Her Bilgisayarda Olması Gereken Ücretsiz Programlar

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar 2020

Günümüzde bilgisayarlar çok farklı amaçlar için kullanılmaktadır ancak her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar vardır. Bu programlar günlük hayatımızda ki bir çok işi daha kolay çözmemize yardımcı olmaktadır. Kaliteli ve ücretsiz programları bilgisayarlarımızda kullanmak hepimizin isteği olsa da piyasada her program türü için bir çok alternatif bulunmaktadır. Bu yüzden de bir çok kişi en iyi program hangisi diye her kategori de tek tek araştırma yapmak zorunda kalıyor.

Bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listesini incelerken atlamadan sakin bir şekilde tüm yazılanları okursanız bilgisayarınızı kendiniz için çok kullanışlı hale getirmiş olacaksınız.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Listesi

bilgisayarda-olmasi-gereken-programlar

Bilgisayarda olmasi gereken programlar listesi

Bir çok bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listesi hazırlayan içerik üreticileri eskide kalmış herkesin bildiği programları yazarak bunları kullanın demişler. Ben bu yazımda özel olarak araştırdığım ve çok beğenip uzun yıllardır kendi kullandığım programlardan tavsiyeleri içeren bir liste sunuyorum sizlere.

Her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listesi şu şekilde;

En İyi İnternet Tarayıcısı: Opera GX

bilgisayar-icin-olmazsa-olmaz-programlar

bilgisayarda-olmazsa-olmaz-programlar

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınızda otomatik olarak Microsoft Edge İnternet tarayıcısının yüklü olacağını göreceksiniz. Microsoft Edge tarayıcısı aslında eski ismiyle Microsoft Explorer tarayıcısıdır sadece devamı niteliğinde son zamanlarda güncellemeler alarak gelişmeye çalışan bir İnternet tarayıcısı.

Bilgisayarınıza kurmanızı tavsiye ettiğim İnternet tarayıcısı Opera GX. Opera Gx’i seçmeden önce o kadar çok İnternet tarayıcısı denedim ve inceledim ki alfa sürümünde olan İnternet tarayıcılarına bile baktım.

Şuan dünyada en çok kullanılan İnternet Tarayıcısı Google Chrome ancak Google Chrome bilgisayarlarda hem çok fazla RAM yemekte hem de çok fazla gelişmiş özelliği bulunmamaktadır. Opera GX tarayıcısı kullanıcılar için ücretsiz reklam engelleyici özelliği sunmaktadır ve bunu isterseniz açabilir isterseniz kapatabilirsiniz.

Opera GX tarayıcısında yine ücretsiz olarak VPN hizmeti de bulunmaktadır. İsterseniz sadece VPN aç kısmına tıklayarak Opera’nın ücretsiz VPN hizmetini kullanabiliyorsunuz. Bunlar dışında GX Control panelinden Opera GX’in kullandığı Ram miktarını, İşlemci miktarını ve İnternet miktarını sınırlandırabiliyorsunuz. Şuan bu saydığım özellikler başka hiçbir İnternet tarayıcısında bulunmamaktadır.

Fırsat Toplayıcı diye bir kısımda oluşturdu Opera GX. Bu sayede de tüm Oyun satan platformlarda ki en iyi indirimleri yada ücretsize düşen oyunları direk size gösteren bir ekran oluşturulmuş oldu. Bu ekranın alt kısmında da Günlük Haberler diye bir kısım bulunmaktadır.

Haber kısmını istediğiniz gibi özelleştirebiliyorsunuz. Hangi konulardan haber görmek istiyorsanız seçebiliyorsunuz. Özellikle yüksek sisteme sahip bir bilgisayara sahip değilseniz Opera GX çok uygun bir tarayıcı.

Bunlar dışında Twitter , Twitch entegrasyonu , Tema ayarı, Chrome Eklenti Mağazasını kullanabilme gibi daha bir çok özelliği bulunmaktadır ayrıca oyun severler içinde oyun haberleri ve ücretsiz oyunları duyurduğu bir ana sayfa tasarımı da bulunmaktadır.

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizde ki ilk programımız olan Opera GX tarayıcısını buradaki linke tıklayarak indirme sayfasına gidebilirsiniz.

Not: Bilgisayarınızda kullandığınız RAM miktarları ücretsiz olarak arttırılabilmektedir ve bu tekniği hala bir çok kullanıcı bilmiyor. “Ücretsiz Ram Arttırma” adlı yazımı kesinlikle okumanızı ardından bu yazıma devam etmenizi tavsiye etmekteyim.

Sizlere önerdiğim İnternet tarayıcıları dışında diğer İnternet tarayıcılarını da merak ediyorsanız sürekli güncel tuttuğumEn İyi İnternet Tarayıcıları yazıma buradan gidebilirsiniz.

En İyi Antivirüs Programı: Avast

en-iyi-antivirus-programi-avast

en-iyi-antivirus-programi-avast

Her Bilgisayarda olması gereken  programlar listemizde anti virüs programları bilgisayarda olmazsa olmaz programlardan bir tanesidir. Hangi işletim sistemini kullanıyor olursanız olun mevcut işletim sistemlerinin sunduğu anti virüs programları çok yetersizdir. 

Bazı kullanıcılar da ben bilgisayar konusunda bilinçli biriyim  o yüzden bilinçli birisinin bilgisayarına anti virüs yüklemesine gerek yoktur şeklinde ne yazık ki düşünceler mevcuttur. Bu düşünceler çok büyük bir yanlıştır.

Bazen çok basit bir hata bile bilgisayar kullanırken başınıza büyük sorunlar getirebiliyor. Bu zamana kadar böyle bir sorunla karşılaşmamış olmanız karşılaşmayacağınız anlamına gelmemektedir. Tedbir almak çok önemlidir. Kullandığınız bilgisayarlarda kesinlikle anti virüs programı bulunmalıdır.

Türkiye de ne yazık ki bir çok kullanıcı Anti virüs programlarına para vermemek için korsan olarak indirip kullanmaktalar. Korsan bir anti virüs programını hırsızdan ücretsiz hediye aldığınız bir ev kapısına benzetebilirsiniz aslında gerçekte yapmayacağımız bir şeyi sanal ortamda yapıyoruz.

Korsan anti virüs kullanan kullanıcıların bir çoğundan Anti virüs programları bilgisayarı yavaşlatmaktan başka bir işe yaramıyor lafını duyabilirsiniz ve bunun sebebinin sadece korsan program kullanmaları olduğunun farkında bile değiller. Bilgisayarlarımızda otomatik olarak yüklü gelen Windows Defender programı bulunmaktadır ancak bu program sunduğu özellikler açısından çok yetersiz kalmaktadır.

Bu yüzden de gelişmiş özelliklere sahip bir Anti virüs programı kullanmamız gerekmektedir. Anti virüs programlarının bir çoğu ücretli olarak sunulmakta ve ücretsiz sürümlerinde de çok yetersiz özellikler sunuyorlar.

Avast Anti virüs programı ücretsiz anti virüs programları arasında en çok özellik sunan anti virüs programı olduğu için ve sunduğu performans sayesinde size tavsiye edeceğim program olmayı başardı. Avast Anti virüs programı ücretli sürümünde de çok başarılı bir performans göstermektedir. Avast Anti virüs programının ücretsiz sürümünü kullanırken “Ödül Kazan” sistemi sayesinde sadece birkaç arkadaşınıza ücretsiz avast indirterek pro sürümünü hediye olarak alabiliyorsunuz.

Şimdi gelelim Avast Anti virüs programının canlı performans analinize;

avast-kullandığı-ram-miktarı

Yukarıdaki resimde de gördüğünüz gibi Avast Programı çalışır haldeyken Bilgisayarımda kullandığı Ram Miktarı Toplamda Sadece 97 MB ve bu miktar 1 GB Ram kullanan bir bilgisayarda bile yavaşlamaya sebebiyet vermeyecektir. (Orijinal kullanmak ile korsan kullanmanın sadece bir farkı)

Bunların dışında tabi ki Virüs Odası , Temel Kalkanlar , Wİ-Fİ Denetleyici , Gerçek Site , Güvenlik Duvarı , Fidye Yazılım Kalkanı , Korumalı Alan gibi daha bir çok özelliği bulunmaktadır. Çok başarılı bir Virüs Taraması özelliği dışında İnternet Tarayıcıları için ücretsiz Avast Anti virüs eklentisi vererek sizi Sahte Sitelerden Tehlikeli Sitelerden korumaktadır.

Her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listemiz de benim uzun yıllardır kullandığım ve sizlere de kesinlikle ister ücretsiz versiyonu olsun ister ücretli versiyonu olsun tavsiye ettiğim bir anti virüs programıdır.

Her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki en iyi anti virüs programını daha fazla incelemek ve indirmek için Avast antivirüs.

Piyasada alternatif bir çok anti virüs programı bulunmaktadır eğer diğer anti virüs programlarını ve özelliklerini merak ediyorsanız kesinlikle “En İyi Antivirüs Programları yazımı okumalısınız.

En İyi Sıkıştırma Programı: Winrar

en-iyi-sikistirma-programi-winrar

en-iyi-sikistirma-programi-winrar

Her Bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listemizde ki en kolay anlatacağım konu olacaktır.  Bilgisayarım da RAR Sıkıştırma Programı ne işe yarayacak demeyin  İnternet te en az bir kez bile bir şey indirecekseniz kesinlikle ihtiyacınız olan bir program olacaktır.

İsmi Sıkıştırma Programı olarak geçse de genel olarak işinize sıkıştırılmış dosyaları açmak için yarayacaktır. Büyük boyutlara sahip bütün uygulama ve oyunlar rar dosyalarına sıkıştırılmaktadır. O yüzden her bilgisayarda bulunması gereken  programlardan bir tanesidir.

En iyi Sıkıştırma Programı olarak tavsiye edeceğim program kesinlikle Winrar programıdır. Hem ücretsiz hem de Türkçe dil seçeneğinin olması dışında bir sıkıştırma programına olması gereken tüm özelliklere sahip olduğu için alternatiflerine şans kalmadı diyebilirim.

Bilgisayarınız üzerinde ki dosyaları sıkıştırdığınız yada sıkıştırılan dosyaları açtığınız ücretsiz bir programdır. İsterseniz bir Klasörü sıkıştırarak boyutunu azaltırsınız isterseniz İnternet’ten indirdiğiniz bir RAR dosyasını klasöre çıkartırsınız tabi ki de bunlar dışında başka özellikleri de bulunmaktadır .Ücretsizdir , kullanımı çok basit ve çok hafif bir Programdır. 

Kesinlikle bana göre her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar arasında yerini hak etmektedir. Winrar programını indirmek için resmi İnternet sitesine buradan ulaşabilirsiniz. (Sayfanın altında reklam gibi gözüken Download Wınrar kısmına tıklamalısınız.)

En İyi Ekran Alıntısı Aracı: LightShot

en-iyi-ekran-alıntısı-araçları

en-iyi-ekran-alıntısı-araçları

Ekran Alıntısı araçları her bilgisayarda olması gereken programlar içerisinde en kolay edinebileceğiz ve kullanabileceğiz programdır aslında. Çünkü kullandığınız işletim sistemi hangisi olursa olsun genel olarak işletim sistemleri ile beraber bilgisayarımıza yüklü olarak gelen bir programdır.

Başlıkta önerdiğim ekran alıntısı programı Light Shot programı olsa da ben sizlere 2 farklı ekran alıntısı uygulamasından bahsedeceğim çünkü seçeneklerden bir tanesi aslında bilgisayarınızda zaten yüklü olan Windows araçlarından bir tanesidir.

Windows Ekran Alıntısı Aracı:

Windows İşletim Sistemi özellikle Windows 10‘a sürekli yenilikler , güncellemeler getirerek daha kullanışlı bir Bilgisayar deneyimi oluşturmamıza yardımcı olmaya çalışıyor.

Windows 10 Pro Sürümü ile beraber Windows’un kendi araçlarından biri olarak otomatik Bilgisayarımıza yüklenen Ekran Alıntısı aracı gayet kullanışlı ve Bilgisayarınıza ekstradan bir yük oluşturmamak için Bilgisayarınızda zaten yüklü olan bir Aracı kullanmak güzel bir avantaj.

Şimdi gelelim Ekran Alıntısı Aracını nasıl kullanacağınıza;

windows-ekran-alıntısı-aracı

windows-ekran-alıntısı-aracı

Arama kısmına Ekran Alıntısı Aracı yazın ve sağ kısımdaki Dosya Konumunu aç kısmına tıklayın.

windows-ekran-alıntısı-aracı-görev-çubuğuna-sabitleme

windows-ekran-alıntısı-aracı-görev-çubuğuna-sabitleme

Dosya Konumunu açtıktan sonra Ekran Alıntısı Aracına Sağ tıklayın ve Görev Çubuğuna Sabitle kısmına tıklayın. Ardından Görev çubuğu kısmından her zaman bu araca ulaşabilir olacaksınız. ( Saatin yazdığı hiza olan sol kısımlar)

LightShot:

Bilgisayarınızda ekran alıntısı (ss) alarak anlık görüntü yakalayabileceğiniz ayrıntılı basit Türkçe dile sahip hafif bir Programdır. Özellikle oyuncular için Oyun içi  “ss” yani Ekran Alıntısı almak için kullanışlı bir programdır. İndirmek için LightShot resmi İnternet sitesine buradan gidebilirsiniz.

 

En İyi İndirme Programları: Free Download Manager

en-iyi-indirme-programi-free-download-manager

en-iyi-indirme-programi-free-download-manager

Her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listemizde belki de en sürpriz program diyebilirim çünkü size birazdan özelliklerinden bahsedeceğim Free Download Manager programı tamamen ücretsiz olmasının yanı sıra o kadar özellik sunuyor ki okurken çok şaşıracaksınız.

Piyasada dünyada en popüler indirme programı olarak IDM kullanılmaktadır ancak ücretli olduğu için bizim seçeneklerimizden bir tanesi olamayacak ama eğer seçeneklerimizden birisi olsaydı  yine Free Download Manager programını seçebilirdim.

En iyi indirme programı olarak sizlere tavsiyem olan Free Download Manager programının ara yüzü tamamen Türkçedir. Bir çok İnternet tarayıcısında çalışan eklentisi sayesinde videoları otomatik tanımlayarak indirmenizi sağlaması dışında direk indirmek istediğiniz video linkini kopyalama işlemi gerçekleştirerek te indirme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

İndirme işlemi yaparken kalitesini seçebiliyor ve isterseniz bir videonun sadece sesini indirebiliyorsunuz. Bunun dışında torrent dosyalarını da direk indirmenize izin veren bir programdır. Ayarlar kısmında bir çok farklı özellik ayarı bulunmaktadır. İşte bu yüzden her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar arasında yer almayı hak eden bir programdır.

Bilgisayarınızda fazla bir yük oluşturmuyor bu sayede Bilgisayarınız da rahatça kullanabiliyorsunuz isterseniz hız sınırlandırma yaparsınız isterseniz şu uzantıları indirme diyerek İnternet Tarayıcısı kendi indirme aracıyla indirsin diye ayar yaparsınız ve kullanırsınız bir çok özelliği ve ayarı var anlatmaya kalksam çok uzun bir yazı olur bu yüzden detaylı bilgi almak için Free Download Manager hakkında yazdığım bu yazıyı kesinlikle okumalısınız.

Bilgisayarda olması gereken uygulamalardan bir tanesi olan Free Download Manager uygulamasını indirmek için hakkında yazdığımız yazımızda ki indirme linkinden indirme sitesine gidebilirsiniz.

En İyi Program Kaldırma Araçları: IOBIT Uninstaller

en-iyi-program-kaldirma-araci-iobit

en-iyi-program-kaldirma-araci-iobit

Her bilgisayarda olması gereken  programlar arasında en iyi program kaldırma uygulaması olan sizlere önereceğim program Iobit Uninstaller programı olacak. Gün geçtikçe kullanıcıların daha çok gerek duyduğu bir uygulama haline gelmektedir çünkü Windows’un kendi işletim sisteminde kullandığı program kaldırma aracı çok işlevsiz durumda ve programın  her şeyini bilgisayardan silmediği içinde bilgisayarlarımızda  kullanmadığımız halde gereksiz boyutlar kalmaktadır.

Tabi ki bilgisayarlarda Program Kaldırma İşlemi için Windows’un kendi Programı EKLE/KALDIR seçeneğini kullanarak da silme işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz mantıken neden yeni bir program indirerek bilgisayarıma yeni bir yük bindireyim diyebilirsiniz ancak durum pek öyle değil.

Windows’un sunmuş olduğu program kaldırma uygulaması programı kaldırmakta ancak artık dosyalarını ve bilgisayarımızda gereksiz yer kaplayan dosyalarını silmeden kaldırma işlemini gerçekleştirmek bu yüzden de program kaldırma işlemleri için ek bir uygulama yüklememiz gerekmektedir. 

Her bilgisayarda olması gereken ücretsiz programlar listemizde kendisine kesinlikle yer hak eden bir programdır Iobit Uninstaller. Ben kendi bilgisayarlarımda pro sürümünü uzun yıllardır kullanıyorum ve görevini çok başarılı bir şekilde gerçekleştirmekte.

IOBİT Uninstaller aracı bilgisayarınızda yüklü olan tüm programları sizlere otomatik olarak sıralamakta ve kaldırmak istediğiniz bir programı seçtikten sonra “Kaldır” tuşuna tıkladığınızda o programın bilgisayarınızda yüklü olan tüm dosyalarını taramaya başlıyor ve hepsini kaldırıyor.

Arayüzü Türkçedir. Pro versiyonu çok daha başarılı olsa da ücretsiz versiyonu işinizi görecektir. Iobit Uninstaller programını resmi İnternet sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz. 

En İyi Video Oynatıcısı Programı: VLC Media Player

en-iyi-video-oynaticisi-programi-vlc-media-player

en-iyi-video-oynaticisi-programi-vlc-media-player

Her bilgisayarda olması gereken  programlar listemizdeki en önemli konulardan birisi tabi ki de Video Oynatma Programlarıdır. Hangimiz film izlemeyi, video izlemeyi sevmiyoruz ki. En azından genel olarak sevildiğini düşünüyorum. 

Her bilgisayarda olması gereken programlar listemizde ki aynı zamanda en hassas konu da diyebilirim çünkü video oynatıcısı programlarından en iyisine VLC seçmiş olmama bir çok kişi karşı çıkabilir. Bu yazıyı okurken bir kısmınız böyle bir programa ne gerek var Windows’un kendi video oynatıcısı gayet düzgün çalışıyor diyebilir yada Gom Player varken VLC Media Player tavsiye etmek nedir tarzında eleştirisel bir yaklaşımda da bulunabilir.

Her bilgisayarda olması gereken programlar listesinde ki en iyi video oynatıcısı programı olarak VLC Media Player programını seçmemenin bir kaç sebebini şu şekilde sıralayabilirim ;

  • Reklamsız video izleme seçeneği sunması
  • Türkçe arayüze sahip olması
  • Neredeyse bütün video formatlarını sorunsuz açması
  • Hiçbir video formatında kasma sorunu yaratmaması
  • Bilgisayarda fazla yük oluşturmaması

gibi nedenleri sayabilirim. Windows’un sunmuş olduğu media oynatıcısı ilk zamanlar işinizi görüyor olsa da ileride izlemek isteyeceğiniz bir .mkv formatı çıktığında bir anda program arayışına girişeceğiniz için benim tavsiyem kesinlikle VLC Media player yüklemeniz olacaktır.

VLC Media Player tamamen ücretsiz bir programdır.  VLC Media Player programının resmi İnternet sitesine buradan giderek programı indirebilirsiniz.

Filmler Ve TV

Windows 10 ile beraber gelen Filmler ve TV adlı Video Oynatıcısı dışında Windows’un birde Windows Player adlı bir video oynatıcısı bulunmaktadır. Gayet kullanışlı ve güzel bir Program aslında ikisi de ve zaten Windows 10 ile entegre geldiği için fazladan bir yükleme yapmanıza gerek yok size yeterli geliyorsa kesinlikle fazladan bir program yüklemeyin bunu kullanın.

En İyi Disk İmaj Programı: Windows 10

en iyi disk imaj programları 2020

en iyi disk imaj programları 2020

Evet yanlış okumadınız. En iyi disk imaj uygulaması Windows 10’dur. Disk İmaj Programları sanal disk oluşturarak bir imajın içerisinde ki dosyaları görüntülememize olanak sağlayan bir program türüdür. Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar arasında Disk İmaj Programları  özellikle indirme yapan kullanıcılar için çok gerekli programlardandır.

Kimsenin bu aralar kullanmak ve indirmek istemediği uzantı olan .İSO yüzünden bilgisayarlarımıza indirmek zorunda kaldığımız ve bilgisayarlarımızı çok güzel yavaşlatan ve yoran programlar oldukları için herkesin başına bela oldular.

Şimdi bunları okurken zaten .İSO uzantısı ile şuan işim yok gerek yok dedikten sonra geçmeye çalışabilirsiniz ancak artık işi olanında işi yok bu programlara çünkü yazımın başında dediğim gibi Windows 10 sürekli kendini yenilemekte ve bizi şu .ISO sorunundan aslında çoktan kurtardı.

ISO programlarını artık Windows 10 ile programsız açabiliyorsunuz bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız “ISO UZANTILI DOSYA NASIL AÇILIR” adlı yazımı kesinlikle okuyun derim.

En İyi Office Programı: Microsoft Office

en-iyi-office-programları

en-iyi-office-programları

Gelelim yazımızın son konusu olan Office Programlarına merak etmeyin size yok şu Office Programı ücretsiz şunu indirin yok şu bu kadar para bunu indirin kullanın demeyeceğim artık bu devirler kapandı bitti. 

Artık eskisi gibi 20 GB yada 30 GB ‘ lık Office programları kurup bilgisayarımızı yorup ta birde üstüne para ödemeye çalışma devri bitti.  Artık İnternetiniz olsun yeter ki bu yazıyı okuyabildiğinize göre büyük ihtimal İnternetiniz mevcut.

Microsoft Office kendi programlarını artık ücretsiz olarak eklenti şeklinde İnternet Tarayıcılarına entegre etmiş durumda. Tek yapacağınız o eklentiyi kurduktan sonra bir Microsoft Hesabı oturumu açmak ve kullanmak bu kadar kolay oldu artık bu işler. Hesabı da ücretsiz açabiliyorsunuz. “Microsoft Office İndir” adlı yazımı okuyarak çok kolay bir şekilde Microsoft Office programlarını edinebiliyorsunuz.

Her Bilgisayarda olması gereken programlar adlı yazımı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir