adobe-xd-experience-design-resmi

Adobe XD / Adobe Experience Design

Adobe XD bir diğer ismiyle de Adobe Experience Desing. Adobe’nin birbirinden güzel programlarından bir tanesi olan Adobe XD nedir, Hakkında genel bilgiler, Programın avantajları ve dezavantajları, Piyasadaki diğer rakip Programlar arasındaki farklar, Güncel Fiyatı, Sistem Gereksinimleri  gibi merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

adobe-xd-resmi
adobe-xd-resmi

Adobe XD Nedir 

Bir Websitesini yada bir Uygulamayı kodlamadan önce kafanızda bir hayalini kurup onu tasarlayıp o tasarıma göre de site kodlamak isteyenlerin en büyük sıkıntısı Website yada Uygulama’yı Photoshopta tek tek tasarlamak.

Adobe XD Website Tasarımı, Uygulama Tasarımı yapmak isteyenlere özel hazırlanmış bir program.

ADOBE XD (ADOBE EXPERİNCE DESİNG) HAKKINDA GENEL BİLGİLER

2016 yılında çıkışı yapılan Adoxe XD yi hala bilmeyen birçok tasarımcı bulunmakta ve Program zamanla daha çok tanınmaya başlamakta.

Hem Mac Cihazlar Hem de Windows Cihazlarla uyumlu çalışan, planlanan Proje’nin tasarımı için çok daha hızlı sonuca ulaşmanızı sağlayan bir UX tasarım programı.

Adobe Kitaplığı sayesinde örnek tasarımlar üzerinden de çalışmanızı sağlamakta. Bilgisayar dışında Mobil cihazlarda da sürümleri bulunmakta ve kullanılabilmekte.

Avantajlar Ve Dezavantajlar

Avantajlar:

 •  Kullanımı basit bir arayüze sahip
 •  Gelişmiş Fonksiyonel kullanımı sayesinde bir çok özelliğe erişilebiliyor.
 •  Hazır kütüphane desteği
 •  Vektörel altyapı ile çalışması sayesinde piksel problemi yok
 •  Bilgisayarlarda Ve Mobil Cihazların hepsiyle uyumlu olarak çalışmakta.
 •  Ram Dostu Performans

DezAvantajlar:

 • Türkçe Dil Desteği yok
 • Ücretli sürüme göre sınırlı font sunması

 

Piyasadaki Rakipleri Arasındaki Farklar

adobe-xd-vs-sketch-resmi
adobe-xd-vs-sketch-resmi

Piyasada Kullanıcı Arayüzü tasarlamak için kullanılan en popüler programlar Sketch ve Adobe Photoshop‘tur. Adobe Experince Desing (Adobe XD) ise bu iki programı birleşmiş iki programında eksiklikleri göz önüne alınarak üstüne daha fazla artılar katarak oluşturulmuş.

Sketch programı ile çalışma mantığı olarak birbinize çok benzemekte.

Adobe Photoshop‘un bu taraftaki eksikliği çok ciddi hissedildiği için zaten Adobe Experience Desing‘ı

çıkardığı için Sketch programı ile kıyaslayalım;

 • Sketch Programı sadece MAC OS İşletim sisteminde çalışmakta iken Adobe tüm işletim sistemlerinde çalışmakta.
 • Repeat Grid Özelliği Sketch Programında eklenti ile kullanmanızı sağlarken Adobe XD programına entegre bir özellik olarak gelmektedir.
 • Sketch programında olmayan Örnek Prototip yaratma özelliği Adobe XD de bulunmakta.
 • Sketch Programına göre arayüzü daha kullanışlı ve daha basittir.

Adobe XD Güncel Fiyat

adobe-xd-ücret-planlaması-resmi
adobe-xd-ücret-planlaması-resmi

Değerli Okurlarım Adobe XD‘nin Güncel fiyat listesi bu şekildedir  resimde de gördüğünüz üzere Adobe Xd’nin birkaç eksik özellik ile ücretsiz olarak Starter Pack adı altında indirip kullanılmasına izin verilmekte. Aşağıdan Windows, Mac , Android Ve İos için ücretsiz Orijinal  kendi sitesinden indirme linklerini koyacağım ;

WİNDOWSMAC OSIOSANDROİD

Diğer Ücretli paketlere gelince Single App Paketi aylık 30 TL ücret karşılığında  Sınırsız Prototip erişimi, Sınırsız Dizayn Tasarımları, 100 GB Depo Kapasitesi ve sınırsız Adobe Font kullanımı özellikleriyle gelmekte.

Creative Cloud Apps ise aylık 146 TL ancak bu paket tüm Adobe Programlarını kapsayan bir paket bu paketi seçtiğinizde tüm Adobe ürünlerini kullanabilirsiniz.

ADOBE EXPERİENCE DESİGN SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

MAC OS için ;

Mac-Os-Sistem-gereksinimleri-resmi
Mac-Os-Sistem-gereksinimleri-resmi

Windows için ;

 

windows-sistem-gereksinimleri-resmi
windows-sistem-gereksinimleri-resmi

Mobil Cihazlar için;

Mobil-Cihazlar-için-resmi
Mobil-Cihazlar-için-resmi

Sistem Gereksinimleri de bu şekildedir.  Adobe Experience Desing Programı yeni indirecek yada bu Program hakkında bilgi eksikliği çekenler için Adobe kendi Sitesinde İngilizce dil de Eğitim Videoları eklemiştir. Bu Eğitim Videoları’na ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Animasyon Yapma Programlarına merakınız varsa bu yazıma da bir şans verin derim.

Adobe’nin Adobe Experience Design Programı’nı kullanırken işinizi kolaylaştıracak size yardımcı olacak Programları kısaca tanıtıp ücretsiz indirme linki verdiğiniz biliyor muydunuz 🙂 buradan o sayfaya da gidebilirsiniz.

ADOBE EXPERİENCE HAKAN ERTAN’IN ANLATIMIYLA

Düşüncelerini paylaşmak yada soru sormak için yorum yapabilir, Yazımı beğendiyseniz yazının en üst kısmından kalp simgesi yada 5 yıldız Simgesi ile puan verebilirsiniz. Okuduğunuz için çok teşekkürler 🙂

adobeadobe experience designadobe experience design dezavantajlarıadobe tasarımadobe ücretsizadobe xd ücretsizadobe xd ücretsiz indiradobe xd androidadobe xdadobe xd avantajlarıadobe xd exportadobe xd nediradobe xd özellikleriadobe xd web design

 

 

Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara