En Hızlı Dosya Kopyalama Programı

teracopy
3 dakika 42 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

En Hızlı Dosya Kopyalama Programı. Bir Bilgisayarda uzun boyutlu bir dosya taşıma veya kopyalama işlerinin ne kadar uzun sürdüğünü anlatmama gerek yok sizlere. Genelde bu hızı aşmak için İnsanlar Bilgisayarlarında HDD yerine SSD takmakta tabi SSD ‘nin tek avantajı bu değil. Bu yazımızda sizlere En Hızlı Şekilde Dosya Kopyalamayı anlatacağım.

En Hızlı Şekilde Dosya Aktarma programı olarak sizlere Teracopy Programını anlatacağım. İlk Önce sizlere TeraCopy Programı’nın genel olarak nasıl çalıştığından bahsedeyim ardından tüm özelliklerini sıralayayım.

İlk Önce tabi TeraCopy Programını indirmeniz gerekmekte bunun içinde buradan sitesine gidip indirebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken sitede ki Download kısmına tıklamak olacak ardından hemen inecektir. Kurma işlemi Next>Next şekilde gitmekte.

TeraCopy’i Bilgisayarınıza kurduktan sonra sizlere çalışma yöntemini anlatayım. Sırasıyla Çalışma yöntemi şu şekilde;

Öncelikle Ana olarak yaptığı İşlemler Kopyalama, Taşıma, Silme ve Test İşlemidir.

İlk olarak hangi Dosya veya Klasör ile işiniz varsa ona Mouse’nuz  ile sağ tıklayıp TeraCopy yazan kısmı seçin.

Karşınıza TeraCopy‘nin Arayüzü çıkacaktır. Buradan hangi işlemi yapacaksanız o işlemi seçip Nereye taşınmasını veya kopyalanmasını istiyorsanız orayı seçerek işlemi gerçekleştiriyorsunuz.

Silme işleminde ise sizlere Çöp Kutusuna’mı taşıyalım yoksa direk Bilgisayardan mı silelim diye sormakta. Ancak eğer İngilizce kullanmak zor geliyor ise Programın aslında Türkçe Dil Seçeneği de mevcut.

Yukarıda ki resimde de gördüğünüz gibi Dört çizgi kısmını seçin ardından Preferences kısmına tıklayın.

Bu kısımdan da okla gösterdiğim Language kısmını seçin ve Turkish yazan dile tıklayın.Ardından Program tamamen Türkçe olucaktır.

teracopy-testi
teracopy-testi

Test kısmında ise Seçtiğiniz dosyanın bozuk mu düzgün mü olduğunu test etmekte. Şimdi Gelelim TeraCopy Programı’nın özelliklerinden bahsetmeye;

Dosya Kurtarma

dosya-kurtma-teracopy-resmi
dosya-kurtma-teracopy-resmi

TeraCopy  Bir kopya hatası durumunda dosyayı kurtarmaya çalışacaktır. En kötü senaryoda kurtarılamıyorsa, aktarımın tümünü sonlandırmayacak, sorunlu dosyayı atlayacaksınız. Ayrıca ağ veya cihazların yeniden bağlanmasını bekleyebilir.

Aktarma süresini azaltmak için gereksiz dosyalar atlanabilir. İşlem sırasında TeraCopy algılanan hataları gösterir ve sorunu yalnızca sorunlu dosyaları yeniden kopyalayarak çözmenize olanak tanır.

Dosya Doğrulama

TeraCopy aynı olduklarından emin olmak için kopyalandıktan sonra dosyaları doğrulayabilir. Bu, kaynak ve hedef dosyaların karma değerlerini karşılaştırarak yapılır.

Desteklenen algoritmalar: CRC32, MD5, SHA-1, SHA-256, SHA-512, Panama, Kaplan, RipeMD, Whirlpool ve xxHash.

 

Sürükle Onayla Özelliği

TeraCopy isteğe bağlı olarak her sürükle ve bırak işleminde bir onay iletişim kutusu gösterebilir. Klasörleri yanlışlıkla bir konumdan diğerine taşımanızı önleyebilir.

Daha Hızlı İş Akışı

TeraCopy en son kullanılan dizinlerin geçmişini tutabilir, Explorer’da ve diğer dosya yöneticilerinde açık olan klasörleri gösterebilir.

TeraCopynin tüm özelliklerinden bahsedemeyiz tabiki ancak en önemli görülen özellikleri bu şekilde. Şimdi size birkaç yardımcı olacak özelliklerden bahsedeceğim;

  • Seçilen öğeleri Tek seferde Yeni bir Klasör’e bağlayabilirsiniz.

  • İndirilen Dosyaları hızlı ve güvenilir bir şekilde doğrulayabilirsiniz.

  • Dosyaları Güvenli bir şekilde silebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere başlıkta biz en hızlı Dosya Aktarma Programı olarak yazdık. Şimdi size testini gerçekleştirdiğim kısmı göstereyim.

İlk Önce Müzikler adlı Klasörümü TeraCopy Programı ile kopyaladım.

Sonuç olarak 1.53 GB’lık bir veriyi 9 saniyede kopyaladı. Ardından normal kopyalama işlemi gerçekleştirdim ve ondada 15 saniyede kopyaladı.

NOT: Bilgisayarımda test yaptığım depolama birimi SSD olduğu için bendeki kopyalama süreleri daha kısa ve aralarındaki süre farkı daha az olması çok normal bir durum.

En Hızlı Dosya Kopyalama Programı adlı  yazımı okuduğunuz için çok teşekkürler. Yorum kısmından görüşlerinizi belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.