tek kullanımlık e posta nedir

Tek Kullanımlık E Posta Nedir? (Güncel/2020)

Tek Kullanımlık E Posta Nedir? (Güncel/2020) Ne İşe Yarar? Öncelikle sizlere e posta nedir tek kullanımlık e posta ile arasındaki farklar nelerdir yazımızın başlarında ilk bunlardan bahsedelim ardından da tek kullanımlık e posta’nın özelliklerini anlatalım.

tek-kullanimlik-e-posta
tek-kullanimlik-e-posta

 

Tek kullanımlık e-posta servisleri gün geçtikçe daha çok kullanıcıya ulaşmaktalar. Bunun en büyük sebebi de sorumlu olduğunuz bir e-posta servisinin olmayacak olması başta geliyor. Bunu kötü niyetli kullanan insanlarda çok iyi niyetli kullanan insanlar da. Tabi ki bu durumun sıkıntı yarattığı durumlarda mevcut. Şimdi sırasıyla tek kullanımlık e-posta servisleri hakkında detaylı anlatamımızı yapalım.

E Posta Nedir

e posta nedir
e posta nedir

Kısaca söylemek gerekirse internet üzerinden gönderilen dijital bir mektup olarak tanımını yapabiliriz. Dijital olduğu içinde  hız konusunda bildiğimiz mektuplar gibi beklemek zorunda değiliz karşı taraf e posta yada diğer ismiyle e mail gönderdiği zaman saniyeler içerisinde bize ulaşmakta.

Tek Kullanımlık E Posta Nedir

tek-kullanimlik-e-posta-nedir
tek-kullanimlik-e-posta-nedir

Tek kullanımlık e posta isminden de anlayacağınız üzere tek kullanımlıktır geçicidir.Normal kullandığımız e postalar gibi sürekli olarak onu kontrol edemeyiz yada kalıcı bir sahibi olamayız geçici yani fake e posta hesapları bir kez kullanılabilir ardından daha o e postalara erişiminiz olmayacaktır.

Tek kullanımlık  mail adresi en çok güvenlik için tercih edilse de bu durumda çok fazla aleyhinize de gelişecek bir durum oluşturabilir. Şöyle ki 1 kullanımlık e posta adresi aldığınızda ve bu 1 kullanımlık mail ile twitter,facebook,instagram gibi yerlere üye olursanız ve kullanmaya başlarsanız tek kullanımlık e posta olduğu için herhangi bir şifre unutulmasında , herhangi bir hesapta sorunu düzeltme konusunda yada e postanıza ihtiyaç duyduğunuz hangi anda olursa olsun sizi zor durumda bırakacak bir posta hizmeti türüdür çünkü isteseniz de asla o e postanın erişimini ikinci kez kullanamazsınız bu yüzden de tek kullanımlık e mail ismini almış durumda.

Tek Kullanımlık E Posta Ne İşe Yarar

tek-kullanimlik-e-posta-ne-ise-yarar
tek-kullanimlik-e-posta-ne-ise-yarar

Tek kullanımlık e posta ne işe yarar  sorusunun cevabını aslında  kısaca az önce sizlere vermiştim tam tanımını yapmak istersek tek kullanımlık mail sadece 1 defa kullanabileceğiniz dijital bir e posta servisidir.

Tek Kullanımlık E Postanın Faydaları

tek-kullanimlik-e-postalarin-faydalari
tek-kullanimlik-e-postalarin-faydalari

 

  • Spam e postaları derdiniz olmayacaktır.
  • Üye olduğunuz site bir siber saldırıya maruz kaldığında gerçek e postanız çalınmamış olur.
  • Web Geliştiricilerin fake mail kullanarak birçok mail oluşturup uygulamalarını test etmesine yardımcı olabilir.
  • Geçici Mail ile fazladan mail adresine sahip olmak isteyenler için faydalı olabilir.

Tabi ki de geçici e postayı tamamen iyi anlamda kullanılıyor sanmayın bence hatta durum bunun tam tersi genelde tek kullanımlık e postalar kötü amaçlı işler için kullanılmakta örnek vermem gerekirse Hackerların geçmişten beri kullandığı çok eski bir teknik vardır Türkçesi oltalama yöntemidir. Bu yöntemi genelde tek kullanımlık mailler ile yapmayı tercih etmektedirler ki bu durum izlerinin bulunmasını zorlaştırsın.

Bunun dışında normal insanlarda işine gelecek şekilde kötü amaçlı geçici fake mail yani tek kullanımlık e posta kullanmakta. Buna da bir örnek vermek gerekirse bir Netflix sitesinden yeni bir hesap açtığınızda 1 aylık bir deneme sürümü vermekteydi bu şekilde de Netflix yeni üyelerine 1 ay kullanımı hediye etmiş oluyordu ancak insanlar sürekli geçici e postalar ile Netflix gibi sitelerde sürekli yeni hesap açıp sürekli ücretsiz deneme kullanarak uygulamayı sınırsız ve ücretsiz bir şekilde kullanmaya çalıştılar bu durumun sonunda da Netflix Türkiye de 1 aylık deneme sürümü olayını kaldırdı.

UYARI: Yazımın belli yerlerinde de vurguladığım gibi asla ve asla tek kullanımlık e mail ile sosyal medya hesaplarını yönetmenizi tavsiye etmemekteyim.

Tek kullanımlık e mail özellikle Türkiye de çok fazla kullanılmaya başlandı ve ne yazık ki genel anlamda kötü amaçlı kullandığını gösteriyor ki Netfix Türkiyede böyle bir politika izledi sadece Netflix değil yeni üyelere deneme sürümü şansı tanıyan tüm Web Siteler zamanla Türkiye’ye karşı böyle bir durum sergileyebilirler çünkü Ücretli bir servisi bu geçici e postalar yüzünden sürekli ücretsiz kullanmayı sağlamış oluyor insanlar.

Tabi ki de kötü anlamda kullanmaya çalışırken bile beceremeyen insanlar var örnek vermek gerekirse geçici e posta ile ve ön ödemeli bir fiziksel kart ile deneme oluşturduktan sonra aboneliği iptal etmeyi unutup kartından her ay para çekilen ve tek kullanımlık nasıl olsa bu e posta diyerek şifresini falan not almayan bir çok kişi de bulunmakta.Bu yüzden de istemeseler de sürekli kullandıkları servis sağlayıcılara para ödemekteler.

 

Tek Kullanımlık E Posta Nedir? (Güncel/2020) adlı yazımda sizlere Tek kullanımlık E Posta hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmış bulunmaktayım. Siz siz olun asla ve asla dijital bir ortam diye normalde yapmayacağınız hırsızlık gibi şeyleri dijitalde ortamda da  yapmayın!

Umarım bilinçli kullanıcı sayısı artar ve böyle şeyler her zaman iyilik için kullanılır bilinçli olun bilinçli kalın! Tek kullanımlık mail için görüşlerinizi ve düşüncelerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz.

 

 

 

Yazar Hakkında
Toplam 129 yazı
Muhammed Ç.
Muhammed Ç.
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara