Web Tasarım Programlama Dilleri Nelerdir

Website/Web Tasarım Programlama Dilleri Nelerdir?

Website/Web Tasarım Programlama Dilleri Nelerdir?

Website/Web Tasarım Programlama Dilleri Nelerdir? Website kodlamanız için öncelikle en az birtane kodlama dili bilmeniz gerekmektedir ancak her kodlama dili ile de Website yazılıyor diye bir durum yok bizde bu yazımız da sizler için Website kodlamak için en uygun, en popüler ve günümüzde en çok tutan kodlama dillerini sıralayıp genel olarakta tanımlarını yapmış bulunmaktayım.

Listemiz bu şekilde;

1)PHP

Açılımı PHP: Hypertext Preprocessor).Web uygulamalarını geliştirmek için web tabanına bağlı olarak çalışan bir programlama dilidir. HTML gömülebilen bir betik dilidir.

PHP kullanmanın en güzel yanlarından biri, yeni kullanıcılar için öğreniminin oldukça kolay olması ve aynı zamanda profesyonel kullanıcılar için ileri seviyede özellikler içermesidir.

PHP

2)ASP

Aktif sunucu sayfaları anlamına gelir.Microsoft yazılımıdır. Asp programlama dili ile yazılan bir web sitesini ziyaret ettiğiniz zaman asp kodlarını sunucu açar ama asp kodları gözükmez bu özellik Asp kullananlar için güzel bir artıdır.

ASP

3)JAVA

Programlama Dilleri arasında en eskilerden biri.Başlangıçta 1991 yılında akıllı televizyonlar için programlama dili olarak icat edildi.

Sun Microsystems mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilmeye başlanmış açık kodlu, nesneye yönelik, zeminden bağımsız, yüksek verimli, çok işlevli, yüksek seviye, adım adım işletilen bir dildir.

Oracle Java hala dünyanın en popüler programlama dilidir. Java basit, modern, nesne yönelimli, tip-korumalı ve C ile C++ dillerinin iyi özeliklerini almış bir dildir.Her platformda çalışabilme yeteneğine sahiptir.

JAVA

4)PYTHON

Bu programlama dilinin geçmişi 1989 yılına kadar uzanmaktadır. Çoğu programcı yazılıma başlamak için en kolay dil olduğunu savunuyor. Eğer Python programlama dilini öğrenirseniz, İnternet’te saatlerce ücretsiz PDF birleştirme programı aramak veya profesyonel yazılımlara onlarca dolar para vermek yerine, belgelerinizi birleştirip işinizi görecek programı kendiniz yazabilirsiniz..

Python, nesne yönelimli, yorumlamalı, birimsel ve etkileşimli yüksek seviyeli bir programlama dilidir.Python çalıştırıldığı zaman kaynak kodlar bir yorumlayıcı tarafından işleme alınır. Programı çalıştırmadan önce derlemenize gerek yoktur. Bu PERL ve PHP de kullanılan web yorumlayıcılarına benzer.

Python

5)C

AT&T Bell laboratuvarlarında, Ken Thompson ve Dennis Ritchie tarafından UNIX İşletim Sistemi’ ni geliştirebilmek amacıyla B dilinden türetilmiş yapısal bir programlama dilidir.  Günümüzde neredeyse tüm işletim sistemlerinde kullanılmaktadır.

Keskinliği, programcıya sonsuz özgürlüğün yanında çok büyük hatalar yapabilme ihtimali doğurmasıdır.Zamanla daha ileri seviyesi olan C++ geliştirilmiş ve ona geçişler artmıştır.

6)Visual Basic

Üst seviye, nesne tabanlı ve görsel bir programlama dilidir. Kolay bir şekilde program geliştirmenizi sağlayan bir programlama ortamıdır.. Visual Basic programlarında ortamın tasarımı öncelikli olarak yapılan işlemdir. Kod yazmak ikincil kalır.Çok kısa sürede değerleri 100’lerce doları aşabilen programlar oluşturabilirsiniz

7)R

İstatistiksel hesaplama ve grafikler için yazılım ortamı olup aynı zamanda programlama dilidir. Google, matematikçilerine verdiği güçle R’nin büyük bir hayranı olarak rekor kırdı. R programı, C ve Java gibi birçok programlama dili ile uyumlu çalışabilmektedir.  Ayrıca isterseniz kendi grafiklerinizi kendiniz oluşturabilirsiniz.

R

8)Go

Go programlama dili Google’ı güçlendirmek için tasarlanmıştır. Güvenirliği ve bütünlüğü çok önemli olduğu için geliştiricilere kapatılmıştır. Go dili geliştirici ekibinin temel prensiplerinden biri de “bir işi yapmanın en iyi yolunu bulursan farklı yöntemlere gerek yoktur” üzerine kuruludur.

Go

9)Ruby

Yukihiro Matsumoto tarafından Japonya’da tasarlanmaya ve geliştirilmeye başlanmıştır. Sözdizimi olarak, Ada, Perl, Smalltalk, Lisp, Eiffel gibi programlama dillerinden etkilenen Ruby; Python ile kimi ortak sözdizimi özelliklerine sahiptir.Ruby dilinin resmi sloganı “Bir programcının en yakın arkadaşı.”dır.

Ruby

10)Groovy

Groovy, Java dilinin bir dalıdır ve 2007 yılının başlangıcından bu yana kod yazmayı kolaylaştırması ile bilinmektedir.  Groovy, Java koduyla tam bir uyum sağladığından IBM, Google ve Target gibi büyük şirketlerdeki geliştiricileri kazanmaya devam etmektedir.

Groovy

Programlama Dilleri
Programlama Dilleri

Okuduğunuz için çok teşekkürler 🙂

 

Yorumlar (2 yorum)
muhammedtalhak

eline sağlık işime yaradı

Bir Cevap Yazın

×

Bir Şeyler Ara


Yazılım ›