FPS Drop Çözümü 2023 (Videolu Anlatım)

FPS drop çözümü. Özellikle bilgisayarlarda görülen FPS drop sorunu kullanıcıların çok canını sıkan bir sorundur. Özellikle oyun oynayan kullanıcıların bilgisayarlarının donanımları oynadığı oyuna çok rahat yetse bile sanki yetmiyormuş gibi dona dona oynaması yada oynarken aniden takılması gibi sorunlar yaşaması çok can sıkan sorunlardır.

FPS drop çözümü rehberimizde de sizlere detaylı bir şekilde yaşadığınız FPS drop sorununu nasıl çözeceğinizi, FPS drop neden olur? ve FPS drop nedir? sorusunun cevaplarını, FPS drop çözümü CS:GO , LOL FPS drop çözümü , Valorant FPS drop çözümü gibi oyunlara yönelik çözümleri ve Laptop FPS drop sorunu konularını anlatacağız.

FPS Drop Neden Olur?🟠

FPS drop neden olur? FPS drop sorunu genellikle bilgisayardaki uyumsuz donanımlardan kaynaklı bilgisayarda darboğaz dediğimiz durum olduğu için oluşsa da, bazen de oyunlardan kaynaklı olmaktadır. Bazı oyunlar yeterince optimize edilmediği için kullandığınız bilgisayara ait bir donanımla uyumsuz çalışacağından sizin bilgisayarınızda drop, Türkçe ifadesiyle de darboğaz yaşamanıza sebebiyet verecektir.

oyunlarda drop sorunu
oyunlarda drop sorunu

Oyunlarda akıcı olarak aldığını görüntülerin hepsi aslında birer resimdir, kullandığınız cihaz size gücüne göre belirli resmi saniyede işleyerek size görüntü olarak verir. Bir oyunu akıcı olarak oynamak için en az 60 FPS almanız gerekmektedir yani bilgisayarınız saniyede 60 resim karesini işleyerek görüntü olarak size yansıtmalıdır.

fps drop sorunu
fps drop sorunu

FPS drop sorununda da bilgisayarınız size normalde örneğin 35 FPS veriyorsa, siz oyun oynarken aniden 1 FPS’e, 10 FPS’e düşmesi gibi durumların oluşmasına sebebiyet veriyor diyebiliriz. Bu da oyun deneyimini çok kötü etkileyen bir durumdur. Şimdi FPS drop neden olur? sorusunu temel olarak anladığımıza göre FPS drop çözümü rehberimizin çözüm kısmına geçiş yapabiliriz.

Oyunlarda FPS Drop Çözümü🟡

ani fps düşmesi
ani fps düşmesi

Oyunlarda FPS drop çözümü yöntemimizde sizlere tüm oyunlarda geçerli olacak FPS drop çözümü yöntemlerini göstereceğiz. Böylece CS:GO FPS drop çözümü , LoL FPS drop çözümü, Valorant FPS drop çözümü gibi oyunlarda çözüm yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız.

1)Valorant FPS Drop Sorunu🟢

valorant fps drop sorunu
valorant fps drop sorunu

Valorant FPS drop sorunu başlığımızda sizlere bilgisayarların en kritik parçası olan ekran kartı hakkında çözümler sunacağız. Ekran kartınızın eski nesil olması veya güncel olmaması bilgisayarınızda DROP sorununa sebep olan etkenlerden bir tanesidir. Bu durum için ilk önce ekran kartınızın en güncel driverını yükleyip denemeniz gerekiyor. Eğer sorununuz ekran kartından ise ve driver güncellemek işe yaramamışsa ekran kartınızı değiştirmenizde gerekebilir.

Ekran kartınıza ait orijinal güncel driver’ları bulmak için Casper driver indirme makalemizi okuyabilirsiniz. Bilgisayarınızın markası ne olursa olsun, benzer adımlar ile kendi orijinal driver’larınıza ulaşabilirsiniz ayrıca seri numaranızı nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız da bilgisayar seri numarası öğrenme adlı makalemize bakın.

Eğer orijinal driverları bulmakta zorlanıyorsanız da otomatik driver yükleme programları da bulunmaktadır. En iyi driver güncelleme programı makalemize bakabilirsiniz. FPS drop çözümleri arasında ilk olarak kontrol edilmesi gereken yöntemlerden bir tanesidir.

Bilgisayarınıza doğru ekran kartı sürücüsünü kurduğunuzdan emin olmalısınız, yanlış bir sürücü kurarsanız eğer bilgisayarınızda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.

2)CS:GO FPS Drop Çözümü🔵

cs go fps drop çözümü
cs go fps drop çözümü

CS:GO FPS drop çözümü başlığımızda sizlere işlemci ile alakalı konuları anlatacağız çünkü CS:GO yazılımsal olarak en çok işlemciye yük bindirdiği için en çok darboğaz sorunu işlemci tarafında yaşanılmaktadır.

İşlemcinizin frekans hızının düşük olması veya ısınmaya karşı dayanıklı olmaması da FPS drop sorunu oluşmasına sebebiyet verecektir. https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark.html bağlantısından işlemcinizin kaçıncı nesil olduğunu, frekans hızını, GHZ seviyesini tüm detaylarıyla öğrenebilirsiniz.

Eğer sorununuz İşlemciyle alakalı ise de işlemcinizin değişmesi gerekmektedir. Çok ısınan bir işlemci ise de fanların işlemciyi soğutmaya çalışması, işlemcilerde frekans kısıtlamasına da sebep olur bu da yine yetersiz GHZ den dolayı FPS drop sorunlarına sebep olacaktır.

AMD İşlemci kullanılması da FPS drop olmasına neden olabiliyor çünkü AMD işlemciler stok fan kullanmaktadır.

3)LoL FPS Drop Sorunu🟣

fps-drop-neden-olur
fps drop neden olur

LoL FPS drop sorunu başlığımızda sizlere bilgisayarınızın disk donanımı ile alakalı çözümleri göstereceğiz çünkü LoL oyunu donanımsal olarak kritik bir sistem gereksinime ihtiyaç duymuyor ve böyle bir durumda da drop sorunu yaşatacak en kritik parça bilgisayarlardaki disklerdir.

Eğer oynadığınız oyunda model yani çevre genelde Battle Royale oyunlar için çok ise oyunu diske yüklemenizde FPS drop’a sebep olabilir bunun çözümü de gayet basittir, kaliteli bir SSD satın almanız okuma/yazma hızınızı arttıracağı için ciddi katkı sağlayacaktır ayrıca FPS değerinizi de arttırmaktadır. Aldığınız SSD’ye eğer oyunu kurarsanız SSD’lerin hızı çok yüksek olduğu için  DROP sorununuz ortadan kalkabilir.

Dikkat ettiyseniz söylediğimiz çözümlerin hepsi donanımsal değişikliklere dayalı çünkü FPS drop sorunu donanımsal hatadan kaynaklanan bir problemdir o yüzden yazılımsal olarak en azından şimdilik güncel kalıcı bir çözümü bulunmamaktadır.

Böylece FPS drop çözümü konusunu sizlere detaylı bir şekilde anlatmış olduk ayrıca aşağıdaki videomuzu da izleyerek FPS drop çözümü konusunu daha iyi öğrenebilirsiniz.

YouTube video

Sitemizde yer alan bazı içerikler;

FPS Drop Çözümü ile Alakalı Sık Sorulan Sorular

RAM Yüzünden FPS Drop Olur Mu?

FPS Drop sorunu genelde bilgisayarlarda darboğaz sorunu yaşandığında meydana gelmektedir ve RAM yüzünden de FPS Drop sorunu yaşanabilir. Eğer sorun RAM parçasında ise RAM miktarını yükselterek FPS Drop sorununuzu çözebilirsiniz.

FPS drop çözümü adlı makalemize benzer içerikleri incelemek için Oyun bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (12 votes)

“FPS Drop Çözümü 2023 (Videolu Anlatım)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Kombicozum.com smm panel Arizacozum.com Cozum10.com burun estetiği düğün davetiyesi mizah.org