Basit Çizim Programları: Efsane 6 Ücretsiz Program

cizim-programlari-turkce
Abone Ol 

Günümüzde dolar kurundan kaynaklı bilgisayar almak maddi olarak insanları çok zorlamakta. Yüksek Performanslı bir bilgisayar almak isteyince de fiyatlar uçmakta. Bu yazımızda  sizlere genel olarak bilgisayarları çok zorlamayacak ve herkesin kullanabileceği kendi hazırladığım basit çizim programları liste”sinden bahsedeceğim.

Ayrıca elinizdeki mevcut bilgisayardan en iyi performansı almak istiyorsanız bilgisayarınızda yapacağınız birkaç düzenleme ile fark edilir bir performans artışı sağlayabiliyorsunuz. Notebook kullanıyorsanız “Bilgisayarınızı Yüksek Performans Moduna Ayarlayın” yazımı ya da Masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız “Nvidia Performans Ayarları” yazılarıma kesinlikle bakmalısınız.

Basit çizim programları genelde kullanım açısından kolay çizim programları olarak da anılırlar. Çünkü temel kullanışları detaylı programlara göre çok daha rahattır. Genel olarak basit çizim programları , ücretsiz çizim programlarından oluşmaktadırlar.

Basit çizim programlarını isteyenler grafik ve çizim için kullanabilir ancak kullanışlılık açısından çizim yapmanız için daha iyi programlardır.

 Bu yazımda sizlere bahsedeceğim basit çizim programları şu isimlerde de kullanılan programlardır ;

 • Basit Çizim Programı
 • Basit Mimari Çizim Programları
 • Kolay Çizim Programı
 • Kolay Çizim Programları
 • Basit Çizim Programı
 • Basit Çizim Programı Türkçe
 • Basit Çizim Programı 3D
 • Grafik Ve Çizim
 • Grafik Ve Çizim Programları
 • Grafik Tasarım Programları
 • Ücretsiz Grafik Tasarım Programı
 • Ücretsiz Vektörel Çizim Programları
 • Basit 3 Boyutlu Çizim Programı
 • Basit Proje Çizim Programı
 • Basit Kroki Çizim Programı
 • Basit Ev Çizim Programı
 • Basit Kroki Çizme Programı
 • Kolay Çizim Programı Türkçe

şeklinde isimlerle de kullanılmaktalar. Basit Çizim Programlarının detaylı ve gelişmiş çizim programlarından en büyük farkları , fazla sistem gereksinimi istememeleri , kullanımı çok daha basit olması ve ücretsiz olması diyebiliriz.

Basit Çizim Programları

Basit Çizim Programı: Krita

kolay-cizim-programlari
kolay-cizim-programlari-krita

Desteklediği Platformlar: Windows,Linux,Mac OS

Basit Çizim Programı olan Krita programı tamamen ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmekte. Açık kaynak kodlu bir program olduğu için de sürekli program güncelleme almakta ve bu sayede hem program geliştiricileri hem de programı kullanan hayranlar programı sürekli geliştirebilmekte.

Krita Geliştiricileri bağış toplayarak geçimini sürdürme stratejisi uygulamaktalar.

Krita temiz ve esnek bir arayüz tasarımını kullanıcılarına sunmakta. Arayüzü istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz ve bu sayede sizin için en rahat çalışma düzeni nasıl ise o ortamı yakalayabiliyorsunuz. Koyu ve Açık Tema seçenekleri de bulunmakta.

krita-arayuz-tasarim
krita-arayuz-tasarimleri

Programda yüklü olan 100’den fazla fırça sayesinde çeşitli efektler oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca elinizin titremesini de hesaba katan program geliştiricileri Fırça Stabilizatörleri özelliğini de programa entegre etmiş durumda. Bu sayede fırça darbelerini sabitlemek ve yumuşatmak için size 3 farklı seçenek sunar.

Yerleşik Vektör Araçları sayesinde komik paneller oluşturabilirsiniz ayrıca Krita vektör biçimi olarak SVG Uzantısını kullanmakta.Kolay çizim programları arayanlar için alternatif ve güzel bir program.

krita-vektor-araci
krita-vektor-araclari-yönetimi

Fırça Motorları, Çevreleyen Modlar , Kaynak Yöneticisi gibi birçok özellik sunan Krita programını buradan indirme sayfasına gidebilirsiniz ayrıca Krita Programında yapılan tasarımları incelemek isterseniz Krita Çizim Tasarımları sayfasına bakabilirsiniz.

Krita programını dilerseniz bir animasyon programı olarak da kullanabiliyorsunuz. Krita programı dışındaki Animasyon Programlarını merak ediyorsanız kesinlikle yazıma göz atmalısınız.

Krita Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sitemi:Windows 8.1 or Higher, OSX 10.12, Linux
 • RAM:Recommended 4GB or higher
 • GPU:OpenGL 3.0 or higher
 • Desktelediği Çizim Tabletleri:Wacom, Huion, Yiyinova, Surface Pro

Krita Tanıtım Videosu:

Krita programı 2 boyutlu çizim yapmak isteyen kullanıcılar için çok özel bir programdır. Krita programı gibi 2 boyutlu ücretsiz diğer programları hakkında detaylı bilgi almak isterseniz “2D Çizim Programları Ücretsiz” adlı yazımı kesinlikle okumalısınız.

Basit Çizim Programı: Pixia

basit-cizim-programlari-pixia
basit-cizim-programlari-pixia-ucretsiz

Desteklediği Platformlar: Windows

Kolay çizim programı Pixia , Isao Maruoka  tarafından yapılmış bir çizim programı. Başlangıçta programı sadece anime tasarımlarına özel olarak tasarlamış olsa da program şu an genel çizim programı olarak kullanılmakta. Pixia programı tamamen ücretsiz bir çizim programı.

Gelir elde ettiği bir program olmadığı içinde tek başına fazla üstüne gidememiş ama programı kullanan çok fazla tasarımcı bulunmakta. Programın Türkçe dil desteği bulunmamakta yine de İngilizce dil desteği mevcut.

Programın genel arayüz tasarımı çok basit o yüzden kullanım açısından çok fazla zorluk çekmeyeceksiniz. Pixia  Grafik ve Çizim programları arasında en eski programlardan bir tanesidir. Kolay çizim programı arayanlar için de ideal bir program. Pixia programını resmi internet sayfasına buradan giderek indirebilirsiniz.

Pixia Sistem Gereksinimleri:

 • Windows XP / Vista / 7/8 (32 – bit ve 64 – bit) – Pixia v.4 ve v.5.
 • Windows 7/8 / 8.1 / 10 (32 – bit ve 64 – bit) – Pixia 32 – bit v.6.
 • Windows 8 / 8.1 / 10 (yalnızca 64 – bit) – Pixia 64 – bit v.6.
 • Bu, tüm işlevlerin her ortamda çalışacağını garanti etmez.
 • Çok sayıda sürücü, cihaz, vb. Kombinasyonu nedeniyle istisnalar olabilir.
 • 32 megabayttan daha az RAM (Mümkün olduğu kadar).
 • Süper VGA monitör (ekran çözünürlüğü en az 800 x 600 olarak ayarlanmış).
 • Yüksek Renk veya Gerçek Renk (16 – bit / 24 – bit / 32 – bit). Pixia, 16 veya 256 renkli ortamda çalışmaz.
 • İsteğe bağlı: Basınca duyarlı tabletler (Wacom, Yutron vb.)

Pixia hakkında daha fazla bilgi edinmek için Wikipedia sayfasına da göz atabilirsiniz.

Basit Çizim Programı: InkScape

grafik-cizim-programi-inkscape
grafik-cizim-programlari-inkscape

Desteklediği Platformlar: Windows,Linux,Mac OS

Inkscape programı tamamen ücretsiz olarak sunulan bir grafik düzenleme ve çizim programı. Diğer basit çizim programları gibi bağış sistemi ile gelir elde etmektedirler. Inkscape programını tamamen ücretsiz olarak sunmaktalar ve sürekli güncelleştirme yapmaktalar.

İnkscape programını diğer programlardan ayıran en büyük özelliği grafik tasarım programı olarak da kullanılabilmesi olacaktır. Ücretsiz olsa da kullanım açısından en iyi grafik ve çizim programları arasında yerini kesinlikle almıştır.

İnscape programının ile nesne oluşturma , nesne manipülasyonu gerçekleştirme , metin desteği, renderlama ve birçok özelliği bulunmakta. Ne yazık ki bu programında Türkçe dil desteği bulunmamakta.

Inscape programını Microsoft Store Mağazasından ücretsiz indirebilmek isterseniz bağlantıya tıklamanız yeterli olacaktır.Ayrıca Wikipedia sayfasında göz atmak isterseniz buradan bağlantıya gidebilirsiniz.

Inkscape Sistem Gereksinimleri:

 • İşletim Sistemi Windows 10 sürüm 17763.0 veya daha üstü
  Mimari x64, x86
  Klavye Tümleşik Klavye
  Fare Tümleşik Fare
  Bellek 2 GB

Basit Çizim Programı: GIMP

basit-cizim-programlari-gimp
basit-cizim-programlari-gimp-ucretsiz

Desteklediği Platformlar: Windows,Linux,Mac OS

GIMP ücretsiz çizim programları arasından en iddialı programlardan bir tanesi.Yüksek Kalitede fotoğraf manipülasyonları yapılmasına izin vermesi, orijinal tasarımlar oluşturulması için gerekli olan birçok aracı sunması, Grafik Dizayn Elementlerini de programda yer vermesi gibi birçok özelliği bulunmakta.

GIMP Programı birçok dili desteklese de ne yazık ki Türkçe dil desteği bulunmamakta.Bağış ile para kazanma stratejisiyle ilerleyen GIMP 

dünya çapında  ücretsiz basit çizim programları  en çok kullanılan programlar arasında. GIMP programını indirmek için resmi sayfasına göz atabilirsiniz. Wikipedia sayfasına da buradan göz atabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri:

GIMP Sistem Gereksinimi olarak sadece birkaç indirmeniz gereken yazılım olduğunu belirtmekte. GIMP Sistem Gereksinimleri sayfasına giderek gerekli olan yazılımlara bakabilirsiniz.

Basit Çizim Programı: Blender

basit-cizim-programlari-3d-blender
ucretsiz-basit-cizim-programlari-3d

Desteklediği Platformlar: Windows,Linux,Mac OS

Blender programı diğer basit çizim programlarından biraz farklı bir program. Blender programı ücretsiz olarak indirilip kullanılabilmekte açık kaynaklı olması sayesinde de dünya çapında bir çok geliştirici destek verebilmekte ancak Blender programı 2d çizim programından çok ücretsiz 3d çizim programları listesine girmekte.

Diğer programlara göre kullanışlılık bakımından öğrenmesi daha zor bir program. Ücretsiz basit çizim programları 3d çizim ve modelleme konusunda pek bulunan bir program türü değil ama Blender programında öyle özellikler var ki ücretli programlardan bile daha çok kullanılmakta.

Şu an dünyadaki bir çok oyunun modellemeleri Blender programı ile geliştirilmiş durumda. Bir çok şirket maddi durumları çok iyi olduğu halde tasarımcılarına Blender kullandırmakta. O yüzden Blender listemizde basit çizim programı olarak değil de daha çok 3D çizim programı olarak adlandırılabilir.

En iyi  grafik ve çizim programları sıralamasında 1.sıraya Blender programını yazabiliriz ve bu program tamamen ücretsiz. Ücretsiz çizim programları arayanlar için Blender bir hazine.

Blender programı ile basit mimari çizim , mobilya çizim , vektörel çizim, çatı çizim, dolap çizim ve iç mimari çizim gibi bir çok çizim ve modelleme yapabilirsiniz.

Blender programının özellikleri saymakla bitmez o yüzden Blender özelliklerinin anlatıldığı sayfaya göz atmanızı tavsiye ederim. Blender programını indirmek için de Blender resmi sayfasına buradan giderek indirebilirsiniz.

Blender Tanıtım Videosu:

Sistem Gereksinimleri:

 • SSE2 destekli 64 bit çift çekirdekli 2Ghz CPU
 • 4 GB RAM
 • 1280 × 768 ekran
 • Fare, izleme dörtgeni veya kalem + tablet
 • 1 GB RAM, OpenGL 3.3 ile ekran kartı

 

Basit Çizim Programı: Adobe SketchBook

kolay-cizim-programlari-adobe-sketchbook
kolay-cizim-programlari-ucretsiz-adobe-sketchbook

Desteklediği Platformlar: Windows, Mac OS, Android

Adobe Sketchbook hem bilgisayarlarda hem de tabletlerde kullanılabilen bir program ama daha çok tabletlere özel üretilmiş bir program ve Adobe’nin tasarım konusunda ne kadar iyi bir şirket olduğunu duymuşsunuzdur. Adobe şirketi bu programını tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunmakta.

Grafik Tabletler için kolay,ücretsiz ve kaliteli bir çizim programı arayanlar için mükemmel alternatif bir program. Program direk çizim yapmanız için özel hazırlanmış.

Adobe Sketchbook programını buradan resmi sitesine giderek inceleyebilir ve indirebilirsiniz. 7 günlük süreden sonra ücretsiz Autodesk üyeliği isteyecektir. 

Sistem Gereksinimleri:

Windows için:

 • Windows®10
 • 2,5 – 2,9 GHz Intel veya AMD CPU
 • 4 GB Bellek
 • OpenGL 2.0 destekli 256 MB Grafik kartı
 • Temel özellikler için basınca duyarlı bir tablet ve kalem kullanmanızı öneririz.

Mac için;

 • Mac OS X High Sierra (10.13), Mojave (10.14) ve Catalina (10.15) desteği
 • 2.4 GHz Intel veya AMD CPU
 • 4 GB Bellek
 • OpenGL 2.0 destekli 256 MB Grafik kartı
 • Temel özellikler için basınca duyarlı bir tablet ve kalem kullanmanızı öneririz.
 •  

Android için;

 • Android OS 5.0 ve üstü
 • Telefonlar ve tabletler için optimize edilmiştir
 • Desteklenen kalemler: Samsung S Pen ve Cintiq Companion Hybrid için Wacom Stylus

Basit Çizim Programları: Efsane 6 Ücretsiz Program” adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Lütfen yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi ihmal etmeyin. Ayrıca dergi yapma konusunda merakınız varsa “Dergi Yapma Programları” adlı yazıma göz atmalısınız.

“Basit Çizim Programları: Efsane 6 Ücretsiz Program” hakkında 10 yorum

 1. Mimari çizim programları arasında Blender sınıfının en iyisi diyebilirim. Paylaşımınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir