Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar

14 dakika 13 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Her bilgisayarda olması gereken programlar listesi günlük hayatında bilgisayar kullanan her kullanıcı için çok önemli bir listedir çünkü doğru programları seçerek günlük hayatınızda bilgisayar üzerinden yaptığınız işlemleri daha kolay ve daha hızlı yapabileceksiniz. Günümüzde bilgisayarlar çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır ancak her bilgisayarda olması gereken programlar vardır. Bu programlar günlük hayatımızda ki bir çok işi daha kolay çözmemize yardımcı olmaktadır.

Kaliteli ve ücretsiz programları bilgisayarlarımızda kullanmak hepimizin isteği olsa da piyasada her program türü için bir çok alternatif bulunmaktadır. Bu yüzden de bir çok kişi en iyi program hangisi diye her kategori de tek tek araştırma yapmak zorunda kalıyor. Bilgisayarda olması gereken programlar listesini incelerken atlamadan sakin bir şekilde tüm yazılanları okursanız bilgisayarınızı kendiniz için çok kullanışlı hale getirmiş olacaksınız.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Listesi🟢

bilgisayarda olması gereken programlar listesi
bilgisayarda olması gereken programlar listesi

Bir çok bilgisayarda olması gereken programlar listesi hazırlayan içerik üreticileri eskide kalmış herkesin bildiği programları yazarak bunları kullanın demişler. Ben bu yazımda özel olarak araştırdığım ve çok beğenip uzun yıllardır kendi kullandığım programlardan tavsiyeleri içeren bir liste sunacağım sizlere. Her bilgisayarda olması gereken programlar listesi şu şekilde;

En İyi İnternet Tarayıcısı: Opera GX🟡

bilgisayarda olmazsa olmaz programlar
bilgisayarda olmazsa olmaz programlar

Windows 10/11 işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınızda otomatik olarak Microsoft Edge İnternet tarayıcısının yüklü olacağını göreceksiniz. Microsoft Edge tarayıcısı aslında eski ismiyle Microsoft Explorer tarayıcısıdır sadece devamı niteliğinde son zamanlarda güncellemeler alarak gelişmeye çalışan bir İnternet tarayıcısıdır.

İnsanlar popüler olduğu için Google Chrome internet tarayıcısını kullanmayı tercih etmektedir ancak Opera GX tarayıcısına bir şans verirseniz kalitesini sizde en kısa zamanda anlayacaksınız. Benim en sık kullandığım İnternet tarayıcısıdır. Opera GX bilgisayarınıza kurmanızı tavsiye ettiğim İnternet tarayıcısıdır. Opera GX’i seçmeden önce o kadar çok İnternet tarayıcısı denedim ve inceledim ki alfa sürümünde olan İnternet tarayıcılarına bile baktım diyebilirim.

Şuan dünyada en çok kullanılan İnternet Tarayıcısı Google Chrome ancak Google Chrome bilgisayarlarda hem çok fazla RAM harcamakta hem de çok fazla gelişmiş özelliği bulunmamaktadır. Opera GX tarayıcısı kullanıcılar için ücretsiz reklam engelleyici özelliği, bilgisayarınızı yavaşlatmaması için RAM ve CPU sınırlama, müzik dinlemek için Spotify entegrasyonları gibi çok ciddi özellikler sunuyorlar diyebilirim.

Opera GX tarayıcısında yine ücretsiz olarak VPN hizmeti de bulunmaktadır. İsterseniz sadece VPN aç kısmına tıklayarak Opera’nın ücretsiz VPN hizmetini kullanabiliyorsunuz. Bunlar dışında GX Control panelinden Opera GX’in kullandığı ram miktarını, işlemci miktarını ve internet miktarını sınırlandırabiliyorsunuz. Şuan bu saydığım özellikler başka hiçbir İnternet tarayıcısında bulunmamaktadır. Spotify, Apple Music, Youtube Music platformlarını tek platformda birleştirerek kolayca müzik dinleyebileceğiniz bir paneli de bulunmaktadır.

Opera GX son zamanlarda Fırsat Toplayıcı adında bir kısım daha oluşturdu. Bu sayede de tüm Oyun satan platformlarda ki en iyi indirimleri yada ücretsize düşen oyunları direk size gösteren bir ekran oluşturmuş oldular. Bahsettiğim ekranda aynı zamanda günlük haberler diye bir kısım da bulunmaktadır. Haber kısmını istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Hangi konulardan haber görmek istiyorsanız seçebiliyorsunuz. Özellikle yüksek sisteme sahip bir bilgisayara sahip değilseniz Opera GX çok uygun bir İnternet tarayıcısıdır.

Bunlar dışında Twitter , Twitch entegrasyonu , Tema ayarı, Chrome Eklenti Mağazasını kullanabilme gibi daha bir çok özelliği bulunmaktadır ayrıca oyun severler içinde oyun haberleri ve ücretsiz oyunları duyurduğu bir ana sayfa tasarımı da bulunmaktadır. Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizde ki ilk programımız olan Opera GX tarayıcısını bağlantıya tıklayarak indirebilir ve daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda kullandığınız RAM miktarları ücretsiz olarak arttırılabilmektedir ve bu tekniği hala bir çok kullanıcı bilmiyor. “Laptop Ram Yükseltme” adlı yazımı kesinlikle okumanızı ardından bu yazıma devam etmenizi tavsiye etmekteyim.

En İyi Antivirüs Programı: Kaspersky🟠

bilgisayarda olması gereken programlar
bilgisayarda olması gereken programlar

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizde anti virüs programları bilgisayarda olmazsa olmaz programlardan bir tanesidir. Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun mevcut işletim sistemlerinin sunduğu anti virüs programları çok yetersizdir. 

Bazı kullanıcılar da ne yazık ki ben bilgisayar konusunda bilinçli biriyim, o yüzden bilinçli birisinin bilgisayarına anti virüs yüklemesine gerek yoktur şeklinde düşünüyorlar, bu düşünceler çok büyük bir yanlıştır. Bazen çok basit bir hata bile bilgisayar kullanırken başınıza büyük sorunlar getirebiliyor. Bu zamana kadar böyle bir sorunla karşılaşmamış olmanız karşılaşmayacağınız anlamına gelmemektedir. Tedbir almak çok önemlidir. Kullandığınız bilgisayarlarda kesinlikle antivirüs programı bulunmalıdır.

Türkiye de ne yazık ki bir çok kullanıcı anti virüs programlarına para vermemek için korsan olarak indirip kullanmaktadır. Korsan bir antivirüs programını hırsızdan ücretsiz hediye aldığınız bir ev kapısına benzetebilirsiniz, aslında gerçekte yapmayacağımız bir şeyi sanal ortamda yapıyoruz. Korsan antivirüs kullanan kullanıcıların, bir çoğundan antivirüs programları bilgisayarı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyor lafını duyabilirsiniz ve bunun sebebinin sadece korsan program kullanmaları olduğunun farkında bile değillerdir.

Bilgisayarlarımızda otomatik olarak yüklü gelen Windows Defender programı bulunmaktadır ancak bu program sunduğu özellikler açısından çok yetersiz kalmaktadır, bu yüzden de gelişmiş özelliklere sahip bir anti virüs programı kullanmamız gerekmektedir. Anti virüs programlarının bir çoğu ücretli olarak sunulmakta ve ücretsiz sürümlerinde de çok yetersiz özellikler sunuyorlar.

Kaspersky anti virüs programı anti virüs programları arasında en çok özellik sunan ve sunduğu performans sayesinde size tavsiye edeceğim program olmayı başardı diyebilirim. Kaspersky anti virüs programı çok başarılı bir performans göstermektedir. Kendi bilgisayarımda yaklaşık 3 yıldır Kaspersky Total Security kullanmaktayım. Şimdi gelelim Kaspersky anti virüs programının canlı performans analinize;

windows 11 bilgisayarda olması gereken programlar
windows 11 bilgisayarda olması gereken programlar

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Kaspersky programı çalışır haldeyken bilgisayarımda kullandığı RAM miktarı toplamda sadece 90.6 MB ve bu miktar 1 GB RAM kullanan bir bilgisayarda bile yavaşlamaya sebebiyet vermeyecektir. (Orijinal kullanmak ile korsan kullanmanın sadece bir farkı.)

Bunların dışında tabi ki Güvenli Para Ödemesi , Parola Yöneticisi, Bulut Koruması, Ekran Klavyesi , Güvenlik Açığı Taraması, Veri Şifreleme , Yazılım Temizleyicisi gibi daha bir çok özelliği bulunmaktadır. Çok başarılı bir virüs taraması özelliği dışında İnternet tarayıcıları için ücretsiz Kaspersky eklentisi vererek sizi sahte sitelerden ve tehlikeli sitelerden korumaktadır. Her bilgisayarda olması gereken programlar listemiz de benim yıllardır kullandığım ve sizlere de kesinlikle tavsiye ettiğim bir anti virüs programıdır.

En İyi Sıkıştırma Programı: Winrar🔴

pc de olması gereken programlar
pc de olması gereken programlar

Her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki en kolay anlatacağım konu olacaktır. Bilgisayarım da RAR sıkıştırma programı ne işe yarayacak demeyin! İnternet te en az bir kez bile bir şey indirecekseniz kesinlikle ihtiyacınız olan bir program olacaktır.

İsmi sıkıştırma programı olarak geçse de genel olarak işinize sıkıştırılmış dosyaları açmak için yarayacaktır. Büyük boyutlara sahip bütün uygulama ve oyunlar rar dosyalarına sıkıştırılmaktadır. O yüzden her bilgisayarda bulunması gereken programlardan bir tanesidir.

En iyi sıkıştırma programı olarak tavsiye edeceğim program kesinlikle Winrar programıdır. Hem ücretsiz hem de Türkçe dil seçeneğinin olması dışında bir sıkıştırma programına olması gereken tüm özelliklere sahip olduğu için alternatiflerine şans kalmadı diyebilirim.

Bilgisayarınız üzerinde ki dosyaları sıkıştırdığınız yada sıkıştırılan dosyaları açtığınız ücretsiz bir programdır. İsterseniz bir klasörü sıkıştırarak boyutunu azaltırsınız, isterseniz internet’ten indirdiğiniz bir RAR dosyasını klasöre çıkartırsınız, tabi ki de bunlar dışında başka özellikleri de bulunmaktadır. Ücretsizdir , kullanımı çok basit ve çok hafif bir programdır. 

Kesinlikle bana göre her bilgisayarda olması gereken programlar arasında yerini hak etmektedir. Winrar bağlantısını kullanarak programın resmi internet sitesine ulaşabilir ve indirebilirsiniz. (Sayfanın altında reklam gibi gözüken Download Winrar kısmına tıklamalısınız.)

En İyi Ekran Alıntısı Aracı: Lightshot🟣

Bilgisayarınızda ekran alıntısı (ss) alarak anlık görüntü yakalayabileceğiniz ayrıntılı basit Türkçe dile sahip hafif bir programdır. Özellikle oyuncular için Oyun içi  “ss” yani ekran alıntısı almak için kullanışlı bir programdır. İndirmek için LightShot resmi İnternet sitesine bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

En İyi İndirme Programı: Free Download Manager🔵

En iyi indirme programı olarak bir çok kişi IDM programını tavsiye etmemi bekliyor olabilir ancak IDM programı ile Free Download Manager programını fiyat/performans konusunda kıyaslayınca bana göre en iyi indirme programı Free Download Manager diyebilirim.

Free download manager , IDM programı’nın sunduğu özelliklerin yanı sıra Torrent dosyalarını da indirebilme özelliği olması, uzantı ekleme-çıkarma özelliği, Türkçe dil desteği gibi bir çok fazla özellik daha sunmaktadır. Bunlar dışında Free download manager programının ücretsiz olduğundan bahsetmiyorum bile, kısacası Free Download Manager programı ile IDM programının sağladığı bir çok özelliği sizlere sunabiliyor diyebiliriz.

En İyi Uygulama Kaldırma Programı: Iobit Uninstaller🟡

bilgisayara lazım olan programlar
bilgisayara lazım olan programlar

IOBIT Uninstaller programı yapımcı şirketten kaynaklı çoğu kullanıcı tarafından ön yargı ile kullanıldığını düşünüyorum. Ben Iobit Uninstaller programının PRO versiyonunu yaklaşık 5 senedir kullanmaktayım ve son derece de memnunum. Windows işletim sistemlerimizin sunduğu standart program ekle/kaldır özelliği ne yazık ki çok eksik kaldığı için Iobit Uninstaller programına kesinlikle ihtiyacınız var diyebilirim. Program sayesinde silme işlemi gerçekleştirirken bilgisayarınızdaki silmek istediğiniz programa ait tüm verileri silmektedir ve böylece hem depolama alanınızda daha fazla yer açılmış olacak hem de bilgisayarınıza daha az yük binmiş olacaktır.

Iobit Uninstaller programının arayüzü tamamen Türkçedir. Programın ücretsiz versiyonunun çok fazla işinizi göreceğini sanmıyorum, o yüzden programı kullanacak iseniz ücretli versiyonunu kullanmanız daha iyi olacaktır.

IOBIT Uninstaller programı son zamanlarda bazı bilgisayarlarda çökmelere sebep olduğunu gördüm, o yüzden şimdilik program ekle/kaldır programı olarak varsayılan Windows’un ekle/kaldır özelliğini kullanabilirsiniz.

En İyi Video Oynatıcısı Programı: VLC Media Player🟠

bilgisayarı güzelleştiren programlar
bilgisayarı güzelleştiren programlar

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizdeki en önemli konulardan birisi tabi ki de video oynatma programlarıdır. Hangimiz film izlemeyi, video izlemeyi sevmiyoruz ki. En azından genel olarak sevildiğini düşünüyorum.  Windows 10/11 her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki aynı zamanda en hassas konu da diyebilirim çünkü video oynatıcısı programlarından en iyisine VLC seçmiş olmama bir çok kişi karşı çıkabilir.

Bu yazıyı okurken bir kısmınız böyle bir programa ne gerek var? Windows’un kendi video oynatıcısı gayet düzgün çalışıyor diyebilir yada GOM Player var iken VLC Media Player tavsiye etmek nedir? tarzında eleştirisel bir yaklaşımda da bulunabilir. Windows 10/11 her bilgisayarda olması gereken programlar listesinde ki en iyi video oynatıcısı programı olarak VLC Media Player programını seçmemenin bir kaç sebebini şu şekilde sıralayabilirim;

 • Reklamsız video izleme seçeneği sunması
 • Türkçe arayüze sahip olması
 • Neredeyse bütün video formatlarını sorunsuz açması
 • Hiçbir video formatında kasma sorunu yaratmaması
 • Bilgisayarda fazla yük oluşturmaması

gibi nedenleri sayabilirim. Windows’un sunmuş olduğu media oynatıcısı ilk zamanlar işinizi görecek olsa da ileride izlemek isteyeceğiniz bir .mkv formatı çıktığında bir anda program arayışına girişeceğiniz için benim tavsiyem kesinlikle VLC Media player yüklemeniz olacaktır ayrıca VLC Media Player tamamen ücretsiz bir programdır.  

Filmler ve TV🔴

Windows 10 ile beraber gelen Filmler ve TV adlı video oynatıcısı dışında Windows’un birde Windows Player adlı bir video oynatıcısı bulunmaktadır. Gayet kullanışlı ve güzel bir program aslında ikisi de ve zaten Windows 10 ve Windows 11 ile entegre geldiği için fazladan bir yükleme yapmanıza gerek yok, size yeterli geliyorsa kesinlikle fazladan bir program yüklemeyin bunu kullanın derim.

En İyi Disk İmaj Programı: Windows 10/11🟤

bilgisayar için gerekli programlar
bilgisayar için gerekli programlar

Evet, yanlış okumadınız! En iyi disk imaj uygulaması Windows 10 ve Windows11’dir. Disk İmaj Programları sanal disk oluşturarak bir imajın içerisinde ki dosyaları görüntülememize olanak sağlayan bir program türüdür. Her bilgisayarda olması gereken programlar arasında disk imaj programları özellikle indirme yapan kullanıcılar için çok gerekli programlardandır.

Kimsenin bu aralar kullanmak ve indirmek istemediği uzantı olan .ISO yüzünden bilgisayarlarımıza indirmek zorunda kaldığımız ve bilgisayarlarımızı çok kötü yavaşlatan ve yoran programlar oldukları için herkesin başına bela oldular. Şimdi bunları okurken zaten .ISO uzantısı ile şuan işim yok, gerek yok dedikten sonra geçmeye çalışabilirsiniz ancak artık işi olanında işi yok bu programlara, çünkü yazımın başında dediğim gibi Windows 10 ve Windows 11 sürekli kendini yenilemektedir ve bizi .ISO sorunundan aslında çoktan kurtardı diyebilirim.

ISO programlarını artık Windows 10 ile programsız açabiliyorsunuz bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “ISO dosya açma yöntemleri” adlı yazımı kesinlikle okumalısınız.

En İyi Office Programı: Microsoft Office🔘

Gelelim yazımızın son konusu olan Office programlarına, merak etmeyin size yok şu office programı ücretsiz şunu indirin, yok şu bu kadar para bunu indirin, kullanın, demeyeceğim. Artık bu devirler kapandı, bitti.  Artık eskisi gibi 20 GB yada 30 GB ‘ lık office programları kurup bilgisayarımızı yorup ta birde üstüne para ödemeye çalışma devri bitti artık internetinizin olması yeterli diyebilirim. Bu yazıyı okuyabildiğinize göre büyük ihtimal internetiniz de mevcut diye düşünüyorum.

Microsoft Office kendi programlarını artık ücretsiz olarak eklenti şeklinde İnternet tarayıcılarına entegre etmiş durumdadır. Tek yapacağınız o eklentiyi kurduktan sonra bir Microsoft Hesabı oturumu açmak ve kullanmak bu kadar kolay oldu artık bu işler. Hesabı da ücretsiz açabiliyorsunuz. “Ofis Programları” adlı yazımızda alt başlık olarak yer alan MS Office programları başlığındaki adımları uygulayarak çok rahat bir şekilde ücretsiz Microsoft Office sahibi olabilirsiniz. Her bilgisayarda olması gereken programlar adlı yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin ayrıca her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde olmasını istediğiniz programlar varsa yorumlarda kesinlikle belirtebilirsiniz.

Bilgisayarda Olması Gereken Programlar ile Alakalı Sık Sorulan Sorular⚫️

Laptop’a hangi programlar yüklenmeli?🔊

Laptop veya masaüstü farketmeksizin, her bilgisayarda olması gereken programlar adlı makalemizi okuyarak gereken tüm programları bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.☑️

Bilgisayarda hangi programlar olmalı?🔊

Bilgisayarlarda temel olarak antivirüs, media oynatıcı, program kaldırma, ofis programı, dosya sıkıştırma programı ve dosya indirme programı olmalıdır.☑️

Programlar bağlantısından da web sitemizde yer alan benzer içeriklere ulaşabilirsiniz.

“Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar” üzerine 19 yorum

 1. Ekran alıntısı winlogo+ shift + s ile çok daha kolay artık. Bunu da ekleyebilirsiniz kısayol oluşturmaya gerek kalmadı

  Cevapla
 2. En iyi antivirüs programı Kaspersky Free’dir. Kesinlikle yazılım kurarken gizlice yüklenen, adı veri ihlali skandallarına karışmış Avast değildir.
  En iyi tarayıcı da; hız, kullanıcı deneyimi ve arayüzü ile Edge Chromiumdur.

  Cevapla
 3. merhaba emekleriniz için teşekkürler. program kaldırma seri numarası paylaşabilir misiniz? iyi çalışmalar

  Cevapla
 4. ilginiz ve bilgiler için teşekkürler program kaldırma programını kurdum.seri numarasını gönderirseniz sevinirim.

  Cevapla

Yorum yapın

Arizacozum.com istanbul firmaları su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü