FPS Drop(Darboğaz) Sorununa Çözüm

fps-drop
2 dakika 23 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

FPS DROP(Darboğaz) Sorununa Çözüm. Darboğaz sorunu yaşayanlar için kalıcı ve en rahat ve anlaşılır çözümü yazımızda bulacaksınız lütfen yazıyı sonuna kadar sabırla atlamadan okuyun ;

FPS Drop Nedir?

Oyunlar Mobil cihazlarda olsun Bilgisayarlarda olsun salise de oynattıkları kare hızlarına göre çalışırlar. Oyun oynanılan cihazda FPS ne kadar yüksekse oyun o kadar hızlı oynanıyor.

FPS Drop‘un bir diğer ismi Darboğazdır.  Drop‘ta ise Oyunu oynarken FPS çok iyiyken anlık düşüp eski haline geliyor ve Oyunda FPS normalde çok yüksek olsa da oyunda takılmalar donmalar meydana geliyor.

FPS Drop Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncellikle şunu söylemeliyim Darboğaz yaşanmasının sebebi tek değil bir çok sebepten dolayı olabilir o yüzden biz bu yazımızda tüm seçenekleri ele alacağız;

2.1.Ekran Kartı Sorunu

gta-online-fps-drop

gta-online-fps-drop

Ekran kartınızın eski nesil olması veya güncel olmaması bilgisayarınızda DROP sorununa sebep olabiliyor. Bu durum için ilk önce Ekran kartınızın en güncel driver’ını yükleyip denemek olacaktır.

Eğer sorununuz ekran kartından ise ve driver güncellemek işe yaramamışsa ekran kartınızı değiştirmenizde gerekebilir.

2.2.İşlemci Sorunu

ps4-fps-drop
ps4-fps-drop

İşlemcinizin Frekans hızı düşükse veya ısınmaya karşı dayanıklı olmayıp çok ısınan bir işlemciyse FPS DROP sorunu yaşayabilirsiniz.

Buradan İntel ‘in sürücüleri’nin bilgilerini yayınladığı siteye giderek işlemcinizin kaçıncı nesil olduğunu Frekansı’nın kaç GHZ olduğuna bakabilirsiniz. Eğer sorununuz İşlemciyle alakalı olduğunu anlarsanız İşlemcinizin değişmesi gerekmektedir.

Çok ısınan bir İşlemci ise Fanların İşlemciyi soğutmaya çalışması İşlemcilerde Frekans kısıtlamasına sebep olur bu da yine yetersiz GHZ den dolayı droplara sebep olacaktır.

NOT: AMD İŞLEMCİ KULLANMAKTA FPS DROP OLMASINA NEDEN OLUYOR OLABİLİR ÇÜNKÜ AMD İŞLEMCİLER FAN OLARAK STOK FAN KULLANMAKTADIR.

2.3.Harddisk Sorunu

Eğer Oynadığınız Oyun yeni çıkmış güncel bir Oyun’sa ve Oyunda model yani çevre genelde battle royale oyunlar için çoksa Oyun’u Harddiske yüklemenizde FPS DROP’a sebep olabilir bunun çözümü de gayet basittir.

Kaliteli bir SSD almak!. Aldığınız SSD’ye eğer oyunu kurarsanız SSD’lerin hızı çok yüksek olduğu için  DROP sorununuz ortadan kalkabilir.

Dikkat ettiyseniz söylediğimiz çözümlerin hepsi donanımsal değişikliklere dayalı çünkü FPS DROP sorunu donanımsal hatadan kaynaklanan bir problemdir o yüzden yazılımsal olarak en azından şimdilik güncel kalıcı bir çözümü bulunmamaktadır.

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.

“FPS Drop(Darboğaz) Sorununa Çözüm” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.