Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar 2023

Her bilgisayarda olması gereken programlar konusunu bilgisayar kullanan veya kullanacak olan her kullanıcının öğrenmesi gerekmektedir çünkü bilgisayarınızı işlevsel hale getirerek çok fazla zaman kazanabilirsiniz.

Doğru programları seçerek günlük hayatınızda bilgisayar üzerinden yaptığınız işlemleri daha kolay ve daha hızlı yapabileceksiniz. Günümüzde bilgisayarlar çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır ancak her bilgisayarda olması gereken programlar vardır.

Bu programlar günlük hayatımızda ki bir çok işi daha kolay çözmemize yardımcı olmaktadır. Bu yüzden de makalemizi atlamadan okumanızı tavsiye ederiz.

yeni bilgisayarda olması gereken programlar
yeni bilgisayarda olması gereken programlar

Kaliteli ve ücretsiz programları bilgisayarlarımızda kullanmak hepimizin isteği olsa da piyasada her program türü için bir çok alternatif bulunmaktadır. Bu yüzden de birçok kişi en iyi program hangisi diye her kategori de tek tek araştırma yapmak zorunda kalıyor.

Bilgisayarda olması gereken programlar listesini incelerken atlamadan sakin bir şekilde tüm yazılanları okursanız bilgisayarınızı kendiniz için çok kullanışlı hale getirmiş olacaksınız.

Makalemizde sizlere kullanıcıların ihtiyaçlarına göre Windows 10 bilgisayarda olması gereken programlar, öğrenci bilgisayarında olması gereken programlar, en çok indirilen programlar, bilgisayarı güzelleştiren programlar olarak farklı başlıklar altında sizlere anlatım gerçekleştireceğiz.

Windows 10 Bilgisayarda Olması Gereken Programlar📂

Windows 10 bilgisayarda olması gereken programlar listemizde Windows işletim sistemi kullanan tüm cihazlar için programlar sunacağız. Genel olarak programlarda işletim sistemi sürümü fark etmediği için Windows 7/8/10/11 işletim sistemlerinde çalışmaktadır.

Yeni bilgisayarda olması gereken programlar listesini arıyorsanız ve bilgisayarınız Windows işletim sistemine sahip ise listemiz genel olarak çok işinize yarayacaktır.

Windows 10 Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Listesi
Microsoft Edge
WINRAR
Kaspersky Antivirüs
Adobe Acrobat DC
VLC Ortam Oynatıcısı

Microsoft Edge🟢

windows 10 bilgisayarda olması gereken programlar
windows 10 bilgisayarda olması gereken programlar

Microsoft Edge için her bilgisayarda olması gereken programlar yerine her bilgisayarda olan program demek daha doğru olur.

Microsoft Edge internet tarayıcısı Windows işletim sistemi yüklenen tüm cihazlarda otomatik olarak gelmektedir ancak çoğu kullanıcı direkt Google Chrome internet tarayıcısı indirmeye çalışıyor.

Microsoft Edge internet tarayıcısı Microsoft şirketine ait ve şirket tarayıcısına ChatGPT teknolojisini entegre etmiş durumda. ChatGPT’nin ücretli olarak sunduğu versiyonu ücretsiz olarak Microsoft Edge üzerinden kullanabiliyorsunuz.

WinRAR🔴

pc de olması gereken programlar
pc de olması gereken programlar

WinRAR programı da her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki her bilgisayarda olmazsa olmaz diyeceğimiz programlardan bir tanesidir. Bilgisayarım da RAR sıkıştırma programı ne işe yarayacak demeyin! İnternet te en az bir kez bile bir şey indirecekseniz kesinlikle ihtiyacınız olan bir program olacaktır.

İsmi sıkıştırma programı olarak geçse de genel olarak işinize sıkıştırılmış dosyaları açmak için yarayacaktır. Büyük boyutlara sahip bütün uygulama ve oyunlar “RAR” dosyalarına sıkıştırılmaktadır. O yüzden her bilgisayarda bulunması gereken programlardan bir tanesidir.

En iyi sıkıştırma programı olarak yıllardır bilgisayarlarda WinRAR programı kullanılmaktadır. Alterantif olarak ta “7 ZIP” programına göz atabilirsiniz.

Hem ücretsiz hem de Türkçe dil seçeneğinin olması dışında bir sıkıştırma programına olması gereken tüm özelliklere sahip olduğu için genelde alternatif kullanımları tercih edilmiyor.

Bilgisayarınız üzerinde ki dosyaları sıkıştırdığınız yada sıkıştırılan dosyaları açtığınız ücretsiz bir programdır.

İsterseniz bir klasörü sıkıştırarak boyutunu azaltırsınız, isterseniz de internet’ten indirdiğiniz bir RAR dosyasını klasöre çıkartırsınız, tabi ki de bunlar dışında başka özellikleri de bulunmaktadır. Ücretsizdir , kullanımı çok basit ve çok hafif bir programdır. 

Kesinlikle bana göre her bilgisayarda olması gereken programlar arasında yerini hak etmektedir. WinRAR bağlantısını kullanarak programın resmi internet sitesine ulaşabilir ve indirebilirsiniz.

Sayfanın sağ kısmında bulunan “WinRAR indir” kısmına tıklamalısınız.

Kaspersky🟠

bilgisayarda olması gereken programlar
bilgisayarda olması gereken programlar

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizde anti virüs programları bilgisayarda olmazsa olmaz programlardan bir tanesidir. Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun mevcut işletim sistemlerinin sunduğu anti virüs programları çok yetersizdir. 

Bazı kullanıcılar da ne yazık ki ben bilgisayar konusunda bilinçli biriyim, o yüzden bilinçli birisinin bilgisayarına anti virüs yüklemesine gerek yoktur şeklinde düşünüyorlar, bu düşünceler çok büyük bir yanlıştır.

Bazen çok basit bir hata bile bilgisayar kullanırken başınıza büyük sorunlar getirebiliyor. Bu zamana kadar böyle bir sorunla karşılaşmamış olmanız karşılaşmayacağınız anlamına gelmemektedir.

Tedbir almak çok önemlidir. Kullandığınız bilgisayarlarda kesinlikle antivirüs programı bulunmalıdır.

Türkiye de ne yazık ki bir çok kullanıcı anti virüs programlarına para vermemek için korsan olarak indirip kullanmaktadır. Korsan bir antivirüs programını hırsızdan ücretsiz hediye aldığınız bir ev kapısına benzetebilirsiniz, aslında gerçekte yapmayacağımız bir şeyi sanal ortamda yapıyoruz.

Korsan antivirüs kullanan kullanıcıların, bir çoğunda antivirüs programları bilgisayarı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyor lafını duyabilirsiniz ve bunun sebebinin sadece korsan program kullanmaları olduğunun farkında bile değillerdir.

Bilgisayarlarımızda otomatik olarak yüklü gelen Windows Defender programı bulunmaktadır ancak bu program sunduğu özellikler açısından çok yetersiz kalmaktadır, bu yüzden de gelişmiş özelliklere sahip bir anti virüs programı kullanmamız gerekmektedir.

Antivirüs programlarının bir çoğu ücretli olarak sunulmakta ve ücretsiz sürümlerinde de çok yetersiz özellikler sunmaktadır.

Kaspersky anti virüs programı anti virüs programları arasında en fazla beğendiğimiz antivirüs programıdır. Kaspersky anti virüs programı çok başarılı bir performans göstermektedir. Kendi bilgisayarımızda yaklaşık 4 yıldır Kaspersky Total Security kullanmaktayız.

Şimdi gelelim Kaspersky anti virüs programının canlı performans analinize;

windows 11 bilgisayarda olması gereken programlar
windows 11 bilgisayarda olması gereken programlar

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Kaspersky programı çalışır haldeyken bilgisayarımızda kullandığı RAM miktarı toplamda sadece 90.6 MB ve bu miktar 1 GB RAM kullanan bir bilgisayarda bile yavaşlamaya sebebiyet vermeyecektir.

Korsan antivirüs kullanımlarında genelde sözde antivirüs programları bilgisayarınızın çok ciddi bir performansını tüketmektedir.

Bunların dışında tabi ki Güvenli Para Ödemesi , Parola Yöneticisi, Bulut Koruması, Ekran Klavyesi , Güvenlik Açığı Taraması, Veri Şifreleme , Yazılım Temizleyicisi gibi daha bir çok özelliği bulunmaktadır.

Çok başarılı bir virüs taraması özelliği dışında İnternet tarayıcıları için ücretsiz Kaspersky eklentisi vererek sizi sahte sitelerden ve tehlikeli sitelerden korumaktadır. Her bilgisayarda olması gereken programlar listemiz de bizim yıllardır kullandığımız ve sizlerin de kesinlikle kullanmasını gerektiğini düşündüğümüz bir programdır.

Adobe Acrobat DC🟡

bilgisayarda olması gereken programlar listesi
bilgisayarda olması gereken programlar listesi

Adobe Acrobat DC programı PDF görüntüleme ve düzenleme için kullanılan bir programdır. PDF dosyalarını açmak için bilgisayarınıza Adobe Acrobat DC programını kurmanız gerekmektedir.

Windows 10 bilgisayarda olması gereken programlar arasında yer almaktadır.

VLC Ortam Oynatıcısı🔵

bilgisayarı güzelleştiren programlar
bilgisayarı güzelleştiren programlar

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizdeki en önemli konulardan birisi tabi ki de video oynatma programlarıdır. Hangimiz film izlemeyi, video izlemeyi sevmiyoruz ki! En azından genel olarak sevildiğini düşünüyorum. 

Windows 10/11 her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki aynı zamanda en hassas konu da diyebilirim çünkü video oynatıcısı programlarından en iyisine VLC seçmiş olmamıza bir çok kişi karşı çıkabilir.

Bu yazıyı okurken bir kısmınız böyle bir programa ne gerek var? Windows’un kendi video oynatıcısı gayet düzgün çalışıyor diyebilir yada GOM Player var iken VLC Media Player tavsiye etmek nedir? tarzında eleştirisel bir yaklaşımda da bulunabilir.

Windows 10/11 her bilgisayarda olması gereken programlar listesinde ki en iyi video oynatıcısı programı olarak VLC Media Player programını seçmemizin bir kaç sebebini şu şekilde sıralayabilirim;

 • Reklamsız video izleme seçeneği sunması
 • Türkçe arayüze sahip olması
 • Neredeyse bütün video formatlarını sorunsuz açması
 • Hiçbir video formatında kasma sorunu yaratmaması
 • Bilgisayarda fazla yük oluşturmaması

gibi nedenleri sayabiliriz. Windows’un sunmuş olduğu media oynatıcısı ilk zamanlar işinizi görecek olsa da ileride izlemek isteyeceğiniz bir .mkv formatı çıktığında bir anda program arayışına girişeceğiniz için benim tavsiyem kesinlikle VLC Media player yüklemeniz olacaktır ayrıca VLC Media Player tamamen ücretsiz bir programdır.  

Yukarıda saymış olduğumuz tüm programlar Windows işletim sistemine sahip her bilgisayarda olması gerektiğiniz düşündüğümüz programlardır. Hem kullanım açısından hem de verim açısından ciddi katkı sağlamaktadır.

Öğrenci Bilgisayarında Olması Gereken Programlar👨‍🎓

Öğrenci bilgisayarında olması gereken programlar konumuzda öğrencilerin hayatını kolaylaştırabilecek veya öğrencilik hayatında lazım olabilecek programlardan bahsedeceğiz. Bu programlar genel olarak öğrenci hayatınızda lazım olabilecek programlardır.

Öğrenci Bilgisayarında Olması Gereken Programlar Listesi
Microsoft Office Programları
Krita
Google Drive
WeTransfer

Microsoft Office Programları🟢

güncel bilgisayar programları
güncel bilgisayar programları

Microsoft Office programları öğrenci bilgisayarında olmazsa olmaz diyeceğimiz programlardandır. Office programları öğrencilik ve kurumsal hizmet ile alakalı her türlü hizmeti sağlayan programlardan oluşuyor.

Office programlarının içerisinde Word, Excel, PowerPoint gibi bir çok farklı program bulunmaktadır.

Krita🟡

pc olması gereken programlar
pc olması gereken programlar

Krita programını kaçıncı kez anlattığımızı bilmiyoruz. Basit çizim programları, 2D çizim programları gibi bir çok makalemizde Krita programına yer verdik ve yer vermeye devam ediyoruz.

Fotoğraf, resim düzenleme, grafik tasarım işleriyle uğraşmak gibi konularda sorunlarınızı Krita programı ile çözebilirsiniz ayrıca düşük sistem gereksinimi de güzel bir özelliği diyebiliriz.

Google Drive🟠

bilgisayar programları
bilgisayar programları

Google Drive da yine öğrenci bilgisayarında olması gereken programlar arasında yer almaktadır. Google Drive sitesi sadece Google hesabı ile ücretsiz olarak dosya yükleme ve paylaşma hizmeti sağlıyor.

Ödevlerinizi, dosyalarınızı paylaşabilmeniz için Google Drive sitesi çok işinize yarayacaktır.

WeTransfer🔴

bilgisayarda olması gereken uygulamalar
bilgisayarda olması gereken uygulamalar

WeTransfer sitesi de yine öğrencilerin çok fazla işine yarayacak bir site, kurumsal çalışanlar için de çok fazla lazım oluyor. WeTransfer ile istediğiniz mail adresine istediğiniz dosya, video ve ses dosyalarını iletebiliyorsunuz.

Direkt mail adresine dosya iletmek için WeTransfer sitesini kulllanabilirsiniz.

En Çok İndirilen Programlar📥

En çok indirilen programlar konumuzda da sizlere bilgisayar kullanıcılarının en çok indirdiği programlardan bahsedeceğiz. Temel olarak her kullanıcının bilgisayarında bulunan programlardır.

En Çok İndirilen Programlar Listesi
Opera GX
IOBIT Uninstaller
Driver Güncelleme Programı

Opera GX🟡

bilgisayarda olmazsa olmaz programlar
bilgisayarda olmazsa olmaz programlar

Opera GX, Google Chrome tarayıcısından sonra en çok indirilen programlar arasında yer almaktadır. Windows 10/11 işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınızda otomatik olarak Microsoft Edge İnternet tarayıcısının yüklü olacağını göreceksiniz.

İnsanlar popüler olduğu için Google Chrome internet tarayıcısını kullanmayı tercih ediyor ancak Opera GX tarayıcısına bir şans verirseniz kalitesini sizde en kısa zamanda anlayacaksınız.

Opera GX özellikle gamer kitle için özel olarak oluşturulmuş bir internet tarayıcısıdır ancak ücretsiz reklam engelleyici özelliği, bilgisayarınızı yavaşlatmaması için RAM ve CPU sınırlama, müzik dinlemek için Spotify entegrasyonları gibi çok ciddi özellikler sunduğu için bir çok farklı kitleye hitap eden bir internet tarayıcısı haline geldi.

Opera GX tarayıcısında yine ücretsiz olarak VPN hizmeti de bulunmaktadır. İsterseniz sadece VPN aç kısmına tıklayarak Opera’nın ücretsiz VPN hizmetini kullanabiliyorsunuz.

Bunlar dışında GX Control panelinden Opera GX’in kullandığı ram miktarını, işlemci miktarını ve internet miktarını sınırlandırabiliyorsunuz.

Şuan bu saydığımız özellikler başka hiçbir İnternet tarayıcısında bulunmamaktadır. Spotify, Apple Music, Youtube Music platformlarını tek platformda birleştirerek kolayca müzik dinleyebileceğiniz bir paneli de bulunmaktadır.

Opera GX son zamanlarda Fırsat Toplayıcı adında bir kısım daha oluşturdu. Bu sayede de tüm oyun satan platformlarda ki en iyi indirimleri yada ücretsiz’e düşen oyunları direkt size gösteren bir ekran oluşturdular.

Bahsettiğimiz ekranda aynı zamanda günlük haberler diye bir kısım da bulunmakta. Haber kısmını istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Hangi konulardan haber görmek istiyorsanız seçebiliyorsunuz. Özellikle yüksek sisteme sahip bir bilgisayara sahip değilseniz Opera GX çok uygun bir İnternet tarayıcısıdır.

Bunlar dışında Twitter , Twitch entegrasyonu , Tema ayarı, Chrome eklenti mağazasını kullanabilme gibi daha bir çok özelliği bulunmaktadır ayrıca oyun severler içinde oyun haberleri ve ücretsiz oyunları duyurduğu bir ana sayfa tasarımı da bulunmaktadır.

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizde ki ilk programımız olan Opera GX tarayıcısını başlıktaki bağlantıya tıklayarak indirebilir ve daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Bilgisayarınızda kullandığınız RAM miktarları ücretsiz olarak arttırılabilmektedir ve bu tekniği hala bir çok kullanıcı bilmiyor. “Laptop Ram Yükseltme” adlı yazımızı kesinlikle okumanızı ardından da bu yazımıza devam etmenizi tavsiye etmekteyim.

IOBIT Uninstaller🟢

bilgisayara lazım olan programlar
bilgisayara lazım olan programlar

IOBIT Uninstaller programı yapımcı şirketten kaynaklı çoğu kullanıcı tarafından ön yargı ile kullanılıyor. Iobit Uninstaller programının PRO versiyonunu belirli bir süre denedik ve son derece memnun kaldık.

Windows işletim sistemlerimizin sunduğu standart program ekle/kaldır özelliği ne yazık ki çok eksik kaldığı için Iobit Uninstaller programına ihtiyaç duyuluyor.

Program sayesinde silme işlemi gerçekleştirirken bilgisayarınızdaki silmek istediğiniz programa ait tüm verileri silmektedir ve böylece hem depolama alanınızda daha fazla yer açılmış olacak hem de bilgisayarınıza daha az yük binmiş oluyor.

IOBIT Uninstaller programının arayüzü tamamen Türkçe‘dir. Programın ücretsiz versiyonunun çok fazla işe yaramıyor, o yüzden programı kullanacak iseniz ücretli versiyonunu kullanmanız daha iyi olacaktır.

İnternette bazı kullanıcıların IOBIT Uninstaller programının bilgisayarını bozduğuna dair şikayetler ilettiğini de gördük, bu yüzden indirmeden önce programı incelemenizi tavsiye ederiz.

Driver Güncelleme Programı🟡

windows 11 de olması gereken uygulamalar
windows 11 de olması gereken uygulamalar

Driver güncelleme programları en çok indirilen programlar listemizde olmazsa olmaz diyebileceğimiz programlardan bir tanesidir.

Özellikle bilgisayara format atıldığında, yeni bilgisayar alındığında veya eski driver sürümleri güncellenmek istenildiğinde driver güncelleme programlarında çok fazla başvuruluyor.

Driver güncelleme programlarını insanlar çok kullanışlı olabiliyor. Piyasa da da bir çok farklı driver güncelleme programı bulunmaktadır.

Driver güncelleme programlarını incelemek için “Driver Güncelleme Programları” makalemize bakabilirsiniz.

Driver güncelleme programları özellikle bilgisayarının seri numarasını bilmeyen ve orijinal driver indirmeyi bilmeyen kullanıcılar tarafından tercih ediliyor ancak bu programlar nadiren de olsa bilgisayarlara yanlış driver kurulumu yapabiliyor.

Yanlış driver kurulumunda ise bilgisayarınız komple arıza veriyor ve sadece servise göndererek düzeltebiliyorsunuz.

Bu yüzden driver güncelleme programları yerine eğer bilgisayarınızın seri numarası ile orijinal driverlarınızı manuel indirip, kurmak isterseniz de ilk olarak seri numaranızı bilmiyorsanız “Bilgisayar Seri Numarası Öğrenme” makalesini okuyabilir, seri numaranızı öğrendikten sonra da “Casper Driver İndirme” makalesini inceleyebilirsiniz.

Casper driver indirme makalemizde Casper markası için anlatım yapmış olsakta aynı adımları takip ederek kendi bilgisayarınızın markasına göre driverlarınızı indirebilirsiniz.

Örnek olarak; Google’a “Casper driver indirme” yazın deniliyorsa siz bilgisayarınızın markası ASUS ise “Asus driver indirme” yazacaksınız.

Bilgisayarı Güzelleştiren Programlar🍀

Bilgisayarı güzelleştiren programlar konumuzda da sizlere özel olarak belirli kullanıcılara hitap eden, her kullanıcının yüklemesine gerek olmayan programlardan bahsedeceğiz ancak yine de bu programların bir çoğunun çoğu kullanıcıya hitap ettiğiniz düşünüyoruz.

Bilgisayarı Güzelleştiren Programlar Listesi
Steam
LightShot
Free Download Manager
Disk İmaj Programı

Steam⚪️

öğrenci bilgisayarında olması gereken programlar
öğrenci bilgisayarında olması gereken programlar

Steam programını bilgisayarı güzelleştiren programlar listemizde ilk sırada yer vermek istedik. Steam platformu oyun oynamayı seven, arada bile olsa oyun oynamayı düşünen herkesin bilgisayarında olması gereken bir programdır.

Oyun sektöründe açık ara lider olan Steam platformu bilgisayarda oynanılan neredeyse tüm oyunları size sunabiliyor.

Steam platformu yerine manuel olarak oyun oynuyorsanız oyunlarınızı çalıştırmanız için bazı programların bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir, bunun içinde “Oyunlar için Gerekli Programlar” makalemizi okuyabilirsiniz.

LightShot🟣

en çok indirilen programlar
en çok indirilen programlar

LightShot, bilgisayarınızda ekran alıntısı (ss) alarak anlık görüntü yakalayabileceğiniz ayrıntılı basit Türkçe dile sahip hafif bir programdır. Özellikle oyuncular için Oyun içi  “SS” yani ekran alıntısı almak için kullanışlı bir programdır.

Programı kurduktan sonra sadece klavyenizde ki “Print Screen” tuşunu kullanarak anlık ekran görüntüsü alabiliyorsunuz, ekran görüntüsü alma konusunda çok pratik ve hızlı olduğu için çok fazla tercih edilmektedir.

Hem bilgisayarı verimli kullanmanızı sağlayan programlar hem de bilgisayarı güzelleştiren programlar arasında yer almaktadır.

Free Download Manager🟠

her pc de olması gereken programlar
her pc de olması gereken programlar

Free Download Manager programı bilgisayarı güzelleştiren programlar listemizde kesinlikle yerini hak ettiğini düşündüğümüz programlardan bir tanesidir. Free Download Manager programı sizlere video, ses dosyalarını indirmenizi, indirme hızını ayarlamanızı sağlayan bir programdır.

En iyi indirme programı olarak bir çok kişi IDM programını tavsiye etmemizi bekliyor olabilir ancak IDM programı ile Free Download Manager programını fiyat/performans konusunda kıyaslayınca bize göre en iyi indirme programı Free Download Manager programıdır.

Free Download Manager , IDM programının sunduğu özelliklerin yanı sıra Torrent dosyalarını da indirebilme özelliği olması, uzantı ekleme-çıkarma özelliği, Türkçe dil desteği gibi bir çok fazla özellik daha sunmaktadır.

Bunlar dışında Free Download Manager programının ücretsiz olduğunu da unutmamak gerekiyor. Free Download Manager programı ile IDM programının sağladığı bir çok özelliği sizlere sunabiliyor diyebiliriz.

O yüzden video, dosya, ses veya herhangi bir dosya indirme ihtiyacınız var ise, Free Download Manager, her bilgisayarda olması gereken programlar arasında yer almaktadır.

Free Download Manager programı önceden Youtube videolarını da indiriyorken Youtube Premium özelliği çıktığından beri artık Youtube videoları indirilemiyor ancak video, ses indirme programı arıyorsanız da piyasada bulabileceğiniz en iyi programlardandır.

Disk İmaj Programı🟡

bilgisayar için gerekli programlar
bilgisayar için gerekli programlar

Disk imaj programları bilgisayarlarda genelde .ISO uzantısına sahip dosyaları açmak için kullanılmaktadır. Piyasada .ISO uzantılı dosyaları açmak için kullanılan bir çok farklı program bulunmaktadır ancak bu programların hepsi bilgisayarı yavaşlatmaktadır.

Biz sizlere bu makalemizde disk imaj dosyalarını açmak için kullanabileceğiniz program olan, zaten bilgisayarınızda yüklü olan ama farkında olmadığınız Windows disk imaj özelliğinden bahsedeceğiz.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda disk imaj dosyaları zaten yine Windows’un sunduğu özellikler ile açılabilmektedir.

ISO programlarını Windows işletim sisteminde nasıl açıldığını öğrenmek için “ISO Dosyası Açma” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bilgisayarda Olması Gereken Programlar ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

Laptop’a hangi programlar yüklenmeli?

Laptop veya masaüstü farketmeksizin, her bilgisayarda olması gereken programlar adlı makalemizi okuyarak gereken tüm programları bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.

Bir Bilgisayarda hangi programlar olmalı?

Bilgisayarlarda temel olarak antivirüs, media oynatıcı, program kaldırma, ofis programı, dosya sıkıştırma programı ve dosya indirme programı olmalıdır.

Her bilgisayarda olması gereken programlar makalemize benzer içerikleri incelemek için Programlar bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (13 votes)

“Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar 2023” üzerine 19 yorum

 1. Ekran alıntısı winlogo+ shift + s ile çok daha kolay artık. Bunu da ekleyebilirsiniz kısayol oluşturmaya gerek kalmadı

  Cevapla
 2. En iyi antivirüs programı Kaspersky Free’dir. Kesinlikle yazılım kurarken gizlice yüklenen, adı veri ihlali skandallarına karışmış Avast değildir.
  En iyi tarayıcı da; hız, kullanıcı deneyimi ve arayüzü ile Edge Chromiumdur.

  Cevapla
 3. merhaba emekleriniz için teşekkürler. program kaldırma seri numarası paylaşabilir misiniz? iyi çalışmalar

  Cevapla
 4. ilginiz ve bilgiler için teşekkürler program kaldırma programını kurdum.seri numarasını gönderirseniz sevinirim.

  Cevapla

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com vozol