunu nasıl değiştirirseniz değiştirin bozulma meydana gelmeyecektir ancak Photoshop programında piksel tabanlı bir çalışma hazırlayacağınız için çok büyük boyut farklılıklarında bozulmalar meydana gelir.

2d çizim programları
2d çizim programları

2D Çizim programları arasında en popüler iki çizim programı bu ikili diyebilirim çünkü bu programlara sahip olup kullanmayı öğrendiğiniz anda bir başka 2D çizim programına ihtiyacınız olmayacaktır.

Adobe Illustrator programı da normalde ücretli olan bir 2 boyutlu çizim programı olduğu için insanlar genel olarak alternatif 2d çizim programlarına yönelmekteler. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Adobe Illustrator programını 7 gün kullanabilirsiniz.

3)Krita🔘

2d ve 3d çizim programları nelerdir
2d ve 3d çizim programları nelerdir

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Linux, Mac OS

Krita ücretsiz 2D çizim programı olarak kullanıcılara sunulmaktadır. 2 Boyutlu çizimler için kullanabileceğiniz harika bir programdır. Sunduğu özellikler ve Türkçe dil desteğinin olması özellikle Türkiye de çok fazla kitlelere ulaşmasını sağlamıştır.

Krita programını sizlere “Basit Çizim Programları” adlı yazımda da bahsetmiştim. Eğer tamamen ücretsiz 2D ve 3D çizim programlarını da incelemek isterseniz kesinlikle bu yazımı da okumalısınız. Çok farklı programlardan bahsetmekteyim ve güncel içeriklere sahip. Krita hakkında detaylı bilgiye de  yukarıda paylaştığım makalemizden ulaşabilirsiniz.

4)Clip Studio Paint⚪️

2 boyutlu çizim programları nelerdir
2 boyutlu çizim programları nelerdir

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows ,Mac OS

Japon bir firmanın geliştirdiği 2d çizim programı Clip Studio Paint.  Programın özellikleri Adobe ürünleri kadar iyi değil ancak özellikle Japonya da anime çizimler için çok kullanılan bir çizim programıdır. Adobe firmasına göre fiyat olarak daha uygun fiyatlarda satılmaktadır.

en iyi 2d çizim programları
en iyi 2d çizim programları

En iyi 2d çizim programları arasında tarz olarak diğer programlardan kendini ayırmayı başarmış bir dijital çizim programıdır. Clip Studio Paint Programı daha çok karakter tasarlamak için kullanılan bir programdır. Karakter tasarıma özel bir program arıyorsanız tam size göre diyebilirim. Tabi ki diğer programlar ile de karakter tasarımı yapabilirsiniz. Clip Studio Paint programını tam 30 gün boyunca ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.

5)Artweaver⚫️

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows

2d çizim programları arasında kalıcı ücretsiz kullanım sunan nadir programlardan bir tanesidir. Artweaver programı çizimlerinizi ticari olarak satmayı düşünmüyorsanız ücretsiz olarak kullanabileceğiniz bir programdır. Türkçe dil desteği bulunmayan Artweaver programı özellik bakımından da çok profesyonel çalışmalar yapmıyorsanız yeterli düzeydedir.

Günümüzde bir çok tasarımcı artık kendi bağımsız dergilerini piyasaya çıkarmaya başladılar. Siz de bir dergi nasıl yapılır? yada “Dergi Yapma Programları” nelerdir? gibi soruların cevabını merak ediyorsanız kesinlikle bu yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

6)Medibang Paint🟣

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows , Mac OS

Ücretsiz 2D Çizim Programları arasında yer alan bir programdır. Madibang Paint diğer programlar gibi 2d çizim programı olsa da genel olarak karakter tasarım programı olarak kullanılan bir programdır. İngilizce dil desteği mevcut olan bir programdır.

8)Adobe Express

Desteklediği İşletim Sistemleri: Android, IOS

Adobe Express, isminden de anlayacağız üzere Adobe şirketi tarafından sunulan bir uygulamadır. Hem tamamen ücretsiz olarak sunulması hem de bilgisayarı yerine mobil cihazlar üzerinden çizim yapmak isteyen kullanıcılar için çok iyi bir alternatif 2d çizim programı diyebiliriz.

7)InkScape🔵

Desteklediği İşletim Sistemleri: Windows, Mac OS

Basit Çizim Programları adlı yazımda da yer alan InkScape programı en kaliteli 2D çizim programlarından bir tanesidir. Ücretsiz olarak tam sürümünü kullanılmaktadır.

2D Çizim programları arasında InkScape vektörel tabanlı çalışan nadir programlardandır. Inkscape programı çizim konusunda kendini geliştirmek isteyen herkes için çok yararlı olacak bir programdır.

Online 2D Çizim Programları

Online 2D çizim programları listemizde sizlere sadece internet bağlantısı ile kullanabileceğiniz çizim programlarını göstereceğiz, bu sayede internet olan her ortamda istediğiniz cihaz üzerinden 2D çizimler yapabileceksiniz.

1)Piskel🟢

Piskel, online 2D çizim programlarından bir tanesidir aslında bir site olduğu için program demek çok uygun olmaz, Piskel için 2D çizim sitesi de diyebiliriz. Piskel sitesi sizlere canlı olarak piksel karakter çizmenizi ve çizdiğiniz karakterler için yine canlı karakter animasyonları yaratmanızı sağlayan bir sitedir.

2)Aggie.IO🟡

2d çizim online
2d çizim online

Aggie sitesi sadece herhangi bir tarayıcı üzerinden çizim yapmanızı sağlayan bir çizim sitesidir. Üyelik şartı gerektirmez, sadece siteye girip, çizim yapmaya başla seçeneğine tıklamanız yeterlidir. Sizlere bir çok farklı çizim tool aracını da ücretsiz olarak sunuyor.

3)Kleki🟠

Kleki, online 2d çizim yapmak isteyen kullanıcılar için ücretsiz olarak sunulan 2d çizim yapma sitesidir. Kleki sitesi de herhangi bir üyelik şartı istemiyor, direkt olarak siteye girip çizim yapmaya başlayabilirsiniz.

4)Google AutoDraw🔵

Google AutoDraw sitesi, Google tarafından oluşturulmuş farklı ve eğlenceli bir sitedir. Hiçbir üyelik şartı istemiyorlar. Siteye giriş yaptığınızda direkt olarak çizim yapmaya başlayabiliyorsunuz.

Google AutoDraw sitesinin diğer sitelerden en büyük farkı, Google yapay zekasının yaptığınız tüm çizimlerin ne olduğunu tahmin etmesidir. Böylece hem eğlenceli vakit geçirebilir, hem de çizim kabiliyetlerinizi test edebilirsiniz.

Çizim programlarının dışında bir de sitemizde grafik tasarım programları listemiz yer almaktadır, isterseniz bağlantıdan listemizi inceleyebilirsiniz.

2D Çizim Programları ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

2 Boyutlu Çizim Programları Nelerdir?

En popüler ücretsiz çizim programları Krita, Artweaver Free, Autodesk Sketchbook, InkScape, Adobe Express ve Google AutoDraw şeklindedir.

2D çizim programları adlı makalemizi okuduğunuz için teşekkürler. Programlar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri de inceleyebilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

“2D Çizim Programları 2023 – Ücretsiz (En İyileri)” üzerine 16 yorum

 1. Listedeki programlar gerçekten çok işlevsel vede kullanışlı ama açık ara “Adobe Photoshop” programını öneriyorum..

  Cevapla
  • Adobe Photoshop ve Illustrator programlarını bende çok beğeniyorum. Yorumunuz için teşekkürler.

   Cevapla
 2. Hocam derli toplu ve yararlı bir anlatım olmuş teşekkür ederim. Bu listede GIMP de olmalıydı diye düşünüyorum. Özellikle 2.6.7 sürümü eski olmakla birlikte son derece stabil. Photoshop muadili olarak kullanılabilecek ücretsiz 2D çizim programlarından biri de GIMP.

  Cevapla
  • Ücretsiz çok fazla kaliteli çizim programı bulunmakta hepsini detaylı incelemenizi tavsiye ederim

   Cevapla
 3. Mimari tasarım ve eskizler için kullanabileceğimiz 2D ücretsiz programlar hangileridir

  Cevapla
  • 2 boyutlu mimari tasarımları Autocad, Solidworks, 3DS Max gibi daha teknik programları kullanarak tasarlayabilirsiniz.

   Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org