Adobe Experience Design Rehberi

adobe-xd-experience-design-resmi
Abone Ol 

Adobe XD bir diğer ismiyle de Adobe Experience Desing. Adobe’nin birbirinden güzel programlarından bir tanesi olan Adobe XD nedir, Hakkında genel bilgiler, Programın avantajları ve dezavantajları, Piyasadaki diğer rakip Programlar arasındaki farklar, Güncel Fiyatı, Sistem Gereksinimleri  gibi merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

adobe-xd-resmi
adobe-xd-resmi

Adobe Experience Design Nedir?

Bir Websitesini yada bir Uygulamayı kodlamadan önce kafanızda bir hayalini kurup onu tasarlayıp o tasarıma göre de site kodlamak isteyenlerin en büyük sıkıntısı Website yada Uygulama’yı Photoshop’ta tek tek tasarlamak.

Adobe XD Website Tasarımı, Uygulama Tasarımı yapmak isteyenlere özel hazırlanmış bir program.

Adobe Experience Design Hakkında Genel Bilgiler

2016 yılında çıkışı yapılan Adoxe XD yi hala bilmeyen birçok tasarımcı bulunmakta ve Program zamanla daha çok tanınmaya başlamakta.

Hem Mac Cihazlar Hem de Windows Cihazlarla uyumlu çalışan, planlanan Proje’nin tasarımı için çok daha hızlı sonuca ulaşmanızı sağlayan bir UX tasarım programı.

Adobe Kitaplığı sayesinde örnek tasarımlar üzerinden de çalışmanızı sağlamakta. Bilgisayar dışında Mobil cihazlarda da sürümleri bulunmakta ve kullanılabilmekte.

Adobe Experience Design Avantajlar Ve Dezavantajları:

Avantajlar:

 •  Kullanımı basit bir arayüze sahip
 •  Gelişmiş Fonksiyonel kullanımı sayesinde bir çok özelliğe erişilebiliyor.
 •  Hazır kütüphane desteği
 •  Vektörel altyapı ile çalışması sayesinde piksel problemi yok
 •  Bilgisayarlarda Ve Mobil Cihazların hepsiyle uyumlu olarak çalışmakta.
 •  Ram Dostu Performans

DezAvantajlar:

 • Türkçe Dil Desteği yok
 • Ücretli sürüme göre sınırlı font sunması

Piyasadaki Rakipleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

adobe-xd-vs-sketch-resmi
adobe-xd-vs-sketch-resmi

Piyasada Kullanıcı Arayüzü tasarlamak için kullanılan en popüler programlar Sketch ve Adobe Photoshop‘tur. Adobe Experince Desing (Adobe XD) ise bu iki programı birleşmiş iki programında eksiklikleri göz önüne alınarak üstüne daha fazla artılar katarak oluşturulmuş.

Sketch programı ile çalışma mantığı olarak birbinize çok benzemekte.

Adobe Photoshop‘un bu taraftaki eksikliği çok ciddi hissedildiği için zaten Adobe Experience Desing‘ı

çıkardığı için Sketch programı ile kıyaslayalım;

 • Sketch Programı sadece MAC OS İşletim sisteminde çalışmakta iken Adobe tüm işletim sistemlerinde çalışmakta.
 • Repeat Grid Özelliği Sketch Programında eklenti ile kullanmanızı sağlarken Adobe XD programına entegre bir özellik olarak gelmektedir.
 • Sketch programında olmayan Örnek Prototip yaratma özelliği Adobe XD de bulunmakta.
 • Sketch Programına göre arayüzü daha kullanışlı ve daha basittir.

Adobe Experience Design Güncel Fiyat

Değerli Okurlarım Adobe XD‘nin Güncel fiyat listesi bu şekildedir  resimde de gördüğünüz üzere Adobe Xd’nin birkaç eksik özellik ile ücretsiz olarak Starter Pack adı altında indirip kullanılmasına izin verilmekte. Aşağıdan Windows, Mac , Android Ve IOS için ücretsiz Orijinal  kendi sitesinden indirme linklerini koyacağım ;

Windows işletim sistemi için indirmek istiyorsanız buraya tıklamanız yeterli olacaktır. MAC OS İşletim Sistemi kullanıyorsanız da buradaki linkten indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Şimdi gelelim telefonlar için indirme linklerine;

Android İşletim Sistemi kullanıyorsanız buradaki linke tıklamanız yeterli olacaktır. IOS İşletim Sistemi kullanıyorsanız da buradaki linkten indirme sayfasına ulaşabilirsiniz.

Diğer Ücretli paketlere gelince Single App Paketi aylık 30 TL ücret karşılığında  Sınırsız Prototip erişimi, Sınırsız Dizayn Tasarımları, 100 GB Depo Kapasitesi ve sınırsız Adobe Font kullanımı özellikleriyle gelmekte.

Creative Cloud Apps ise aylık 146 TL ancak bu paket tüm Adobe Programlarını kapsayan bir paket bu paketi seçtiğinizde tüm Adobe ürünlerini kullanabilirsiniz.

Adobe Experience Design Sistem Gereksinimleri

MAC OS için ;

Mac-Os-Sistem-gereksinimleri-resmi
Mac-Os-Sistem-gereksinimleri-resmi

Windows için ;

windows-sistem-gereksinimleri-resmi
windows-sistem-gereksinimleri-resmi

Mobil Cihazlar için;

Sistem Gereksinimleri de bu şekildedir.  Adobe Experience Desing Programı yeni indirecek yada bu Program hakkında bilgi eksikliği çekenler için Adobe kendi Sitesinde İngilizce dil de Eğitim Videoları eklemiştir. Bu Eğitim Videoları’na ücretsiz olarak buradan ulaşabilirsiniz.

Animasyon Yapma Programlarına merakınız varsa bu yazıma da bir şans verin derim.

Adobe’nin Adobe Experience Design Programı’nı kullanırken işinizi kolaylaştıracak size yardımcı olacak Programları kısaca tanıtıp ücretsiz indirme linki verdiğiniz biliyor muydunuz?  buradan o sayfaya da gidebilirsiniz.

Adobe Experience Design” adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yorumlar kısmından Adobe XD hakkında görüşlerinizi belirtmenizi çok isterim.

“Adobe Experience Design Rehberi” hakkında 2 yorum

 1. Adobe XD için belirtilen minimum sistem gereksinimleri aslında çok da gerçekçi olmasa gerek. 1.4 GHZ bir işlemci ile 4 GB belleğe sahip bir bilgisayar ile Adobe XD programı rahatlıkla kullanılamaz. Özellikle görüntü işleyen bu tarz programlar oldukça fazla işlemci gücüne ve extra ram’e ihtiyaç duyarlar. Bunun yanı sıra muazzam bir ekran kartı da bu gibi animasyon programlarının olmazsa olmazlarındandır.

  1. Resmi internet sitesinde bildirdikleri minimum sistem gereksinimlerini sizlerle paylaşmaktayız. Görüşleriniz için çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir