İnternet Upload Hızı Nasıl Arttırılır?

internet-yukleme-hizi-arttirma
Abone Ol 

İnternet Upload hızı nasıl arttırılır? Upload kelimesinin Türkçe karşılığı yükleme demektir. Upload hızı dediğimiz terim de yükleme hızı anlamına gelmektedir yani upload hızı arttırma dediğimiz teknik aslında yükleme hızı arttırma tekniğidir. 

Eskiden çoğu kullanıcı upload’ın ne olduğunu bile bilmiyordu ve kullandığı internetin upload hızından da habersizdi. Yıllar ilerledikçe insanlar upload terimini daha fazla duymaya ve öğrenmeye başladılar çünkü günümüzde İnternet her zamankinden daha çok ihtiyaç duyulan bir hizmet haline geldi.

Upload Hızı Nedir

Upload hızı için Türkçe karşılığı olarak yükleme hızı olduğunu söylemiştik ancak tam tanımını yapmak gerekirse upload hızı kullandığımız İnternetin sanal ortama herhangi bir dosya yüklemek için bizlere sunduğu maksimum hızdır yani bir İnternet servisinde upload hızı ne kadar yüksek olursa sanal ortama o kadar hızlı veri yüklenebilir demektir.

yukleme-hizi-nasil-arttirilir
upload hızı nasıl arttırılır

Teknik bir tanım yapmak gerekirse de Upload(Yükleme) kendi verinizi başka bir sisteme İnternet yolu ile göndermektir. Upload hızı ile download hızı yani indirme hızı çok farklı şeylerdir ve birbirleriyle bağlantısı yoktur. Birisi hızlı olabilirken ötekisi düşük bir hıza sahip olabilir o yüzden iyi bir İnternet kalitem var diyebilmeniz için İnternet Kalitesi faktörleri olarak ;

  • Güçlü bir İnternet Altyapısı
  • Hızlı bir İndirme(Download) Hızı
  • Hızlı bir Yükleme(Upload) Hızı

faktörlerinin hepsine sahip olmanız gerekmektedir.

Upload Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet upload hızı nasıl arttırılır? sorusunun cevabına gelmeden önce mevcut yükleme(upload) hızınızı öğrenmeniz artış miktarını görmek açısından çok önemlidir. Upload hızı arttırma  konusunu teorik olarak öğrendiniz.

Şimdi mevcut internetiniz de  Upload Hızı Ölçme nasıl yapacaksınız bundan bahsedelim .Günümüzde ki İnternet Servisleri kullanıcılara verdiği hizmetin kalitesini arttırmak için kendilerini geliştirmeye çalışmaktadırlar. Upload hız paketleri konusunda bile kıyasıya bir rekabet olmaktadır.

yukleme-hizi-arttirma
upload hızı arttırma

Dünyada İnternet hızınızı genel olarak en iyi ölçen sitelerden biri olan ve hem yükleme hızınızı(Upload) hem de indirme hızınızı(Download) size en yakın sunucuya bağlayarak test edip sonuçlarını öğrenmek için  “İnternet Hızı Sorgulama Siteleri” adlı yazıma bakmalısınız

Bu sayede kullandığınız İnternet ile ne kadar Upload hızına sahipsiniz bunu öğrenmiş olacaksınız ancak bu servislerin genel ismi İnternet Hız Sorgulama Servisi olarak geçmektedir ve bu servisler sizlere sadece upload hızınızı değil indirme hızınızı ve pinginizi de göstermektedir.

Upload Hız Testi bu şekilde yapılmaktadır.

İnternet Upload Hızı Arttırma

İnternet Upload Hızını Arttırma. İnternetinizin mevcut yükleme hızını öğrendikten sonra şimdi geldik İnternet upload hızı nasıl arttırılır? sorusunun cevabına. Çok merak edilen konulardan birisi olduğu için uygulayabileceğiniz tüm yöntemleri sırasıyla sizlere adım adım anlatacağım. Atlamadan okursanız sizin için daha iyi olacaktır. Upload hızı arttırma normalde yeni bir paket olarak otomatik İnternet sağlayıcınızla fazladan para ödeyerek arttırabiliyorsunuz ancak biz bu yazımızda daha teknik kısımlarına değinerek arttırma işlemi gerçekleştireceğiz.

1)Bant Genişliği Sınırını Kaldırma:

Cihazlarımızda özellikle de bilgisayarlarımız da bant genişliği sınırı varsayılan olarak %80 olarak bulunmaktadır. Biz bant genişliği sınırımızı kaldırarak hem download hem de upload hızını arttırmış olacağız. Şimdi bu yöntemi nasıl uygulayacağınız kısma gelelim.

İlk önce bilgisayarınızın arama kutucuğuna “çalıştır“yazın yada kısayol olarak “Windows+R” tuş kombinasyonunu kullanarak ta çalıştır kısmını açabilirsiniz. Çalıştır kısmına “gpedit.msc” yazın bu sizin bilgisayarınızda “Yerel Grup İlkesi Düzenleyici” sayfasını açacaktır.

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi ilk olarak “Yönetim Şablonları” kısmını seçin. Ardından “” klasörü kısmını seçin. en son da ağ klasörü içerisinde yer alan “QoS Paket Zamanlayıcısı” aldı klasörü seçin.

QoS-Paket-Zamanlayici-2020

QoS Paket Zamanlayıcı klasörünün içindekiler kısmı yukarıdaki resimdeki gibi karşınıza çıkacaktır. Bu kısımda “Ayrılabilir bant genişliğini sınırla” dosyasını açın.

bant-genisligi-sinirlama-ayarlari
Bant genişliğini sınırlama ayarları

Yukarıda ki resimde gördüğünüz gibi bir kısım karşınıza çıkacaktır bu kısımda sizde varsayılan olarak “Yapılandırılmadı” kısmı seçilidir. Siz onu resimde okla gösterdiğim gibi “Etkin” olarak seçeceksiniz. Ardından da Bant genişliği sınırı % olarak karşınıza gelecektir.

O kısmı yine okla gösterdiğim gibi sıfır yapmalısınız. Ardından kesinlikle ilk önce “Uygula” kısmına tıklayın ondan sonra ” Tamam” seçeneğine tıklayın ve kapatın.  Bu sayede bant genişliği sınırınızı kaldırmış olacaksınız ve Upload hızı arttırma konusunda biraz daha iyi sonuçlar almış olacaksınız.

2)İnternet Bağlantı Türü:

İnternet Bağlantıları günümüzde çok çeşitlilik kazanmış durumdadır. En popüler bağlantıları türleri “Kablosuz Ağ Bağlantısı” ve “Kablolu Ağ Bağlantısı” şeklindedir. Kablosuz ağ bağlantısı modem cihazınıza olan yakınlığına göre hız verdiğini çoğumuz biliyoruzdur  ancak kablosuz bağlantı kullanmanın diğer kötü yanı ise düzensiz bir İnternet hızı göndermesidir.

Bu yüzden eğer yapabiliyorsanız kesinlikle cihazlarınızda “Kablolu Ağ Bağlantısı” kullanın ve kullandığınız bu kabloların uzunluğu elinizden geldiğince kısa tutun. Bu sayede İnternet kullandığınız cihazdan daha düzenli bir hız alacaksınız ve upload hızınızda da belli bir artış yaşanacaktır.

3)Windows Update Yapılandırma:

Özellikle Windows 10 kullanıcıları için Windows Update olayı çok önem arz etmektedir çünkü Windows 10 işletim sistemlerine Windows güncellemesi çok sık gelmekte ve eğer İnternet kullanırken bir sisteme upload yaparken veya indirme yaparken arka planda Windows Update güncelleştirme yaparsa internetinizi felç edecek kadar kötü bir hale getirebilir.

Bu yüzden Windows Update‘i otomatik güncelleme yerine manuel yani bizim kendimizin istediğimiz bir zamanda güncelleştirme yapmasını sağlamamız gerekmektedir.

windows-update-guncelleme-kapatma
Windows Update güncellemelerini kapatma

Öncelikle Bilgisayarımızın arama kısmına “çalıştır” yazın veya “Windows+R” kısayolunu kullanarak çalıştır kısmını açın. “Çalıştır” “kısmına “Hizmetler” yazın ve “Hizmetler” uygulamasını açın.

Hizmetler sayfasını açtığınızda karşınıza yukarıdaki resmin sol kısmındaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Bu sayfada resimde okla gösterdiğimiz “Windows Update” kısmını bulun ve ardından ona tıklayın. Sonra resmin sağ kısmındaki gibi bir sayfa karşınıza çıkacaktır.

Okla gösterdiğim yere tıklayarak başlangıç türünü Otomatik yerine “Elle” yapın bu sayede Windows Update ayarlarını manuel hale getirmiş olacaksınız. Ardından “Uygula” tuşuna tıklayın ve “Tamam” diyerek kapatın.

4)DNS Yapılandırması:

İnternet kullanırken bir siteye erişmek için aslında o sitenin domain adresine gireriz ve bu domain adreslerinin arka planda bir IP Adresleri mevcuttur ancak IP adreslerinin her kullanıcı tarafından bilinmesi güvenlik açısından çok tehlikeli olduğu için Domain Name System  yani günümüz zamanında bilinen domainler hayata geçmiş durumdadır.

Domain’in ne olduğunu bilmiyor olabilirsiniz bilmiyor olmanızda anormal bir durum değil zaten. “Düşen Domainler 2020” adlı yazıma bakmanızı tavsiye etmekteyim. Bu yazımda hem domainin ne olduğunu hem de domainlerin farklı teknik durumlarından bahsetmiş bulunmaktayım kesinlikle şans verilmesi gereken bir yazı.

4.yöntem olarak bahsettiğimiz “DNS Yapılandırması” tekniği aslında DNS sunucusunu değiştirme ve sabitleme olayıyla alakalı bir durumdur. Bu yöntemi kullanarak “İnternet upload hızı arttırma” konusunda daha iyi sonuçlar almış olacağız. Şimdi gelelim upload hızı arttırma işlemi için uygulamamız gereken yönteme.

Öncelikle arama kısmına “Ağ Bağlantılarını Görüntüle” yazın ve açın. 

ag-baglantilari-2020
Ağ Bağlantıları Sayfası

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir sayfa karşınıza çıkacak tabi ki aynı isimler ve aynı şeyler yazmayacaktır. Tamamen Bilgisayarınızda ki Ethernet kartlarına göre bu kısım gözükecektir. Sizde kendi bilgisayarınızda ki aktif olan Bağlantıyı bulup (bende aktif olan bağlantı okla gösterdiğim zaten aktif olmayan da çarpı işareti gözükmekte) sağ tıklayın ve özellikler kısmına tıklayın.

dns-yapilandirmasi
DNS Adresi sabitleme ve upload hızlandırma

Ardından karşınıza sol kısımdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Bu kısımda “İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4)” kısmını seçip okla gösterdiğimiz “Özellikler” kısmına tıklayın. Ardından karşınıza sağ kısımdaki gibi bir pencere çıkacaktır ama sizde “DNS Sunucu adresini otomatik olarak al” seçilidir.

Bu kısımda resimde gördüğünüz gibi “8.8.8.8 ve 8.8.4.4” şeklinde girin ve ardından Tamam tuşuna tıklayın. Burada girmiş olduğumuz DNS Adresi Google sunucularının adresidir. Yani biz bu sayıyı girerek İnternetimizi ne zaman kullanmak istesek Google Sunucularına direk bağlanacak ve bu sayede İnternet upload hızı arttırma konusunda tam verim almış olacağız.

DNS Sunucuları çeşitlilik göstermekte ve bu konuda da büyük bir rekabet var dünyada aslında ve çok iddialı DNS Sunucuları bulunmakta. DNS Adreslerinden hangisinin sizin internetinizi daha iyi hızlandıracağını öğrenmek için “İnternet Kalitesini Arttırma” adlı yazımı kesinlikle okumalısınız orada detaylı bir şekilde DNS Yapılandırması konusunu işlemiş bulunmaktayım.

Benim aslında kullandığım ve size de önerdiğim DNS Adresleri  İnternet Kalitesi Arttırma adlı yazımızda yer almaktadır. Sadece yukarıda bağlantısını paylaştığım yazıyı okuyarak bile İnternetinizin hızını arttırabilirsiniz. O yüzden kesinlikle okumalısınız.

5)Statik DNS Yapılandırması:

Dördüncü adımda ki uyguladığım DNS Yapılandırması konusunu birçok yerde görmüş olabilirsiniz çok kişi bunu anlatmış olabilir tabi ki ben o noktada aslında sizlere fark yaratacağınız DNS Sunucusu olarak daha hızlı hangi sunucuyu kullanmalısınız bunun ipucunu verdim. Herkes “8.8” ile başlayıp devam eden Google Sunucularını göstermekte ancak en hızlı sunucular tabi ki onlar değil.

Şimdi de pek kimsenin bilmediği daha teknik bir konuya gelelim konumuzun ismi Statik DNS Yapılandırması”. Öncelikle İnternet Tarayıcınızın adres kısmına “192.168.1.1” yazın bu sizi kendi İnternetinizin Admin Paneline yönlendirecektir. Admin panelinize giriş yapın.

NOT:Eğer kullanıcı adı ve şifrenizi bilmiyorsanız ve hiç bu sayfayı kullanmadıysanız varsayılan kullanıcı adı ve şifresi duruyor demektir. İnternete kullandığınız İnternet tipinin admin paneli kullanıcı adı ve şifresi diye aratarak varsayılan kullanıcı adı ve şifresini bulabilirsiniz.

modem-admin-paneli-setup
Modem Admin Paneli Yükleme Sayfası

Modeminizin Admin Paneline giriş yaptığınızda kullandığınız modeme göre farklı bir arayüz çıkabilir ancak kullanım olarak çoğu modemler aynı işlevi görmektedir. Okla gösterdiğim setup kısmını bulun. Türkçe olarak “Yükle” yada “Yükleme” gibi bir isimde olabilir.

static-dns-yapilandirmasi-2021
Static Dns Yapılandırması Ayarları

Sayfanın en alt kısımlarında “Static DNS” kısmı olacak. Bu kısımda DNS 1 ve DNS 2 kısımlarına 4. adımda bilgisayarımıza girdiğimiz DNS Adresini buraya yazıyoruz ve ardından kaydediyoruz.

Örneğin 4.adımda “8.8.8.8″. ve “8.8.4.4” girmişseniz bu adımda da Static DNS 1 kısmında “8.8.8.8” , Static DNS 2 kısmına da “8.8.4.4″ yazmanız gerekmekte bu sayede de “İnternet upload hızı arttırma“işlemini gerçekleştirmiş oluyoruz. 

Artık son olarak yeniden Upload hızınızı ölçerek yöntemleri uygulamadan önce ki hız ile şuan ki hızınızı karşılaştırma kısmı kaldı diyebilirim. İnternet hızı sorgulama siteleri bağlantısında paylaştığım web sitelerden herhangi bir tanesi ile upload hız testi işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

İnternet Uplad Hızı Nasıl Arttırılır? adlı yazımı okuduğunuz için teşekkürler. Güncel yazılarımızı takip etmek için Sosyal Medya Hesaplarımızdan bizi takip edebilirsiniz ayrıca yükleme hızınızın ne kadar yükseldiğine dair bilgileri yorum kısmından yazarak makalemizi okuyan diğer kullanıcılara makalemizin kalitesini gösterebilirsiniz.

“İnternet Upload Hızı Nasıl Arttırılır?” hakkında 4 yorum

  1. Eğer internet üzerinden çalışanlar, yayın yapanlar başta olmak üzere, internete işi düşen herkes için upload hızı yani yükleme hızı geçmişe göre artık daha önemli bir ihtiyaç olmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir