Oyunlarda FPS Arttırma 2021

oyunlarda-fps-arttirma

Oyunlarda FPS arttırma 2021 yılında da en popüler konulardan biri durumunda. Oyunlarda FPS arttırma konusunu bir çok kişi hala sadece donanımlar ile olabileceğini düşünüyor ancak öncelikle FPS nedir bunun tanımını yapmakla başlamak gerekiyor. 

FPS’ in tanımını bilmek ilk başta çok önemli bir konu çünkü FPS ‘in ne olduğunu bilmeden FPS arttırma işlemi yapmaya çalışmanız sizin açınızdan faydadan çok zarar getirecektir. O yüzden oyunlarda FPS arttırma yöntemlerine başlamadan önce ilk FPS nedir konusuyla başlayalım.

-Reklam-

FPS Nedir?

oyunlarda-fps-arttirma-programlari

oyunlarda-fps-arttirma-programi

FPS ‘in açılımı Frame Per Second  olarak tanımlanmaktadır. Yani Türkçesiyle Saniyelik Görüntü Sayısı ya da Çerçeve Oranı olarak bilinir. Aslında tüm oyunlar saniyelik görüntü grafikleri ile oluşturulduğu için ne kadar güçlü bir grafik varsa oyunda sisteminiz o kadar zorlanır.

-Reklam-

Öncelikle şunu söyleyeyim FPS’ in yüksek olması iyidir düşük olması kötüdür.Yani ne kadar iyi bir FPS skoru alırsanız oyundan o kadar rahat oynarsınız.Bir oyunu rahat bir şekilde oynamak için minimum 30-60 arası bir FPS almak zorundasınız onun altına düştüğünüz anda ara ara donmalar olacaktır belki hiç açılmayacaktır.

Şimdi FPS 2 yolla arttırılır biri yazılımsal biri donanımsaldır. Donanımsal dediğimiz tamamen yeni en güncel ve kaliteli parçalarla pc almaya bağlıdır biz yazılımsal kısmı ele alacağız. Biz bu makalemizde sizlere FPS Arttırma Windows 7 ve FPS Arttırma Windows 10 için nasıl yapabilirsiniz bunları öğreneceksiniz.

Oyunlarda FPS Arttırma

Oyunlarda FPS arttırma yapabilmek için Bilgisayarınızın elimizden geldiğince tüm performansını oyunlar için kullanabilmenizi sağlamış olacağız. Bu yöntemlerde sırasıyla aşağıdaki şekilde ;

1)Windows Tema Ayarları

Windows 10 Tema Değiştirme

Windows 10 Tema Değiştirme

-Reklam-

Oyunlarda FPS Arttırma yöntemlerinden ilk olarak Windows Tema Ayarlarını yapacağız. Masaüstündeyken sağ tıklayın > kişiselleştir. Karşınıza gelen ekranda “Ekran koruyucu yok” ve “Windows klasik tema” seçeneklerini seçin. Ardından bilgisayarınıza reset atın.

2)Donanımsal Güncellemeler

Ekran kartı, İşletim Sistemi yonga seti gibi cihazınızın parçalarının bilgisayarınızda yüklü driverları olur bunları en son güncel versiyonunda kullanmanız FPS artışına sebep olacaktır. Donanımsal Güncellemeler yapmamanı oyunlarda fps arttırma konusunda başarısız olmanıza sebep olacaktır.

Windows 10 hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

-Reklam-

3)Oyun Ayarları Optimize

Oyunlarda FPS arttırma yöntemlerinin en can alıcı en olmazsa olmazlarından biridir oyun ayarları optimize etmedir. Her oyunun kendi grafikleri ve sesleri için bir ayar kısmı vardır farkında olmadan bu kısımda yüksek yada orta grafikler kullanıyor olabilirsiniz.

Eğer FPS niz düşükse oynadığınız oyunların grafik ayarlarının hepsini en düşük yapmanız 10-50 FPS arası bir artışa sebep olacaktır. Birde oyunların çözünürlükleri vardır sizin cihazınızın ekran çözünürlüğü ne kadarsa oyun otomatikman onu seçmiştir çözünürlüğü ne kadar düşürürseniz FPS bir o kadar artacaktır.

Oyunlarda drop sorunu çözümü için oyun ayarları optimize yapımı çok önemlidir.

-Reklam-

4)Başlatma Seçenekleri

Oyunlarda FPS Arttırma yöntemleri arasında çok önemli bir yeri vardır başlatma seçenekleri ayarlarının. Bilgisayarınız açılırken otomatik olarak arka planda açtığı programlar vardır siz bunları devre dışı bırakabilirsiniz.

Windows arama seçeneğine gelip ‘msconfig’ yazıp aratıyoruz.

msconfig-kısmı

msconfig-kısmı

-Reklam-

NOT: msconfig yazdıktan sonra işletim sisteminize göre karşınıza direk msconfig ismiyle bir komut yöneticisi de çıkabilir benim resimde eklediğim gibi de çıkabilir. Önemli değil doğru yazmışsanız arama kısmına Yönetici olarak çalıştırmanız yeterlidir

Msconfig ‘e girdikten sonra üsteki sekmelerden başlatma seçeneklerine geliyoruz . Sonra karşınıza bir sürü uygulamalar çıkacak.

Buradan başlarken açılmasını istemediğiniz dosyaları devre dışı bırakıyorsunuz yalnız altını çiziyorum bu çok önemli bir uyarıdır asla bilmediğiniz bir programı devre dışı bırakmayın çünkü o bir ses driver ‘ı da olabilir sistem dosyası da olabilir burada Steam gibi bildiğiniz tanıdığınız programları devre dışı bırakabilirsiniz. Sorumluluk tamamen kullanıcıya aittir.

-Reklam-

5)Gereksiz Dosyaları Silme

Bilgisayarınızın ön belleğinin zamanla çok dolması da bilgisayarınızı ekstradan yoracaktır bu durumda FPS’ inizin düşmesine sebep olacaktır.

Windows un arama yerine çalıştır yazın size çalıştırma kısmı açılacaktır o kısma temp yazın ve enter’ a tıklayın. Karşınıza temp klasörü çıkacak onun içindekileri komple silin. Ondan sonra yine çalıştır kısmına %temp% yazın ve yine bu klasörü de komple silin ve sakın geri dönüşüm kutusunu boşaltmayı unutmayın.

Bunları yapma amacımız tamamen önbelleğin rahatlaması için diğerleri kadar fps artışına sebep olmasa da önemli bir konudur.

-Reklam-

6)Bilgisayar Temizleme

Bilgisayarınızın FPS düşüşleri yaşamasının sebeplerinden biride çok ısınması olabilir işte bu durumda yapacağınız şey termal macunu eskimiş ise yeniletmek ve  bilgisayara iç temizlik yaptırmak olacaktır eğer bilgisayarınız da ısınma sorunu yoksa bunu atlayabilirsiniz. Oyunlarda FPS Arttırma konusunda dışarıdan müdahale yapacağınız tekniklerden birisidir.

Oyunlarda FPS Arttırma Programı

Oyunlarda FPS arttırma programı kullanarak FPS arttırmaya çalışmanız çok büyük bir yanlıştır. Piyasada çok fazla optimizasyon programı altında programlar mevcuttur bu programlar sizin oyunlarınızı otomatik olarak optimize edip arka planda çalışmaya devam eder. Peki gerçekten optimize ediyor mu? yapıyorsa da bunu nasıl başarıyor?

UYARI: Piyasada ki çoğu optimizasyon programı doğru düzgün çalışmıyor burada hiçbir programın ismini verip reklam falan da yapmayacağım ancak bazı çalışan optimizasyon programları var ancak biz Colaker Net ailesi olarak size optimizasyon programları asla önermiyoruz.

Sebebine gelince optimizasyon programları bilindiği’nin aksine oyunlarda fps arttırma programları FPS arttırmaz FPS’nizi sabitler peki bunu nasıl yapar? Oyunlardaki ayarlarınızı otomatik olarak en minimum seviyeye çeker ve normalde 5-10 FPS daha az almanızı sağlayarak FPS ‘nizi sabitler.

-Reklam-

Oyunlarda FPS’iniz düşse bile sabit olduğu için siz hızlandığını sanacaksınız ve bu program sürekli arka planda çalıştığı için ve direk bilgisayar performansını zorladığı için sizin bilgisayarınızın ömründen yer yani bilgisayarınızın daha erken bozulmasına sebep verir.

Aynı şekilde Overclock tarzı yöntemlere de tamamen karşıyız bu gibi yöntemlerde sadece cihazınızın ömründen çalar. Bilgisayarınıza değer veriyorsanız asla tavsiyemiz değildir!

Oyunlarda FPS Arttırma 2021 adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Yorumlar kısmından görüşlerinizi belirtmeyi lütfen ihmal etmeyin.

“Oyunlarda FPS Arttırma 2021” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir