En İyi Dergi Yapma Programları 2022

7 dakika 59 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Dergi Yapma Programları. Teknolojinin gelişmesi bile beraber geçmişte maliyeti çok yüksek olan bazı işler, artık günümüzde çok daha düşük maliyetlere hatta tamamen ücretsiz tutarlarda yapılabilir hale gelmiş durumdadır. Teknoloji bilinçli kullanıldığı zaman kullanıcılara gerçekten inanılmaz destekler verebiliyor, bunu günümüzde tüm iş kollarında görebiliyoruz, neredeyse tüm sektörlerde dijital hayatımıza girmiş durumda diyebiliriz.

E-Dergi hazırlama programı sayesinde geleneksel dergilerde günümüzdeki bu dijitalleşmeden payını aldı diyebiliriz, artık insanlar dergilerle beraber e-dergileri de okumayı tercih ediyorlar. Aslında e-dergiye erişim ve kullanışlılık açısından daha iyi olsa da, dergilerinde geçmişten getirdiği bir alışkanlık olduğu içinde tüketiciler iki türü de tercih edebiliyorlar.

dergi yapma programları
dergi yapma programları

Konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum; Dergilerin dijitalleşmesi ile artık ciddi bir kullanıcıya sahip e-dergi sektörü oluşmuş durumda ve geleneksel dergi gibi yüksek maliyetlere ihtiyacınız yok çünkü basım maliyeti derdiniz olmuyor. Özellikle genç girişimci olarak e-dergi oluşturmayı düşünüyorsanız bu makalemizde sizlere en iyi dergi yapma programları listesini paylaşacak ve dergiler hakkında az ve net bilgiler vermeye çalışacağız.

E-Dergi Nedir, Nasıl Yapılır?🟢

E-Dergi yalnızca elektronik ortamda bulunan dergilere denilmektedir. Fiziksel olarak herhangi bir varlığı yoktur ancak dijital cihazların bir çoğu ile ulaşabilir durumdadırlar. E-dergi hazırlamak için, E-Dergi hazırlama programı ve E-Dergi hazırlama siteleri kullanılır. Dergi yapma programları sayesinde sadece programın nasıl kullanıldığını öğrenerek, kendi derginizi oluşturabilir ve kullanıcılara sunabilirsiniz.

Dergi Hazırlama Programları Listesi🟡

Dergi hazırlama programları, günümüzde bir çok farklı alternatif dergi yapma programları oluşmasına sebebiyet vermiştir. Her programın kendine has öne çıkan özellikleri var diyebiliriz, programları inceledikten sonra kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz programı seçerek dergi hazırlama işlemlerine başlayabilirsiniz.

E-Dergi hazırlama programı listemiz şu şekildedir;

1)Dergi Yapma Programları: Scribus🟠

dergi hazırlama programları
dergi hazırlama programları

Kitap dergi hazırlama programı listemizdeki ilk programın ismi Scribus. Scribus, özgür ve ücretsiz bir masaüstü yayıncılık yazılımıdır. PDF ve Postscript biçiminde dosyalar elde etmeye yönelik olarak ticari seviyede kullanılmaktadır. Ücretsiz e-dergi hazırlama programı olarak dünyada en çok kullanılan programlardan birisidir. Ücretsiz dergi hazırlama programı arıyorsanız kesinlikle göz atmanız gereken bir programdır.

2)Dergi Yapma Programları: InkScapes🔴

e-dergi hazırlama programı
e-dergi hazırlama programı

InkScapes için aslında direk bir e-dergi hazırlama programı diyemeyiz, normalde ücretsiz vektörel grafik düzenleme programıdır ancak çizim yeteneği iyi olan bazı arkadaşlarımız dergilerini bu programdan çizim yolu ile hazırlamaktadır, sonrada ücretsiz dergi yükleme sitelerine yükleyerek dergilerini yayınlıyorlar. Sizde eğer çizim yeteneğine güveniyorsanız InkScapes programını tercih edebilirsiniz, ayrıca InkScapes programının çok ciddi bir topluluk desteği de bulunmaktadır.

3)Dergi Yapma Programları: Corel Draw🟤

kitap dergi hazırlama programı
kitap dergi hazırlama programı

CorelDraw Programı Corel Corporation tarafından 1989 yılında yapılan vektörel tabanlı bir grafik tasarım programıdır. Tasarımcıların, grafikerlerin ve profesyonel sanatçıların çalışmaları için tasarlanmıştır. CorelDRAW, “CorelDRAW Graphic Suite” adını taşıyan grafik yazılımı paketinin bir parçasıdır. Bu yazılım paketi  dergi Hazırlamak isteyen herkes i kullanılabilir ancak program normalde ücretli olarak satılmaktadır. Ücretsiz olarak deneme paketi de yer alıyor, isterseniz programı deneyebilirsiniz.

4)Dergi Yapma Programları: QuarkXpress⚪️

pdf dergi hazırlama
pdf dergi hazırlama

QuarkXpress. İlk olarak 1987’de Quark, Inc. şirketi tarafından yayınlanmıştır ve hâlen onlara aittir. Program karmaşık sayfa yapıları oluşturma ve düzenleme için oluşturulmuş bir bilgisayar uygulamasıdır. Bu program sayesinde dergilerinizi oluşturabilir ve istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz ancak bu programda ücretli olarak satılmaktadır.

5)Dergi Yapma Programları: Adobe InDesign⚫️

publisher dergi hazırlama
publisher dergi hazırlama

Adobe InDesign programı bildiğiniz üzere Adobe Şirketi’nin ürünlerinden birisidir. Adobe’nin InDesign programı bir masaüstü yayıncılık programıdır. Profesyonel olarak hazırlanan bir çok dergi aslında InDesign programından çıkmaktadır. Dünyada en çok kullanılan dergi hazırlama programları arasında olsa da programın ücretli olması büyük bir dezavantaj yaratıyor ancak ücretsiz deneme sürümünü 30 gün boyunca kullanmak için Adobe InDesign bağlantısını kullanabilirsiniz.

Ücretli olarak tanıttığım programların Google da çalışır vaziyette korsan programlarına sakın yönelmeyin!! Ahlaki açısını geçtim, crack denilen mevzu işe yarasa da içinde hemen hemen çoğu zaman trojan virüsü bulundurmaktadır. Hem kişisel güvenliğiniz hem de bilgisayarınıza zarar vermemek için asla korsan yazılımlar kullanmayınız!

6)Dergi Hazırlama Sitesi: Yumpu🟣

dergi hazırlama sitesi
dergi hazırlama sitesi

Son iki başlıkta programdan ziyade dergi hazırlama sitesi olarak kullanılabilen sitelerden bahsetmeye tercih ettik çünkü dergi hazırlama programları çok üst düzey performans verseler de herkesin bilgisayarı veya destekleyecek donanımı olmayabiliyor ancak siteler için böyle bir ihtiyaca gerek yok, sadece internet ile herhangi bir cihazdan dergi hazırlamanıza olanak sağlıyorlar.

Yumpu sitesi bizim ülkemizde çok fazla kullanılmasa da globalde dergi hazırlamak için çok fazla kullanılan bir sitedir. Sitenin hem ücretli hem ücretsiz paketleri bulunmaktadır. Paketleri inceleyerek daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

7)Dergi Hazırlama Sitesi: Canva🔵

dergi yapma sitesi
dergi yapma sitesi

Canva sitesi listemizde yer alan ikinci dergi hazırlama sitesidir. Canva ülkemizde de çok ciddi popülaritesi olan bir sitedir çünkü Canva ile tasarım sektöründe yapmak istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Üstelik Github education sistemi ile öğrencilere ücretsiz paketler, öğretmenlere ücretsiz paketler gibi seçeneklerde sunabilen bir site.

Canva sitesi, bir çok dijital tasarım programından daha gelişmiş ve daha iyi performans sunan bir sitedir. Tasarım için kullanabileceğiniz bir çok özellik Canva sitesinde de yer almaktadır. Canva’nın dijital tasarım programlarından en büyük farkı, özellikle pro sürümlerde telifli bazı materyalleri kullanmanıza izin vermesidir ancak programlarda böyle bir seçenek kullanıcılara sunulmuyor. Canva sektörde açık ara lider konumda ve kısa zamanda da bu fark kapanacak gibi gözükmüyor.

Dergi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?🟢

Profesyonel dergi tasarımlarında hiyerarşi, devamlılık, bütünlük ve denge orantı konularında sorunsuz bir dergi hazırlanmaktadır, eğer profesyonel bir dergi tasarımı yapmak istiyorsanız bahsettiğimiz temel konularda çok iyi olmanız gerekmektedir. Şimdi sizlere bahsettiğimiz temel özellikleri detaylandırarak neler yapmanız gerektiğinden bahsedelim;

Bütünlük konusu, çok sayfalı dergilerde çok önemlidir. Sayfa yapısında hangi konunun ne kadar yer kaplayacağı ve bir sayfada ne kadar içerik olması gerektiği gibi konularda bir bütünlük oluşturmanız gerekmektedir. Kullanıcılarınız içeriklerinizi okurken sorun yaşamamalı ve akıcı bir şekilde okuyabilmelidir.

Denge, orantı konusunda ise sayfa sayısı ile içerik sayısını oranlamanız gerekmektedir. Eğer bir sayfada gereğinden fazla içerik var ise hem okuyucunun gözleri yorulur hem de sıkılabilir, o yüzden dengeli sayfalarda dengeli içerik sunumu çok önemlidir. Okuyucuyu sıkmayı kimsenin isteyeceğini sanmıyorum.

Devamlılık konusunda da, düzenli olarak içerik üretmeniz çok önemlidir. Dergi yayınladığınızda mevcut okuyucularınızı kaybetmek istemiyorsanız hazırladığınız dergileri belirli periyotlarla devam ettirmeniz gerekmektedir aksi takdirde mevcut okuyucularınız da kaybedebilirsiniz.

Bir dergi tasarımına başlamadan önce derginin hiyerarşisi yani sayfa yapısı düşünülere hazırlanmalıdır. Örn: Sayfa sayısı, kenar boşlukları, numara vb. Sayfalarda kullanılacak başlık türleri, Ana başlık, ara başlık ve üst başlıklarda hangi fontun kullanılacağı, paragraf metnin fontu ve yazım biçimi gibi konuları da düşünmeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilecek bazı diğer içeriklerimiz;

Dergi Yapma Programları ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🧭

Dergi yapmak için hangi program kullanılır?💬

Dergi yapmak için kullanabileceğiniz bir çok alternatif program bulunmaktadır. Günümüzde baskı için Adobe Illustrator programı kullanılsa da, aynı görevi üstlenebilecek ücretsiz bir çok dergi hazırlama programı bulunmaktadır.☑️

Yumpu ücretsiz mi?💬

Yumpu sitesinin belirli paketleri bulunmaktadır ancak ücretsiz paketini de isterseniz kullanabilirsiniz. Ücretsiz paketinin reklamlı olduğunu da belirtmekte fayda var.☑️

E-Dergi Hazırlama Programı Nedir?💬

Dergi hazırlama programları ile e-dergi hazırlama programları aynıdır çünkü aslında aralarında ki tek fark basım farkı diyebiliriz. Normal dergilerde ilk önce dergi hazırlama programları ile hazırlanır, ardından matbaa ile basıma geçilir.☑️

En iyi dergi yapma programları adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkürler. Programlar bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da animasyonlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yorum yapın

Arizacozum.com istanbul firmaları su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü