subdomain-2020

Subdomain Nedir 2020?

Subdomain Nedir 2020?Subdomain bir diğer ismiyle alt alan adı ne demek ne işe yarar normal alan adından farkı nelerdir gibi teorik ve detaylı bilgileri ele alalım.

subdomain-nedir-2020
subdomain-nedir-2020

Subdomain Nedir?

Subdomain Nedir? Subdomain’in bir diğer ismi alt alan adı yada alt domain demektir. Alt  Alan adları Web Sitenin alan adına bağlı olarak kurulabilen bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse şuan bi sitenin alan adı colaker.net  ben bunu istersem  çok farklı bir isimde ve uzantıda alabilirim ama alt alan adları bu şekilde bağımsız değiller domainlerinize bağlılar.

Domain olarak hangi ismi ve uzantıyı seçtiyseniz ona bağlı olarak alt domainler oluşturabilirsiniz. Sitemin alan adı colaker.net ben bu alan adıma alt alan adları olarak deneme.colaker.net veya blog.colaker.net gibi subdomainler ekleyebilirsim colaker.net alan adı kısmı onun öncesi de alt domainler için ekleyebileceğimiz isim kısmı.

Bu verdiğimiz 2 örnek bir subdomain örneğidir. Sitenin alan adı ile bağlantılıdır ama farklı olarak çalışır.

Genelde  ticaret siteleri  yeni bir blog sitesi açmak yerine alt alan adı olarak kullanmayı tercih ederler. örnek vermek gerekirse benim sitem blog sitesi olmasaydı bir ticaret sitesi olsaydı colaker.net ben yeni bir blog sitesi için yeni bir alan adı almak yerine alan adıma bağlı olan bir alt domain oluşturabiliyorum.

blog.colaker.net gibi bir alt alan adı oluşturarak siteme blog sitesini de entegre etmiş olabiliyorum. Bu şekilde de alt alan adı nedir sorusuna da cevap vermiş olduk.

Subdomain Sorgulama 2020

sub domain sorgulama 2020
sub domain sorgulama

Sub domain sorgulama 2020 yılında nasıl yapılır? alan adı gibi boşta olup olmadığı nasıl kontrol edilir google’da bu konu ile alakalı çok sorular görmüş bulunmaktayım.

Alt alan adlarına isim koymak için boşta olup olmadığını kontrol etmenize gerek yok çünkü zaten sizden başkası istese de sizin sub domain adınızı kullanamaz çünkü alt alan adları yazının başında da bahsettiğim gibi alan adlarına yani domainlere bağlıdırlar.

Benim sitemin ismi colaker.net senin sitenin ismi girisimzel.com ben domain olarak  blog.colaker.net koysam sende gidip alt alan adı ismi olarak blog seçsen senin subdomain ismin ne olur blog.girisimzel.com olur.

Yani asla ve asla sub domainlerin alınma ihtimali yoktur alan adlarının diğer ismiyle domainler’in vardır.

Alt Alan Adlarından kaç tane oluşturabileceğiniz yada oluşturabilecek misiniz kısmı tamamen satın almış olduğunuz hosting paketine bağlı bir durum.

Hosting paketinize gittiğinizde panel kısmında alt etki alan adları diye bir kısım yazar oluşturabileceğiniz sınır kaçsa o kadar alt domain oluşturabilirsiniz eğer yoksa yada sıfır gözüküyorsa işte o zaman alt domaininizi o hosting paketinde olduğunuz sürece oluşturamayacaksınız anlamına gelmekte.

Alt Alan Adı Yönlendirme 2020

alt alan adı yönlendirme 2020
alt-alan-adı-yönlendirme-2020

Alt Alan Adı Yönlendirme 2020 yılında da her sene olduğu gibi daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Yazımızın devamında zaten sizlere subdomain’in avantajlarından da bahsedeceğiz.

Alt Alan Adı  yönlendirme olayı normalde alt alan adını size bahsettiğimiz sitenizin farklı bir hizmetini sunmak için kullanmak yerine yönlendirmek için kullanmak isteyenlerin yaptığı bir durum.

Alt Alan Adları yönlendirme yapılarak ana domaininize yönlendirme olarak kullanabilirsiniz bu sayede o alt alan adınıza girenler istediğiniz domaine gidebilmekte.

Bu sayede de sizlerde alt alan adınızla domaininizi destekleyebiliyorsunuz.

Buradan ulaşabilirsiniz.

Alt Alan Adı  Avantajları 2020

Alt Alan Adı Avantajları 2020 yılı için güncel maddeleri şu şekilde ;

  • Sub Domaninizi Web Sitenizin Ana Konusu dışında bir konuda açarak sitenizde çok farklı bir servis ve hizmet sunabilirsiniz.
  • Google Seo Sıralamasında pek faydası görülmese de fazladan kapsam oluşturacağınız için seo açısından faydalı olarak görülmektedir.(Abartmamanız kaydıyla)
  • Sub Domainler sitenizle bağlantılı gözükse de kaynak kodları olarak birbiriyle pek bağlantılı değillerdir subdomaninizde oluşan bir problem domaininizin bağlı olduğu siteyi etkilemeyecektir.
  • Sub Domainler sayesinde yeni bir domain almanıza gerek kalmadan direk hosting paketiniz sayesinde yeni fikirler ve ürünler geliştirerek maddi olarakta kazanç sağlayabilirsiniz.

Gelelim Domain ile Sub Domain arasındaki farklara aslında yazımızda en başından beri anlatırken bu konuya da değinmiş olduk. Sub Domainler Domainlere bağlıdır dedik.

Bu yazımız Sub Domainleri bilgilendirmek amaçlı olduğu için çok fazla domain anlatma kısmına girmek istemedim zaten domainleri anlattığım bir yazımda sitemde bulunmakta isterseniz ona da buradan ulaşabilirsiniz.

Subdomain Nedir 2020? adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Yorumlar (1 Yorum)
Pingback: Düşen Domainler 2020 (Kaçırmayın!) • Yazılım • Colaker Net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara


İnternet ›