Telefonda Yer Açma

telefonda-yer-acma
3 dakika 18 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Telefonda Yer Açma. Telefonunuzda Depolama Alanının yetmemesinden problem yaşıyorsanız sizlere bu yazımızda nasıl telefonuzda maksimum yer açabilirsiniz bundan bahsedeceğim.

Bazı Telefonlarda Depolama Alanları çok yetersiz kalır bazı durumlarda da kullanıcının istediği depolama alanı olmadığı için yetersiz kalır ancak depolama alanı sorunu yaşayanlara neler yapabileceğinizi anlatalım.

1-Micro SD Kart Kullanmak

Micro-SD-Kartlar-resmi
Micro-SD-Kartlar-resmi

Telefonunuzda SD Kart Kullanmak aslında çok önemli bir durum bu noktada özellikle de Android kullanıcıların için zaten Iphone Telefonlar da şuan için SD Kart ekleme durumu söz konusu değil.

Micro SD Kartlar bilmeyenlere için kısaca hafıza arttırmak için Telefonlar’a ekstradan takılabilen bir donanım parçası. Tabiki ben 32 GB SD Kart taktım 32 GB yerim oldu diye bir durumda söz konusu değil  Telefonlarda bu noktada devreye İşletim Sistemi Sürümü giriyor.

Uygulamalar her zaman Dahili Depolama yani Telefon’un kendi depolama alanına iner ancak önbellek, ekstra indirmeler ( Özellikle Oyunlar) , Film indirmeleri gibi durumlarda çok işinize yarayacak bir seçenek.

Android 5.1 sürümüyle beraber Telefonlarda Uygulamaların büyük bir bölümü SD Kart’a taşınabiliyor durumda. Bunu yapmayı bilmeyenler içinde telefonlarında şu adımı izlesinler Ayarlar > Uygulamalar > İndirilenler

Android 6.0 ile beraber de Telefonda hafıza açma “Dahili Depolama Olarak Kullanseçeneği ile gerçekleştirilebiliyor. Bu sayede Telefonunuza taktığınız SD Kart Dahili Depolama Alanı olarak kullanılmaya başlayacaktır.

2-Gereksiz Dosya Temizleme Programları Kullanmak

Bazılarımız bu Programlar işe yaramıyor bazılarımızda ben yer açmak isterken niye bu Programlarla az olan depolama alanımı da doldurayım diyor olabilir ancak durumlar pek öyle değil.

Telefon yer açma uygulamaları hem Android hem IOS için konuşuyorum tabiki bizim göremediğimiz özellikle de çerez veri dediğimiz çok büyük boyutlara sahip kısımları temizlemesi depolama alanı konusunda çok yardımcı olmakta.

En Popüler Android Telefonda Depolama Alanı Açma programları sırasıyla şu şekilde ;

CCLEANER: İNDİR

AVG CLEANER: İNDİR

AVAST CLEANUP: İNDİR

En Popüler İOS Telefonda Depolama Alanı Açma programları listesi de şu şekilde ;

CCLEANER MASTER: İNDİR

SMART CLEANER: İNDİR

UYARI: Bu bahsettiğim Uygulamalar kendi Mağazalarında En trend olan Uygulamalar kesinlikle özel tavsiyem olarak yazdığım Uygulamalar değildir istediğiniz Uygulamayı indirip deneyebilirsiniz

3-İndirilebilir İçeriklerinizi İnternetten Kullanın

Müzik, Film, Çektiğiniz yüksek çözünürlüklü Videolar gibi verilerinizi SD Kartınız varsa ona aktarmanızı yoksa İndirmek Yerine İnternetten dinlemenizi, izlemenizi tavsiye ederim. Filmler , Uzun bir Müzik Listesi ve kaliteli çekim yapıyor diye mutlu olduğunuz ama depolama alanınızı felç eden videolardan kurtulmanız gerekmekte

4-Uygulamaların ÖnBelleklerini Manuel Temizleme

Telefonunuzdaki her Uygulama da önbellek depolama vardır. Uygulamaları kullandıkça Önbellek boyutu artar ve bu boyutlarda büyük boyutlar olabiliyor özellikle de sosyal veri tabanlı uygulamaların kullanımında oluşan Önbellekler de bu durum çok fazla görülmekte.

Bu durumda da telefonda depolama alanı açma konusunda olmazsa olmazlardan görülen adımlardan biri. Önbelleği temizlemek için Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Adı > Önbelleği Temizle adımlarını izleyebilirsiniz.

5-Telefonda Fotoğraf Ve Video Boyutlarını Sınırlandırma

Telefonunuzda Bir Fotoğrafı veya Videoyu ne kadar kaliteli çekerseniz dosyanın boyutu da bir o kadar yüksek oluyor. Kamera-Video ayarlarınızdan boyutlara sınırlandırma getirerek çektiğiniz fotoğraf ve videoların kalitesinden biraz ödün vermiş olacak olsanız da boyutlarını küçültmüş olacaksınız.

Telefonda Yer Açma adlı makalemi okuduğunuz için teşekkürler diğer yazılarımıza da göz atmanız dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.