Oyunlarda FPS Arttırma – 2022 – Detaylı Liste

Oyunlarda fps arttırma. Günümüzde bir bilgisayardan sorunsuz bir şekilde oyun oynamak istiyorsanız oynamak istediğiniz oyundan en az 30 ideal olarak ta 60 fps almanız gerekmektedir. Peki bu fps dediğiniz kavram nedir? Neye göre belirlenmektedir? Oyunlarda FPS arttırma konusunu bir çok kişi hala sadece donanımlar ile olabileceğini düşünüyor ancak öncelikle FPS nedir tanımını yapmakla başlamak gerekiyor. 

Oyunlarda fps arttırma yöntemleri ile FPS’ in tanımını bilmek ilk başta çok önemli bir konu çünkü FPS ‘in ne olduğunu bilmeden FPS arttırma işlemi yapmaya çalışmanız sizin açınızdan faydadan çok zarar getirecektir. O yüzden oyunlarda FPS arttırma yöntemlerine başlamadan önce ilk FPS nedir? konusuyla başlayalım.

FPS Nedir?🟢

oyunlarda fps arttırma programı
oyunlarda fps arttırma programı

FPS ‘in açılımı Frame Per Second  olarak tanımlanmaktadır. Yani Türkçesiyle Saniyelik Görüntü Sayısı ya da Çerçeve Oranı olarak bilinir. Aslında tüm oyunlar saniyelik görüntü grafikleri ile oluşturulduğu için bilgisayarınızda ne kadar güçlü bir grafik kartı varsa oyunlarda da o kadar iyi FPS alırsınız.

Öncelikle şunu söylemek gerekirse, FPS’ in yüksek olması iyidir düşük olması kötüdür yani ne kadar iyi bir FPS skoru alırsanız oyundan o kadar rahat oynarsınız. Bir oyunu rahat bir şekilde oynamak için minimum 30-60 arası bir FPS almak zorundasınız. Belirttiğim minimum değerlerin altına düştüğünüz anda ara ara donmalar olacaktır ve belki hiç açılmayacaktır.

Şimdi FPS kavramını temel olarak öğrendiğimize göre FPS’i nasıl arttıracağımız konusuna geçiş yapalım. FPS  2 yolla arttırılır, biri yazılımsal , diğeri ise donanımsaldır. Donanımsal dediğimiz tamamen yeni, en güncel ve kaliteli parçalarla pc almaya bağlıdır. Bu yüzden biz yazılımsal kısmı ele alacağız. 

Oyunlarda FPS arttırma yöntemlerimizi Windows 7/8/10/11 işletim sistemlerinde deneyebilirsiniz ancak resimler işletim sistemlerine göre tamamen birebir olmayabilir.

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri🟡

Oyunlarda fps arttırma yöntemlerini 6 adıma ayırmış bulunmaktayım. Sırasıyla 6 adımı uygulayarak oynadığınız oyunlarda en üst fps skorlarına ulaşabileceksiniz. Oyunlarda FPS arttırma yapabilmek için bilgisayarınızın elimizden geldiğince tüm performansını oyunlar için kullanabilmenizi sağlamış olacağız. Bu yöntemlerde sırasıyla aşağıdaki şekilde;

oyunlarda fps arttırma yöntemleri
oyunlarda fps arttırma yöntemleri

1)Windows Tema Ayarları🟠

Oyunlarda FPS Arttırma yöntemlerinden ilk olarak Windows Tema Ayarlarını yapacağız. Masaüstündeyken sağ tıklayın > kişiselleştir. Karşınıza gelen ekranda “Ekran koruyucu yok” ve “Windows klasik tema” seçeneklerini seçin. Ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Uyarı: Tema ayarlarını klasik olarak değiştirmeniz masaüstü görünümünüzü değiştirecektir eğer klasik görünümü beğenmediyseniz eski halini kullanmaya devam edebilirsiniz ancak fps arttışında ciddi katkı sağlayan bir etkendir.

2)Donanımsal Güncellemeler🔴

Ekran kartı, işletim sistemi, yonga seti gibi cihazınızın parçalarının bilgisayarınızda yüklü driverları olur. Bunları en son güncel versiyonunda kullanmanız FPS artışına sebep olacaktır. Donanımsal Güncellemeler yapmamanız oyunlarda fps arttırma konusunda başarısız olmanıza sebep olacaktır.

Bilgisayarınızda nasıl en güncel driverları yükleyeceğinizi bilmiyorsanız 2 yöntem bulunmakta.

1.yöntem olarak bilgisayarınızın markasına göre internet sitesine girip güncel driverları indirmektir. Nasıl yapacağınızı öğrenmek içinde örnek olarak “Casper driver indirme” bağlantısını inceleyebilirsiniz.

2.yöntemde bilgisayarımızdaki driverların en son sürümlerini otomatik güncelleyen program kullanmaktır. “En iyi driver güncelleme programı” bağlantısından istediğiniz driver programını bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.

Uyarı: Bilgisayarlar için driver hassas bir konudur. Eğer bilgisayarınızda wifi, bluetooth, ses sistemi gibi donanımlar düzgün çalışıyorsa asla bu donanımların driverlarını güncellemenizi tavsiye etmemekteyim. Güncelleme sonrası sorunsuz çalışan donanımlarda sorunlar oluşabilmektedir.

3)Oyun Ayarlarını Optimize Etme🔘

Oyun ayarlarını optimize etmek oyunlarda FPS arttırma yöntemlerinin en can alıcı en olmazsa olmazlarından birisidir.  Her oyunun kendi grafikleri ve sesleri için bir ayar kısmı vardır farkında olmadan bu kısımda yüksek yada orta grafikler kullanıyor olabilirsiniz.

Eğer fps’niz düşükse oynadığınız oyunların grafik ayarlarının hepsini en düşük yapmanız 10-50 FPS arası bir artışa sebep olacaktır. Bir de oyunların çözünürlükleri vardır, sizin cihazınızın ekran çözünürlüğü ne kadar ise oyun otomatik olarak onu seçmiştir.

Çözünürlüğü ne kadar düşürürseniz FPS bir o kadar artacaktır ancak tam ekran oynayamayacağınız içinde oyun deneyiminiz de bir o kadar kötüleşecektir ancak hiç oynayamamaktansa kötü grafiklerde oynamayı tercih edenlere güzel bir yöntem diyebilirim. Oyunlarda drop sorunu çözümü için oyun ayarlarını optimize etmek çok önemlidir.

4)Başlatma Seçenekleri🟤

Oyunlarda FPS Arttırma yöntemleri arasında çok önemli bir yeri vardır başlatma seçenekleri ayarlarının. Bilgisayarınız açılırken otomatik olarak arka planda açtığı programlar vardır ve bu arka planda çalışan programlar sizin haberiniz olmadan aslında bilgisayarınızın performansını azaltmaktadır bu yüzden sizin kullanmadığınız programların başlangıçta otomatik olarak açılmasını devre dışı bırakmanız çok işe yarayacaktır.

Windows arama seçeneğine gelip ‘msconfig’ yazıp aratıyoruz.

bilgisayar oyunlarında fps arttırma
bilgisayar oyunlarında fps arttırma

NOT: msconfig yazdıktan sonra işletim sisteminize göre karşınıza direk msconfig ismiyle bir komut yöneticisi de çıkabilir benim resimde eklediğim gibi de çıkabilir. Önemli değil doğru yazmışsanız arama kısmına Yönetici olarak çalıştırmanız yeterlidir

Msconfig ‘e girdikten sonra üsteki sekmelerden başlatma seçeneklerine geliyoruz . Sonra karşınıza bir sürü uygulamalar çıkacak.

Buradan başlarken açılmasını istemediğiniz dosyaları devre dışı bırakıyorsunuz yalnız altını çiziyorum bu çok önemli bir uyarıdır asla bilmediğiniz bir programı devre dışı bırakmayın çünkü devre dışı bıraktığınız program ses driver ‘ı da olabilir, sistem dosyası da olabilir. Burada Steam gibi bildiğiniz tanıdığınız programları devre dışı bırakabilirsiniz. Sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.

5)Gereksiz Dosyaları Silme⚪️

Oyunlarda fps arttırma yöntemi olarak 5. yöntemimiz gereksiz dosyaları silme. Bilgisayarınızın ön belleğinin zamanla çok dolması da bilgisayarınızı ekstradan yoracaktır ve bu durum FPS ile direk bağlantılıdır. Depolama cihazınızın önbelleğinin boşaltılmış olması her zaman işinize yarayacaktır.

Windows’un arama yerine “çalıştır” yazın size çalıştırma kısmı açılacaktır o kısma temp yazın ve enter’ a tıklayın. Karşınıza temp klasörü çıkacaktır. Ardından içindekileri komple silin. Ondan sonra yine çalıştır kısmına %temp% yazın ve yine bu klasörü de komple silin ve sakın geri dönüşüm kutusunu boşaltmayı unutmayın.

Bunları yapma amacımız tamamen önbelleğin rahatlaması için diğerleri kadar fps artışına sebep olmasa da önemli bir konudur.

6)Bilgisayar Temizleme⚫️

Bilgisayarınızın FPS düşüşleri yaşamasının sebeplerinden biride çok ısınması olabilir, işte bu durumda yapacağınız şey termal macunu eskimiş ise yeniletmek ve  bilgisayara iç temizlik yaptırmak olacaktır eğer bilgisayarınız da ısınma sorunu yoksa bunu atlayabilirsiniz. Oyunlarda FPS arttırma konusunda dışarıdan müdahale yapacağınız tekniklerden birisidir.

Oyunlarda FPS Arttırma Programı🟣

Oyunlarda FPS arttırma programı kullanarak FPS arttırmaya çalışmanız çok büyük bir yanlıştır. Piyasada çok fazla optimizasyon programı altında programlar mevcuttur bu programlar sizin oyunlarınızı otomatik olarak optimize edip arka planda çalışmaya devam eder. Peki gerçekten optimize ediyor mu? yapıyorsa da bunu nasıl başarıyor?

UYARI: Piyasada ki çoğu optimizasyon programı doğru düzgün çalışmıyor burada hiçbir programın ismini verip reklam falan da yapmayacağım ancak bazı çalışan optimizasyon programları var ancak biz Colaker Net ailesi olarak size optimizasyon programlarını asla önermiyoruz.

Sebebine gelince bilindiğinin aksine FPS arttırma programları FPS arttırmaz, FPS’nizi sabitler. Peki bunu nasıl yapar? Oyunlardaki ayarlarınızı otomatik olarak en minimum seviyeye çeker ve normalde 5-10 FPS daha az almanızı sağlayarak FPS ‘nizi sabitler.

Oyunlarda FPS’iniz düşse bile sabit olduğu için siz hızlandığını sanacaksınız ve bu program sürekli arka planda çalıştığı için ve direk bilgisayar performansını zorladığı için sizin bilgisayarınızın ömründen yer yani bilgisayarınızın daha erken bozulmasına sebep verir.

Aynı şekilde Overclock tarzı yöntemlere de tamamen karşıyız bu gibi yöntemlerde sadece cihazınızın ömründen çalar. Bilgisayarınıza değer veriyorsanız asla tavsiyemiz değildir!

Genel olarak oyunlarda FPS arttırmanız için gerekli olan tüm yöntemleri sizinle paylaştım ancak oyunlara özel fps arttırma yöntemleri de bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse oynamak istediğiniz oyun CS:GO ise CS:GO’ya özel başlatma kodları bulunmaktadır ve bu kodlar sadece o oyunda çalışmaktadır. 

Oyunlara özel fps arttırma yöntemlerini de merak ediyorsanız sırasıyla aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz;

Bonus olarak ta “FPS drop çözümü” makalemizi inceleyebilirsiniz.

Oyunlarda FPS Arttırma Sıkça Sorulan Sorular📢

Oyunlarda yüksek FPS almak için ne yapmalıyım?🔹

Oyunlarda yüksek fps alabilmeniz için ya donanımsal olarak yada yazılımsal olarak bilgisayarınızda performans optimizasyonları yapmanız gerekmektedir.☑️

Oyunlarda FPS düşüklüğü neden olur?🔶

Oyunlarda fps düşüklüğü, mevcut oyunun gereksinim duyduğu performansın karşılanamaması sonucu oluşmaktadır. Her oyunun kendisine göre bir ihtiyaç duyduğu sistem gereksinimi bulunmaktadır.☑️

Oyunlarda FPS Arttırma Yöntemleri adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. oyun bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da oyunlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

“Oyunlarda FPS Arttırma – 2022 – Detaylı Liste” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org