Basit Çizim Programları – 2022 (2D&3D)

11 dakika 45 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Basit çizim programları günümüzde dijital çizimler için vazgeçilemez bir ihtiyaçtır eğer herhangi bir dijital cihazdan çizim yapmak istiyorsanız mecburi bir çizim programı kullanmak zorundasınız ancak günümüzde çoğu çizim programı ücretli ve bu ücretleri herkes karşılayamıyor.

Ücretsiz basit çizim programları listemizde sizlere ücretsiz olarak sunulan piyasanın en iyi basit çizim programlarını listeleyeceğiz ayrıca elinizdeki mevcut bilgisayardan en iyi performansı almak istiyorsanız bilgisayarınızda yapacağınız birkaç düzenleme ile fark edilir bir performans artışı sağlayabileceksiniz.

Bilgisayar kullanıyorsanız ve Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız “Nvidia Performans Ayarları” yazılarıma kesinlikle bakmalısınız. Basit çizim programları genelde kullanım açısından kolay çizim programları olarak da anılırlar çünkü temel kullanışları detaylı programlara göre çok daha rahattır. Genel olarak basit çizim programları , ücretsiz çizim programlarından oluşmaktadır.

Çizim yapma programı isteyen herkes grafik ve çizim için kullanabilir ancak kullanışlılık açısından çizim yapmanız için daha iyi programlardır. Bu yazımızda sizlere bahsedeceğim en basit çizim programları şu isimlerde de kullanılan programlardır ;

 • Basit Çizim Programı
 • Basit Mimari Çizim Programları
 • Kolay Çizim Programı
 • Kolay Çizim Programları
 • Basit Çizim Programı
 • Basit Çizim Programı Türkçe
 • Basit Çizim Programı 3D
 • Grafik Ve Çizim
 • Grafik Ve Çizim Programları
 • Grafik Tasarım Programları
 • Ücretsiz Grafik Tasarım Programı
 • Ücretsiz Vektörel Çizim Programları
 • Basit 3 Boyutlu Çizim Programı
 • Basit Proje Çizim Programı
 • Basit Kroki Çizim Programı
 • Basit Ev Çizim Programı
 • Basit Kroki Çizme Programı
 • Kolay Çizim Programı Türkçe

şeklinde isimlerle de kullanılmaktadırlar. Basit çizim programlarının detaylı ve gelişmiş çizim programlarından en büyük farkları , fazla sistem gereksinimi istememeleri , kullanımı çok daha basit olması ve ücretsiz olması diyebiliriz.

En İyi Basit Çizim Programları Listesi🟢

1)Krita🟡

en iyi basit çizim programları
en iyi basit çizim programları

Desteklediği Platformlar: Windows, Linux, Mac OS

Basit şekil çizme programı olan Krita programı tamamen ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmektedir. Açık kaynak kodlu bir program olduğu için de sürekli program güncelleme almakta ve bu sayede hem program geliştiricileri hem de programı kullanan hayranlar programı sürekli geliştirebilmektedir.

Krita geliştiricileri bağış toplayarak geçimini sürdürme stratejisi uygulamakta ve temiz ve esnek bir arayüz tasarımını kullanıcılarına sunmaktadır. Arayüzü istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz ve bu sayede sizin için en rahat çalışma düzeni nasıl ise o ortamı yakalayabiliyorsunuz. Koyu ve Açık Tema seçenekleri de bulunmakta.

bilgisayarda çizim yapma programı
bilgisayarda çizim yapma programı

Programda yüklü olan 100’den fazla fırça sayesinde çeşitli efektler oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca elinizin titremesini de hesaba katan program geliştiricileri Fırça Stabilizatörleri özelliğini de programa entegre etmiş durumda. Bu sayede fırça darbelerini sabitlemek ve yumuşatmak için size 3 farklı seçenek sunar.

Yerleşik Vektör Araçları sayesinde komik paneller oluşturabilirsiniz ayrıca Krita vektör biçimi olarak SVG uzantısını kullanmaktadır. Kolay çizim programları arayanlar için alternatif ve güzel bir program diyebiliriz.

bilgisayar çizim programları
bilgisayar çizim programları

Fırça Motorları, Çevreleyen Modlar , Kaynak Yöneticisi gibi birçok özelliği de bulunmaktadır ayrıca Krita programında yapılan tasarımları incelemek isterseniz Krita Çizim Tasarımları sayfasına bakabilirsiniz.

Krita programını dilerseniz bir animasyon programı olarak da kullanabiliyorsunuz. Piyasadaki en iyi ücretsiz animasyon programlarını merak ediyorsanız 2D ve 3D En İyi Animasyon Programları makalemizi de okuyabilirsiniz.

Krita Sistem Gereksinimleri🟠

 • İşletim Sitemi:Windows 8.1 or Higher, OSX 10.12, Linux
 • RAM:Recommended 4GB or higher
 • GPU:OpenGL 3.0 or higher
 • Desktelediği Çizim Tabletleri:Wacom, Huion, Yiyinova, Surface Pro

Krita programı 2 boyutlu çizim yapmak isteyen kullanıcılar için çok özel bir programdır. Krita programı gibi 2 boyutlu ücretsiz diğer programları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “En İyi Ücretsiz 2D Çizim Programları” adlı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

2)Pixia🔴

çizim uygulamaları pc
çizim uygulamaları pc

Desteklediği Platformlar: Windows

Kolay çizim programı olan Pixia , Isao Maruoka  tarafından yapılmış bir çizim programıdır. Başlangıçta programı sadece anime tasarımlarına özel olarak tasarlamış olsa da program şu an genel çizim programı olarak ta kullanılmaktadır.

Pixia programı tamamen ücretsiz bir çizim programıdır, gelir elde ettiği bir program olmadığı içinde tek başına fazla üstüne gidememiş ama programı kullanan çok fazla tasarımcı bulunmaktadır. Programın eksik yanı olarak Türkçe dil desteği bulunmamasını söyleyebiliriz yine de İngilizce dil desteği mevcuttur.

Programın genel arayüz tasarımı çok basit, o yüzden kullanım açısından çok fazla zorluk çekmeyeceksiniz. Pixia  Grafik ve Çizim programları arasında en eski programlardan bir tanesidir. Kolay çizim programı arayanlar için de ideal bir programdır.

Pixia Sistem Gereksinimleri🔘

 • Windows XP / Vista / 7/8 (32 – bit ve 64 – bit) – Pixia v.4 ve v.5.
 • Windows 7/8 / 8.1 / 10 (32 – bit ve 64 – bit) – Pixia 32 – bit v.6.
 • Windows 8 / 8.1 / 10 (yalnızca 64 – bit) – Pixia 64 – bit v.6.
 • Bu, tüm işlevlerin her ortamda çalışacağını garanti etmez.
 • Çok sayıda sürücü, cihaz, vb. Kombinasyonu nedeniyle istisnalar olabilir.
 • 32 megabayttan daha az RAM (Mümkün olduğu kadar).
 • Süper VGA monitör (ekran çözünürlüğü en az 800 x 600 olarak ayarlanmış).
 • Yüksek Renk veya Gerçek Renk (16 – bit / 24 – bit / 32 – bit). Pixia, 16 veya 256 renkli ortamda çalışmaz.
 • İsteğe bağlı: Basınca duyarlı tabletler (Wacom, Yutron vb.)

Pixia hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wikipedia sayfasına da göz atabilirsiniz.

3)InkScape🟤

çizim yapma programı
çizim yapma programı

Desteklediği Platformlar: Windows, Linux, Mac OS

Inkscape programı tamamen ücretsiz olarak sunulan bir grafik düzenleme ve çizim programıdır. Diğer basit çizim programları gibi bağış sistemi ile gelir elde etmektedirler. Inkscape programını tamamen ücretsiz olarak sunuyorlar ve sürekli güncelleştirme yapıyorlar.

İnkscape programını diğer programlardan ayıran en büyük özelliği grafik tasarım programı olarak da kullanılabilmesi diyebiliriz. Ücretsiz olsa da kullanım açısından en iyi grafik ve çizim programları arasında yerini kesinlikle aldı diyebiliriz.

İnscape programının ile nesne oluşturma , nesne manipülasyonu gerçekleştirme , metin desteği, renderlama ve birçok özelliği bulunmaktadır ancak ne yazık ki bu programında Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Inkscape Sistem Gereksinimleri⚪️

 • İşletim Sistemi: Windows 10 ve üstü
 • Bellek: 2 GB Ram

4)GIMP⚫️

çizim programları ücretsiz
çizim programları ücretsiz

Desteklediği Platformlar: Windows,Linux,Mac OS

GIMP ücretsiz çizim programları arasından en iddialı programlardan bir tanesidir. Yüksek kalitede fotoğraf manipülasyonları yapılmasına izin vermesi, orijinal tasarımlar oluşturulması için gerekli olan bir çok aracı sunması, grafik dizayn elementlerini de programda yer vermesi gibi birçok özelliği bulunmaktadır.

GIMP Programı birçok dili desteklese de ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmamaktadır. Bağış ile para kazanma stratejisiyle ilerleyen GIMP  dünya çapında  ücretsiz basit çizim programları  en çok kullanılan programlar arasında yer almaktadır.

GIMP Sistem Gereksinimleri🟣

GIMP Sistem Gereksinimi olarak sadece birkaç indirmeniz gereken yazılım olduğunu belirtmektedir. GIMP Sistem Gereksinimleri sayfasına giderek gerekli olan yazılımlara bakabilirsiniz.

Not: Web sitemizde ilginizi çekeceğinizi düşündüğümüz en iyi ücretsiz grafik tasarım programları listesi de yer almaktadır, dilerseniz bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

5)Blender🔵

pc çizim programları
pc çizim programları

Desteklediği Platformlar: Windows, Linux, Mac OS

Blender programı diğer basit çizim programlarından biraz farklı bir programdır. Blender programı ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmekte ve açık kaynaklı olması sayesinde de dünya çapında bir çok geliştirici destek verebilmektedir ancak Blender programı 2d çizim programından çok ücretsiz 3d çizim programları listesine girmektedir.

Diğer programlara göre kullanışlılık bakımından öğrenmesi daha zor bir programdır. Ücretsiz basit çizim programları 3d çizim ve modelleme konusunda pek bulunan bir program türü değil ama Blender programında öyle özellikler var ki ücretli programlardan bile daha çok kullanılmaktadır.

Şu an dünyadaki bir çok oyunun modellemeleri Blender programı ile geliştirilmiş durumda. Bir çok şirket maddi durumları çok iyi olduğu halde tasarımcılarına Blender kullandırmakta, o yüzden Blender listemizde basit çizim programı olarak değil de daha çok 3D çizim programı olarak adlandırılabilir.

En iyi  grafik ve çizim programları sıralamasında 1.sıraya Blender programını yazabiliriz ve bu program tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ücretsiz çizim programları arayanlar için Blender bir hazine diyebiliriz. Blender programı ile basit mimari çizim , mobilya çizim , vektörel çizim, çatı çizim, dolap çizim ve iç mimari çizim gibi bir çok çizim ve modelleme yapabilirsiniz.

Blender Tanıtım Videosu🟢

Blender Sistem Gereksinimleri🟡

 • SSE2 destekli 64 bit çift çekirdekli 2Ghz CPU
 • 4 GB RAM
 • 1280 × 768 ekran
 • Fare, izleme dörtgeni veya kalem + tablet
 • 1 GB RAM, OpenGL 3.3 ile ekran kartı

6)Adobe SketchBook🟠

ücretsiz çizim programları
ücretsiz çizim programları

Desteklediği Platformlar: Windows, Mac OS, Android

Adobe Sketchbook hem bilgisayarlarda hem de tabletlerde kullanılabilen bir program ama daha çok tabletlere özel üretilmiş bir program ve Adobe’nin tasarım konusunda ne kadar iyi bir şirket olduğunu anlatmaya bile gerek olmadığını düşünüyorum. Adobe şirketi bu programını tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunmaktadır.

Grafik Tabletler için kolay, ücretsiz ve kaliteli çizim programı arayanlar için mükemmel alternatif bir programdır. Program direk çizim yapmanız için özel hazırlanmıştır ayrıca 7 günlük süreden sonra ücretsiz Autodesk üyeliği isteyecektir. 

Adobe Sketchbook Sistem Gereksinimleri🔴

 • Windows®10
 • 2,5 – 2,9 GHz Intel veya AMD CPU
 • 4 GB Bellek
 • OpenGL 2.0 destekli 256 MB Grafik kartı
 • Temel özellikler için basınca duyarlı bir tablet ve kalem kullanmanızı öneririz.

Mac için;

 • Mac OS X High Sierra (10.13), Mojave (10.14) ve Catalina (10.15) desteği
 • 2.4 GHz Intel veya AMD CPU
 • 4 GB Bellek
 • OpenGL 2.0 destekli 256 MB Grafik kartı
 • Temel özellikler için basınca duyarlı bir tablet ve kalem kullanmanızı öneririz.
 •  

Android için;

 • Android OS 5.0 ve üstü
 • Telefonlar ve tabletler için optimize edilmiştir
 • Desteklenen kalemler: Samsung S Pen ve Cintiq Companion Hybrid için Wacom Stylus

7)Clip Studio Paint🔘

bedava çizim programı
bedava çizim programı

Desteklediği Platformlar: Windows, Mac, IOS, Android

Basit çizim programları listemizde ki alternatif çizim programlarından bir tanesidir. Clip studio paint programının en çok sevilen özelliği neredeyse tüm platformlarda hizmet veriyor olması diyebiliriz. Tamamen ücretsiz bir çizim programı olmasa da çok uygun fiyatlarda sunulduğu için alternatif olarak listeye dahil etmek istedik.

Clip Studio Paint programı ile anime çizimleri , karakter modelleme, 3d mimari modelleme gibi çok farklı türde çizimler yapılabiliyor. Ücretli çizim programları arasında şuan için en uygun çizim programı olabilir.

Clip Studio Paint Sistem Gereksinimleri🟤

 • İşletim Sistemi: Windows 8 ve üstü
 • Bellek: 8 GB Ram
 • Depolama: 3 GB Alan

8)ProCreate⚪️

resim çizim programı
resim çizim programı

Desteklediği Platformlar: IOS, Mac

En iyi basit çizim programları listemizde ki Procreate programı sadece IOS işletim sistemine sahip mobil cihazlar ve Apple IPAD cihazlarında çalışmaktadır. Procreate programı 10$ gibi bir ücretle satılmakta.

Procreate programı ile 3d model boyama ve sketchbook tarzında çizim yapabilme imkanınız bulunuyor. Tabletlerde dijital kalemler ile de tamamen uyumlu çalıştığı için IOS cihazlarda procreate programı çok seviliyor diyebiliriz. Procreate programına pdf dosyaları da aktarılabiliyor.

Basit çizim programları dışında, mimari basit çizim programları hakkında bilgiler öğrenmek içinde bağlantıda ki makalemizi inceleyebilirsiniz.

9)Tayasui Sketches⚫️

bilgisayar resim çizme programı
bilgisayar resim çizme programı

Desteklediği Platformlar: Android, IOS

Tayasuis Sketches uygulaması mobil cihazlar üzerinden basit çizim yapmanızı sağlayacak bir uygulamadır. Listemizde genel olarak bilgisayarlar üzerinden çalışan en iyi basit çizim programlarına yer verdiğimiz için özellikle bu uygulamayı sizlere anlatmak istedik.

Tayasui Sketches uygulamasının hem ücretli hem ücretsiz versiyonları bulunmaktadır, istediğiniz versiyonu seçerek uygulamayı kullanabilirsiniz. Uygulamanın arayüzü çok kullanışlı ve modern bir tasarıma sahip diyebiliriz.

Bir çok fırça seçeneği, suluboya fırçaları, sınırsız katman oluşturma ve bulut ile senkronizasyon kurarak otomatik çizim kaydetme gibi bir çok özelliği bulunmaktadır.

Tayasui Sketches Tanıtım Videosu🟣

10)Rebelle🔵

pc çizim uygulamaları
pc çizim uygulamaları

Desteklediği Platformlar: Windows, Mac

Rebelle programı hem ücretli hem ücretsiz kullanabileceğiniz bir basit çizim programıdır. Programın geliştiricileri sürekli programı güncellemesinin yanı sıra çok iddialı bir çizim programı diyebiliriz.

Kullanıcılarına ücretsiz fırça desenleri de sunan Rebelle geliştiricileri topluluğu da çok iyi kullanmakta diyebiliriz. Rebelle programı ile pigment renk karıştırma, nanopiksel görüntü, yağ/akrilik fırça desenleri, palet fırça desenleri, suluboya desenleri gibi bir çok farklı özelliği bulunmaktadır.

Rebelle Sistem Gereksinimleri🟢

 • 6.nesil ve üstü İntel İ7 İşlemci
 • 16 GB Ram
 • GTX 760 üstü ekran kartı

Basit Çizim Programları ile Alakalı Sık Sorulan Sorular📌

Pc de nasıl çizim yapılır?💬

Bilgisayarda çizim yapmak için bilgisayarınıza çizim programı kurmanız gerekmektedir.✅

Çizim için hangi uygulama kullanılır?💬

Dijital cihazlarda çizim için bir çok farklı çizim programı bulunmaktadır. Kişisel tercih ve zevklere göre en iyi çizim programı seçilmektedir.✅

En İyi Çizim Programı Hangisi?💬

Piyasada bir çok farklı çizim programı bulunmaktadır ve her biri belirli özelliklerde öne çıkmaktadır. En iyi çizim programları için en iyi basit çizim programları listemizi okumalısınız.✅

Telefonda çizim nasıl yapılır?💬

Telefonlarda çizim yapmak için çizim uygulamaları bulunmaktadır. Basit çizim programları listemizde yer alan programları inceleyebilirsiniz.✅

Ücretsiz En İyi Basit Çizim Programları adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Lütfen yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca dergi yapma konusunda merakınız varsa “Dergi Yapma Programları” adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

“Basit Çizim Programları – 2022 (2D&3D)” üzerine 10 yorum

 1. Mimari çizim programları arasında Blender sınıfının en iyisi diyebilirim. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın

Arizacozum.com su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü best smm panel