Subdomain Nedir?

subdomain-2020
4 dakika 19 saniye okunma süresi.
Abone Ol 

Subdomain Nedir? Alt alan adı, Subdomain anlamı ve domain ile arasındaki  fark gibi teorik ve ayrıntılı bilgileri ele alalım. Günümüzde halen Domain ile Subdomain kavramlarının farklı olduğunu bilmeyen site sahipleri bulunmakta aslında bu durumun farkına varmamak çok hazin sonlara sebep olabilmekte.

Subdomain-Nedir
subdomain-Nedir

Subdomain Nedir?

Subdomain Nedir? Subdomain’in bir diğer adı da alt alan adı olarak geçmekte. Alt alan adları, Web Sitesinin alan adına bağlı olarak kurulabilen bir sistemdir. Örneğin benim sitemin domain ismi Colaker.Net olarak geçmekte. Domain seçimi yapılacağı zaman istediğiniz ismi siteniz için seçerek domain seçimi gerçekleştirebiliyoruz ancak subdomain de durumda böyle değil.

Subdomain adresi oluşturacağımız zaman oluşturmak isteyeceğimiz her subdomain adresinin içerisinde domain ismimiz geçmek zorundadır.Tamamen domain ismimizden bağımsız bir subdomain adresi oluşturamamaktayız.

Alan adı olarak seçtiğiniz ad ve uzantıya bağlı olarak alt alan adları oluşturabilirsiniz. Benim sitemin domain adresi colaker.net mesela ben sitemde subdomain oluşturmak istediğimde örnek olarak oluşturabileceğim subdomain adresleri blog.colaker.net , deneme.colaker.net vs. şeklinde olacaktır.

Bu, vermiş olduğumuz 2 alt alan adı tamamen örnektir. Subdomainler , sitemizin domain adresine bağlıdır ancak çalışma konusunda birbirine bağımlı değiller.

Genellikle, ticari web siteleri yeni bir blog sitesi açmak yerine onu bir alt alan adı olarak kullanmayı tercih eder. Örneğin, sitem bir blog sitesi değilse, bir ticaret sitesi ise, yeni bir blog sitesi için yeni bir alan adı satın almak yerine alan adıma bağlı bir alt alan adı oluşturabilirim.

Blog.colaker.net gibi bir alt alan adı oluşturarak blog sitesini de siteme entegre edebilirim.  Bu şekilde alt alan nedir sorusuna da cevap verdik.

Subdomain Sorgulama 

alt-alan-adı-sorgulama
alt alan adı sorgulama

2020’de alt alan adı sorgulama nasıl yapılır? Alan adı gibi boşta olup olmadığı nasıl kontrol edilir, google’da bu konuyla ilgili birçok soru gördüm.

Alt alan adlarını kayıt ederken  boşta mı yoksa kullanılıyor mu derdi de olmuyor domainler gibi çünkü başka birisi isterse, alt alan adınızı kullanamaz veya seçemez çünkü alt alan adları, makalenin başında da belirttiğim gibi alan adlarına, yani domain isminize bağlıdır.

Benim Sitemin ismi colaker.net sizin sitenizin ismi wpmavi.com olsun. iki sitede alt alan adı oluşturmak  istedi ve blog ile alakalı bağımsız bir alt domain oluşturmak istediler diyelim. ben kendi sitemde blog.colaker.net şeklinde alt alan adı oluşturabilirken sizin siteniz blog.wpmavi.com şeklide alt alan adı oluşturabilir.

Dolayısıyla alt alan adlarının satın alınma olasılığı asla yoktur.

Siteniz için en fazla kaç tane subdomain ekleyebileceğiniz tamamen satın aldığınız barındırma paketine yani hosting paketinize bağlıdır.

Hosting paketinize gittiğinizde alt alan adları şeklinde bir bölüm yazar. Oluşturabileceğiniz alt alan adı sınırı  panel bölümünde karşınıza çıkacaktır.

Alt Alan Adı Yönlendirme

Alt Alan Adı Yönlendirme, her yıl olduğu gibi 2020 yılında da daha fazla önem kazanmaya başladı. Yazımızın geri kalanında alt alan adının avantajlarından bahsedeceğiz.

Subdomain yönlendirme olayı, sitenize farklı bir hizmet sunmak için kullanmak yerine, subdomaini yönlendirmek için kullanmak isteyenler tarafından sıkça kullanılan bir yöntemdir.

Alt etki alanlarınızı ana etki alanınıza yönlendirme olarak kullanabilirsiniz, böylece alt etki alanınıza girenlerin istediğiniz etki alanına gidebilir.

Subdomain Avantajları

Subdomainlerin Avantajları bu yıl için güncel olarak şu şekilde;

  • Web Sitenizin Ana Konusu dışında bir konuda Subdomainizi açarak sitenizde çok farklı bir hizmet sunabilirsiniz.
  • Google Seo Sıralamasında çok fazla fayda olmasa da ekstra kapsam oluşturacağınız için seo açısından faydalı olarak görülüyor. (Abartmamanız şartıyla)
  • Alt Etki Alanları sitenize bağlı gibi görünse de, kaynak kodları olarak pek alakalı değildirler. Alt alan adınızda meydana gelen bir sorun, alanınızın bağlı olduğu siteyi etkilemeyecektir.
  • Sub-Domains sayesinde yeni bir domain satın almak zorunda kalmadan direkt hosting paketiniz ile yeni fikirler ve ürünler geliştirerek finansal olarak da avantaj sağlayabilirsiniz.

Domain ve Sub Domain arasındaki farklardan bahsedelim, en başından bu konuya değindik. Alt Alan Adlarının Alan Adlarına bağlı olduğunu söylemiştik.

Bu yazımda sizlere subdomain yani alt alan adı’nın detaylı açıklamasını gerçekleştirdim. Eğer boşa düşen domainler hakkında da detaylı bir bilgiye sahip olmak istiyorsanız bu konuda detaylı bir inceleme yaparak yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Subdomain Nedir adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

“Subdomain Nedir?” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.