FPS Drop Çözümü 2022 (Videolu Anlatım)

5 dakika 19 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

FPS drop çözümü. Özellikle bilgisayarlarda görülen FPS drop sorunu kullanıcıların çok canını sıkan bir sorundur. Özellikle oyun oynayan kullanıcıların bilgisayarının donanımları oynadığı oyuna çok rahat yetse bile sanki yetmiyormuş gibi dona dona oynaması yada oynarken aniden takılması gibi sorunlar yaşaması çok can sıkan sorunlardır.

FPS drop çözümü rehberimizde de sizlere detaylı bir şekilde yaşadığınız FPS drop sorununu nasıl çözeceğinizi, FPS drop neden olur? ve FPS drop nedir? sorusunun cevaplarını anlatacağız.

FPS Drop Neden Olur?🟠

Oyunlarda drop sorunu. FPS drop sorunu genellikle bilgisayardaki uyumsuz donanımlardan kaynaklı bilgisayarda darboğaz dediğimiz durum olduğu için oluşsa da, bazen de oyunlardan kaynaklı olmaktadır. Bazı oyunlar yeterince optimize edilmediği için kullandığınız bilgisayara ait bir donanımla uyumsuz çalışacağından sizin bilgisayarınızda drop, türkçe ifadesiyle de darboğaz yaşamanıza sebebiyet verecektir.

oyunlarda drop sorunu
oyunlarda drop sorunu

Oyunlarda akıcı olarak aldığını görüntülerin hepsi aslında birer resimdir, kullandığınız cihaz size gücüne göre belirli resmi saniyede işleyerek size görüntü olarak verir. Bir oyunu akıcı olarak oynamak için en az 60 FPS almanız gerekmektedir yani bilgisayarınız saniyede 60 resim karesini işleyerek görüntü olarak size yansıtmalıdır.

FPS drop sorununda da bilgisayarınız size normalde örneğin 35 FPS veriyorsa, siz oyun oynarken aniden 1 FPS’e, 10 FPS’e düşmesi gibi durumların oluşmasına sebebiyet veriyor diyebiliriz. Bu da oyun deneyimini çok kötü etkileyen bir durumdur. Şimdi FPS drop neden olur? sorusunu temel olarak anladığımıza göre FPS drop çözümü rehberimizin çözüm kısmına geçiş yapabiliriz.

Laptop FPS Drop Sorunu⚪️

Laptop FPS drop sorunu, masaüstü FPS drop sorunu ile aynı sorundan kaynaklanmaktadır. Bilgisayarınızın türü ne olursa olsun, donanımsal olarak darboğaz yaşarsanız bilgisayarınızda FPS drop sorunları yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Oyunlarda FPS Drop Sorunu Çözümü🟡

Oyunlarda FPS drop sorunu çözümü. Başlıkta sizlere oyunlarda FPS drop çözümü demiş olsakta aşağıdaki yöntemler ile hem laptop FPS drop sorunu hem de masaüstü FPS drop sorununu çözmüş olacaksınız. Şimdi sırasıyla sizlere sorunlara göre FPS drop çözümlerini gösterelim;

1)Ekran Kartı Sorunu🟢

Ekran kartınızın eski nesil olması veya güncel olmaması bilgisayarınızda DROP sorununa sebep olabiliyor. Bu durum için ilk önce ekran kartınızın en güncel driver’ını yükleyip denemek olacaktır. Eğer sorununuz ekran kartından ise ve driver güncellemek işe yaramamışsa ekran kartınızı değiştirmenizde gerekebilir.

Ekran kartınıza ait orijinal güncel driverları bulmak için Casper driver indirme makalemizi okuyabilirsiniz. Bilgisayarınızın markası ne olursa olsun, benzer adımlar ile kendi orijinal driverlarınıza ulaşabilirsiniz ayrıca seri numaranızı nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız da bilgisayar seri numarası öğrenme adlı makalemize bakın.

Eğer orijinal driverları bulmakta zorlanıyorsanızda otomatik driver yükleme programlarıda bulunmaktadır. En iyi driver güncelleme programı makalemize bakabilirsiniz.

2)İşlemci Sorunu🔵

İşlemcinizin frekans hızının düşük olması veya ısınmaya karşı dayanıklı olmaması da FPS drop sorunu oluşmasına sebebiyet verecektir. İntel bağlantısından işlemcinizin kaçıncı nesil olduğunu, frekans hızını, GHZ seviyesini tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Eğer sorununuz İşlemciyle alakalı ise de işlemcinizin değişmesi gerekmektedir. Çok ısınan bir işlemci ise de fanların işlemciyi soğutmaya çalışması, işlemcilerde frekans kısıtlamasına da sebep olur bu da yine yetersiz GHZ den dolayı FPS drop sorunlarına sebep olacaktır.

AMD İşlemci kullanmakta FPS drop olmasına neden oluyor olabilir çünkü AMD işlemciler stok fan kullanmaktadır.

3)Disk Sorunu🟣

Eğer oynadığınız oyun yeni çıkmış güncel bir oyun ise ve oyunda model yani çevre genelde battle royale oyunlar için çok ise oyunu diske yüklemenizde FPS drop’a sebep olabilir bunun çözümü de gayet basittir, kaliteli bir SSD satın almanız okuma/yazma hızınızı arttıracağı için ciddi katkı sağlayacaktır ayrıca FPS değerinizi de arttırmaktadır. Aldığınız SSD’ye eğer oyunu kurarsanız SSD’lerin hızı çok yüksek olduğu için  DROP sorununuz ortadan kalkabilir.

fps-drop-neden-olur
fps drop neden olur

Dikkat ettiyseniz söylediğimiz çözümlerin hepsi donanımsal değişikliklere dayalı çünkü FPS DROP sorunu donanımsal hatadan kaynaklanan bir problemdir o yüzden yazılımsal olarak en azından şimdilik güncel kalıcı bir çözümü bulunmamaktadır.

Ayrıca aşağıdaki videodan bilgisayarınızın hangi oyunları kaldırabileceğini öğrenebilirsiniz;

FPS Drop Çözümü ile Alakalı Sık Sorulan Sorular🟨

FPS kaybı neden olur?💭

FPS kaybına düşük donanım özellikleri, yüksek sıcaklık değerleri, donanım uyuşmazlığı, optimize olmamış oyun gibi çeşitli sebepler sebebiyet verebilir.☑️

FPS sorunu nasıl çözülür?💭

Bilgisayarınızda sürücüleri güncellemeniz, gücü maksimum seviyede kullanmanız, sıcaklığını normal seviyelerde tutmanız ve düzenli bakımını yaptırmanız FPS sorunlarını çözebilen farklı yöntemlerdir.☑️

Oyun oynarken FPS neden düşer?💭

Oyunlar grafiklerden oluşmaktadır ve cihazınızın ekranını oyun içerisinde hangi grafiklere doğru çevirirseniz cihazınız o grafikleri işlemeye çalışır, en yoğun grafik, animasyon ve kod yığınının olduğu bölgelerde FPS değerinizde düşer.☑️

Telefonda FPS neden düşer?💭

Telefondaki FPS değerinin düşme sebebi de bilgisayarlar ile aynıdır. Genel olarak ısınma, yetersiz donanım gibi sorunları örnek olarak gösterebiliriz.☑️

FPS drop çözümü adlı makalemizle alakalı sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Oyun bağlantısından sitemizde yer alan benzer içerikleri inceleyebilir, Wikipedia bağlantısından da oyunlar hakkında bilgiler öğrenebilirsiniz.

“FPS Drop Çözümü 2022 (Videolu Anlatım)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Arizacozum.com su yumuşatma cihazı Cozum10.com smm panel Kombicozum.com Adıyaman Tütünü best smm panel