Şifre Güvenliği 2021(Güncel)

sifre-guvenligi-detaylar
Abone Ol 

Şifre Güvenliği 2021(Güncel).Şifre dediğimiz kişisel bilgi koruma yöntemi sizce ne kadar güvenli? Sizce bizim kişisel bilgilerimizi korumak için yeterli bir güvenlik düzeyi mi? Bu yazımızda sizlere Şifre Güvenlik sorunu konusunu anlatacağım.

İnternet keşfedildiğinden beri çok hızlı bir şekilde yeni Web Siteler çıkmakta gününün çoğunu internette geçirenler olarak birçok Web Sitede üyelik ve bu üyeliklerde kullandığımız şifreler mevcut. Kimilerimiz güvenlik amaçlı şifreleri Online bir sitede kimileri bir programda kimileri cihazında çok nadir de olsa bir kitle de aklında tutuyor.

Şifreniz Ne Kadar Güvenli

Şifreniz ne kadar güvenli. Şifre koruma yönteminde her kullandığımız sitede aynı şifreyi kullanmak büyük tehlike iken ve her sitede farklı ve güvenli olması açısından uzun ve karmaşık şifreler kullanmamız gerektiğinden bunların hepsini ömrümüz boyunca unutmamak için aklımızda nasıl tutacağız? aklımızda tutabilir miyiz ki hepsini? unutma ihtimalimiz hiç olmayacak mı?

Böyle bir durumda genelimiz şifrelerimizi hatırlamak için bir yerlere not almakta. Peki şifrelerimizi not aldığımız yer ne kadar güvenilir?Şifre meselesi günümüzde gittikçe sorun oluşturan bir mesele haline gelmiş durumda aslında.

Her kullandığımız sitede yada uygulama da bir kişisel bilgimiz bulunmakta bu doğum günümüz olur , ismimiz olur, yada cinsiyetimiz vs.. olur. Günümüzde insanların şifreleri çalarak hesaplarını ele geçiren insanlardan tutun ne kadar güzel şifre kullansanız bile kullandığınız sitenin sunucusu hacklendiği için kişisel bilgilerinizin çalınması durumuna kadar bir çok sorun mevcut.

Tabiki de şirketler bu konularda sürekli kendini geliştirmekteler ancak bu tamamen güvende olduğumuzu göstermiyor hatta tam tersi biz güvende değiliz.

Şuan sizlere şifre konusunda Web Sitelerden gitsemde en büyük tehlike şuan kesinlikle mobilde bulunmakta. Bir uygulamayı indirdiğinizde sizden bir sürü izin istemekte bu izinleri verdiğiniz an bunları doğru bir şekilde kullanıp kullanmayacağı konusu da tamamen Uygulama şirketinin insafına kalmış durumda.

Çoğu kullanıcı indirdiği Uygulamaları silince verdiği izinlerinde geçerliliğini yitirdiğini falan sanıyor ancak öyle bir durum söz konusu değil. Mobilde bir oyunu veya uygulamaya indirirken verdiğiniz izinleri şuan için tamamen kaldırmanız söz konusu değildir.

Gelelim Web Site konusuna ben kendi açımdan konuşayım 200 üzerinde Web Site’ye üyeliğim olduğunu çok net söyleyebilirim.Bu Web Sitelerin 30′ una gündelik olarak giriş yapıyor olsam gün boyunca tam 30 farklı şifre girmem gerekecek yada Browser’ınıza kaydedip otomatik gireceksiniz.

Şifrelerinizin hepsi tamamen birbirinden farklı ve tahmin edilmesi zor şifrelerse sizi tebrik ederim sizin şifrelerinizin kırılma ihtimali diğerlerine göre daha düşüktür.

Eğer belli bir mantığa göre birbirine benzeyen, tamamen aynı , 12345 gibi çok basit şifre kombinasyonu gibi şifreler koyuyorsanız işte siz tehlikedesiniz demektir.Günümüzde artık şifre kırma olayı günden günde daha çok basitleşiyor güvenlik ise daha çok zorlaşır hale geliyor.

Peki Şifreleri Güvenli olmayanlar ne yapmalı yapacağınız en iyi şey tüm şifrelerinizi  “Şifrenin en az sekiz karakter olması, bir büyük ve bir küçük harf içermesi, sıralı olmayacak şekilde sayı içermesi ve özel karakterlere sahip olması” bu kurallara uyarak yapmanızdan geçiyor eğer bu kurallara uyarak tahmin edilmesi zor bir şifre kullanırsanız tüm Şifreleriniz de İnternet Alemi’nde güvenliğiniz herkesten bir adım daha önde olur ancak sanmayın ki bu sizi güvende tutacak 🙂

UYARI: Şifrelerinizi asla kimseye vermeyin. Babanız bile dahil 🙂 Benden size deneyimli biri tavsiyesi 🙂

UYARI: Kesinlikle bir arkadaşınızın yada bir tanıdığınızın cihazından bir hesabınıza giriş yaptıysanız kesinlikle çıkış yapın! Çünkü şifrenizi kaydetmeyin tuşuna tıklasanız da cihaza kaydolmaktadır.

Güvenli Şifre Örnekleri

Güvenli Şifre Örnekleri.Sizlere güvenli şifre örnekleri göstererek nasıl daha güvenilir şifreler oluşturabileceğinize dair bir fikir sunmak istedim. Bu sayede de hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz. Bu örneği size güvenli şifre nasıl oluşturulur adımı ile anlatmak istiyorum.

NOT: Kesinlikle Her hesabınızda kullandığınız şifreyi bir şekilde bilmelisiniz!

Güvenli Şifre Nasıl Oluşturulur:

  • Şifrenizde Büyük Harf, Küçük Harf, Sayı ve Özel Karakter kesinlikle kullanın. Örnek vermek gerekirse : D1N!Mel8K* (Bu şifreyi herkes gördüğü için gidip bu şifreyi direk kullanmayın arkadaşlar 🙂 )
  • EN az 8 karakter olmalıdır. Bu kısımda en az diyoruz yani kesinlikle daha fazla yapın 🙂
  • Tekrar içeren şifreler kullanmayın. (Örnek: Ahmet 199393 ) Bu tarz şifreler çalınması çok daha kolaydır.
  • Özel hayatınızda sizi yansıtan şeyleri direk şifre olarak kullanmayın. Örnek vermek gerekirse sevdiğinizin ismini, soy isminizi,doğum tarihinizi,yaşınızı,sevdiğiniz hayvanınızın ismini vs.. gibi özel şeyleri direk şifrenizde kullanmayın.

Şu an için alabileceğiniz en iyi  şifre güvenliği yöntemi çok karmaşık çok uzun şifreler ile hesabınızı korumak ve en önemlisi de her üye olduğunuz  yerin şifresini bilmek zorundasınız!

Ayrıca Wikipedia da bu konuda hakkında neler yazdığını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Şifre Güvenliği 2021(Güncel). adlı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

“Şifre Güvenliği 2021(Güncel)” hakkında 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir